Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Су және органикалық заттар"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Каменскорал орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Конспаева К.С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:7 |
|
Қатыспағандар: Қатысқандары: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы |
Су жәнеорганикалықзаттар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.4 - минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңмақсаты |
Барлық оқушы: Микро-макро элеметтердің маңызын, тыңайтқыштардың түрлерін анықтайды.Азот, калий және фосфордың өсімдік үшін маңызын біледі. Басым бөлігі: Минералды тыңайтқыштардың пайдасын,қажеттіліктерін түсіндіреді Кейбір оқушылар: Минералды тыңайтқыштарды маңыздылығына қарай жіктеп тыңайтқыштардың пайда зиянын дәлелдейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Өсімдіктерге қажетті химиялық элементтерді,тыңайтқыштардың түрлерін біледі.Минералды тыңайтқыштардың пайдасын түсіндіреді,анықтайды.Минералды тыңайтқыштарды қалай қолдану керек екенін түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар
|
Терминдер мен ұғымдар: Азот селитрасы,торф, суперфосфат,Нитрагин Диалогқа керекті сөйлемдер: Минералды тыңайтқыштарды...А Фосфор тыңайтқыштары....., калий тыңайтқыштары...... және микротыңайтқыштар........ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының маңыздылығы, 4-құндылығы-Индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу Осы бағыттабіздіңастықтыҚостанайөңірі үшін жердің топырақтың құнарлылығын сақтау минералды тыңайтқыштарды дұрыс қолдану түсім артады, ел экономикасына әсерін түсіндіре отырып үнемшілдікке, білімділікке баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыс |
жаратылыстану,химия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7.4.1.2 7.4.1.1 Оқушыларалдың алдыңғысабақтардажандыорганизмдерүшін қажетті макро,микро элементтерді біледі. Енді осы осы элементтердің жеткілікті болуы үшін органикалық және химиялық тыңайтқыштар туралы білім беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 2мин 3 мин |
Ұйымдастыру.Түгендеу Ынтымақтастық орта құру « Таңғажайып дорба » ойыны Дорбада бірнеше жеміс , көкөніс бөліктері бар .Бала көзі жабылып , дорбадағы заттың дәмін татып , оның қай жеміс екенін ,дәмі , исі , формасы , түсі жайында ажырата баяндайды. -К,P,N химиялық элементтердің таңбалары арылқы топқа бөлінеді.Осы топ атаулары арқылы тақырып ашылады. - Оқушылар берілген кестеден өздеріне қолжетімді мақсаттарды топ болып айқындап алады; Топтарға бағалау парағы беріледі:Бағалаушы берілген жапсырма смайликтерді жабыстырып отырады Әр топтаоқушыларміндеттері анықталады:бақылаушы,топ басшысы уақыт үнемдеуші |
Ж емістер салынған дорба |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы 5 мин 5 мин 15 мин |
1.Тапсырманы орында. (К) кестетолтыру 1.Берілген органикалық және минералды тыңайтқыштарды бөліп кестеге толтыр 1.Азот селитрасы 2. Калий перманганаты 3. Калий корбанаты 4. Калий хлориді 5.Кальций фосфаты 6. Торф 7. Кальций нитраты 8.Суперфосфат 9.Аммоний нитраты 10. Нитрагин
Дескрипторлар: 1 .Тыңайтқыштардың түрлерін біледі 2.Органикалық және минералды тыңайтқыштарды және калийлі,азотты,фосфорлы тыңайтқыштардыайырып біледі. К ері байланыс:белгі қою:
2. Жұптық жұмыс-(С) Сәйкестендіру :Төмендегі сипаттамалар тыңайтқыштардың қай түріне тән екенін тұсына рет санын қою арқылы анықта.ІАзотты, ІІФосфорлы, ІІІКалийлі
Дескрипторлар:1.Тыңайтқыштардың өсімдіктерге әсерін пайдасын біледі Кері байланыс: Термометр-бірін-бірі бағалайды 3. 1.Мәтінмен топтық жұмыс: «Балық қаңқасы» әдісі Формулалар беріледі әр топқа химияляқ формулалар беріледі. 1-топ -Фосфор тыңайтқышы. 2 топ:-Азот тыңайтқышы 3.топ:-Калий тыңайтқышы Іске асыру қадамдары: 1- қадам: мәтінді жеке оқу 2- қадам: мәтіндегі қаралатын проблема немесе тақырып балық басына оқу барысында көрсетіледі 3- қадам: жоғарыдағы қаңқаларда осы проблеманың туындау сұрақтары себептері белгіленеді, оқу барысында төменгі қаңқаларғаосылардың негізінде қалыптасқан фактілерді немесе жауаптар жазылады 4- қадам: балық құйрығында қорытынды жазылады 5- қадам: топта жұмысты талқылау 6- қадам: аудиторияда топ таныстырылымы.
«Балық қаңқасы» сызбасын шағын топтар үлкен топтың алдында қорғайды Дескрипторлар: 1.Тыңайтқыштарды қандай жағдайда қолдануды біледі. 2.Өсімдікке қарап қандай тыңайтқыш кажет екенін таныйды. 3.Тыңайтқыштарды дұрыс пайдаланудың маңыздылығын ұғынады Кері байланыс:«Шынығу» әдісі «Iзгілік калейдоскобы»
|
1 .Ca3PO4, K2CO3, Na3PO4 NaNO3, Ca(NO3)2,KCL, NH4NO3, H3PO4 формулалар жазылған парарақшалар Бағалайтын жапсырмалар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 7 мин |
№ 4 тапсырма -«Инсерт» әдісі –жеке оқушыларға 1.Бұрыннан Білемін 2. Жаңалық 3. Басқаша Ойладым 4. Сұрағым бар Сызба бойынша оқушылар өз білім деңгейлеріне қарай стикерлер жабыстырып өз деңгейлері бойынша деңгейлік тапсырмаларды үйге алады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап арқылыотырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсатын саралай келе Мен бұл сабақта 3 тапсырма орындауға жоспарладым. Бұл тапсырмалардың ішінен1,2-тапсырмалар жалпы сынып оқушылары үшін жеңіл қызықты болады деп ойлаймын.3-топтық жұмыста «Балық қаңқасы» тәсілімен оқушыларға көбірек қолдау көрсете аламын.Сынып оқушыларының ішіндегі қабілетті оқушыларды постержасау барысында қадағалаймын топтардағы қорғау барысында бақылап кері байланыстар арқылы саралаймын.
. |
1. «Таңғажайып дорба» 2 «Термометр»әдісі 3.«Шынығу»әдісі 4. «Инсерт» әдісі |
1.Оқу бөлмесінің таза,жарық,желдетілген, 2.Оқу құралдары керекті ресурстар өз орынында техника қауіпсіздігі сақталған. 3.Қолданылатын жемістер таза ескірмеген. 4.Уақытында сергіту сәтін өткізу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізеді Бұл әдіс-тәсілдер арқылы оқушылароқу мақсатына жетеді Берілген үш тапсырма арқылы оқушыларды толық саралай аламын? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді ьолды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болмады |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Жұмбақты шешу.
Өсімдікке нәр беріп, қуат болған-
Өнімі артып, егістің қырман толған.
Бұл қандай зат: қанындай өсімдіктің,
Беретуғын химиктер жасап қолдан
БалыққаңқасыКүтілетін нәтижелер. Оқитын адам үйренеді:
Ақпаратты терең меңгереді;Талдау, жалпылау, бағалау, қорытынды жасау;Жұмыс барысындағы процесте жаңа ақпаратты зейін қою; Танымдық іс-әрекет процесінде коммуникативтік іскерлікті
іске асыру.