|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Т. |
|
Күні: |
__/___/_____ж. |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.4 газ қысымын
молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Газ қысымын молекулалық
құрылым негізінде түсіндіреді |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 15 мин |
|
Оқушылар берілген суреттердің ішінен қатесін анықтайды. Тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: -барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл.
Жалпы: 1 балл |
Презентация
|
|
5 мин |
Тапсырма-1 Оқыту түрі: Топтық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады
Суреттегі су құйылған ыдысқа назар аударыңдар. Неге ыдыстың тесіктерінен ағып жатқан су әртүрлі шашырап ағуда? Мұның себебі неде? Түсіндіріңдер. Егер ыдыстың түбіне қарай тағы бір тесік тессек, су І, ІІ және ІІІ нүктелердің қай жағына ағады? Осы бойынша өз тұжырымдарыңды ұсыныңдар.
|
Топтар берілген сурет бойынша сұраққа жауап береді
|
Дескриптор: -қысымның анықтамасын қолданып, сұраққа дұрыс жауап береді
-1 балл
Жалпы: 1 балл
|
Презентация
|
|
10 мин |
Тапсырма-2 Оқыту түрі: Жұптық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды жұптастырамыз
|
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады |
Дескриптор: -есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл. -қажет формуланы түрлендіреді-1балл. -есептеулер жүргізеді-1балл. -жауабын жазады-1балл.
Жалпы: 4 балл |
Презентация карточкалар |
|
10 мин |
Тапсырма-4 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Тест тапсырмасын орындайды Жауаптары Zipgrade қосымшасы арқылы тексеріледі. 1. Қатты денелерде қысым қалай таралады? a)2-3 бағытта b)Дұрыс жауап жоқ c)Барлық бағытта d)Тек бір бағытта 2. Қысымның барлық бағытта тасымалдануы бірдей: a)Қатты дене мен газда b)Тек сұйықтықтарда c)Газ бен сұйықтықта d)Тек газдарда 3. Бетке перпендикуляр түскен күш 6 есе артса, қысым қалай өзгереді? a)3 есе артады b)6 есе кемиді c)6 есе артады d)3 есе кемиді 4. Паскаль заңының дұрыстығын қандай құрылғы дәлелдей алады? a)Түтікше b)Поршень c)Паскаль шары d)Шприц 5. Газға қысым түсірілді. Ол тек күш бағыты бойынша ғана емес, сонымен қатар барлық бағытта бірдей беріледі. Бұл немен түсіндіріледі? a)Дұрыс жауап жоқ b)Молекулалары үлкен болғандықтан c)Молекулалардың қозғалысынан 6. Сұйық пен газ өзіне түсірген қысымды өзгеріссіз барлық бағытта бірдей таратады. Бұл … a)Паскаль заңы b)Ньютон заңы c)Ешқандай заң емес d)Архимед заңы 7. Егер шар түтінге толған болса, онда поршеньді түтікке итергенде, Паскаль шарының барлық тесіктерінен бірдей түтін шыға бастайды. Бұл нені растайды? a)Газдарда қысым жоө b)Газдар қысымды барлық бағытта таратады c)Газдар қысымды бір бағытта ғана таратады 8. Температура жоғарыласа, қысым қалай өзгереді? a)Артады b)Бірқалыпты болады c)Кемиді 9. Сұйықтықта молекулалар қатаң ретпен орналасады. a)Қате b)Дұрыс 10. дене бетінің ауданы қысымға кері пропорционал a)Қате b)Дұрыс https://learningapps.org/view28535935 |
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
|
Дескриптор: -1-3 сұрақ дұрыс болса - 1 балл. -4-6 сұрақ дұрыс болса -2 балл -7-8-сұрақ дұрыс болса - 3 балл. -9-10 сұрақ дұрыс болса-4 балл. Жалпы балл: 4 балл.
Жалпы: 10 балл |
Zip Grade қосымшасы |
|
Рефлексия 5 мин |
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет https://www.mentimeter.com сайты арқылы жүзеге асады. |
Кері баланыс береді https://www.mentimeter.com сайты арқылы |
Бағалау: Өзін өзі дескрипторлар арқылы бағалап отырады.
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы.
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Т. |
|
Күні: |
__/___/_____ж. |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.4 газ қысымын
молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Газ қысымын молекулалық
құрылым негізінде түсіндіреді |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 15 мин |
|
Оқушылар берілген суреттердің ішінен қатесін анықтайды. Тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: -барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл.
Жалпы: 1 балл |
Презентация
|
|
5 мин |
Тапсырма-1 Оқыту түрі: Топтық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады
Суреттегі су құйылған ыдысқа назар аударыңдар. Неге ыдыстың тесіктерінен ағып жатқан су әртүрлі шашырап ағуда? Мұның себебі неде? Түсіндіріңдер. Егер ыдыстың түбіне қарай тағы бір тесік тессек, су І, ІІ және ІІІ нүктелердің қай жағына ағады? Осы бойынша өз тұжырымдарыңды ұсыныңдар.
|
Топтар берілген сурет бойынша сұраққа жауап береді
|
Дескриптор: -қысымның анықтамасын қолданып, сұраққа дұрыс жауап береді
-1 балл
Жалпы: 1 балл
|
Презентация
|
|
10 мин |
Тапсырма-2 Оқыту түрі: Жұптық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды жұптастырамыз
|
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады |
Дескриптор: -есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл. -қажет формуланы түрлендіреді-1балл. -есептеулер жүргізеді-1балл. -жауабын жазады-1балл.
Жалпы: 4 балл |
Презентация карточкалар |
|
10 мин |
Тапсырма-4 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Тест тапсырмасын орындайды Жауаптары Zipgrade қосымшасы арқылы тексеріледі. 1. Қатты денелерде қысым қалай таралады? a)2-3 бағытта b)Дұрыс жауап жоқ c)Барлық бағытта d)Тек бір бағытта 2. Қысымның барлық бағытта тасымалдануы бірдей: a)Қатты дене мен газда b)Тек сұйықтықтарда c)Газ бен сұйықтықта d)Тек газдарда 3. Бетке перпендикуляр түскен күш 6 есе артса, қысым қалай өзгереді? a)3 есе артады b)6 есе кемиді c)6 есе артады d)3 есе кемиді 4. Паскаль заңының дұрыстығын қандай құрылғы дәлелдей алады? a)Түтікше b)Поршень c)Паскаль шары d)Шприц 5. Газға қысым түсірілді. Ол тек күш бағыты бойынша ғана емес, сонымен қатар барлық бағытта бірдей беріледі. Бұл немен түсіндіріледі? a)Дұрыс жауап жоқ b)Молекулалары үлкен болғандықтан c)Молекулалардың қозғалысынан 6. Сұйық пен газ өзіне түсірген қысымды өзгеріссіз барлық бағытта бірдей таратады. Бұл … a)Паскаль заңы b)Ньютон заңы c)Ешқандай заң емес d)Архимед заңы 7. Егер шар түтінге толған болса, онда поршеньді түтікке итергенде, Паскаль шарының барлық тесіктерінен бірдей түтін шыға бастайды. Бұл нені растайды? a)Газдарда қысым жоө b)Газдар қысымды барлық бағытта таратады c)Газдар қысымды бір бағытта ғана таратады 8. Температура жоғарыласа, қысым қалай өзгереді? a)Артады b)Бірқалыпты болады c)Кемиді 9. Сұйықтықта молекулалар қатаң ретпен орналасады. a)Қате b)Дұрыс 10. дене бетінің ауданы қысымға кері пропорционал a)Қате b)Дұрыс https://learningapps.org/view28535935 |
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
|
Дескриптор: -1-3 сұрақ дұрыс болса - 1 балл. -4-6 сұрақ дұрыс болса -2 балл -7-8-сұрақ дұрыс болса - 3 балл. -9-10 сұрақ дұрыс болса-4 балл. Жалпы балл: 4 балл.
Жалпы: 10 балл |
Zip Grade қосымшасы |
|
Рефлексия 5 мин |
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет https://www.mentimeter.com сайты арқылы жүзеге асады. |
Кері баланыс береді https://www.mentimeter.com сайты арқылы |
Бағалау: Өзін өзі дескрипторлар арқылы бағалап отырады.
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
шағым қалдыра аласыз

















