Бекітемін:
Оқу ісі жөніндегі орынбасары Кадирбаева З.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Статистикалық элементтері |
Мектеп: А.Өтепбергенов атындағы жббм КММ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажадин А.А. |
|
Күні: |
19.03.25ж. |
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Статистика элементтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу; 8.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау; 8.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу; 6/5 сабақ |
|
Сабақтың мақсаты: |
Берілген таңдалымның жинақталған жиілік анықтамасын біледі, есептер шығаруда қолданады.Кесвтемен және гистограммамен жұмыс жасап үйренеді. |
|
Бағалау критерийлері |
1.Абсалюттік жиілік кестесі бойынша жинақталған жиілік кестесін толтырады. 2.Гистограммамен берілген ақпаратты талдайды және кестемен жұмыс |
|
Оқу дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 5 мин. |
Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Сынып Flippity.net: Random Name Picker платформасы арқылы 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.
|
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады Оқушылар үш топқа бөлінеді. |
Үй тапсырмасына 1 балл
|
Оқулық, жұмыс дәптері 8 сынып алгебра оқулығы «Мектеп баспасы. Авторы А.Е.Әбілқасымова» Flippity.net: Random Name Picker |
|
Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі. Жеке жұмыс.
10 мин.
|
Қайталау – оқу анасы жеке жұмыс
Таңдалым нұсқалығы элементтерінің ішінде ең үлкені мен ең кішісінің айырмасын таңдалым құлашы деп атайды және R әріпімен белгілейді.
Таңдалым элементтерінің ішінде ең жиі кездесетін элементті таңдалым модасы деп атайды. Моданы Мо арқылы белгілейді.
Таңдалым элементтерінің арифметикалық ортасын таңдылымның орта мәні деп атайды .
Мақсаты: сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты қайталайды. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларға қолдау көрсету. |
Оқушылар сұраққа жеке-жеке жауап береді. |
Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды; -түрлендіреді -ыкшамдайды.
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
|
Алгебра: Жалпы білім беретін мектептің 8- сыныбына арналған оқулық. |
|
Сабақтың ортасы
5 мин.
Жұптық жұмыс.
|
2-тапсырма (Жұптық жұмыс) Қазақстан2024 жылғы 26 шілдеден 11 тамызға дейін Парижде өткен 2024 жылғы Жазғы Олимпиада ойындарына қатысты. Суретте Қакзақстан жеңімпаздары туралы ақпарат берілген.
Сұрақ: 1.Берілген деректерге сүйене отырып алған орындардың арифметикалық ортасын табыңыз? 2. Медальдардың модасын табыңыз? 3. Медалдардың медианасын табыңыз? 4. Абсолюттік жиілік кестесін құрыңдар. 5. Гистограммасын салыңдар. |
Екі оқушы жұптаса отырып тапсырманы орындайды. Арифметикалық ортасын, модасын, медианасын табады. |
Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды; Сандар қатарының медианасын, модасын,табады Әрбір тапсырма 1 балл |
Оқулық пен оқу құрал жабдықтары |
|
Топтық жұмыс. 10 мин.
|
3-тапсырма (топтық жұмыс) Функционалдық сауаттылық бойынша тапсырма. Оқушылар топ болып бойларын, салмақтарының вариациялық қатарын жазады. Сұрақ: 1.Берілген деректерге сүйене отырып алған орындардың арифметикалық ортасын табыңыз? 2. Медальдардың модасын табыңыз? 3. Медалдардың медианасын табыңыз? 4. Абсолюттік жиілік кестесін құрыңдар. 5.Дисперсиясын есептеңіз. 6.Орташа мәнінің ауытқуын табыңыз. |
Оқушылар топ болып бойларын, салмақтарының вариациялық қатарын жазады. Өсу ретімен орналастырады. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың белсенділігіне қарай бағаланады Әрбір тапсырма
1балл
|
Оқулық, жұмыс дәптері
|
|
Бекіту Тапсырмасы 7мин |
Тест тапсырмасы Zip Grade бағдарламасы арқылы тексереді
|
Тестті өз беттерінше орындайды |
Әрбір дұрыс жауап 1балл |
|
|
Сабақтың соңы.
Ой толғаныс. Рефлексия
3 мин. |
рефлексия: «Жеміс ағашы » әдісі бойынша белгілейді Үйге тапсырма:№427,№431 |
Кері «Жеміс ағашы »әдісі” бойынша Мақсаты: Өз ойын білдіріп, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. |
|
ДК экраны
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Статистика элементтері
Статистика элементтері
Бекітемін:
Оқу ісі жөніндегі орынбасары Кадирбаева З.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Статистикалық элементтері |
Мектеп: А.Өтепбергенов атындағы жббм КММ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажадин А.А. |
|
Күні: |
19.03.25ж. |
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Статистика элементтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу; 8.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау; 8.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу; 6/5 сабақ |
|
Сабақтың мақсаты: |
Берілген таңдалымның жинақталған жиілік анықтамасын біледі, есептер шығаруда қолданады.Кесвтемен және гистограммамен жұмыс жасап үйренеді. |
|
Бағалау критерийлері |
1.Абсалюттік жиілік кестесі бойынша жинақталған жиілік кестесін толтырады. 2.Гистограммамен берілген ақпаратты талдайды және кестемен жұмыс |
|
Оқу дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 5 мин. |
Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Сынып Flippity.net: Random Name Picker платформасы арқылы 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.
|
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады Оқушылар үш топқа бөлінеді. |
Үй тапсырмасына 1 балл
|
Оқулық, жұмыс дәптері 8 сынып алгебра оқулығы «Мектеп баспасы. Авторы А.Е.Әбілқасымова» Flippity.net: Random Name Picker |
|
Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі. Жеке жұмыс.
10 мин.
|
Қайталау – оқу анасы жеке жұмыс
Таңдалым нұсқалығы элементтерінің ішінде ең үлкені мен ең кішісінің айырмасын таңдалым құлашы деп атайды және R әріпімен белгілейді.
Таңдалым элементтерінің ішінде ең жиі кездесетін элементті таңдалым модасы деп атайды. Моданы Мо арқылы белгілейді.
Таңдалым элементтерінің арифметикалық ортасын таңдылымның орта мәні деп атайды .
Мақсаты: сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты қайталайды. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларға қолдау көрсету. |
Оқушылар сұраққа жеке-жеке жауап береді. |
Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды; -түрлендіреді -ыкшамдайды.
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
|
Алгебра: Жалпы білім беретін мектептің 8- сыныбына арналған оқулық. |
|
Сабақтың ортасы
5 мин.
Жұптық жұмыс.
|
2-тапсырма (Жұптық жұмыс) Қазақстан2024 жылғы 26 шілдеден 11 тамызға дейін Парижде өткен 2024 жылғы Жазғы Олимпиада ойындарына қатысты. Суретте Қакзақстан жеңімпаздары туралы ақпарат берілген.
Сұрақ: 1.Берілген деректерге сүйене отырып алған орындардың арифметикалық ортасын табыңыз? 2. Медальдардың модасын табыңыз? 3. Медалдардың медианасын табыңыз? 4. Абсолюттік жиілік кестесін құрыңдар. 5. Гистограммасын салыңдар. |
Екі оқушы жұптаса отырып тапсырманы орындайды. Арифметикалық ортасын, модасын, медианасын табады. |
Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды; Сандар қатарының медианасын, модасын,табады Әрбір тапсырма 1 балл |
Оқулық пен оқу құрал жабдықтары |
|
Топтық жұмыс. 10 мин.
|
3-тапсырма (топтық жұмыс) Функционалдық сауаттылық бойынша тапсырма. Оқушылар топ болып бойларын, салмақтарының вариациялық қатарын жазады. Сұрақ: 1.Берілген деректерге сүйене отырып алған орындардың арифметикалық ортасын табыңыз? 2. Медальдардың модасын табыңыз? 3. Медалдардың медианасын табыңыз? 4. Абсолюттік жиілік кестесін құрыңдар. 5.Дисперсиясын есептеңіз. 6.Орташа мәнінің ауытқуын табыңыз. |
Оқушылар топ болып бойларын, салмақтарының вариациялық қатарын жазады. Өсу ретімен орналастырады. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың белсенділігіне қарай бағаланады Әрбір тапсырма
1балл
|
Оқулық, жұмыс дәптері
|
|
Бекіту Тапсырмасы 7мин |
Тест тапсырмасы Zip Grade бағдарламасы арқылы тексереді
|
Тестті өз беттерінше орындайды |
Әрбір дұрыс жауап 1балл |
|
|
Сабақтың соңы.
Ой толғаныс. Рефлексия
3 мин. |
рефлексия: «Жеміс ағашы » әдісі бойынша белгілейді Үйге тапсырма:№427,№431 |
Кері «Жеміс ағашы »әдісі” бойынша Мақсаты: Өз ойын білдіріп, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. |
|
ДК экраны
|
шағым қалдыра аласыз



















