Су мен электр энергиясын үнемдеуге бағытталған «Үнемділік инноваторы»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Су мен электр энергиясын үнемдеуге бағытталған «Үнемділік инноваторы»

Материал туралы қысқаша түсінік
Су мен электр энергиясын үнемдеуге бағытталған «Үнемділік инноваторы»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні

06.11.2023

Класы, жетекші

6 А / Арыстанова А. С.

Сабақтың тақырыбы

Су мен электр энергиясын үнемдеуге бағытталған

«Үнемділік инноваторы»

Мақсаты

оқушылардың назарын энергияны пайдалану, энергияны үнемдеу және энергия ресурстары мәселелеріне аудару.

Керекті жабдықтар


Интерактивті тақта, фломастерлер,стикерлер,қанатты сөздер,слайд

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Топтық жұмыс: жаңа білімді меңгерту, ой бөлісу.

Құндылықтар

Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту.

Сабақ барысы:

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе (5мин)











1.Оқушылармен амандасу.

- Сәлематсыздар ма, оқушылар?

Барлығы энергияны үнемдей алмайды. Бірақ энергия-бұл заттың барлық түрлерінің қозғалысы мен өзара әрекеттесуінің жалпы сандық өлшемі. Энергия біздің өмірімізде қажетті көмекші ғана емес, сонымен бірге күрделі, өсіп келе жатқан мәселелердің көзі болып табылады. Қуат тұтыну қоршаған ортаға әсер етеді. Өнеркәсіпте және тұрмыста энергияны тиімді пайдалану, оны үнемдеу өмір сүру деңгейін арттырудың, қоршаған ортаны сақтаудың кілті, экономиканы дамытуға ынталандыру болып табылады. Энергияны үнемді жұмсау үшін өз қызметіңізді қалай ұйымдастыруға болады? Бұл сұраққа жауап беру үшін біз бүгін "Энергияны үнемдеу"деп аталатын семинар өткіземіз. Біздің үйде энергияны үнемдеудің кейбір жолдарын қарастырыңыз.

Мұғаліммен амандасады.






Негізгі бөлім

(25мин.)


- Қызықты фактілер.

1.Электр энергиясы. Энергияны үнемдеу-бұл бәрімізге, әрқайсымызға қатысты мәселе. Бір электр шамы қанша жұмсай алады? Энергия теңізіндегі тамшы ұсақ-түйек болып көрінеді. Бір кеште өткізілген тәжірибе нені көрсетті? Орталық теледидардың дикторлары көрермендерге қазіргі уақытта қолданылмайтын қосымша электр шамдары мен басқа құрылғыларды өшіруді сұрады. Әсер барлық күткеннен асып түсті. Біздің еліміздің тұрғындары өтінішті орындап, бүкіл электр станциясының энергиясын үнемдегені белгілі болды. 2.Су .Сіз білесіз бе, 1 минут ішінде бос жабық краннан 110 тамшы су ағып кетеді, ал сағатына – 600 грамм, күніне – 60 литр су. Ал күніне 1 адамға шамамен 100 литр қажет (тамақ дайындау, жуу, душ, кір жуу).


- Балалар, энергияны үнемдеу үшін не істеуге болады?


- Жарайсыңдар! Содан кейін сізбен бірге бөлмеде жылуды сақтауға болатын ережелерді тұжырымдайық.

1. Жобаларды жою үшін терезелерді оқшаулаңыз. Есіктерден, жарықтардан және басқа жерлерден суық сызбаларды табыңыз және жойыңыз.

2. Бөлмедегі ең суық беттерді кілемдермен және басқа жылу оқшаулағыш материалдармен жабыңыз. Ұзақ уақыт бойы аздап ашқаннан гөрі, барлық терезелерді қысқаша ашып, желдетуді жүргізген жөн.


- Балалар, электр қуатын үнемдеу үшін не істеуге болады?

1. Қажет емес кезде шамдарды өшіріңіз.

2. Энергияны үнемдейтін шамдарды қолданыңыз. Бұрын бір шамға жұмсаған қуат бес жаңа шамға жеткілікті болады.

3. Кейде қосымша жарықтандыруды орнатқаннан гөрі абажурды ауыстырған дұрыс.

4. Күндізгі жарыққа қол жеткізіңіз, перделерді жайыңыз...


- Енді біз сізбен бірге адамға не үшін қажет деген сұраққа жауап беруге тырысамыз су? Егер сіз келіссеңіз – қолыңызды шапалақтаңыз, егер келіспесеңіз – аяғыңызды таптаңыз.

Су қажет:

Жуу үшін

Шомылу үшін

Коньки тебуге арналған

Компот үшін

Кір жуу үшін

Жастықты кептіру үшін

Таңғы ас, түскі және кешкі ас дайындау үшін

Әткеншекпен сырғанау үшін

Екі және бірліктерді өшіру үшін

Ыдыс жууға арналған

Сүңгу үшін

Есінеу үшін

Түшкіру үшін

Оқушылар мұғалімнің қойған сұрағына қол көтеру арқылы жауап береді.































Егер оқушылар келіссе – қол шапалақтайды, егер келіспесе – аяқтарын таптайды.












Қорытынды

(10мин.)




Қорытындылау.

Тақтада үш түсті шамдардың суреттері бар: ақ, сары, қызыл.

- Егер сіз айтылған сөздермен келіссеңіз, онда ақ шамға жақындаңыз. Егер сіз емес, ата-аналар энергияны үнемдеу туралы ойлануы керек деп ойласаңыз, онда сіз сары шамға жақындайсыз. Егер сіз энергияны үнемдеудің қажеті жоқ деп ойласаңыз, онда қызыл шамға жақындаңыз. - Балалар, менің ойымша, сіз энергияны қалай үнемдеу керектігін есіңізде сақтадыңыз. Ата-анаңызға, туыстарыңызға және достарыңызға айтыңыз. Енді бұл сіздікі!

Сау болыңыздар!


Карточка бойынша өз қорытындыларын жасайды.


Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды

.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.01.2024
337
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі