Материалдар / "Сұраулы сөйлем" 2 сынып

"Сұраулы сөйлем" 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материалда қазақ тілінен сұраулы сөйлем туралы сабақ жоспары. Бұл сабақ жоспарында әдіс- тәсілдер мен саралау тапсырмасын кірістірілген.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Пән: Қазақ тілі Сынып: 2

Мектеп: Бірік ОЖББМ

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Ғиззатова А.Б.

Сабақтың тақырыбы:

Сұраулы сөйлем

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты

2.3.7.1 Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үшін:

лепті сөйлемді ажырата алады.

Көпшілігі оқушылар үшін:

лепті сөйлемдер құрастыра алады.

Кейбір оқушылар үшін:

сөйлемдерді оқып, тыныс белгілерін қояды.

Бағалау критерилері

Сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды.

Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы

Оқушылар жазу кезінде партада түзу отыру. Ширатуда ережені сақтады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, ынтымақтастыққа тәрбиелеу. «Мәңгілік ел»

Пәнаралық байланыстар

әдебиеттік оқу, дүниетану

Алдыңғы меңгерілген білім

нәтиже сабақ

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


І .Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық  дайындық

Оқушылар орнынан тұрады.

Мұғалім: - Екі көз не үшін керек?

Балалар: - Бір жақсылықты көру үшін.

Мұғалім: - Екі құлақ не үшін керек?

Балалар: - Ақыл – кеңес тыңдау үшін.

Мұғалім: - Екі қол не үшін керек?

Балалар: -Елге көмек беру үшін.

Мұғалім: -Екі аяқ не үшін керек?

Балалар: -Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін.


Сабақ ортасы


  1. Қызығушылықты ояту: Қане, балалар, біз сендермен өткен сабақта қандай тақырыптармен танысып едік?
    - Сөйлем дегеніміз не?
    - Сөйлемнің неше түрі бар?
    - Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
    - Сұраулы сөйлем дегеніміз жауап алу мақсатымен айтылған сөйлем.Сұраулы сөйлемнен кейін (?) белгісі қойылады. Мысалы: Сен қай сыныпта оқисың?
    - Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
    - Хабарлы сөйлем дегеніміз бірдеңенің жайын хабарлап тұрады.Хабарлы сөйлемнен кейін (.) қойылады.
    Мысалы: Менің апам ауылдан келді.

  2. Жаңа сабақ.

1.Тұр орныңнан!

2. Алақай, әжем келе жатыр.

3.Қазақстанның Тәуелсіздігі жасасын!

4.Шіркін, кең жайлауда болсам ғой. Мылдарды оқып, қандай мағынаны білдіріп тұрғанын айтады,

Қану, ренжу,  өкіну,
Мақсатым соны сездіру.
Ұранды  да  айтамын,
Қарқындап  барып  қайтамын.
Ме н  ылғи да  айғайлай  бермеймін,
Қуана  да, күле де  білемін.
Кейде  өкініп,  ренжісем  де, 
Көбіне көтеріңкі , көңілді жүремін.(Леп белгісі)

Қуаныш          …әкем келді!                      Алақай

Бұйыру           …тезірек!                            Бол

Өкіну              …кеше келсемші!               Қап

Таңдану          …әдемі сурет!                     Қандай

Лепті сөйлем – дегеніміз айтушының түрлі көңіл күйін білдіру мақсатымен айтылған сөйлем түрі.

Лепті сөйлемдердің жасалу жолдары:

Сөйлемнің етістік формалары арқылы: 

Мысалы: Ол жетіп келмесі бар ма! Даусы мұнша зор болар ма!

2. –ақ, -ау, -ғой, -ай  шылаулары арқылы:

Мысалы: Үйіңе бара ғой! Сен тамаша  жігітсің-ау!

Көңіл-күй одағайлар арқылы:

Мысалы: Па, шіркіннің сөзі!  Уһ, шаршап қалыппын ғой!

4. Интонация арқылы:

Мысалы: Жау жойылды!  Жау жойылды!

Оқулықпен жұмыс

1–жаттығу

ҚБ:«Қол соғу» арқылы бағалау

Саралау тапсырмасы

А деңгей.

Сөйлемнің түрін анықта.

- Апырай, енді не істеуім керек, ренжітіп көңіліне қаяу салып алдым ба, қап?! 
В деңгей
«Сәйкестендір»
Өкіну -------------- Сүйікті менің Қазақстаным жасасын!
Армандау -------- Қап, бақшаның есігін жауып қоймағаным - ай!
Бұйрық ----------- Қане, күнделігіңді берші!
Ұрандату --------- Шіркін, айға самғап ұшсам ғой!
С деңгей

Сөйлем түрлері

Хабарлы

Сұраулы

Лепті

 Бүгін мұз айдынына барасың ба?

 

 

 

Ертең шахматтан жарыс болады.

 

 

 

Алақай, бүгін менің туған күнім!

 

 

 

Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді...

 

 

 

Жауап алу мақсатында айтылған сөйлемді ...

 

 

 

Бірдеңе жайында хабарлау мақсатында...

 

 

 

Сергіту сәті.

«Туған жер» әнін айту.

4,5-жаттығу.

ҚБ:«От шашу» арқылы бағалау

сандар жазылған парақтар





















сөйлемдер жазылған парақтар









лепті сөйлем






ереже






оқулық









саралау тапсырмасы





















сергіту сәті


дəптер

Сабақтың соңы


Қорытынды: жеке параққа тест жауаптарын алу
1.Сөйлемнің неше түрі бар?
А) 2  Ә) 1  Б) 3
2.Лепті сөйлемнің соңында не қойылады?
А) нүкте (.) ә) сұрақ белгісі (?) б) леп белгісі (!)
3. Сөйлем неден тұрады?
А) әріптен Ә) сөзден Б) буыннан
4. Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен қалай жазылады
А) бөлек Ә) бірге
5. Лепті сөйлем қандайц көңіл –күйді білдіреді?
А) білдірмейді ә) көтеріңкі б) реніш в) қуаныш

Үйге тапсырма: 5– жаттығу,101 бет

Кері байланыс: Еркін микрафон

тест парақтары





микрафон

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау тапсырмасы

А деңгей.

Сөйлемнің түрін анықта.

- Апырай, енді не істеуім керек, ренжітіп көңіліне қаяу салып алдым ба, қап?! 
В деңгей
«Сәйкестендір»
Өкіну -------------- Сүйікті менің Қазақстаным жасасын!
Армандау -------- Қап, бақшаның есігін жауып қоймағаным - ай!
Бұйрық ----------- Қане, күнделігіңді берші!
Ұрандату --------- Шіркін, айға самғап ұшсам ғой!
С деңгей

Сөйлем түрлері

Хабарлы

Сұраулы

Лепті

 Бүгін мұз айдынына барасың ба?

 

 

 

Ертең шахматтан жарыс болады.

 

 

 

Алақай, бүгін менің туған күнім!

 

 

 

Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді...

 

 

 

Жауап алу мақсатында айтылған сөйлемді

 

 

 

Бірдеңе жайында хабарлау мақсатында...

 

 

 


«От шашу» арқылы бағалау


«Қол соғу» арқылы бағалау


«Басбармақ» арқылы бағалау


Оқушылар жазу кезінде партада түзу отыру.

Ширатуда ережені сақтады.

Жұптық жұмыста бір-бірінің пікірін тыңдау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


22 Желтоқсан 2017
5213
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі