Сұлулықты сақтайық! 4-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сұлулықты сақтайық! 4-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
4-сыныпқа өткізілген ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні

Муратова Мейрамгул Абатовна

Күні:

18.02.2025

Сынып: 4 В (1 топ)

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сұлулықты сақтайық

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/ шолып/белгі қойып оқу

4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/ буклет/ коллаж/ жарнама/

презентацияны сөйлемдермен толықтыру

Сабақтың мақсаты:

Білім алушы мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып оқиды, шағын сюжетті, презентацияны сөйлемдермен толықтырады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

«Не үшін керек?» өлеңін оқыту.

Оқушылардың назарын сабаққа аударады.

Өлеңді хормен айтады.










Қазақ тілі.

Оқулық. 2 бөлім. Қазақ тілінен басқа тілде оқытатын жалпы білім беретін мектептің 4-сыныбына арналған оқулық








Презентация


Түсіндірме сөздік




Оқулық

сөздік

слайд









Интербелсенді тақта






Түрлі түсті қарындаштар,














Слайд

Оқулық














Оқулық


слайд


маркерлер, А-4 парағы.



Әр оқушыға бір смайликтен




Жеке жұмысқа арналған кесте

Сабақтың ортасы

(6-37 минут)


























Сөздікпен жұмыс

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады:

киіктің төлі – лақ

киіктің аталығы – теке

киіктің аналығы – ешкі

киіктің тұяғы




Ойқозғау


Айтылым

1-тапсырма Жаңа сөздердің сөйлемдегі орын тәртібін меңгерту «Суретті сөздік» әдісі арқылы жүргізіледі.

Сергіту сәті










Айтылым

ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі.

Ауызша мадақтау








Тыңдап және жауап берейік

3-тапсырма

Мәтінді тыңда және оқы. Өз болжамыңды тексер.

ҚБ «Бас бармақ» әдісі


4-тапсырма

Айтылым

Мәтінді қайталап тыңда. Болжау мағынасында қолданылған сандарды теріп жаз. Сөйлем мағынасын ауызша түсіндір.


ҚБ Смайлик арқылы бағалау


Есте сақтайық






5-тапсырма. Суреттерге мұқият қара. Оқиғаның ретін анықтап, сандармен белгілеп көрсет (1,2,3,4). Берілген

суреттер 4 сөйлем құрастырып жаз.

Тыңдалым, айтылым

Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.

теке – киіктің аталығы

ешкі – киіктің аналығы

тұяқ – копыто

шөл – пустыня

азаю – уменьшаться

жойылу – исчезновение

Айтылым Ойтүрткі

Қоршаған орта

Лексикалық минимум: киік, қоректен

Киік – ешкіге ұқсас, жабайы аша тұяқты түз жануары.

Қоректен – құс, жан-жануар, жәндіктердің тамақ тауып жеуі.

Суретті сөздіктің көмегімен жаңа сөздердің айтылуы мен лексикалық мағынасы меңгертіледі.



Сөйлесейік

Сұрақтарды сынып болып талқылаңдар.

*Киіктер қандай болады?

*Киіктердің дене тұрпаты қандай?

*Олар неге ұқсайды?

*Олар несімен әдемі?

*Олар қандай аймақтарда тіршілік етеді?





Сергіту сәтін орындайды.

«Сыныпта кім бар?» ойыны

Мақсаты: Оқушылардың шапшаң, жылдам қозғалып, есту қабілеттерін, бірін-бірі сезу қабілетерін дамыту. Жүргізілуі: Сыныпта 2 оқушы бар деп айтылған 2 оқушы ғана орнынан тұрады. Егерде сыныпта ешкім жоқ деп айтсам, оқушылар парта астына кіреді.

Айтылым

2-тапсырма. Синквей формасы (француз тілінен аударғанда) 5 - өлең жолды өлең құрастыру

Тақырыбы: «Марал»

 1 - жол - 1 сөз, зат есім немесе адамның аты

 2 - жол - сипаттау - 2 сын есім

 3 - жол - іс-әрекетті баяндау - 3 етістік

 4 - жол - тақырыпқа сәйкес 4 сөз

 5 - жол - қорытынды  1 сөйлем


Дескриптор

  • Тақырыпқа байланысты 1 зат есім;

  • 2 сын есім;

  • 3 етістік;

  • 4 сөзден тұратын сөйлем;

  • Зат есімге 1 синоним жазады.

Тыңдалым

Мәліметті мұқият тыңда. Кестені толықтыр. Жазуға стикерді пайдалан.

Дескриптор

  • Тыңдалған мәтін бойынша кестеге мәліметтерді жазады;

  • Тақтадағы дұрыс жауаптың көмегімен әр оқушы өз тапсырмасын тексереді.



Дескриптор

  • Тыңдалған мәтін бойынша болжау мағынасында қолданылған сандарды теріп жазады;

  • Сандарға жалғанған жалғауларды анықтайды;

  • Болжау мағынасында қолданылған көмекші сөздерді анықтайды.



Айтылым

тай/тей

Жас киіктердің саны қырықтай болады

дай/дей

Оның бойы 9 см-дей.



Дескриптор

  • суреттер бойынша сюжеттің ретін анықтайды;

  • суреттің мазмұнына сәйкес сөйлем құрастырады;

  • сөйлемнің құрылымын сақтайды;

  • сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды.

ҚБ Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»


Сабақтың соңы

Үй тапсырмасын беру: 5-тапсырма


Кері байланыс

Не нәрсе оңай болды?

Не нәрсе қиын болды?

Не білгіңіз келеді?

Стикерге жазады

Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балы қойылады.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.04.2025
282
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі