|
Бөлім: |
IT Startup |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жолдасбаева Гүлнұр |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Startup-ты іске қалай қосады? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.5.3.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау; 11.5.3.2 Crowdfunding (краудфандинг)
платформаларының жұмыс істеу қағидаларын
сипаттау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Startup ұғымын түсінеді |
||||
|
Басым бөлігі: Crowdfunding-тің жұмыс істеу қағидаларын сипаттайды |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Startup жобасына мысал келтіреді |
|||||
|
Бағалау критерийі |
Startup түсінігіне мысал келтіреді Crowdfunding (краудфандинг) платформасының қағидасын біледі |
||||
|
ЕББҚ ететін оқушы сипаттамасы |
Оқу іс әрекетінің қиыншылықтары. ЗПР. Жалпы сөйлеудің дамымауы ІІІ- деңгей |
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу және түсіну |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 минут
3 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу Оқушыларды The Hat әдісі арқылы екі топқа бөлемін. 1-топ Startup 2-топ Crowdfunding |
1.Интерактивті тақтада программа бөлгені бойынша Оқушылар екі топқа бөлінеді. |
|
И |
|
|
|
Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Оқушыларға сабақ соңында қандай жетістікке жету керектігін түсіндіреді. Бағалау критерийлерін таныстырады.
|
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Ұсынылған бағалау критерийлерімен танысады |
|
|
|
|
8 минут
10 минут
|
Жаңа сабақ «Кинометафора» әдісі арқылы қысқаша видео ролик көрсетіп,жаңа сабақтын тақырыбын ашады. Startup дегеніміз не? Startup сөзінің шығу тарихын, Startup пен IT Startup тың айырмашылығын түсіндіреді және түрлі мысал келтіреді. Startup жобасының жасалу жолдарын түсіндіреді. Startup үшін бес негізгі фактор -Идея -Команда -Бизнес-модель -Қаржыландыру -Уақыт Бизнес-жоспар - бұл бизнес-модельді сипаттайтын құжат. IT- Startup тың бизнес-моделі ақпараттық технологиялар мен интернеттің ақпараттық қасиеттерінің бірегей қасиеттерін пайдалануға бағытталған.
Crowdfunding-ұғымын түсіндіреді. Шығу тарихын және қай кезде қалай қолдану керектігін,жұмыс істеу қағидаларын түсіндіреді. «Crowdfunding» (халықтық қаржыландыру, ағылш. сrowd funding, сrowd – топ, funding – қаржыландыру) – Интернет арқылы қатысушылардың көп санынан аздаған ақша қаражатын жинау жолымен жобаны қаржыландыру практикасы. Қазақстанда Crowdfunding 2014 жылы пайда болды. Ондаған іске асырылған жобалар бар. Ең ірі отандық платформа starttime.kz бір жыл ішінде салымшылардан 215 қайырымдылық, әлеуметтік және коммерциялық жобалардың пайдасына 31,7 млн теңге жинады. Топтық жұмыс 1-Тапсырма Идеялар жәрмеңкесі ҚБ тапсырмасы «Ойлан, Бірік, Бөліс» үштік әдісі арқылы әдісі арқылы оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс). Екі топқа да ашық сұрақтар беріледі. Осы жерде оқушылар өз ойларын практикада еркін қолдана біледі. 1-топтың сұрағы Қазақстанның туризм саласын дамыту үшін сіз қай аймақты таңдар едіңіз ? А) Қазақстанның інжу-маржаны «Боровое» В) 5 Мемлекетпен шектесіп жатқан Каспий теңізін С) Алматы облысында сізді таңғалдыратын 11 жер 2-топтың сұрағы Қазіргі таңда «Майнкрафт», «Фри файр» ойындары сияқты 3 D кеңістігінде болашақта Қазақтың қандай ұлттық ойындарын мобильді құрылғыда жасап шығарар едіңіз? А) Асық ойындары В)Қыз қуар С)Көкпар тарту Дескрипторлар: -Негізгі фактордың тиімділігін анықтайды; - Стартап идеясын құрады; -Краудфандинг платформасынын қолданады; -Краудфандинг платформасын қағидаларын сипаттайды; ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма Кестеде көрсетілген Стартап жобасының жасалу жасалу жолдарын реттілігімен сәйкестендіріңіз
Дескрипторлар: - Startup жобасын жасаудың 1-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 2-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 3-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 4-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 5-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 6-ші реттілігін анықтайды; |
Мұқият бейне роликпен танысады. Оқушылар түсінгенің ойын ашық айтады.
Екі топ белсене жұмыс жасайды, өз ойларын ортаға салады, түрлі идеяларымен бір ірімен бөліседі |
Екі жұлдыз,бір тілек Екі топ бірін бірі бағалайды |
https://www.youtube.com/watch?v=YVx4Uvmxo7E&t=22s ppt Плакаттар,маркерлер,стикерлер 1 қосымша |
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут 5 минут |
Жұптық жұмыс ҚБ тапсырмасы 2-тапсырма Қазақстандағы үздік стартап жобалар туралы ақпарат берілген. Осы жобаларды жұптасып, презентация әзірлеңіз. 1-жұп Cerebra 2-жұп Citix 3-жұп Clockster 4-жұп OKOO 5-жұп QuantDART 6-жұп Paloma365 Дескрипторлар: -Үздік Startup жобаларымен танысады; -IT Startup жобасының ерекшелігін түсінеді; - Жобаға презентация жасайды; -Презентацияға креативті дизайн қолданады; ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма «Стартапер» сөзінің мағынасын анықтаныз. Әлемді өзгерткен стартап жобаларын ата. Дескрипторлар: - Стартапер сөзінің мағынасын түсінеді; -Әлемдік стартап жобаларын анықтайды; Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырма(Креативті ойлау) Жеке жұмыс ҚБ тапсырмасы 3-тапсырма «Қазақстандағы Венеция» Түркістанда «Керуен-Сарай» туристік кешенің дамыту үшін сіз қандай тың идея ұсынар едіңіз? Ақпараттық технологияларды қолданып осы стартап жобасына мысалдар келтіріңіз. Ұшқыр қиялыңызды қосыңыз. Дескрипторлар: -Жаңа идеялар ұсынады; -Ақпараттық технологияларды тиімді қолданады; ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма
Осы суретке қарап тағы қандай сәулет өнерін қосар едіңіз? Ұшқыр қиялыңызды қосыңыз. Дескрипторлар: - Жаңа идеялар ұсынады; -Сәулет өнерін түсінеді; |
Оқушылар бірігіп жұптасады. Берілген жобамен танысады. Зерттеу жұмыстарын жүргізеді.Ойларын жинақтап,әр жұп жасаған жұмыстарын, презентацияларын жобаларын ортаға шығып таныстырады.
Жаңа тың идеяларды ұсынады. Креативті ойлау дағдылары дамиды және ақпараттық технологияларды тиімді қолдануды ұсынады. Оқушылар өз идеялары мен ойларын ұсынады. |
«Алдын-ала берілген атаулар» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау(үздік стартап жобаларын) жазып қойып (6 жоба) оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны туралы ойлауын ұсынады.
«Ақыл ой шабуылы» әдісі арқылы бағалау. |
2 қосымша 3 қосымша
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма
|
Жаңа сабақты бекіту Google.form қосымшасы арқылы сабақты бекітемін. 1. Стартап ұғымын қалай түсінесіндер? 2. Startup үшін бес негізгі факторды атаңыз? 3. Crowdfunding дегеніміз не? 4. Бүгінгі сабақта қандай Startup жобасы ұнады? 1.Тақырыпты оқу 2.IT Startup жобасына бизнес идеясын краудфандинг платформасында жариялау арқылы шағын жоба дайындап алып келу |
Оқушылар жіберілген сілтеме арқылы сұрақтарға жауаптарын жазып, мұғалімге жібереді.
Оқушылар үйге берілген тапсырманы дәптеріне жазып алады
|
|
https://forms.gle/iBEJECfAzzEidfr69 |
|
|
Рефлексия
2 минут |
«Ашық микрофон» әдісі. Оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру. Құнды ой жинақтап, ойын ашық айтады. |
Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. |
|
Микрофон |
|
Қосымша
https://www.youtube.com/watch?v=YVx4Uvmxo7E&t=22s
Тапсырма 1
Алматы облысында сізді таңқалдыратын 11 жер
ІІ-топ
h
ttps://bilimdinews.kz/?p=150346
“Startup” жобасы: Мектептен басталған кәсіпкерлік қадам
Е
рекше білім беруді
қажет ететін оқушыға арналған
тапсырма
С
әйкестендіру
|
А |
|
B.Идеяны жүзеге асыру науқанының басы деп аталады,осы кезден бастап инвестор іздей бастайды |
|
C |
|
D.Жұмыс моделі түзеледі |
|
|
|
Т
апсырма
2



Е
рекше
білім беруді қажет ететін оқушыға
арналған тапсырма


Т
апсырма
3

Жаңа сабақты бекіту
Оқушылар жіберілген сілтеме арқылы сұрақтарға жауаптарын жазып, мұғалімге жібереді.
https://forms.gle/iBEJECfAzzEidfr69
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Startup жобасы
Startup жобасы
|
Бөлім: |
IT Startup |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жолдасбаева Гүлнұр |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Startup-ты іске қалай қосады? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.5.3.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау; 11.5.3.2 Crowdfunding (краудфандинг)
платформаларының жұмыс істеу қағидаларын
сипаттау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Startup ұғымын түсінеді |
||||
|
Басым бөлігі: Crowdfunding-тің жұмыс істеу қағидаларын сипаттайды |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Startup жобасына мысал келтіреді |
|||||
|
Бағалау критерийі |
Startup түсінігіне мысал келтіреді Crowdfunding (краудфандинг) платформасының қағидасын біледі |
||||
|
ЕББҚ ететін оқушы сипаттамасы |
Оқу іс әрекетінің қиыншылықтары. ЗПР. Жалпы сөйлеудің дамымауы ІІІ- деңгей |
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу және түсіну |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 минут
3 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу Оқушыларды The Hat әдісі арқылы екі топқа бөлемін. 1-топ Startup 2-топ Crowdfunding |
1.Интерактивті тақтада программа бөлгені бойынша Оқушылар екі топқа бөлінеді. |
|
И |
|
|
|
Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Оқушыларға сабақ соңында қандай жетістікке жету керектігін түсіндіреді. Бағалау критерийлерін таныстырады.
|
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Ұсынылған бағалау критерийлерімен танысады |
|
|
|
|
8 минут
10 минут
|
Жаңа сабақ «Кинометафора» әдісі арқылы қысқаша видео ролик көрсетіп,жаңа сабақтын тақырыбын ашады. Startup дегеніміз не? Startup сөзінің шығу тарихын, Startup пен IT Startup тың айырмашылығын түсіндіреді және түрлі мысал келтіреді. Startup жобасының жасалу жолдарын түсіндіреді. Startup үшін бес негізгі фактор -Идея -Команда -Бизнес-модель -Қаржыландыру -Уақыт Бизнес-жоспар - бұл бизнес-модельді сипаттайтын құжат. IT- Startup тың бизнес-моделі ақпараттық технологиялар мен интернеттің ақпараттық қасиеттерінің бірегей қасиеттерін пайдалануға бағытталған.
Crowdfunding-ұғымын түсіндіреді. Шығу тарихын және қай кезде қалай қолдану керектігін,жұмыс істеу қағидаларын түсіндіреді. «Crowdfunding» (халықтық қаржыландыру, ағылш. сrowd funding, сrowd – топ, funding – қаржыландыру) – Интернет арқылы қатысушылардың көп санынан аздаған ақша қаражатын жинау жолымен жобаны қаржыландыру практикасы. Қазақстанда Crowdfunding 2014 жылы пайда болды. Ондаған іске асырылған жобалар бар. Ең ірі отандық платформа starttime.kz бір жыл ішінде салымшылардан 215 қайырымдылық, әлеуметтік және коммерциялық жобалардың пайдасына 31,7 млн теңге жинады. Топтық жұмыс 1-Тапсырма Идеялар жәрмеңкесі ҚБ тапсырмасы «Ойлан, Бірік, Бөліс» үштік әдісі арқылы әдісі арқылы оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс). Екі топқа да ашық сұрақтар беріледі. Осы жерде оқушылар өз ойларын практикада еркін қолдана біледі. 1-топтың сұрағы Қазақстанның туризм саласын дамыту үшін сіз қай аймақты таңдар едіңіз ? А) Қазақстанның інжу-маржаны «Боровое» В) 5 Мемлекетпен шектесіп жатқан Каспий теңізін С) Алматы облысында сізді таңғалдыратын 11 жер 2-топтың сұрағы Қазіргі таңда «Майнкрафт», «Фри файр» ойындары сияқты 3 D кеңістігінде болашақта Қазақтың қандай ұлттық ойындарын мобильді құрылғыда жасап шығарар едіңіз? А) Асық ойындары В)Қыз қуар С)Көкпар тарту Дескрипторлар: -Негізгі фактордың тиімділігін анықтайды; - Стартап идеясын құрады; -Краудфандинг платформасынын қолданады; -Краудфандинг платформасын қағидаларын сипаттайды; ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма Кестеде көрсетілген Стартап жобасының жасалу жасалу жолдарын реттілігімен сәйкестендіріңіз
Дескрипторлар: - Startup жобасын жасаудың 1-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 2-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 3-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 4-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 5-ші реттілігін анықтайды; -Startup жобасын жасаудың 6-ші реттілігін анықтайды; |
Мұқият бейне роликпен танысады. Оқушылар түсінгенің ойын ашық айтады.
Екі топ белсене жұмыс жасайды, өз ойларын ортаға салады, түрлі идеяларымен бір ірімен бөліседі |
Екі жұлдыз,бір тілек Екі топ бірін бірі бағалайды |
https://www.youtube.com/watch?v=YVx4Uvmxo7E&t=22s ppt Плакаттар,маркерлер,стикерлер 1 қосымша |
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут 5 минут |
Жұптық жұмыс ҚБ тапсырмасы 2-тапсырма Қазақстандағы үздік стартап жобалар туралы ақпарат берілген. Осы жобаларды жұптасып, презентация әзірлеңіз. 1-жұп Cerebra 2-жұп Citix 3-жұп Clockster 4-жұп OKOO 5-жұп QuantDART 6-жұп Paloma365 Дескрипторлар: -Үздік Startup жобаларымен танысады; -IT Startup жобасының ерекшелігін түсінеді; - Жобаға презентация жасайды; -Презентацияға креативті дизайн қолданады; ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма «Стартапер» сөзінің мағынасын анықтаныз. Әлемді өзгерткен стартап жобаларын ата. Дескрипторлар: - Стартапер сөзінің мағынасын түсінеді; -Әлемдік стартап жобаларын анықтайды; Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырма(Креативті ойлау) Жеке жұмыс ҚБ тапсырмасы 3-тапсырма «Қазақстандағы Венеция» Түркістанда «Керуен-Сарай» туристік кешенің дамыту үшін сіз қандай тың идея ұсынар едіңіз? Ақпараттық технологияларды қолданып осы стартап жобасына мысалдар келтіріңіз. Ұшқыр қиялыңызды қосыңыз. Дескрипторлар: -Жаңа идеялар ұсынады; -Ақпараттық технологияларды тиімді қолданады; ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма
Осы суретке қарап тағы қандай сәулет өнерін қосар едіңіз? Ұшқыр қиялыңызды қосыңыз. Дескрипторлар: - Жаңа идеялар ұсынады; -Сәулет өнерін түсінеді; |
Оқушылар бірігіп жұптасады. Берілген жобамен танысады. Зерттеу жұмыстарын жүргізеді.Ойларын жинақтап,әр жұп жасаған жұмыстарын, презентацияларын жобаларын ортаға шығып таныстырады.
Жаңа тың идеяларды ұсынады. Креативті ойлау дағдылары дамиды және ақпараттық технологияларды тиімді қолдануды ұсынады. Оқушылар өз идеялары мен ойларын ұсынады. |
«Алдын-ала берілген атаулар» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау(үздік стартап жобаларын) жазып қойып (6 жоба) оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны туралы ойлауын ұсынады.
«Ақыл ой шабуылы» әдісі арқылы бағалау. |
2 қосымша 3 қосымша
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма
|
Жаңа сабақты бекіту Google.form қосымшасы арқылы сабақты бекітемін. 1. Стартап ұғымын қалай түсінесіндер? 2. Startup үшін бес негізгі факторды атаңыз? 3. Crowdfunding дегеніміз не? 4. Бүгінгі сабақта қандай Startup жобасы ұнады? 1.Тақырыпты оқу 2.IT Startup жобасына бизнес идеясын краудфандинг платформасында жариялау арқылы шағын жоба дайындап алып келу |
Оқушылар жіберілген сілтеме арқылы сұрақтарға жауаптарын жазып, мұғалімге жібереді.
Оқушылар үйге берілген тапсырманы дәптеріне жазып алады
|
|
https://forms.gle/iBEJECfAzzEidfr69 |
|
|
Рефлексия
2 минут |
«Ашық микрофон» әдісі. Оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру. Құнды ой жинақтап, ойын ашық айтады. |
Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. |
|
Микрофон |
|
Қосымша
https://www.youtube.com/watch?v=YVx4Uvmxo7E&t=22s
Тапсырма 1
Алматы облысында сізді таңқалдыратын 11 жер
ІІ-топ
h
ttps://bilimdinews.kz/?p=150346
“Startup” жобасы: Мектептен басталған кәсіпкерлік қадам
Е
рекше білім беруді
қажет ететін оқушыға арналған
тапсырма
С
әйкестендіру
|
А |
|
B.Идеяны жүзеге асыру науқанының басы деп аталады,осы кезден бастап инвестор іздей бастайды |
|
C |
|
D.Жұмыс моделі түзеледі |
|
|
|
Т
апсырма
2



Е
рекше
білім беруді қажет ететін оқушыға
арналған тапсырма


Т
апсырма
3

Жаңа сабақты бекіту
Оқушылар жіберілген сілтеме арқылы сұрақтарға жауаптарын жазып, мұғалімге жібереді.
https://forms.gle/iBEJECfAzzEidfr69
шағым қалдыра аласыз
нтерактивті
тақта


.












