Материалдар / Сүйір бұрыштарының тригогнометриялық функцияларының қасиеттері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сүйір бұрыштарының тригогнометриялық функцияларының қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
Сүйір бұрыштарының тригогнометриялық функцияларының қасиеттері тақырыбындағы қысқа серзімді сабақ жоспары 8-сыныпқа алгебра пәнінен жасалған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қаңтар 2022
264
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді____________
Сабақтың тақырыбы:Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
Бөлім
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар
Күні: 07.12.2021ж
Сынып:8 «д»
Сабақтың тақырыбы:

Мұғалімнің аты-жөні:Шәріп А.Е.
Қатысқандар саны:
қатыспағандар саны:
Сүйір бұрыштарының тригонометриялық функцияларының қасиеттері.

Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
Сабақтың мақсаттары

8.1.3.24 sin  , cos  , tg және ctg мәндерін олардың біреуінің мәні бойынша
табу.

Құндылықтар

жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу;
Cабақ барысы

Тікбұрыштыүшбұрыштынқабырғалары мен
бұрыштарыныңқатынастарыарқылыберілетін синус, косинус, тангенс
,котангенс
функцияларыныңанықтамаларынбілужәнеформулаларын(белгіленулерін)жаз
аалу және
sin  , cos  , tg және ctg мәндерін олардың біреуінің мәні бойынша табу.

Сабақтың
кезеңі/ уақыт
Ұйымдастыру
кезеңі
(5-минут)

Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Амандасу.
Психологиялық жағымды ахуал орнату.
Сабаққа дайындау.
-алдыңғы тақырыптардың негізгі бөлімін еске түсіру
Қайталау сұрақтары:
1) Негізгі тригонометриялық атаулар?
2) Синус

???

- тың мәні нешеге тең?

Білу, түсіну,
қолдану

Слайд
№1

3) Кез-келген сүйір бұрыштың синусы мен косинусы
қандай болады?
4) Тангенс ??? нешеге тең?

Жаңа сабақ:
Негізгі тригонометриялық
тепе-теңдік:

Сабақ басы
(12- минут)

1. Дәлелдеу керек:

tg A=

????
????

Дәлелдеу үшін:
sinA=

CB
AB

sinA

tgAcosA=

Тапсырмаларды
орындайды

AC

; cosA=

AB

CB
AB
AC
AB

??

= ?? .

??

Ал, ?? -ға қатынасы сол А бұрыштың тангенсін береді.
2. Дәлелдеу керек:
Дәлелдеу үшін:
CB

AC

sinA= AB ; cosA=AB

сtg A=

????
????

Мұғалім
нің
бағалауы
10
баллдық
жүйесіме
н бағалау
1-3

нашар
4-5қағанат
6-7жақсы
8-10-өте
жақсы

сtgA =

cosA
sinA

=

AC
AB
CB
AB

AC

= CB.

AC

Ал, CB-ға қатынасы солА бұрыштың котангенсін береді.

Слайд
№2-5

3.Дәлелдеу керек: tg A * сtg A= 1
Дәлелдеу үшін:
tg A=

????
????

; сtg A=

tg A * сtg A=

????

????

*

????
????

????
????

= 1

4. Th1: Кез-келген А сүйір бұрышы үшін
???? ?+???? A =1 теңдігі орындалады.
Дәлелдеу үшін:
Сабақтың
ортасы
(11 минут)
(оқу
тапсырмалары
н орындау)

??

??

sinA= ??; cosA=??
??

??

???

???

???? ?+???? A =(??)? +(??)? = ??? + ??? =

??? +???
???

=

???

= ??? = 1 , Теорема дәлелденді.

Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер:
????

1) tgA=????
2) сtgA =

????
????

3) tg A * сtg A= 1
4) ???? ?+??? ?A =1
?

5) 1+??? A= ???? ?
6) 1+???? A=

3- минут

?
???? ?

Жаңа тақырыпқа арналған тапсырмалар:
?
5) 1+??? A= ???? ?
?
6) 1+???? A= ???? ?
5 және 6 тепе-теңдікті дәлелдеңіздер
Дескриптор:
• Негізгі тригонометриялық тепе-теңдікті біледі;
• Түрлендіре біледі;
• Формуланы дәделдейді.

Слайд
№9-10

«Домино» ойыны
(Жұптық жұмыс)

7-минут

Домино ойыны жұпқа арналған , әрбір жұп (отырған
орны бойынша) домино ойынының жүрісімен бос қалып
қойған орындарды толықтырады.
Барлық жұп дұрыс толтырған жағдайда , нақты дұрыс
жауапқа қол жеткіземіз.
Бір жұп қате жіберетін болса , қалған жұптардың
жұмысында қатеге айналдырады.

Дұрыс :1 балл
Бұрыс : 0 балл
Әр қатарға тапсырмалар беріледі,бос орындарды жұбымен
ақылдасып толтырады.Аяқтағаннан кейін өзінен кейінгі
жұпқа береді.
Рефлекция:
«Формула тізбегі» ойыны:
(Топтық жұмыс)

Соңы
7-минут

Формуланың құрамындағы амалдармен
тригонометриялық атаулардың санына байланысты
кез-келген оқушыларды тақтаға шығарамын.
Тапсырманы алып , негізгі тригонометриялық тепетеңдіктерді оқушылар құрастырады.
Дұрыс :1 балл
Бұрыс : 0 балл
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер:
????

1) tgA= ????
2) сtgA =

????
????

3) tg A * сtg A= 1
4) ???? ?+??? ?A =1
?

5) 1+??? A= ???? ?
?

6) 1+???? A= ???? ?
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары болса, ауызша
түрде қорытындылауға баяндауға болады.
(ауызша, еркін сөйлеуге мүмкүндік беремін)

«Астроматик» күн жүйесінде оқушылар :
«Домино» ойыны, «Формула тізбегі» ойынынан алған
бағаларының қосындысынан тұратын бағаға байланысты
өз-өздерін планеталарда орналастырады.
(Бұл жұмыс арқылы оқушылар бір-бірінің қанша балл
жинағанын біле алады)

Қорытындылау:
Үйге тапсырма: №185 есеп
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!