Бекітемін: ___________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 3-сабақ
|
Бөлім: |
6-бөлім: Су – тіршілік көзі.
Қазақстандағы өзен-көлдер. |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Су – қасиетті ұғым |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.5.1 - тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру. 6.4.4.1 - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беріп, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алады, сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсініп, зат есім мен сын есімнің орнына қолдана алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану. Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі Суреттерге назар аудар. Сенде қандай ой туындады?
|
Суреттерге қарап, өз ойларын жеткізеді.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
|
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
13 минут
5 минут
7 минут |
1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңда. 2-тапсырма. Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер, өз пікіріңді дәлелде. Мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстырып, жұпта талқыла. – Сен топырақ, жел, от, су тегінің қайсысына жатасың? – Сенің жұлдызың не? – Шаян, сарышаян, балықтар су текті жұлдыздар екенін білесің бе? – Шаян, сарышаян, балық жұлдыздары не себепті су тектілерге жатады? Оларда сумен ұқсас қандай белгілер бар? – Табиғат, су, адам арасындағы байланысқа қалай сипаттама берер едің? Өз ойыңды айт. 3-тапсырма. «Мен жұлдызнама бойынша қандай адаммын?» тақырыбына мәтін құра. Төмендегі талаптарды орында.
Тілдік бағдар Сілтеу есімдігі Алыстағы не жақындағы нәрселерді сілтеп, нұсқап көрсету үшін қолданылатын сөздерді сілтеу есімдігі дейді. Сілтеу есімдігіне бұл, осы (осынау), ол, сол (сонау), мына (мынау), ана (анау), әне, міне деген сөздер жатады. Сілтеу есімдіктері заттық ұғымға айналып айтылса, зат есімнің үлгісімен көптеледі (бұлар, осылар, олар), тәуелденеді (бұным, соным, бұныңыз, соныңыз), септеледі (бұған, соған). Сұрау есімдігі Бір нәрсенің атын не оның түрі мен түсін, саны мен сапасын білу үшін қойылатын сұрақтар сұрау есімдігідеп аталады. Сұрау есімдіктері: кім? не? қай? қайсы? қандай? қанша? неше? нешеу? нешінші? қайда? қайдан? қалай?Сұрау есімдігінің бірқатары көп-теліп, тәуелденіп, септеліп және жіктеліп, тұлғалық жағынан құбылып отырады. 5-тапсырма. Жіктеу есімдігінің септелу үлгісін есіңе түсір. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сілтеу есімдігінің өзгерісін түсіндір. Оны атамай, Қайырбек Баршагүлді қалайды (Ғ. Сланов). Соны іздеймін деп, түстен былайғы жұмысым қалды (Ғ. Мүсірепов). Қазіргі шақта Базаралы келгелі бір жұмадай болса да, оны қала ішінде қарсы алған көңілдес ағайын күндіз-түн қонақ етеді (М. Әуезов). Бұны жақтыртпаған сыңай танытып Ақан далаға беттеді (Ғ. Мүсірепов). |
Мәтінді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап береді.
Берілген тақырыпта мәтін құрайды. Мәтін құраудағы талаптарды орындайды.
Сілтеу есімдігі жайында тілдік бағдар алады. Грамматикалық тақырыптқа қатысты таным түсініктерін кеңейтеді.
Жіктеу есімдігінің септелу үлгісін есіне түсіреді. Сөйлемдерді көшіріп жазады. Сілтеу есімдігінің өзгерісін түсіндіреді. |
Дескриптор Білім алушы
- тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді; - өз пікірін дәлелдейді. - мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстыра ды, талқылайды. Дескриптор Білім алушы -мәтін құраййды, -талаптарды орындайды, -тақырыптан ауытқымайды.
Жеке жұмысты бағалау Алшы – (9-10 балл) Тәйке (тауа) – (7-8 балл) Бүге (бүк) – (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл)
|
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
|
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың? |
Сабақтан пайдалы не алғандығы және сабақта не қиын болғандығы, алдағы уақытта не істейтіндігі жөнінде әсерлерімен бөліседі. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Су - қасиетті ұғым 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі
Су - қасиетті ұғым 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі
Бекітемін: ___________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 3-сабақ
|
Бөлім: |
6-бөлім: Су – тіршілік көзі.
Қазақстандағы өзен-көлдер. |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Су – қасиетті ұғым |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.5.1 - тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру. 6.4.4.1 - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беріп, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алады, сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсініп, зат есім мен сын есімнің орнына қолдана алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану. Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі Суреттерге назар аудар. Сенде қандай ой туындады?
|
Суреттерге қарап, өз ойларын жеткізеді.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
|
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
13 минут
5 минут
7 минут |
1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңда. 2-тапсырма. Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер, өз пікіріңді дәлелде. Мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстырып, жұпта талқыла. – Сен топырақ, жел, от, су тегінің қайсысына жатасың? – Сенің жұлдызың не? – Шаян, сарышаян, балықтар су текті жұлдыздар екенін білесің бе? – Шаян, сарышаян, балық жұлдыздары не себепті су тектілерге жатады? Оларда сумен ұқсас қандай белгілер бар? – Табиғат, су, адам арасындағы байланысқа қалай сипаттама берер едің? Өз ойыңды айт. 3-тапсырма. «Мен жұлдызнама бойынша қандай адаммын?» тақырыбына мәтін құра. Төмендегі талаптарды орында.
Тілдік бағдар Сілтеу есімдігі Алыстағы не жақындағы нәрселерді сілтеп, нұсқап көрсету үшін қолданылатын сөздерді сілтеу есімдігі дейді. Сілтеу есімдігіне бұл, осы (осынау), ол, сол (сонау), мына (мынау), ана (анау), әне, міне деген сөздер жатады. Сілтеу есімдіктері заттық ұғымға айналып айтылса, зат есімнің үлгісімен көптеледі (бұлар, осылар, олар), тәуелденеді (бұным, соным, бұныңыз, соныңыз), септеледі (бұған, соған). Сұрау есімдігі Бір нәрсенің атын не оның түрі мен түсін, саны мен сапасын білу үшін қойылатын сұрақтар сұрау есімдігідеп аталады. Сұрау есімдіктері: кім? не? қай? қайсы? қандай? қанша? неше? нешеу? нешінші? қайда? қайдан? қалай?Сұрау есімдігінің бірқатары көп-теліп, тәуелденіп, септеліп және жіктеліп, тұлғалық жағынан құбылып отырады. 5-тапсырма. Жіктеу есімдігінің септелу үлгісін есіңе түсір. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сілтеу есімдігінің өзгерісін түсіндір. Оны атамай, Қайырбек Баршагүлді қалайды (Ғ. Сланов). Соны іздеймін деп, түстен былайғы жұмысым қалды (Ғ. Мүсірепов). Қазіргі шақта Базаралы келгелі бір жұмадай болса да, оны қала ішінде қарсы алған көңілдес ағайын күндіз-түн қонақ етеді (М. Әуезов). Бұны жақтыртпаған сыңай танытып Ақан далаға беттеді (Ғ. Мүсірепов). |
Мәтінді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап береді.
Берілген тақырыпта мәтін құрайды. Мәтін құраудағы талаптарды орындайды.
Сілтеу есімдігі жайында тілдік бағдар алады. Грамматикалық тақырыптқа қатысты таным түсініктерін кеңейтеді.
Жіктеу есімдігінің септелу үлгісін есіне түсіреді. Сөйлемдерді көшіріп жазады. Сілтеу есімдігінің өзгерісін түсіндіреді. |
Дескриптор Білім алушы
- тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді; - өз пікірін дәлелдейді. - мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстыра ды, талқылайды. Дескриптор Білім алушы -мәтін құраййды, -талаптарды орындайды, -тақырыптан ауытқымайды.
Жеке жұмысты бағалау Алшы – (9-10 балл) Тәйке (тауа) – (7-8 балл) Бүге (бүк) – (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл)
|
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
|
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың? |
Сабақтан пайдалы не алғандығы және сабақта не қиын болғандығы, алдағы уақытта не істейтіндігі жөнінде әсерлерімен бөліседі. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















