Сүйіспеншілік -тіршіліктің негізгі тірегі қысқа мерзімді жоспар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сүйіспеншілік -тіршіліктің негізгі тірегі қысқа мерзімді жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Сүйіспеншілік -тіршіліктің негізгі тірегі қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Сүйіспеншілік пен достық

Мектеп: «Заңғар» жббм

Күні:11.11

Мұғалімнің аты-жөні: Атабекова

СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Сүйіспеншілік –тіршіліктің негізгі тірегі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;

7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Мәтіндердің стильдік ерекшеліктерін ажырату, фразеологизмдердің мағынасын ашу;

Көпшілігі: идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау, фразеологизмдердің ерекшелігін түсініп, қолдану.

Кейбір оқушылар: идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау, фразеологизмдердің көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.

Жағымды ахуал қалыптастыру.

Салем достым! (амандасады)

-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)

-Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)

-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)

-Сен келдің! (қолдарын жаяды)

-Жақсы болды!(құшақтайды)

ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. «Браундық қозғалыс» әдісі .

Броундық қозғалыс, браундық қозғалыс — сұйық не газ ішіндегі ұсақ бөлшектердің қоршаған орта молекулаларының соққысы әсерінен болатын бей-берекет қозғалысы. Мұны 1827 жылы ағылшын ғалымы Р. Броун (Браун) зерттеген.

Оқушылар сыныпты шарлап, талқыланатын мәселе бойынша ақпарат жинап, басқалармен пікірлеседі. Бұл тәсілді қолданғанда оқушыларға партаға отыруға болмайтынын ескерту керек.

Сүйіспеншілік деген сөзді қалай түсінеміз?

Дескриптор:

-3-4 ақпарат жинайды;

-Белгілегенген уақытты пайдаланады;

- Нақты ақпарат табады.

(Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау).

Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.


Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.







Оқушылар сыныпты шарлап, талқыланатын мәселе бойынша ақпарат жинап, басқалармен пікірлеседі.





Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.


















ҚБ

Жасыл-өте жақсы

Сары-орташа;

Қызыл-төмен.


7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы



















Сабақтың ортасы

ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

Мәтіндерді оқыңыз. Екі мәтіндісалыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын, стилін табыңыз.

1-мәтін.

2-мәтін СІЗ немесе СЕН

«Үлкенге - құрмет, кішіге - ізет» көрсетіп тұратын халықпыз ғой қашанда. Бұл халық даналығын менің ата-анам бала тәрбиесінде берік ұстанады десем артық айтпаған болар едім.

Олай дейтінім, ата-анам бізге өзімізден жасы үлкен кісілермен, мейлі сен оларды таны-таныма, тіпті туыс-туғаның болса да ешқашан «СЕН» деп емес, «СІЗ» деп сөйлесуді үйретті. Ағайын-туыс, жақын-жуық, көрші-көлемнің атын атағанның өзінде «апа, аға, тәте, көке, ағай, апай» деген сөздерді тіркестіріп атауды үйретті. Әрине, бұл әрбір отбасында берілетін тәрбие шығар. Бірақ, айтқым келгені, біз (біздің отбасының балалары) ата-анамыздың өзімен «Сіз» деп сөйлесеміз. Соны байқаған кейбір достарым, таныстарым «Сен неге өз ата-анаңа «сіз» деп айтасың. «Сіз» деп тек бөтен адамдарға айтылуы керек. Ал әке-шеше деген ең жақын адамдарың емес пе?» деп сұрап, қарсы пікір білдіріп жатады. Мен болсам оларға «Сіз» деген сөйлесудің сыпайы түрі және өзіңнен жасы үлкен адамдардың бәріне қаратып айтылатын сөз деп жауап беремін. Көбісі менің жауабымды теріске шығарып, бастарын шайқайды. Меніңше, «сіз» деп сөйлесу адамға деген құрметіңді, сыйластығыңды, сыпайылығыңды білдіру емес пе?!

Екі мәтіннің ұқсастығы


Екі мәтіннің айырмашылығы


1-мәтін

2-мәтін



Идеясы



Стилі



Мазмұны



Тілі



Дескриптор:
  • мәтіндерді салыстырады;

  • ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады;

  • идеясы мен стилін анықтайды;

  • тілдік құралдарды ажыратады.

ҚБ

ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ЖЖ.

ӘТН. 2-тапсырма. Фразеологизмдерді білдіретін мағынасына сай сәйкестендіріңдер. Оларды қатыстырып 4 сөйлем құраңдар.

Дескриптор:

  • Фразеологизмдерді білдіретін мағынасына сай сәйкестендіреді;

  • Оларды қатыстырып 4 сөйлем құрайды.

ҚБ

Бекіту. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Сүйіспеншілікті қарапайым сөзбен айтып жеткізе алу мүмкін емес. Оны ...........................білдіре аласың. Себебі ол .........................бір бөлшегі. Ол адамдар арасындағы .................. ұялатады.




Оқушылар берілген мәтінмен танысады, мәтін бойынша тапсырма түрлерін орындайды.


Екі мәтіндісалыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын, стилін табыңыз.





















мәтіндерді салыстырады;

ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады;

идеясы мен стилін анықтайды;

тілдік құралдарды ажыратады.







Грамматикалық тақырыпты меңгереді.











Грамматикалық тапсырма орындайды.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісімен сабақты қорытындылайды.



ҚБ

Жасыл-өте жақсы

Сары-орташа;

Қызыл-төмен.































ҚБ

Жасыл-өте жақсы

Сары-орташа;

Қызыл-төмен.
































ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»


7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы




































































Сабақтың соңы

5 минут







Үй тапсырмасы:

Кері байланыс

5-тапсырма



Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері


Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
27.05.2025
61
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі