Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
7.3.3.1.Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы
мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін
(шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап
жазу;
7.4.4.2 Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі
қолданысын түсіну.
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Мәтін мазмұнын түсіну, берілген
процесті сипаттау, мәтіндегі еліктеуіш сөздерді
анықтау.
Көптеген
оқушылар: мәтінге құрылымдық талдау
жасау, графиктік мәтін (графикалық
органайзер) түрінде берілген процесті сипаттап
жазу, еліктеуішдің сөздерді мағыналық түрлерін түсініп
қолдану.
Кейбір оқушылар: Мәтін құрылымын сақтай отырып,
графиктік мәтін (графикалық органайзер) түрінде берілген процесті
сипаттап жазу, еліктеуіш сөздерді ерекшелігіне сай тілдесім
барысында қолдану.
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықты
ояту. Жағымды ахуал
қалыптастыру.
«Ойымды жалғастыр» тренингі. Оқушылар шеңбер болып
тұрады. Шеңберде бірінші оқушы дос, достық туралы бір мақал-мәтел
айтады, ал көршісі оның мағынасын ашады. Осылайша шеңбердегі барлық
оқушылар айтқанша жалғасады.
ЖАЗЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты
ояту.
Дұшпан күлдіріп
айтады, -
деген мақалдың мағынасын қалай
түсінесіңдер?
Оқушылар
сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын ортаға
салады.
|
Оқушылар назары сабаққа
аударылады.
Жағымды ахуал қалыптастырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын
ортаға салады.
|
ҚБ

|
7-сынып «Қазақ тілі» оулығы
Тірек сөздер
|
Сабақтың ортасы
|
ЖАЗЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ
1-ТАПСЫРМА. Оқылым мәтінін оқып, бөлімдерге бөліп,
әр бөлімге тақырып беріп, графикалық органайзер түрінде кестені
толтыру.

Қоршаған орта
сипаты
|
Автордың жан
дүниесі, сезімі
|
Табиғат
суреттері
|
|
|
|
Дескриптор:
* Оқылым мәтінін
оқиды;
* бөлімдерге бөледі;
* графикалық органайзер түрінде кестені
толтырады.
ҚБ
«Әткеншек» әдісі бойынша топтар өз жұмыстарын
келесі топтарға береді, өз кезегінде топтар бір-бірін дескрипторлар
негізінде бағалайды.
Мұғалім жұмыс барысына, оқушылар жауабына,
бағалауына кері байланыс береді.
ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН.
ӘТН.

3-тапсырма.
Өлең мәтініндегі интонация, кідірістерді
сақтап, мәнерлеп оқу. Өлеңге мақал-мәтелмен ат
қою.
4-тапсырма. Мақал-мәтелді қатыстырып,
шетелдік досыңа туған жеріңді таныстыратын хат
жазу.
Роль – оқушы
Аудитория – шет елдегі
дос
Форма – хат
Тақырып
– «Туған жер»
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
*интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп
қолданады.
|
*
өлең мәтініндегі интонация, кідірістерді
сақтап, мәнерлеп оқиды;
* Өлеңге
мақал-мәтелмен ат қояды;
* Мақал-мәтелді қатыстырып,
шетелдік досқа хат жазады.
|
«Автор
орындығында» топтағы үздік жұмыстар
оқылады.
ҚБ. Екі жұлдыз, бір тілек
|
Оқылым мәтінін оқиды;
бөлімдерге бөледі;
графикалық органайзер түрінде кестені
толтырады.
«Әткеншек» әдісі бойынша топтар өз жұмыстарын
келесі топтарға береді, өз кезегінде топтар бір-бірін дескрипторлар
негізінде бағалайды.
Грамматикалық тақырыпты
меңгереді.
Өлең
мәтініндегі интонация, кідірістерді сақтап, мәнерлеп
оқиды;
Өлеңге мақал-мәтелмен ат қояды;
Мақал-мәтелді қатыстырып, шетелдік досқа хат
жазады.
«Автор орындығында» топтағы үздік жұмыстар
оқылады.
|
ҚБ

ҚБ
ҚБ
|
(Бауыржан Момышұлы «Ұш
қан
ұя»)
(Тұманбай Молдағалиев)
|