Материалдар / С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері.

Материал туралы қысқаша түсінік
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері.6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қаңтар 2023
649
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Өлеңдерді көркемдік құндылығына талдау;

Көптеген оқушылар: шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына талдау;

Кейбір оқушылар: шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәсемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

Жағымды психологиялық ахуал тудыру.

Қызығушылықты ояту. Оқушылар өткен тақырыппен байланыстырып, тұжырымдамалық кесте толтырады.

Shape1

Тұжырымдамалық кесте


Shape2 Shape4 Shape3

Shape6 Shape5

Shape11 Shape10 Shape9 Shape7 Shape8

НЕ МАҚСАТПЕН?

ТҰЖЫРЫМ

ҚАШАН?

НЕ?

КІМ?






Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар назарын сабаққа аударады.

Оқушылар Кім? Не? Қашан? сұрақтарына жауап беру арқылы тақырыппен байланыстырады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Қалыптастырушы бағалаулар


ҚБ





Оқушылар тақтадан көрінген сұрақтарға өзара ақылдаса отырып жауап береді. Бір-бірінің жауабын толықтыруға мүмкіндіктері бар.

Сабақтың

ортасы

Мағынаны тану. Ақын өмір­де­гі бас­ты мақ­сат­ –­ өнер-­бі­лім үй­ре­ну, ха­лық­қа пай­да­лы­ бо­лу­ де­ген­ өр­шіл­ о­йын­ «Шә­кірт­ ойы»­ де­ген­ өле­ңін­дете­рең­де­те­ тү­се­ді.­Ақын­ ойы­ қан­дай?

Оқушылар С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңімен танысады.

Сөзмаржан

Бейнет –­азап,­мех­нат,­маша­қат

Рақат –­ке­ре­мет,­ға­жап,­ғани­бет ­де­ген­ ма­ғы­на­да

Сарқылу –­ақ­та­ры­лу,­барын ­са­лу.

1-тапсырма. Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетіңдер.

Дескриптор:

  • Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетеді;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ

2-тапсырма. Берілген үзінді арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтаңыз, өз ойыңызды білдіріңіз.

«Шығамын тірі болсам, адам болып»

«Шәкірт ойы»

Бұл сөзім асып айтқан асылық емес,

Ойында оты барлар асылық демес.

Тебем деп, тірі болсам надандықты,

Серт етіп, өзіме-өзім еткем егес!

Қараңғы қазақ көгіне,

Өрмелеп шығып, күн болам!

Қараңғылықтың кегіне,

Күн болмағанда, кім болам? Мұздаған елдің жүрегін,

Жылытуға мен кірермін!


Дескриптор:

  • шығарманың идеясын ашады;

  • әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық

  • мәселені анықтайды;

  • өзіндік көзқарасын білдіреді.ҚБ

ҚБ

3-тапсырма. «Талдап білу» әдісі

Оқушылар С. Торайғыров өлеңдерінің тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.

Анықтаушы – шығарманың көркемдік құндылығын дәледейтін аргументтер дайындайды.

Талқылаушы – шығарманың тарихи құндылығы бойынша 3 сұрақ дайындайды, басқа топтарға қояды.

Байланыстырушы - шығармадағы тарихи шындықты өмірмен байланыстырады.

Топ шешені – шығарма идеясын ашатын монолог/өлең шумақтарын/ құрастырады.

Қорытындылаушы – топтық жұмысты қорытындылап,

С. Торайғыров өлеңдерінің тарихи және көркем құндылығына баға береді.

Дескрипторлар:

  • шығарманың көркемдік құндылығын анықтайды;

  • шығарманың тарихи құндылығын анықтайды;

  • шығармалардың тарихи және көркем құндылығына баға береді.

ҚБ

Оқушылар С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңімен танысады.








Өлең мазмұны бойынша жаңа сөздермен танысады.




Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетеді;

Ойларын дәлелдейді.





Берілген үзінді

арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтаңыз, өз ойыңызды білдіріңіз.

















Оқушылар шығарманың көркемдік құндылығын анықтайды;

Шығарманың тарихи құндылығын анықтайды;

Шығармалардың тарихи және көркем құндылығына баға береді.






ҚБ
















ҚБ
















ҚБ
















ҚБ

6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы



С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы», «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңдері

Сабақтың соңы


Рефлексия: оқушы өзінің жасаған жұмысы бойынша рефлексия жасайды.

Менің түйгенім...

Қиындық туғызған тұсы...

Туындаған сұрақ...











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!