Сұрыптау 9 сынып ҚМЖ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Сұрыптау 9 сынып ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Сұрыптау 9 сынып ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау.

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 9

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Сұрыптау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


9.3.3.2 – екіөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау

тілінде бағдарламаларды жасау

Сабақтың мақсаты:

Python программалау тілінде екіөлшемді массив элементтеріне

сілтеме жасау түрін анықтау;

Екіөлшемді массив элементтерін қолданып есептерді

программалау;

Екіөлшемді массивті сұрыптау программасының кодын ұсыну.




Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1.Оқушылармен амандасу.

Ой сергіту жаттығуы. «Бұрылып секіріс» ойыны

(қатарда).

Оқушылар арақашықтығы кем дегенде жарты

метрдей, бір бағытқа қарап тұрады. Дабыл

берілгенде бір мезетте барлығы орнында

бұрылып секіреді. Секіргенде кез келген жағына

бұрылып (90º, 180º немесе 360º - қа дейін)

секіруге болады. Қалай және қаншалықты

айналуына болатындығын әркім өзі шешеді.

Бірақ ақылдасуға болмайды. Кезекті секірістен

кейін бір бағытқа бұрылып тұру керек. Күрделі

нұсқасы әр секірісте көзді жұмады. Көзді жұмған қалпы ашпастан жаттығуды жасауға болады, онда оқушылар арасында өзекті қатынас бір жүйемен шешіледі.

Үй тапсырмасын пысықтау

Өткен тақырып бойынша оқулықта берілген

тапсырмалардың шешімін топта талдайды.

Өзара бағалайды

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.





Мадақтау, қолдау.





Сабақтың ортасы

10 мин





















10 мин









































10 мин







5 мин


Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау

Матрица ұғымын қалай түсінесің? Техникада

қай салаларда кездеседі?

Күнделікті өмірде кесте түрінде берілген

деректермен жұмыс жасауға қандай мысалдар

келтіре аласың?

Оқулықпен жұмыс

Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген

сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді.

Мұғалім толықтырып отырады.

Практикалық жұмыс

С[N] [N] екіөлшемді массиві берілген(1<N<20).

Осы массивтің ең көп тақ элементтер орналасқан

қатарды өшір. Массив элементтерінің мәні 100

ден аспайды.

Массивте ең көп тақ элементтер орналасқан

қатарды өшіру үшін, тақ сандар ең көп

орналасқан қатардың орнын сақтап аламыз. ЕБҚ оқушы тапсырмасы

4-код

from random import randint

N=int(input()); max=k=0

a = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)]

for i in range(0, N):

for j in range(0,N):

a[i][j]=randint(1,50)

for i in (a):

print(i)

for i in range(0, N):

k=0

for j in range(0,N):

if a[i][j] % 2 == 1:

k+=1(тақ элементтерді санайды)

if k> max:

max=k;p=i; (тақ элементі көп қатардың)

print() нөмірін р-ға сақтайды)

a.remove(a[p]) (р қатарын өшіреді)

for i in (a): (массивті баспаға береді)

print(i)



Дескриптор

Екі өлшемді массив элементтерін анықтайды.

Python программалау тілінде программалай

алады.

Топтық жұмыс

Екі өлшемді массивтерді сұрыптау және қатарды

өшіру программасын талдаңдар. Программаның

әрбір қатарының қандай қызмет орындайтынын

анықтаңдар.


Жұптық жұмыс

Екі өлшемді массивтің ең үлкен және ең кіші

элементтері орналасқан қатарларды тауып,

өшіріп тастайтын программа кодын ұсыныңдар.

Егер ең үлкен және ең кіші элемент бір қатарда

орналасса онда тек сол қатарды ғана өшіру керек.

Оқушылардың жұмыстарын «Температура»

әдісі бойынша бағалау. Термометр шкаласына

оқушылардың аттарын жазу арқылы.

Мұғалімді тыңдайды




Арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін дәптерге жазады










Анықтамасын дәптерге жазады












Кестемен танысады





1-тапсырманы орындайды










2-тапсырманы орындайды






Балдық жүйемен бағалау.



































Стикер

4 балл










Стикер

3 балл







Стикер

3 балл








Жұмыс дәптері



Кесте





















Кесте









Жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

5 мин

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:

Өзін-өзі бағалау.


Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.01.2024
607
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі