Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
5
минут

|
Ұйымдастыру
кезеңі:
-
Оқушылармен
амандасу, түгелдеу.
-
Үй тапсырмасын
сұрау, бағалау
Қызығушылықты
ояту кезеңі.
«Кім жылдам?»
әдісі арқылы грамматика бөліміндегі
тақырыптарды қайталау бойынша ұяшықтағы сұрақтарға жылдам әрі нақты
жауап беру.
Сұрақтар:
-
Қазақ тілінде
неше сөз табы бар?
-
Зат есім
дегеніміз не?
-
Қандай? Қай?
сұрақтары қай сөз табына
жатады?
-
Сан есім
дегеніміз не ?
-
Іс - әрекетті
білдіретін сөз табын
ата?
-
Есімдік дегеніміз
не?
-
Есімдік тұлғасына
қарай нешеге бөлінеді?
-
Жіктеу есімдігі
дегеніміз не?
-
Есімдік құрамына
қарай нешеге бөлінеді?
-
Анау, мынау,
сонау сөздері мағынасына қарай есімдіктің қай түріне
жатады?
-
Сұрау есімдігі
дегеніміз не?
-
Мен, сен, ол
сөздері мағынасына қарай есімдіктің қай түріне жатады
?
-
Сілтеу есімдік
дегеніміз не?
-
Көл жасын төгіп
елжіреп,
Жүреді көкте
көлбіреп,
Жел қуса кетер
селдіреп. Ол не?
-
Моншағымын
көктің,
Тестім түбін
шөптің Ол не?
-
Дәмі де жоқ, түсі
жоқ
Пайдаланбас кісі
жоқ. Ол не?
-
Қосымшаның
түрлерін ата?
-
Су туралы қандай
мақал – мәтел білеміз?
Сабақтың оқу
мақсаттарымен
таныстыру
(1
минут)
|
Оқушылар өткен тақырыптар
бойынша сұрақтарға жылдамдықпен дұрыс жауап
береді.
|
Дескриптор:
Жалпы-1балл
-әрбір сұрақтарға нақты
жауап береді-1балл
|
ЖИ
Интербелсенді
тақта
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
10
минут
|
«Білім картасы»
кестесі арқылы жаңа сабаққа кіріспе
жасау, берілген мәтінді
талдау.
Жеке
жұмыс
Оқулықтың 112 – беттегі
6-тапсырманы орындау.
1.Мәтінмен танысу (3
минут)
2. Тапсырманы
орындау мәтін ішінен негізгі, қосымша
және детальді ақпараттарды анықтап кестеге
жазу. (3
минут)
3. Тапсырманың орындалуын
тексеру (4 минут)
Негізгі
ақпарат
|
Қосымша
ақпарат
|
Детальді
ақпарат
|
|
|
|
|
Оқушылар берілген
мәтінді мұқият оқып, ақпараттарды меңгереді, бұрынғы білімімен
байланыстыра отырып, мәтіннен негізгі, қосымша және детальді
ақпараттарды анықтап жазады. Тапсырманы уақытылы
орындайды.
|
Дескриптор:
Жалпы-3балл
-негізгі
ақпаратты
анықтайды-1балл
-қосымша
ақпаратты табады – 1балл
-детальді
ақпараттарды ажырата
алады-1балл
|
Оқулық, «Білім
картасы»
|
Сабақтың
ортасы
Жеке
жұмыс.
10
мин.
|
Оқулықпен,
дәптермен жұмыс. (5
минут)
Оқулықтың 113
беттегі 9-тапсырма орындау. «ПОПС» әдісі арқылы оқушылар
өздеріне «Мен судың қадірін білемін
бе?» деген сұрақ қою арқылы өз
көзқарастарын білдіре отырып, бір сөйлеммен дәлелдеп
жазады.
Бірінші
сөйлем.
Менің
ойымша.....
Екінші
сөйлем.
Себебі мен
оны...... деп
түсіндіремін.
Үшінші
сөйлем.
Оны мен.... деген
деректермен, мысалдармен дәлелдей
аламын.
Соңғы
сөйлем.
Осыған байланысты
мен ..... деген шешімге
келдім.
Тапсырманың
орындалуын тексеру (5
минут)
|
Оқушылар берілген
сұраққа бір сөйлеммен жауап бере отырып, өз көзқарастарын, себебін,
дәлелін және қорытынды шешімдерін тұжырымдап
жазады.
|
Дескриптор:
Жалпы-4балл
-өз көзқарастарын
білдіреді-1балл
-себептерін
анықтайды-1балл
-дәлелдерді
келтіреді-1б
-қорытындылай
алады-1балл
|
АКТ Оқулық,
дәптермен жұмыс
|
Бағалау
жұмыс.
15
минут

|
Тақтамен
жұмыс
Оқулықтың
113-беттегі 7-тапсырманы
орындау.
1. Мәтін ішіндегі
қарамен берілген сөздерді теріп жазып, тиісті сұрау есімдіктерді
сөздердің қасына қойып жазу. (5
минут)
2. Қарамен берілген сөздерден бір
– бір сөйлем құрап жазу. Әр қатар 3 сөзге сөйлем
құру. (5
минут)
Қарамен берілген
сөздер:
-
Тіршілік
-
Бірнеше
-
Ол
-
Сусыз
-
Ішуге жарамды
таза
-
Жер
бетінде
-
Көп
-
Өндіріс
-
Су
қорын
Сұрау
есімдіктер: не?, қанша?, не?, несіз?,
қандай?, қайда?, қанша?, қандай?,
нені?
Тапсырманың
орындалуын тексеру (5
минут)
|
Оқушылар берілген
мәтін ішінен қарамен берілген сөздерді бір бағанға теріп жазады.
Екінші бағанға берілген сұрау есімдіктерді сөздердің мағынасына
қарай тиісті орындарына қойып
жазады.
|
Дескриптор:
Жалпы- 2
балл.
-сөздерге қатысты
сұрау есімдіктерді рет-ретімен
қояды-1балл
-есімдіктің
сөйлем ішіндегі атқаратын қызметін қолдана алады
-1балл
|
Оқулық,
дәптер
Тақтамен
жұмыс
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
3
мин.
|
Кері байланыс
«Ашық пікір алаңы»
-
Мен бүгін сабақта
не үйрендім?
-
Сабақ барысында
қандай қызықты тұстары болды
?
-
Тақырып бойынша
қандай жаңаша мәліметтерді
алдым?
-
Маған сабақ
бойында қандай тапсырмалар қиындық
тудырды?
|
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа
қорытынды жасайды.
|
Мұғалім
оқушыларды
« Бәйге
» әдісі арқылы
бағалайды.
|
|
Үй
тапсырмасы
2
минут
|
№8-тапсырманы
орындаңыздар.
Тақырыпқа қатысты
ырым- тыйым сөздерді дәптерге жазамыз. Олардың мағынасына ашып
білеміз.
Тыйым
сөздер:
-
Суды сапырма....
Не үшін... Менің
ойымша...
-
Суды ластама.....
Не үшін... Менің
ойымша....
-
Құдыққа
түкірме.... Не үшін... Менің
ойымша.....
-
Суды төкпе.... Не
үшін.... Менің
ойымша....
-
Түнде суға
барма... Не үшін.... Менің
ойымша....
|
Оқушылар берілген
тыйым сөздерді дәптерге жазады. Тыйым сөздердің мағынасына талдау
жасай отырып, өз көзқарасымен
тұжырымдайды.
|
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
|