Қысқамерзімді жоспар
№1-сабақ
|
|
|
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Сауран» ЖОМ КММ |
|
|
Бөлім: |
Зат алмасу |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Тубелбаева Эльмира |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:11 |
Қатысушылар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Су потенциалы. Зертханалық жұмыс «Әртүрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.3.6 – түрлі концентрациялы тұз ертінділеріндегі жасушалардың су потенциалын зерттеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Су потенциалының қасиетін және осмостың маңызын анықтайды 3.Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын зерттейді |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғарғы деңгей |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу 2.«Сәлемдесу» стратегиясы арқылы бір-біріне мейірімділік көрсету , жағымды ахуал қалыптастыру Оқушыларды топтарға біріктіру. «Сиқырлы сандық» әдісі арқылы 3-топқа біріктіріледі. Сынып оқушылары Каhoot платформасын пайдалану арқылы «Детальдарды қосу» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Бастапқы сөйлемнің мысалы:
арқылы ..............тасымалдану- күрделі және көп энергия жұмсалуын қажет ететін процесс.
бір молекулаларды ................... арналған нәруыздар 3.Тірі жасушадағы ....концентрациясы едәуір жоғары,ал ..... көп 4. Мембрана саңылаулары арқылы К+, Na+ катиондары тез өтіп, ........ ..........жұмсала отырып,жасушадағы ......... ............ белсенді күйге келтіреді Кеңейтілген сөйлемнің мысалы:
көп энергия жұмсалуын қажет ететін процесс.
3.Тірі жасушадағы К+,концентрациясы едәуір жоғары,ал Na+ көп 4. Мембрана саңылаулары арқылы К+, Na+ катиондары тез өтіп, АТФ энергиясы жұмсала от ырып,жасушадағы зат алмасу белсенді күйге келтіреді |
Пәндік білім алу үшін ұйымдасады.
Оқушылар сұраққа жауап беріп сыныпта белсенділік танытады, оқушылар осы тапсырманы орындауда алдыңғы білімдерін еске түсіреді,жаңа сабақпен байланыстырады |
Дескрип-тор: Берілген сұрақтар-ға дұрыс жауап үшін-2 балл ҚБ: Мадақтау сөз арқылы бағалау Топ оқушы-лары сұраққа жауап беріп, белсенді-лік танытады. |
Суреттер,
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Оқушыларды сынып жұмысын ұйымдастыру. №1 тапсырма «Ой күмбез» әдісі Оқушылардың назарына оқу материалдары мен бейне жазба ұсынылады.Білім алушы тақырыпқа сәйкес ақпаратпен танысады және әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша ұйымдаса отырып оқулықтағы бөлімшелерді оқып, ойланып топта талқылайды. І-топ: «Ой қазығы» Су термодинамикалық жағдайының көрсеткіші ретінде су потенциалы ұғымын сипатайды. Постер қорғау
ІІ-топ: «Ой желісі» Осмотикалық белсенді заттардың әртүрлі концентрациясы бар екі жүйенің қозғалыс жолдарын сызып талдайды. 3 топ: «Ой өрімі» Су потенциалы, осмотикалық потенциал және қысым потенциалы арасындағы байланысты салыстырады. Салыстыру кестесін құрап толтыру 2-тапсырма. (ЖЖ) 6-зертханалық жұмыс Түрлі концентрациялы тұз
ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын
анықтау». |
Оқушылар топта ойларымен бөлісіп, әртүрлі ойларды ортаға салу арқылы бір шешімге келіп, топта
тақырыпты талдау
барысында Айтылған ойдың негізі сөзін тауып түсініктермен ұғымдарға сипаттама беріп постер қорғайды. ой-пікірді талдап, алған білімді қолдану және жан-жақты зерделеп сызба сызады пікірлермен ой түйіндерін жинақтап салыстыру кестесін құрап толтырды Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтайды. Шыққан нәтижелердің қорытындысын дәптерге орындап жазып алады
|
Тез және сапалы жұмыс жасаған ,толық жауап берген оқушыларды мадақтау. Дескриптор: -Өсімдік жасушасындағы осмостық жүйенің маңыздылығын түсіндіреді-2 балл осмотикалық белсенді заттардың әртүрлі концентрациясы барекі жүйенінің қозғалысын сызып талдайды-2 балл Осмотикалық және қысым потенциалын салыстырады-2 бал Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау -2балл
|
Оқулық Жұмыс дәптері https://www.youtube.com/watch?v=OYx_WITAJeo Слайд Акт com/watch?v=YYW-dqvffc0
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тубелбаева Эльмира КенжебековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Су потенциялы.
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Су потенциялы.Материал туралы қысқаша түсінік
Су потенциялының қасиеті мен осмостық қасиетін анықтау.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқамерзімді жоспар №1-сабақ
Сабақтың барысы:
|















