Материалдар / Сұраулы сөйлем. Неге? 2 - сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сұраулы сөйлем. Неге? 2 - сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сұраулы сөйлем. Неге? 2 - сынып ҚМЖ Қазақ тілінен. Бұл сабақ жоспарында әдіс-тәсілдер мен саралау тапсырмалары бар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2021
486
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Менің мектебім

Педагогтің аты-жөні:

Сейтмұхамет Қымбат Бейсенбайқызы

Күні:

26.11.2021

Сынып: 2

Қатысушылар саны:23

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сұраулы сөйлем. Неге? Қадыр Мырзалиев.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.3.1 Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар: тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құра алады, әріптердің емлесін сақтап жаза алады.

Көптеген оқушылар: дыбыстардың айтылуы мен жазылуын салыстырып, қорытынды шығарады.

Кейбір оқушылар: мәтін кейіпкерінің өмірбаянын әңгімелей алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

  1. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасайды.

«Психологиялық ахуал»

Сыныбымыз тап-таза,

Бор да дайын тақтада.

Ойымызды жинақтап,

Отырайық партаға.


Оқушыларды сөйлем түрлеріне қарай топқа бөлу. (Жұмбақ арқылы)

1-Топ «Хабарлы сөйлем»

2-Топ «Сұраулы сөйлем»

3-Топ «Лепті сөйлем»


Жұмбақтар


  1. Сөздi құрап, доп тiземiн,
    Қоя салсаң бiр тары,
    Жаңалықты жеткiземiн.

    Жауабы: Хабарлы сөйлем


  1. Сырғалы құлақ бір,

Үн-түнсіз сұрап тұр.


Жауабы: Сұрақ белгі


  1. Қадалды бір ине

Нүктедей түймеге.


Жауабы: Леп белгісі

Ширату жаттығуларын жасайды.


Сабақ тақырыбын, мақсатын ашады.









Жұмбақтар

Сабақтың ортасы

10 мин
















2 мин







18 мин

46 - жаттығу: «Анықта»ТЖ

Дескриптор:

1. Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқиды;

2. Өлеңдегі сұраулық мағынаны білдіретін сөзді тауып айтады;

3 . Бір-бірінің жауаптарын толықтырады;

ҚБ « Жұлдызшалар»


«Аялдама әдісі»

(топтар алдына сұраулы сөйлемге байланысты шашыранды сөздер беріледі, сөздерді реттеп, дұрыс құрастыру.)

1-топ: Әсел нешінші сыныпта оқиды?

2-топ: Бірінші қыркүйек қандай мереке?

3-топ: Бүгін ауа райы қандай?


47-жаттығу «Жаз» ӨЖ

Дескриптор:

1.Берілген жағдаяттарды білу үшін сұрақ құрап жазады;

2.Сөйлем соңындағы тыныс белгілеріне қарай сөйлемнің түрін ажыратады;

3.Сөйлемді қатесіз көркем жазады;

ҚБ: « Жұлдызшалар»

Сергіту сәті

48 - жаттығу: «Салыстыр»ҰЖ

Дескриптор:

1. Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқиды;

2. Өлеңдегі лепті және сұраулы сөйлемнің оқылуын салыстырады;

4.Үзіліс кезінде өздері ойнайтын ойын түрлерін айтады;

3 . Бір-бірінің жауаптарын толықтырады;

ҚБ « Жұлдызшалар»


«Жұмбақтар сайысы»

1-топ: Тілден ұшып,
Құлаққа қонады.

(Сөз)

Алуан түрлі із салғанның өзі еді,
Өзінен де пайдалысы өзегі.

(Қарындаш)


2-топ: Ойдың аяқталуын күтпейді,
Оны қойсаң, сөйлем бітпейді.

(Үтір)

Аспанға жайып қойған
Ақ мақтам ғайып болған.

(Ақша бұлт)

3-топ: Білімнен мол сый – асы,

Балғындардың ұясы.

(Мектеп)

Жазу жазып жалықпаған,

Жаза – жаза арықтаған.

(Бор)

Кестені толтыр ЖЖ


Сөйлем түрлері

Хабарлы

Сұраулы

Лепті

 Бүгін мұз айдынына барасың ба?

 

 

 

Ертең шахматтан жарыс болады.

 

 

 

Алақай, бүгін менің туған күнім!

 

 

 

Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді...

 

 

 

Жауап алу мақсатында айтылған сөйлемді ...

 

 

 

Бірдеңе жайында хабарлау мақсатында...

 

 

 



49 - жаттығу: «Дәлелде»ЖЖ

Дескриптор:

1. Сөйлемге сәйкес сұрақтар құрап айтады;

2. Сөйлеммен сұрақтың сәйкестігін анықтайды;

4.Екі бағандағы сөйлемдердің бір-бірінен өзгешелігін дәлелдейді;

3 . Бір-бірінің жауаптарын толықтырады;

ҚБ « Жұлдызшалар»

- Мәтінді оқиды.

-Сұрақтарға жауап береді.

-Сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырады.










Өлеңді дауыстап айтып, сәйкес қимыл жасайды.





- Сөздердің мағынасын түсіндіреді.

-Ережені оқиды.




Жұмбақтарға жауап береді


ҚБ: 1-10 балдық жүйе



























ҚБ: 1-10 балдық жүйе


Оқулық





























Оқулық, дәптер





Сабақтың соңы




Үй тапсырмасы: 96-бет 50-жаттығу, ереже жаттау


Кері байланыс: «Білім ағашы»



Білім ағашы парақ

шасы стикер



Сөйлем түрлері

Хабарлы

Сұраулы

Лепті

 Бүгін мұз айдынына барасың ба?

 

 

 

Ертең шахматтан жарыс болады.

 

 

 

Алақай, бүгін менің туған күнім!

 

 

 

Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді...

 

 

 

Жауап алу мақсатында айтылған сөйлемді ...

 

 

 

Бірдеңе жайында хабарлау мақсатында...

 

 

 



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!

Сөйлем түрлері

Хабарлы

Сұраулы

Лепті

 Бүгін мұз айдынына барасың ба?