|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалғасов Нұрмахан |
|
Күні:4.12.2025 |
|
|
Сыныбы:8 Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сүйір бұрыштың синусы, тангенсі және котангенсінің анықтамасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.2 8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады:Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенісі және котангенесінің кейбір бұрыштарының мәндерін анықтайды. Көптеген оқушылар істей алады:• Оқушылардың ой - өрісін кеңейту, математикалық терминдермен сөйлей отырып, сөздік қорын молайту, пәнге деген қызығушылығын арттырады. Кейбір оқушылар істей алады:Кейбір бұрыштардың синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндерін біледі |
|
Құндылықтарға баулу |
Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. Топтық жұмыс 10 мин Жұптық жұмыс 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу арқылы сыныпта жайлы атмосфера орнату. Оқушыларды түгелдеу,үй тапсырмасын сұрау. Топқа бөлу
1
2
Ғарыштан хат
|
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіреді.
s
|
Дискриптор: -есепті шығарады Жалпы балл
-3 |
Оқулық 8 – сынып |
|
Сабақтың ортасы оқулықпен жұмыс 15 мин |
Есеп. Тікбұрышты үшбұрыш
берілген.Оның катеттері 1.Пифагор теоремасына сүйеніп, қабырғалары 6 см, 8 см және 10 см болатын үшбұрыш тікбұрышты деп тұжырымдауға бола ма? 2.Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері а=12 см ж/е в=16 см. Үшбұрыштың: а) сүйір бұрышының синусын; ә) сүйір бұрыштарының косинусы; б) сүйір бұрышының тангенсін;в) сүйір бұрышының котангенісі №2,51 №2,52 №2,53 №2,55 |
ABDE –тіктөртбұрыш, осыдан ∆ВЕС –тік бұрышты үшбұрыш. Катеттері 8 см және 6 см болса, онда гипотенузасы 10 см болады. Жауабы: 10 см. |
Дескриптор -Есепті шығарады Жалпы балл -2
|
Оқулық 8 – сынып |
|
|
2-тапсырма Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 3 см және 4 см. Сүйір бұрыштардың синустары неге тең? 2.Есеп: Тік бұрышты үшбұрышы АВС-да А бұрышы 60 градус, ВС қабырғасы 4√3 см. ∆АВС ауданын тап.
3.Есеп: Қабырғасының ұзындығы 6 см –ге тең .Тең қабырғалы үшбұрыштың биіктігін тап.
|
Оқушылар квадрат теңдеудің жалпы түрін құрады. Оқушылар тапсырманы орындайды ∆АВС тең қабырғалы болғандықтан ВF медианасы екі тік бұрышты үшбұрыштарға бөледі.∆АВF қарастырамыз, мұндағы АВ-гипотенуза, АВ=6 см, АF катеті, АF= 3см , осыдан, BF2=AB2-AF2 АF= 3√3см. |
Дескриптор: - Сүйір бұрыштардың синустары неге тең екенінтабады. Жалпы балл -5 |
Жұмыс парағы |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 5мин |
Оқушыларға нұсқаулық Үй тапсырмасы №2,59
|
Нәтижені талдайды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сүйір бұрыштың синусы, тангенсі және котангенсінің анықтамасы
Сүйір бұрыштың синусы, тангенсі және котангенсінің анықтамасы
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалғасов Нұрмахан |
|
Күні:4.12.2025 |
|
|
Сыныбы:8 Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сүйір бұрыштың синусы, тангенсі және котангенсінің анықтамасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.2 8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады:Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенісі және котангенесінің кейбір бұрыштарының мәндерін анықтайды. Көптеген оқушылар істей алады:• Оқушылардың ой - өрісін кеңейту, математикалық терминдермен сөйлей отырып, сөздік қорын молайту, пәнге деген қызығушылығын арттырады. Кейбір оқушылар істей алады:Кейбір бұрыштардың синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндерін біледі |
|
Құндылықтарға баулу |
Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. Топтық жұмыс 10 мин Жұптық жұмыс 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу арқылы сыныпта жайлы атмосфера орнату. Оқушыларды түгелдеу,үй тапсырмасын сұрау. Топқа бөлу
1
2
Ғарыштан хат
|
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіреді.
s
|
Дискриптор: -есепті шығарады Жалпы балл
-3 |
Оқулық 8 – сынып |
|
Сабақтың ортасы оқулықпен жұмыс 15 мин |
Есеп. Тікбұрышты үшбұрыш
берілген.Оның катеттері 1.Пифагор теоремасына сүйеніп, қабырғалары 6 см, 8 см және 10 см болатын үшбұрыш тікбұрышты деп тұжырымдауға бола ма? 2.Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері а=12 см ж/е в=16 см. Үшбұрыштың: а) сүйір бұрышының синусын; ә) сүйір бұрыштарының косинусы; б) сүйір бұрышының тангенсін;в) сүйір бұрышының котангенісі №2,51 №2,52 №2,53 №2,55 |
ABDE –тіктөртбұрыш, осыдан ∆ВЕС –тік бұрышты үшбұрыш. Катеттері 8 см және 6 см болса, онда гипотенузасы 10 см болады. Жауабы: 10 см. |
Дескриптор -Есепті шығарады Жалпы балл -2
|
Оқулық 8 – сынып |
|
|
2-тапсырма Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 3 см және 4 см. Сүйір бұрыштардың синустары неге тең? 2.Есеп: Тік бұрышты үшбұрышы АВС-да А бұрышы 60 градус, ВС қабырғасы 4√3 см. ∆АВС ауданын тап.
3.Есеп: Қабырғасының ұзындығы 6 см –ге тең .Тең қабырғалы үшбұрыштың биіктігін тап.
|
Оқушылар квадрат теңдеудің жалпы түрін құрады. Оқушылар тапсырманы орындайды ∆АВС тең қабырғалы болғандықтан ВF медианасы екі тік бұрышты үшбұрыштарға бөледі.∆АВF қарастырамыз, мұндағы АВ-гипотенуза, АВ=6 см, АF катеті, АF= 3см , осыдан, BF2=AB2-AF2 АF= 3√3см. |
Дескриптор: - Сүйір бұрыштардың синустары неге тең екенінтабады. Жалпы балл -5 |
Жұмыс парағы |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 5мин |
Оқушыларға нұсқаулық Үй тапсырмасы №2,59
|
Нәтижені талдайды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
шағым қалдыра аласыз


in


















