|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Химиялық реакциялар (4 с) |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты - жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі. №3 практикалық жұмыс: «Сұйылтылған қышқылдармен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық реакция» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып : 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.4 – кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газының сапалық реакцияларын жүзеге асыру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеп, көмірқышқыл газының сапалық реакцияларын жүзеге асырады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
қышқылдармен реакциясын жаза алады;
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Адaлдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құрмет: қарым – қатынас дағдылары. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Экология, жаратылыстану (5 – сынып) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.2.3. Сұйылтылған қышқылдардың металдармен реакциясы. Сұйылтылған қышқылдардың металдардың реакциясын біледі. 6-сынып. Жаратылыстану. 3.2 Заттардың жіктелуі 7.1В Зат күйінің өзгерісі 7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабaқтың ортасы 22 минут |
Тұлғааралық байланыс орнату. Оқушы зейінін шоғырландыру. Топқа бөлу: «Қышқыл жеміс - жидек түрлері» 2 топқа бөлемін. Миға шабуыл:
(сутек + oттек = су, металл + қышқыл = тұз + сутек газы бөлінгенде «пах» деген дыбыс шығарады)
3. Қышқыл мен сілті ерітінділерімен жұмыс жасау барысында қандай талап қойылады?
ҚЫШҚЫЛДАРМЕН ЖҰМЫС ЖАСАУДЫҢ ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕСІ Қышқыл мен сілтілер терінің және т.б. химиялық _________________тудырады. Қышқыл төгілген жағдайда: бірінші _________ құтыға құю керек, кейін ____________. ҚБ. «Мадақтау» «Ой қозғау» әдісі: Берілген суретке қарап сабақ тақырыбын бірге болжап көрейік. Әр кезеңде орындалған жұмыс бойынша белсенді оқушыларға ауриктер (от лат. Aurum – алтын) беріледі. Сабақ соңында ауриктерді оқушылaр санайды, кімде: 5 аурик болса – бағасы «Ж», 2 aурик – «Т». Жұмыс барысы: 1. Көмірқышқыл газын алу үшін аспапты суретте көрсетілгендей жинау. 2. Сынауыққа кальций немесе магний карбонатының аз мөлшерін салу, 2-3мл тұз қышқылының ерітіндісін құю. 3. Газ жүретін түтігі бар тығынмен жабу, екінші ұшын әк суы бар сынауыққа орналастыру. 4. Бақылау жүргізу. 5. Жұмыс бойынша қорытынды шығару. Жүргізілген реакциялардың теңдеуін сөзбен жазу. ҚБ. Тапсырма 1-2 (Э) Оқушылар бірқатар карбонаттарды сұйытылған қышқылдармен реакциясын виртуалды түрде көреді және өз бақылауларын жазып алады. Виртуалды жұмыс түрінде көре алады.Олар газ бөлінгендігін көреді. Бұл кезеңде олар реакцияны тек сөзбен жазады, мысалы: карбонат + қышқыл = тұз + су + көмірқышқыл газы Мысалы: кальций карбонаты + тұз қышқылы = кальций хлориді + көмірқышқыл газы + су. (С) Байқаған бақылауларды талқылаңыз және алынған газдың қай газ екендігін анықтау қажет екендігін түсіндіріңіз. Ол үшін бөлінген газдың үлгісін алу қажет.
(К) Қарапайым аппарат көмегімен су үстінде газ үлгісін жинау. Сынау әдістерін талқылау. Әк суын анықтауды ұсыныңыз. Виртуалды жұмыс түрінде орындалады. (Э) Оқушылaр түзілген газды сынап, оның көмірқышқыл газы екендігіне көз жеткізеді және карбонаттардың сұйылтылған қышқылмен реакциясы кезінде көмірқышқыл газы түзілетіндігі туралы қорытынды жaсайды.
|
апельсин, лимон, мандарин суреттерінің қима қағаздары. бор, әктас, мәрмәр. Көрсетілім. Жетондар 7 - сыныпқа арналған химия оқулығы Карбонаттар, қышқылдар, стақандар, тығыны бар газ өткізгіш түтік, колба. http://kze.docdat.com/docs/214/index-24067.html?page=9 Химиялық ыдыстар мен құрал жабдықтар: Конусты колба 2-дана Сынауық ұстатқыш-1 дана Стакан - 4 дана Сынауық 4-дана |
||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
2 мин
Сабaқтың соңы 3 минут
2 мин |
(Ж, О) Оқушылар көмірқышқыл газының сапалық реакциясын білуі және орындай алулары қажет.
Жж. Кесте толтырыңыз.
Ширату жаттығуы: Оқушылардың шаршағанын болдырмау және келесі тапсырмаларға зейін қою. С. «Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақта кездескен терминдерді 3 тілде атап шығады: Қышқыл – кислота - sour карбонат – карбонат – karbonat Газ – газ – gas, су – вода – water Тұз – соль - salt (Ж) INSERT кестесін немесе түртіп алу кестесін беруге болады. Яғни оқушы келесі кестені толтырып, сабақты қалай түсінгенін жазады.
(С) Сабақты бекіту: «Стикердегі диалог» стратегиясы бойынша қорытынды сұрақтар қою. Сыныптың әр жеріне стикерлер іліп қою. Топтық жұмыс: Сұрақ 1. Сіздер білесіздер химия кабинетіндегі аптечкада 2% ас содасының ерітіндісі болады. Неге екенін кім түсіндіре алады? Жауабы: Теріге қышқыл тигенде бейтараптау үшін Сұрақ 2. Теріге қышқыл тамған кезде соданың әлсіз ерітіндісімен бейтaраптайды. Бірақ неге сірке қышқылымен уланған адамға соданың дәл сондай ерітіндісін беруге болмайды? Жауабы: Асқaзанда көп мөлшерде көмірқышқыл газы түзіледі, ол азқазанды жарып жіберу мүмкін. Сұрақ 3. Әк суын қалай ұзақ мерзімде сақтауға болады? Неге? Бұны қалай түсіндіруге болады? Жауабы: Көмір қышқылы жоқ жерде ҚБ. «Көп нұсқалы жауап ететін сұрақтар» рефлексиясы бойынша оқушылар бүгінгі сабақ бойынша ашық сұрақтарға жауап береді: Неліктен қиын болды? Сабақта не аштыңыз, білдіңіз? Сабақтан сіздің күткеніңіз расталды ма? Сіз бүгінгі сабақтан не алдыңыз? Сабақ ненің төңірегінде ойлануға мәжбүр етті?
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты орындалды ма? |
Кесте бойынша қалыптастырушы бағалау Карточка
Стикерлер.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: сұйытылған қышқылдардың бірқатар карбонаттармен реакцияларын зерттейді; Көпшілік оқушылар: карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакциясын жаза алады; Кейбір оқушылар: көмірқышқыл газының сапалық реакциясын түсіндіреді; |
Өзара бағалау және қалыптастырушы бағалау әдістері жүргізілеледі. Жетондар арқылы бағалау. Тапсырма бойынша орындаған жұмыс деңгейінің мақсатында дескрипторлар әзірленді.
|
Жоғары қысым кесіренен тығындардың атылып кетпеуін ескертіп отыру. ҚЫШҚЫЛДАРМЕН ЖҰМЫС ЖАСАУДЫҢ ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕСІ: Қышқыл мен сілтілер терінің және т.б. химиялық _________________тудырады. Қышқыл төгілген жағдайда: бірінші _________ құтыға құю керек, кейін ____________.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Оқушы бүгінгі сабақта не алды, не түсінді, мені қалай түсінді? Мақсaтқа жеттім бе? Осы төңірегінде рефлексия жазамын. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Химиялық реакциялар (4 с) |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты - жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі. №3 практикалық жұмыс: «Сұйылтылған қышқылдармен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық реакция» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып : 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.4 – кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газының сапалық реакцияларын жүзеге асыру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеп, көмірқышқыл газының сапалық реакцияларын жүзеге асырады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
қышқылдармен реакциясын жаза алады;
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Адaлдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құрмет: қарым – қатынас дағдылары. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Экология, жаратылыстану (5 – сынып) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.2.3. Сұйылтылған қышқылдардың металдармен реакциясы. Сұйылтылған қышқылдардың металдардың реакциясын біледі. 6-сынып. Жаратылыстану. 3.2 Заттардың жіктелуі 7.1В Зат күйінің өзгерісі 7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабaқтың ортасы 22 минут |
Тұлғааралық байланыс орнату. Оқушы зейінін шоғырландыру. Топқа бөлу: «Қышқыл жеміс - жидек түрлері» 2 топқа бөлемін. Миға шабуыл:
(сутек + oттек = су, металл + қышқыл = тұз + сутек газы бөлінгенде «пах» деген дыбыс шығарады)
3. Қышқыл мен сілті ерітінділерімен жұмыс жасау барысында қандай талап қойылады?
ҚЫШҚЫЛДАРМЕН ЖҰМЫС ЖАСАУДЫҢ ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕСІ Қышқыл мен сілтілер терінің және т.б. химиялық _________________тудырады. Қышқыл төгілген жағдайда: бірінші _________ құтыға құю керек, кейін ____________. ҚБ. «Мадақтау» «Ой қозғау» әдісі: Берілген суретке қарап сабақ тақырыбын бірге болжап көрейік. Әр кезеңде орындалған жұмыс бойынша белсенді оқушыларға ауриктер (от лат. Aurum – алтын) беріледі. Сабақ соңында ауриктерді оқушылaр санайды, кімде: 5 аурик болса – бағасы «Ж», 2 aурик – «Т». Жұмыс барысы: 1. Көмірқышқыл газын алу үшін аспапты суретте көрсетілгендей жинау. 2. Сынауыққа кальций немесе магний карбонатының аз мөлшерін салу, 2-3мл тұз қышқылының ерітіндісін құю. 3. Газ жүретін түтігі бар тығынмен жабу, екінші ұшын әк суы бар сынауыққа орналастыру. 4. Бақылау жүргізу. 5. Жұмыс бойынша қорытынды шығару. Жүргізілген реакциялардың теңдеуін сөзбен жазу. ҚБ. Тапсырма 1-2 (Э) Оқушылар бірқатар карбонаттарды сұйытылған қышқылдармен реакциясын виртуалды түрде көреді және өз бақылауларын жазып алады. Виртуалды жұмыс түрінде көре алады.Олар газ бөлінгендігін көреді. Бұл кезеңде олар реакцияны тек сөзбен жазады, мысалы: карбонат + қышқыл = тұз + су + көмірқышқыл газы Мысалы: кальций карбонаты + тұз қышқылы = кальций хлориді + көмірқышқыл газы + су. (С) Байқаған бақылауларды талқылаңыз және алынған газдың қай газ екендігін анықтау қажет екендігін түсіндіріңіз. Ол үшін бөлінген газдың үлгісін алу қажет.
(К) Қарапайым аппарат көмегімен су үстінде газ үлгісін жинау. Сынау әдістерін талқылау. Әк суын анықтауды ұсыныңыз. Виртуалды жұмыс түрінде орындалады. (Э) Оқушылaр түзілген газды сынап, оның көмірқышқыл газы екендігіне көз жеткізеді және карбонаттардың сұйылтылған қышқылмен реакциясы кезінде көмірқышқыл газы түзілетіндігі туралы қорытынды жaсайды.
|
апельсин, лимон, мандарин суреттерінің қима қағаздары. бор, әктас, мәрмәр. Көрсетілім. Жетондар 7 - сыныпқа арналған химия оқулығы Карбонаттар, қышқылдар, стақандар, тығыны бар газ өткізгіш түтік, колба. http://kze.docdat.com/docs/214/index-24067.html?page=9 Химиялық ыдыстар мен құрал жабдықтар: Конусты колба 2-дана Сынауық ұстатқыш-1 дана Стакан - 4 дана Сынауық 4-дана |
||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
2 мин
Сабaқтың соңы 3 минут
2 мин |
(Ж, О) Оқушылар көмірқышқыл газының сапалық реакциясын білуі және орындай алулары қажет.
Жж. Кесте толтырыңыз.
Ширату жаттығуы: Оқушылардың шаршағанын болдырмау және келесі тапсырмаларға зейін қою. С. «Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақта кездескен терминдерді 3 тілде атап шығады: Қышқыл – кислота - sour карбонат – карбонат – karbonat Газ – газ – gas, су – вода – water Тұз – соль - salt (Ж) INSERT кестесін немесе түртіп алу кестесін беруге болады. Яғни оқушы келесі кестені толтырып, сабақты қалай түсінгенін жазады.
(С) Сабақты бекіту: «Стикердегі диалог» стратегиясы бойынша қорытынды сұрақтар қою. Сыныптың әр жеріне стикерлер іліп қою. Топтық жұмыс: Сұрақ 1. Сіздер білесіздер химия кабинетіндегі аптечкада 2% ас содасының ерітіндісі болады. Неге екенін кім түсіндіре алады? Жауабы: Теріге қышқыл тигенде бейтараптау үшін Сұрақ 2. Теріге қышқыл тамған кезде соданың әлсіз ерітіндісімен бейтaраптайды. Бірақ неге сірке қышқылымен уланған адамға соданың дәл сондай ерітіндісін беруге болмайды? Жауабы: Асқaзанда көп мөлшерде көмірқышқыл газы түзіледі, ол азқазанды жарып жіберу мүмкін. Сұрақ 3. Әк суын қалай ұзақ мерзімде сақтауға болады? Неге? Бұны қалай түсіндіруге болады? Жауабы: Көмір қышқылы жоқ жерде ҚБ. «Көп нұсқалы жауап ететін сұрақтар» рефлексиясы бойынша оқушылар бүгінгі сабақ бойынша ашық сұрақтарға жауап береді: Неліктен қиын болды? Сабақта не аштыңыз, білдіңіз? Сабақтан сіздің күткеніңіз расталды ма? Сіз бүгінгі сабақтан не алдыңыз? Сабақ ненің төңірегінде ойлануға мәжбүр етті?
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты орындалды ма? |
Кесте бойынша қалыптастырушы бағалау Карточка
Стикерлер.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: сұйытылған қышқылдардың бірқатар карбонаттармен реакцияларын зерттейді; Көпшілік оқушылар: карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакциясын жаза алады; Кейбір оқушылар: көмірқышқыл газының сапалық реакциясын түсіндіреді; |
Өзара бағалау және қалыптастырушы бағалау әдістері жүргізілеледі. Жетондар арқылы бағалау. Тапсырма бойынша орындаған жұмыс деңгейінің мақсатында дескрипторлар әзірленді.
|
Жоғары қысым кесіренен тығындардың атылып кетпеуін ескертіп отыру. ҚЫШҚЫЛДАРМЕН ЖҰМЫС ЖАСАУДЫҢ ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕСІ: Қышқыл мен сілтілер терінің және т.б. химиялық _________________тудырады. Қышқыл төгілген жағдайда: бірінші _________ құтыға құю керек, кейін ____________.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Оқушы бүгінгі сабақта не алды, не түсінді, мені қалай түсінді? Мақсaтқа жеттім бе? Осы төңірегінде рефлексия жазамын. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













