|
|
|
|
|
Бөлім: |
3 бөлім. Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ергешов Нұрбақыт Санабатұлы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Статистикалық деректер. Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдану |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-электрондық кестелерде түрлі деректердің пішімдерін қолдану; -статистикалық мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану; |
|
|
Бағалау критерийі |
-электрондық кестелерде түрлі деректердің пішімдерін қолданады; -статистикалық мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдаланады; |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
|
|
ЕБҚО |
көру қабілетінің зақымдалуы |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу және сабаққа дайындығын тексеру Шаттық шеңберін құру: «Жүректен-жүрекке» әдісі: Мұғалім оқушыларды шеңбер құруын және қолдарындағы жүрекшені бір – бірлеріне үлестіріп жылы лебіздерін білдіріп ары қарай беруді сұранады.
Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы топқа біріктіру. I топ: «Салыстырмалы сілтеме» II топ: «Абсолютті сілтеме»
ЕББҚ: көру қабілетінің төмендігіне байланысты тақтаға жақын oтырғызып, берілетін тапсырмалардағы қәріп мөлшерін үлкейтемін және қосымша тапсырманы оқып,қысқаша түсіндіріп өтемін. Барлық оқушылармен қатар өз ойын ауызша,ашық,нақты жеткізуін көбірек қадағалап отырамын
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі және сабаққа дайындық жасайды. «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы шаттық шеңберін құрып,жүрекшені бір-бірлеріне ұсынып,жылы лебіздерін білдіреді Оқушылар суреттерді біріктіру арқылы екі топқа бірігеді: I топ: «Салыстырмалы сілтеме» II топ: «Абсолютті сілтеме» |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың»,»Керемет», «Тамаша» сөздерімен бағалап отыру Мадақтау |
жүpекшe
Қима қағаздар, суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білімді еске түсіру 3 минут |
Электронды кесте және ұяшық адрестері туралы бар мәліметтерін пысықтау және жаңа сабақпен ұштастыру «Миға шабуыл» әдісі
|
Оқушылар «Миға шабуыл» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өтілген (өздерінде бар білімдерін еске түсіреді) |
ҚБ: Тиімді кері байланыс жасау |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 7 минут |
Жаңа тақырып мазмұнын ашу «СТОП кадр» әдісі АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып, тақырыптық бейнеролик арқылы оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыпқа жалпы шолу жасау Сұрақтар:
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстырамын. Оқу мақсатына жету үшін әр оқушының өзіне жеке мақсат қою
Жаңа тақырыпты түсіндіру «Елші жіберу» әдісі Оқушылардың барлығына жеке оқулықтан тақырып бөлімдерін оқуға беріледі.Оқып болған соң түсініктері бойынша топта талқылайды, керек ережелер мер ақпараттарды жұмыс дәптерлеріне түртіп алады. Топтан жақсы түсінген оқушы келесі топқа ЕЛШІ болып барады. Бүгінгі жаңа тақырыпты түсіндіреді. Елшілердің жұмысын "Бас бармақ "әдісі арқылы бағаланады. Саусақ сигналдары арқылы түсінбеген жайттарды сұрап мұғалім өзі толықтыру жасайды. |
Оқушылар бейнероликті мұқият көріп, өз түсініктерін айтады, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді және тақырып мазмұнын ашады
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады. Әр оқушы өзіне жеке мақсат қояды
Барлық оқушы берілген уақыт аралығында жекелей оқулықтан бүгінгі тақырыпты оқып топта талқылайды. Топтағы өзіне сенімді оқушыны таңдап келесі топқа елші етіп жібереді. Топтарға барған елшілер тақырып бөлімдері бойынша түсіндіріп береді. Елші жұмыстарын топ мүшелері «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
Бірін-бірі бағалайды Бас бармақ Тиімді кері байланыс Дескриптор:
Топтық бағалау Тиімді кері байланыс |
Интербелсенді тақта.
Слайд
Оқулық: Р.А.Қадықұлов, Ә.Д. Рысқұлбекова, Г.К. Нұрмаханбетова «Алматыкітап баспасы 2021»
https://www.almatykitap.kz/catalog/informatika-8-synyp-21809/ Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс «Сәйкестендіру» әдісі Кестеде берілген сілтеме түрін сілтеме типімен сәйкестендіріңдер:
ЕББҚ: кеспе қағаздағы тапсырманың өлшемдерін үлкейтіп беру |
Кеспе қағазда берілмен мәліметтерді сәйкестендіреді.
Интербелсенді тақтада берілген дұрыс жауаптары арқылы жұптар парақтарын алмасып бірі- бірі бағалайды |
Дескриптор:
Жұптық бағалау Тиімді кері байланыс
|
Слайд Кеспе қағаздар Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8 минут |
2- тапсырма: Жеке жұмыс Сыныпқа жаңадан орындық,парта,тақта алу керек.Суреттегі берілген мәліметтер бойынша төмендегі кестені толтырып,компьютерде орындаңдар: Салыстырмалы сілтемемен жұмыс жасау кезінде қандай формулаларды қолдануға болады?
ЕББҚ: Тақтаға жақын жерге отырғызу,тапсырманы А4 парағында, компьютерде қаріп өлшемдерін үлкейтіп беру |
Берілген тапсырманы компьютерде орындайды
|
Дескриптор: -электрондық кестелерде түрлі деректердің пішімдерін қолданады; -статистикалық мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдаланады;
Тиімді кері байланыс |
Слайд Кеспе қағаздары, Жұмыс дәптері, Компьютерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
3- тапсырма: Жұптық жұмыс 2- тапсырмадағы мәліметтерді пайдалана отырып, тауар бағаларының 20 пайызға арзандағаннан кейінгі тауарлардың бағаларын есепте.
ББҚ: Тақтаға жақын жерге отырғызу, компьютерде қаріп өлшемдерін үлкейтіп беру |
2- тапсырмадағы мәліметтерді қолданып, ұяшықтың абсoлютті және салыстырмалы адрестерін пайдалана отырып тауарлардың 20 пайызға арзандатылған бағаларын есептейтін формуланы жазады.
|
Дескриптор: -электрондық кестелерде түрлі деректердің пішімдерін қолданады; -статистикалық мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдаланады;
Тиімді кері байланыс |
Слайд Кеспе қағаздары, Компьютерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3минут
|
Бүгінгі сабақты пысықтау «Өрмекші торы» әдісі Оқушыларды қайта шеңбер болып тұруға шақырады. Бума жіпті қолдарына беріп, ұшын өзі ұстап тұрып бума жіпте кез келген оқушыға бүгінгі тақырып жайлы сұрақ қою арқылы лақтыруын талап етеді. Қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп келесі оқушыға өз сұрағын қойып бума жіпті лақтыруы қажет. Мұғалім түсіндірмесі
|
Оқушылар бір- бірлерінің бүгінгі тақырып бойынша қойылған сұрақтарын жауап беру арқылы барлығы біріксе алынбайтын қамал жоқ екендігін түсінеді
|
Дескриптор:
Тиімді кері байланыс
|
АКТ Бума жіп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 2 минут |
Мұғалім тақтаға ілінген ағаш суретін «блок ағашы әдісі» арқылы оқушыларға бүгінгі өтілген сабаққа рефлекция беруді ұсынады стикерлер таратып береді
|
Өз ойларымен бөлісіп, рефлекция жасау арқылы ой қорытады
|
Кері байланыс |
Интербелсенді тақта
Стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 2 минут |
Оқулықтың 44-бетіндегі «Ойлануға берілген сұрақтар» тапсырмасы
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
|
Күнделік Жұмыс дәптер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Статистикалық деректер.Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдану
Статистикалық деректер.Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдану
|
|
|
|
|
Бөлім: |
3 бөлім. Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ергешов Нұрбақыт Санабатұлы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Статистикалық деректер. Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдану |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-электрондық кестелерде түрлі деректердің пішімдерін қолдану; -статистикалық мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану; |
|
|
Бағалау критерийі |
-электрондық кестелерде түрлі деректердің пішімдерін қолданады; -статистикалық мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдаланады; |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
|
|
ЕБҚО |
көру қабілетінің зақымдалуы |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу және сабаққа дайындығын тексеру Шаттық шеңберін құру: «Жүректен-жүрекке» әдісі: Мұғалім оқушыларды шеңбер құруын және қолдарындағы жүрекшені бір – бірлеріне үлестіріп жылы лебіздерін білдіріп ары қарай беруді сұранады.
Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы топқа біріктіру. I топ: «Салыстырмалы сілтеме» II топ: «Абсолютті сілтеме»
ЕББҚ: көру қабілетінің төмендігіне байланысты тақтаға жақын oтырғызып, берілетін тапсырмалардағы қәріп мөлшерін үлкейтемін және қосымша тапсырманы оқып,қысқаша түсіндіріп өтемін. Барлық оқушылармен қатар өз ойын ауызша,ашық,нақты жеткізуін көбірек қадағалап отырамын
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі және сабаққа дайындық жасайды. «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы шаттық шеңберін құрып,жүрекшені бір-бірлеріне ұсынып,жылы лебіздерін білдіреді Оқушылар суреттерді біріктіру арқылы екі топқа бірігеді: I топ: «Салыстырмалы сілтеме» II топ: «Абсолютті сілтеме» |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың»,»Керемет», «Тамаша» сөздерімен бағалап отыру Мадақтау |
жүpекшe
Қима қағаздар, суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білімді еске түсіру 3 минут |
Электронды кесте және ұяшық адрестері туралы бар мәліметтерін пысықтау және жаңа сабақпен ұштастыру «Миға шабуыл» әдісі
|
Оқушылар «Миға шабуыл» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өтілген (өздерінде бар білімдерін еске түсіреді) |
ҚБ: Тиімді кері байланыс жасау |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 7 минут |
Жаңа тақырып мазмұнын ашу «СТОП кадр» әдісі АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып, тақырыптық бейнеролик арқылы оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыпқа жалпы шолу жасау Сұрақтар:
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстырамын. Оқу мақсатына жету үшін әр оқушының өзіне жеке мақсат қою
Жаңа тақырыпты түсіндіру «Елші жіберу» әдісі Оқушылардың барлығына жеке оқулықтан тақырып бөлімдерін оқуға беріледі.Оқып болған соң түсініктері бойынша топта талқылайды, керек ережелер мер ақпараттарды жұмыс дәптерлеріне түртіп алады. Топтан жақсы түсінген оқушы келесі топқа ЕЛШІ болып барады. Бүгінгі жаңа тақырыпты түсіндіреді. Елшілердің жұмысын "Бас бармақ "әдісі арқылы бағаланады. Саусақ сигналдары арқылы түсінбеген жайттарды сұрап мұғалім өзі толықтыру жасайды. |
Оқушылар бейнероликті мұқият көріп, өз түсініктерін айтады, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді және тақырып мазмұнын ашады
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады. Әр оқушы өзіне жеке мақсат қояды
Барлық оқушы берілген уақыт аралығында жекелей оқулықтан бүгінгі тақырыпты оқып топта талқылайды. Топтағы өзіне сенімді оқушыны таңдап келесі топқа елші етіп жібереді. Топтарға барған елшілер тақырып бөлімдері бойынша түсіндіріп береді. Елші жұмыстарын топ мүшелері «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
Бірін-бірі бағалайды Бас бармақ Тиімді кері байланыс Дескриптор:
Топтық бағалау Тиімді кері байланыс |
Интербелсенді тақта.
Слайд
Оқулық: Р.А.Қадықұлов, Ә.Д. Рысқұлбекова, Г.К. Нұрмаханбетова «Алматыкітап баспасы 2021»
https://www.almatykitap.kz/catalog/informatika-8-synyp-21809/ Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс «Сәйкестендіру» әдісі Кестеде берілген сілтеме түрін сілтеме типімен сәйкестендіріңдер:
ЕББҚ: кеспе қағаздағы тапсырманың өлшемдерін үлкейтіп беру |
Кеспе қағазда берілмен мәліметтерді сәйкестендіреді.
Интербелсенді тақтада берілген дұрыс жауаптары арқылы жұптар парақтарын алмасып бірі- бірі бағалайды |
Дескриптор:
Жұптық бағалау Тиімді кері байланыс
|
Слайд Кеспе қағаздар Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8 минут |
2- тапсырма: Жеке жұмыс Сыныпқа жаңадан орындық,парта,тақта алу керек.Суреттегі берілген мәліметтер бойынша төмендегі кестені толтырып,компьютерде орындаңдар: Салыстырмалы сілтемемен жұмыс жасау кезінде қандай формулаларды қолдануға болады?
ЕББҚ: Тақтаға жақын жерге отырғызу,тапсырманы А4 парағында, компьютерде қаріп өлшемдерін үлкейтіп беру |
Берілген тапсырманы компьютерде орындайды
|
Дескриптор: -электрондық кестелерде түрлі деректердің пішімдерін қолданады; -статистикалық мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдаланады;
Тиімді кері байланыс |
Слайд Кеспе қағаздары, Жұмыс дәптері, Компьютерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
3- тапсырма: Жұптық жұмыс 2- тапсырмадағы мәліметтерді пайдалана отырып, тауар бағаларының 20 пайызға арзандағаннан кейінгі тауарлардың бағаларын есепте.
ББҚ: Тақтаға жақын жерге отырғызу, компьютерде қаріп өлшемдерін үлкейтіп беру |
2- тапсырмадағы мәліметтерді қолданып, ұяшықтың абсoлютті және салыстырмалы адрестерін пайдалана отырып тауарлардың 20 пайызға арзандатылған бағаларын есептейтін формуланы жазады.
|
Дескриптор: -электрондық кестелерде түрлі деректердің пішімдерін қолданады; -статистикалық мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдаланады;
Тиімді кері байланыс |
Слайд Кеспе қағаздары, Компьютерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3минут
|
Бүгінгі сабақты пысықтау «Өрмекші торы» әдісі Оқушыларды қайта шеңбер болып тұруға шақырады. Бума жіпті қолдарына беріп, ұшын өзі ұстап тұрып бума жіпте кез келген оқушыға бүгінгі тақырып жайлы сұрақ қою арқылы лақтыруын талап етеді. Қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп келесі оқушыға өз сұрағын қойып бума жіпті лақтыруы қажет. Мұғалім түсіндірмесі
|
Оқушылар бір- бірлерінің бүгінгі тақырып бойынша қойылған сұрақтарын жауап беру арқылы барлығы біріксе алынбайтын қамал жоқ екендігін түсінеді
|
Дескриптор:
Тиімді кері байланыс
|
АКТ Бума жіп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 2 минут |
Мұғалім тақтаға ілінген ағаш суретін «блок ағашы әдісі» арқылы оқушыларға бүгінгі өтілген сабаққа рефлекция беруді ұсынады стикерлер таратып береді
|
Өз ойларымен бөлісіп, рефлекция жасау арқылы ой қорытады
|
Кері байланыс |
Интербелсенді тақта
Стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 2 минут |
Оқулықтың 44-бетіндегі «Ойлануға берілген сұрақтар» тапсырмасы
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
|
Күнделік Жұмыс дәптер |
шағым қалдыра аласыз



















