Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
6-бөлім. Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен – көлдер. Морфология |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Суинбаева Мөлдір Қуатқызы |
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Күні: |
28.01.2025 жыл |
|
Сыныбы: 6 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бәріміз. Жалпылау есімдігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.4.4.1- сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну; есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдана алу; |
|
Құндылықтарға баулу: |
Шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау. Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин
7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сәлеметсіздерме оқушылар! Өткен сабақта біз морфологияны, оның ішінде есімдікті, есімдіктің жіктеу, сұрау, болымсыздық, белгісіздік деген түрлерін өткен болатынбыз.
Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Қызығушылықты ояту кезеңі. Baamboozle платформасы арқылы «Ұяшық» әдісімен грамматика бөліміндегі тақырыптарды қайталау бойынша ұяшықтағы сұрақтарға жылдам әрі нақты жауап беру. Сұрақтар:
|
Оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жылдамдықпен дұрыс жауап береді. |
Дескриптор: -әрбір сұрақтарға нақты жауап береді-2 балл
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Бағалау парақшалары https://www.baamboozle.com/game/2930475 .
|
|
Миға шабуыл 5 минут
Жаңа сабақ 5 мин
|
6-тапсырма. Өлең мен суреттің мазмұнын байланыстырады. «БӘРІМІЗ» сөзіне мән береміз. Осы арқылы жаңа тақырып –жалпылау есімдігін түсіндіремін. Мағыналық жағынан зат пен құбылысты жинақтап, жалпылай атайтын есімдік жалпылау есімдігі деп аталады. Жалпылау есімдіктері: барша, бәрі, барлық, күллі, тегіс, түгел. Әдетте жалпылау есімдігі тәуелденіп барып септеледі. |
Оқушылар берілген өлеңдң мұқият оқып, өз ойларын ортаға салады. Өлеңдегі ерекшеленген «Бәріміз» сөзіне назар аударып, сол арқылы жаңа тақырыпқа назар аударады. Тапсырманы уақытылы орындайды. |
Дескриптор: Жалпы-2 балл -негізгі ақпаратты анықтайды -қосымша ақпаратты табады |
Оқулық, Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс. 7 мин.
|
Оқулықпен, дәптермен жұмыс. Оқулықтың 99 беттегі 7-тапсырма орындау. (5 мин) Желкендерде жазылған есімдіктерді құрамына қарай талдау. Осы – сілтеу есімдігі, түбір сөз Баршаға – жалпылау есімдігі, түбірі барша, -ға барыс септігінің жалғауы Бұл – сілтеу есімдігі, түбір сөз Күллі – жалпылау есімдігі Бұған – сілтеу есімдігі, түбірі бұл, -ған барыс септігінің жалғауы Бәріне – жалпылау есімдігі, түбірі бәрі, -не барыс септігінің жалғауы, Барлығының – жалпылау есімдігі, түбірі барлық, -ы тәуелдік жалғау, -ның ілік септігінің жалғауы
Тапсырманың орындалуын тексеру (2 мин) |
Оқушылар берілген тап сырманы орындайды. Есімдіктерді ажыратып, дәптерге жазады.
|
Дескриптор: Жалпы-3балл -тапсырманы орындайды-1балл -есімдіктерді ажырата алады-1балл -дәлелдерді келтіреді-1балл |
АКТ Оқулық, дәптермен жұмыс |
|
Сергіту сәті 2 мин |
Қазақша оюларды қимылмен жасау |
Оқушылар оюларды қимылмен көрсетеді |
|
Видеоролик |
|
Мәтінмен жұмыс
5 минут
|
«LearningApps» платформасы «Жасырын сөз» әдісі |
Оқушылар мәтіндегі жасырын сөздерді табады |
Дескриптор: Жалпы- 2 балл. -есімдіктің мағыналық түрлерін ажыратады |
https://learningapps.org/display?v=p412aj29j25 |
|
Сабақтың соңы 5 мин.
Рефлексия 5 мин
|
Сабақты бекіту: Жеке жұмыс «LearningApps» платформасы «Сәйкестендіру» әдісі
Кері байланыс «Білім ағашы»
|
Платформа бойынша тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Дескриптор: Жалпы- 1 балл. -есімдіктерді ажырата алады
|
https://learningapps.org/view2974793
стикер
|
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
Еісмдіктердің түрлеріне сөйлеммен мысал жазу. |
Оқушылар берілген тапсырманы дәптерге жазады. |
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен – көлдер. Морфология
Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен – көлдер. Морфология
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
6-бөлім. Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен – көлдер. Морфология |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Суинбаева Мөлдір Қуатқызы |
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Күні: |
28.01.2025 жыл |
|
Сыныбы: 6 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бәріміз. Жалпылау есімдігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.4.4.1- сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну; есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдана алу; |
|
Құндылықтарға баулу: |
Шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау. Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин
7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сәлеметсіздерме оқушылар! Өткен сабақта біз морфологияны, оның ішінде есімдікті, есімдіктің жіктеу, сұрау, болымсыздық, белгісіздік деген түрлерін өткен болатынбыз.
Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Қызығушылықты ояту кезеңі. Baamboozle платформасы арқылы «Ұяшық» әдісімен грамматика бөліміндегі тақырыптарды қайталау бойынша ұяшықтағы сұрақтарға жылдам әрі нақты жауап беру. Сұрақтар:
|
Оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жылдамдықпен дұрыс жауап береді. |
Дескриптор: -әрбір сұрақтарға нақты жауап береді-2 балл
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Бағалау парақшалары https://www.baamboozle.com/game/2930475 .
|
|
Миға шабуыл 5 минут
Жаңа сабақ 5 мин
|
6-тапсырма. Өлең мен суреттің мазмұнын байланыстырады. «БӘРІМІЗ» сөзіне мән береміз. Осы арқылы жаңа тақырып –жалпылау есімдігін түсіндіремін. Мағыналық жағынан зат пен құбылысты жинақтап, жалпылай атайтын есімдік жалпылау есімдігі деп аталады. Жалпылау есімдіктері: барша, бәрі, барлық, күллі, тегіс, түгел. Әдетте жалпылау есімдігі тәуелденіп барып септеледі. |
Оқушылар берілген өлеңдң мұқият оқып, өз ойларын ортаға салады. Өлеңдегі ерекшеленген «Бәріміз» сөзіне назар аударып, сол арқылы жаңа тақырыпқа назар аударады. Тапсырманы уақытылы орындайды. |
Дескриптор: Жалпы-2 балл -негізгі ақпаратты анықтайды -қосымша ақпаратты табады |
Оқулық, Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс. 7 мин.
|
Оқулықпен, дәптермен жұмыс. Оқулықтың 99 беттегі 7-тапсырма орындау. (5 мин) Желкендерде жазылған есімдіктерді құрамына қарай талдау. Осы – сілтеу есімдігі, түбір сөз Баршаға – жалпылау есімдігі, түбірі барша, -ға барыс септігінің жалғауы Бұл – сілтеу есімдігі, түбір сөз Күллі – жалпылау есімдігі Бұған – сілтеу есімдігі, түбірі бұл, -ған барыс септігінің жалғауы Бәріне – жалпылау есімдігі, түбірі бәрі, -не барыс септігінің жалғауы, Барлығының – жалпылау есімдігі, түбірі барлық, -ы тәуелдік жалғау, -ның ілік септігінің жалғауы
Тапсырманың орындалуын тексеру (2 мин) |
Оқушылар берілген тап сырманы орындайды. Есімдіктерді ажыратып, дәптерге жазады.
|
Дескриптор: Жалпы-3балл -тапсырманы орындайды-1балл -есімдіктерді ажырата алады-1балл -дәлелдерді келтіреді-1балл |
АКТ Оқулық, дәптермен жұмыс |
|
Сергіту сәті 2 мин |
Қазақша оюларды қимылмен жасау |
Оқушылар оюларды қимылмен көрсетеді |
|
Видеоролик |
|
Мәтінмен жұмыс
5 минут
|
«LearningApps» платформасы «Жасырын сөз» әдісі |
Оқушылар мәтіндегі жасырын сөздерді табады |
Дескриптор: Жалпы- 2 балл. -есімдіктің мағыналық түрлерін ажыратады |
https://learningapps.org/display?v=p412aj29j25 |
|
Сабақтың соңы 5 мин.
Рефлексия 5 мин
|
Сабақты бекіту: Жеке жұмыс «LearningApps» платформасы «Сәйкестендіру» әдісі
Кері байланыс «Білім ағашы»
|
Платформа бойынша тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Дескриптор: Жалпы- 1 балл. -есімдіктерді ажырата алады
|
https://learningapps.org/view2974793
стикер
|
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
Еісмдіктердің түрлеріне сөйлеммен мысал жазу. |
Оқушылар берілген тапсырманы дәптерге жазады. |
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
шағым қалдыра аласыз













