|
Бөлім: |
«Қысым" бөлімі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалмукашева Асем Женисовна |
|
Күні: |
25.01.2023ж |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйықтар мен газдардағы қысым.Паскаль заңы
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.3.1.5-сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығарады және оны есептер шығаруда қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
"Есімді табу" тренингі. О
|
Оқушылар аталған тренингке қатысады. Топпен жұмыс жасайды. |
|
|
|
Үй тапсырмасын қорытындылау: 7 мин
|
1) Үйде орындалатын қызықты тәжірибе (Паскаль заңы) 2) Үй тапсырмасы бойынша "Гугль формада" тест жұмысы 1.Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шама. А.Күш; В) Аудан; С) масса; Д) қысым 2.Қысымның формуласы: А)Ғ=mg ; В)p=F/S; С)Р =mg ; Д) p=F*S 3.Халықаралық бірліктер жүйесінде қысымның өлшем бірлігі? 4.100 м2 ауданға 10 Н күш әсер етеді.Қысымды анықтаңдар 5.Газ шардың қабырғасына барлық бағытта ..........................қысым түсіреді. 6.Газдың қатты денелер мен сұйықтардан ерекшелігі 7. Сурет бойынша қай дененің түсіретін қысымы кіші?
|
Үйде орындалған тапсырманы бейнеролик ретінде көрсетеді.
Ұялы телефон арқылы тест жұмысын орындайды |
Тәжірибені сапалы орындап, қорытынды жасайды-1ұпай
Әрбір дұрыс жауап үшін -1 ұпай |
|
|
«Суреттер сөйлейді» |
|
Оқушылар сұрақтарға өз ойларын білдіру арқылы сұйықтарда гидростатикалық қысым шамасы барлығы айтылады. |
Әрбір дұрыс жауап үшін -1 ұпай |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. Тақырыппен жұмыс |
Тақырыпты пункт бойынша бөліп оқыту, мазмұнын ашып,тақылау. Сұрақ: 1. Сұйықтардағы қысымды сипаттайтын тәжірибені баяндандар? 2. Гидростатикалық қысымның формуласын есептеу? І тапсырма: (топпен жұмыс) 1 сұрақ бойынша оқулықтан 3,4 пункт бойынша топтық талқылау. "Эйлер шеңбері" әдісі арқылы
Не? Қалай? Неге? Нәтиже?
Не ІІ тапсырма : (топпен жұмыс) 2 тапсырма бойынша оқулықтан 5,6 пункт бойынша топтық талқылау "Фишбоун" әдісі арқылы
ІІІ тапсырма. Оқулықпен жұмыс. "Кім шапшаң" әдісі Физикалық тәжірибе Стакандағы құйылған су деңгейі бойынша стакан түбіндегі қысымды анықтайық. Оқулық бойынша 6,7,8,9 ,10 сұрақтарға шапшаң жауап беріледі |
Оқушылар берілген тапсырмаларды сапалы орындайды. |
1.Тәжірибені сапалы орындайды-2 2.Нақты тұжырым жасайды -2
1.Тәжірибені сапалы орындайды-2 2.Нақты тұжырым жасайды -2
1.Сұраққа дұрыс жауап береді-1 ұпай 2.Жауабын дәлелдейді -2 ұпай. |
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
ІY тапсырма. (жұптық жұмыс)"Конверттегі есептер" әдісі 1.Судың 7 м тереңдіктегі қысымын анықтаңыз; Судың тығыздығы 1000 кг/м3. 2. Мұнай цистернасының түбіне қысым табыңыз, егер оның тереңдігі 5 м, ал мұнайдың тығыздығы 800кг/м3. 3. 250 кПа су қысымы қандай тереңдікте болады? Судың тығыздығы 1000 кг/м3. 4.Сүңгуір қайықтың иллюминаторына сырттан әсер ететін күшті анықтаңыз, егер ол 20 м тереңдікте болса және оның ауданы 500 см2 болса Судың тығыздығы 1000 кг/м3. 5. Аквариумның түбіне әсер ететін күшті анықтаңыз, егер оның тереңдігі 40 см, ал түбінің ауданы 3600см2 болса . Судың тығыздығы 1000 кг/м3. 6.
Суретте сұйық қысымының оның тереңдігіне байланыстылығының графигі берілген. Қандай сұйық екенін анықтаңыз? Y тапсырма. "Wordwall" ("Қызықты сұрақтар" айдары ) 1. 1 және 2 ыдыстарға суреттегідей етіп су құйғанда,ыдыс түбіне түсіретін қысым қандай болады? 2. Шөлмектегі сүтті кастюльге құйды. Қай шама өзгереді? 3.Егер ыдыстағы суға допты немесе тасты салып жіберсе, ыдыс түбіне түсіретін қысым өзгере ме? 5. Інжуді іздеушілер -30 м. Қысымның шамасы қалай есептейміз?
6.Қазақ халқы көшпелі өмірде әсіресе, құмды жерлермен сапар шеккенде жылқы малына қарағанда, түйемен көшкенді жөн санаған. Түйеге жүктерін артатын болған.Сұрақ: Неліктен құмда жылқыдан гөрі түйемен көшкен? 7. Сүңгуір қайық - 900м; Батискафта -10919м; 8. Жұқа мұз жапқан өзеннің ортасында жүзіп жүрген балыққа жету үшін түлкі мұздың үстімен жүрді. Сол кезде мұз түлкіні көтермеді. Оны білген қу түлкі мұздың үстіне жатып, жайлап жылжиды.Сұрақ: Түлкі мұзда төрт аяғымен жүргенде бата ма әлде жайлап жылжығанда бата ма? 9. А.Құнанбаев « Қансонарда бүркітші шығады аңға»Сегіз найза қолында, көз аудармай,Батыр да аял қылмай ертең таңғаҚанат, құйрық суылдап, ысқырады, Көктен қыран сорғалап құйылғанда.Физикалық мағынасы 10.Үш бірдей шыны түтіктің түбін резеңкемен жапқан. Сәйкесінше май, су және бензин құйылған. Сурет бойынша қандай қателікке жол берілген деп ойлайсыз? |
Оқушылар дискрипторды пайдалана отырып, есептерді орындайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
1.Есептің шартын жазады-1 2.ХБЖ-ға келтіреді-1 3. Формуласын жазады-1 ұпай 4. Есептеп шығарады-1 ұпай
1. Сұрақтың жауабын табады-1 2. Физикалық мағынасын түсіндіреді-1 |
|
|
"Ресторан" әдісі 1. Мен тағы тапсырыс берер едім. 2.маған бәрінен ұнағаны 3. менің асқазаным қорытты 4. келесіде маған қосыңызшы |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы кері байланыс береді. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскал заңы.
Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскал заңы.
|
Бөлім: |
«Қысым" бөлімі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалмукашева Асем Женисовна |
|
Күні: |
25.01.2023ж |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйықтар мен газдардағы қысым.Паскаль заңы
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.3.1.5-сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығарады және оны есептер шығаруда қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
"Есімді табу" тренингі. О
|
Оқушылар аталған тренингке қатысады. Топпен жұмыс жасайды. |
|
|
|
Үй тапсырмасын қорытындылау: 7 мин
|
1) Үйде орындалатын қызықты тәжірибе (Паскаль заңы) 2) Үй тапсырмасы бойынша "Гугль формада" тест жұмысы 1.Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шама. А.Күш; В) Аудан; С) масса; Д) қысым 2.Қысымның формуласы: А)Ғ=mg ; В)p=F/S; С)Р =mg ; Д) p=F*S 3.Халықаралық бірліктер жүйесінде қысымның өлшем бірлігі? 4.100 м2 ауданға 10 Н күш әсер етеді.Қысымды анықтаңдар 5.Газ шардың қабырғасына барлық бағытта ..........................қысым түсіреді. 6.Газдың қатты денелер мен сұйықтардан ерекшелігі 7. Сурет бойынша қай дененің түсіретін қысымы кіші?
|
Үйде орындалған тапсырманы бейнеролик ретінде көрсетеді.
Ұялы телефон арқылы тест жұмысын орындайды |
Тәжірибені сапалы орындап, қорытынды жасайды-1ұпай
Әрбір дұрыс жауап үшін -1 ұпай |
|
|
«Суреттер сөйлейді» |
|
Оқушылар сұрақтарға өз ойларын білдіру арқылы сұйықтарда гидростатикалық қысым шамасы барлығы айтылады. |
Әрбір дұрыс жауап үшін -1 ұпай |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. Тақырыппен жұмыс |
Тақырыпты пункт бойынша бөліп оқыту, мазмұнын ашып,тақылау. Сұрақ: 1. Сұйықтардағы қысымды сипаттайтын тәжірибені баяндандар? 2. Гидростатикалық қысымның формуласын есептеу? І тапсырма: (топпен жұмыс) 1 сұрақ бойынша оқулықтан 3,4 пункт бойынша топтық талқылау. "Эйлер шеңбері" әдісі арқылы
Не? Қалай? Неге? Нәтиже?
Не ІІ тапсырма : (топпен жұмыс) 2 тапсырма бойынша оқулықтан 5,6 пункт бойынша топтық талқылау "Фишбоун" әдісі арқылы
ІІІ тапсырма. Оқулықпен жұмыс. "Кім шапшаң" әдісі Физикалық тәжірибе Стакандағы құйылған су деңгейі бойынша стакан түбіндегі қысымды анықтайық. Оқулық бойынша 6,7,8,9 ,10 сұрақтарға шапшаң жауап беріледі |
Оқушылар берілген тапсырмаларды сапалы орындайды. |
1.Тәжірибені сапалы орындайды-2 2.Нақты тұжырым жасайды -2
1.Тәжірибені сапалы орындайды-2 2.Нақты тұжырым жасайды -2
1.Сұраққа дұрыс жауап береді-1 ұпай 2.Жауабын дәлелдейді -2 ұпай. |
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
ІY тапсырма. (жұптық жұмыс)"Конверттегі есептер" әдісі 1.Судың 7 м тереңдіктегі қысымын анықтаңыз; Судың тығыздығы 1000 кг/м3. 2. Мұнай цистернасының түбіне қысым табыңыз, егер оның тереңдігі 5 м, ал мұнайдың тығыздығы 800кг/м3. 3. 250 кПа су қысымы қандай тереңдікте болады? Судың тығыздығы 1000 кг/м3. 4.Сүңгуір қайықтың иллюминаторына сырттан әсер ететін күшті анықтаңыз, егер ол 20 м тереңдікте болса және оның ауданы 500 см2 болса Судың тығыздығы 1000 кг/м3. 5. Аквариумның түбіне әсер ететін күшті анықтаңыз, егер оның тереңдігі 40 см, ал түбінің ауданы 3600см2 болса . Судың тығыздығы 1000 кг/м3. 6.
Суретте сұйық қысымының оның тереңдігіне байланыстылығының графигі берілген. Қандай сұйық екенін анықтаңыз? Y тапсырма. "Wordwall" ("Қызықты сұрақтар" айдары ) 1. 1 және 2 ыдыстарға суреттегідей етіп су құйғанда,ыдыс түбіне түсіретін қысым қандай болады? 2. Шөлмектегі сүтті кастюльге құйды. Қай шама өзгереді? 3.Егер ыдыстағы суға допты немесе тасты салып жіберсе, ыдыс түбіне түсіретін қысым өзгере ме? 5. Інжуді іздеушілер -30 м. Қысымның шамасы қалай есептейміз?
6.Қазақ халқы көшпелі өмірде әсіресе, құмды жерлермен сапар шеккенде жылқы малына қарағанда, түйемен көшкенді жөн санаған. Түйеге жүктерін артатын болған.Сұрақ: Неліктен құмда жылқыдан гөрі түйемен көшкен? 7. Сүңгуір қайық - 900м; Батискафта -10919м; 8. Жұқа мұз жапқан өзеннің ортасында жүзіп жүрген балыққа жету үшін түлкі мұздың үстімен жүрді. Сол кезде мұз түлкіні көтермеді. Оны білген қу түлкі мұздың үстіне жатып, жайлап жылжиды.Сұрақ: Түлкі мұзда төрт аяғымен жүргенде бата ма әлде жайлап жылжығанда бата ма? 9. А.Құнанбаев « Қансонарда бүркітші шығады аңға»Сегіз найза қолында, көз аудармай,Батыр да аял қылмай ертең таңғаҚанат, құйрық суылдап, ысқырады, Көктен қыран сорғалап құйылғанда.Физикалық мағынасы 10.Үш бірдей шыны түтіктің түбін резеңкемен жапқан. Сәйкесінше май, су және бензин құйылған. Сурет бойынша қандай қателікке жол берілген деп ойлайсыз? |
Оқушылар дискрипторды пайдалана отырып, есептерді орындайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
1.Есептің шартын жазады-1 2.ХБЖ-ға келтіреді-1 3. Формуласын жазады-1 ұпай 4. Есептеп шығарады-1 ұпай
1. Сұрақтың жауабын табады-1 2. Физикалық мағынасын түсіндіреді-1 |
|
|
"Ресторан" әдісі 1. Мен тағы тапсырыс берер едім. 2.маған бәрінен ұнағаны 3. менің асқазаным қорытты 4. келесіде маған қосыңызшы |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы кері байланыс береді. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
|
шағым қалдыра аласыз
қушылар берілген фигуралардан есімдерін тез
табады, бірі-біріне табуға көмектеседі.



















