|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Су қайда болады? |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
3.3.3.1. – судың жанды және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіру; 3.3.3.2. судың негізгі табиғи көздерін салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Судың жанды және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіреді; Судың негізгі табиғи көздерін салыстырады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Психологиялық дайындық: Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап, Судай мөлдір,таза көңілмен Бүгінгі сабақты бастаймыз! Үй тапсырмасын пысықтау: (Ауа неден құралады?) «Квест» әдісі
Жұтсаң білінбейді (ауа)
Жарайсыңдар! Балалар, мен сендерге жұмбақтар қойғым келіп отыр, шешуін бірге тауып көрелік:
Жырадан өткен. (Су)
Жылғалардан өтеді(СУ)
Аяғы жоқ жүреді(су)
Ол жоқта жер құрғайды.(СУ)
Бiрақ тыныш тұрмайды. Сақтамасаң – қорын тек, Барша тiрлiк қурайды.(СУ) Жарайсыңдар! Иә,балалар, бүгін біз су туралы және судың қайда болатындығы туралы ақпараттар аламыз; Сабақтың мақсаты: Судың жанды және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіреді; Судың негізгі табиғи көздерін салыстырады ТОПТАР: 1 – топ «Мұхиттар» 2 – топ «Теңіздер» 3 – топ «Өзендер» Су түрлерімен танысу (жасанды интеллект) Балалар,су барлық жерде, жанды табиғатта да,жансыз табиғатта да кездеседі.Мұхит, теңіз,өзен мен көлдер,мұзтаудар судан құралады. Жер астында да судың мол қоры жиналған. Су ауада да бу, қар қиыршығы,су тамшысы түрінде кездеседі. Барлық тірі ағзаның бойында су болады. Адамның денесінің жартысынан көбі судан тұрады. Ал кейбір өсімдіктердің жемісінде, сабағы немесе жапырағында да су болады. 1 – тапсырма (жеке жұмыс) «Сәйкестендір» Су көздерін топтастыр: ФС арналған тапсырма Саралау - диалог Суы тұзды: теңіз, мұхит Суы тұзсыз: бұлақ, арық, көл,тоған, өзен,жылға,хауыз, құдық
2 – тапсырма (жұптық
жұмыс) Қане, бәріміз біріге отырып, осы тапсырманы шешіп көрелік:
СЕРГІТУ СӘТІ 3 – тапсырма (топтық жұмыс) 1 – топ Судың еріткіштік қасиетін зерттеу; Қажетті заттар:
Судың жақсы еріткіш екендігіне түрлі тәжірибелер арқылы көз жеткізу. Суға қант салып араластырайық. Қант еріп кетті. Су мөлдір күйінде қалды. Судың дәмі тәтті болды. Қант суда жақсы ериді. . Суға тұз салып араластыру. Суға бір қасық тұз салып араластыру. Тұз суда еріп кетті. Су мөлдір күйінде қалды. Судың дәмі ащы болды. Тұз суда жақсы ериді. 2 – топ Суда еритын және ерімейтін заттарды анықтау:
Стақандағы суға құм салып араластыру. Құм қиыршықтары сол қалпында стақан түбіне шөгеді. Құм суда ерімейді. . Стақандағы суға саз салып аралас тыру. Су лайланады. Суды біраз тұндырсаң, саз түбіне шөгеді. Саз суда ерімейді. . Қорытынды: суда еритін де, ерімейтін де заттар бар Жақсы ериді Суда еритін затты белгілету,. Суда ерімейтін затты белгілету 3 – топ Қажетті заттар:
Бірнеше ыдысқа: кесеге, шыныға, стақанға су құй. Су қандай пішінге ие болды? Әрбір құйылған ыдыстың дәл өзіндей емес пе? Олай болса, сұдың тұрақты пішіні болмайды. Ол құйылған ыдыстың пішінін алады екен. Шыны ыдысқа сүт, екінші шыныға су құй. Екеуін салыстыр. Сүт- ақ, ал су – түссіз. 2-тәжірибе. Осы екі ыдысқа қасық сал. Қайсысындағы қасық анық көрінеді? Неге? Иіскеп көр. Иісі жоқ. Олай болса, су түссіз, мөлдір, иіссіз. Тамаша! Тәжірибиенің қортындысын жазады; 4 – тапсырма (жазба жұмысы) Дүниежүзінің басым бөлігін су алып жатса да неліктен суды үнемдеу керек деп айтылады? Өз ойыңды жаз; Мәтін қатесіз және 6 сөйлемнен тұруы керек; 5 – тапсырма https://wordwall.net/play/83622/578/480
Жарайсыңдар! «Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс береді ҮЙГЕ: Еліміздегі су қоймалары туралы ақпарат жинастыру |
Амандасады Психологиялық ахуалға қатысады Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді Жұмбақтарды шешеді Сабақ мақсатымен танысады Топтардың аттарымен танысады Слайд Жасанды интеллект арқылы жұмыс Сәйкестендіреді Тұзды және тұщы сулар туралы ақпараттар алады Судың пайдасы мен зияны туралы өз ойларын айтады Сергіту сәтіне қатысады Тәжірбиеге қатысады Суда еритін және ерімейтін заттар туралы тәжірбие жасайды Судың өз пішінін өзгертетіндігі туралы ақпараттар алады Суды үнемдеу туралы өз пікірін айтады Сұрақтарға жауап береді Кері байланыс Үйге тапсырма |
Алған ұпайларын өзін – өзі бағалау парағына жазады Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді; ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Судың түрлерін дұрыс сәйкестендіреді – 1 б Судың көлемі бойынша атап айтып шығады – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Жарайсың Дескритор: Судың пайдасы туралы айтады – 1 б Судың зияны турады айтады – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Тәжірбие жасайды – 1 б Өз нәтижелерін шығарады – 1 б Өз тұжырымдарын айтады., ұсынады – 1б Жалпы – 3 б ҚБ: керемет! Дескриптор: Суды үнемдеу туралы өз ойын ұсынады – 1 б Қатесіз жазады – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 б ҚБ: Өте жақсы! |
Слайд Презентациялық ойын Слайд Топ атаулары Жасанды интеллект Слайд
Суреттер Су Ыдыс Қант Тұз Ас содасы Лай Ыдыстар Стакан Кесе Шыны Су Дәптермен жұмыс https://wordwall.net/play/83622/578/480
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Су қайда болады? 3 сынып ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Су қайда болады? |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
3.3.3.1. – судың жанды және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіру; 3.3.3.2. судың негізгі табиғи көздерін салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Судың жанды және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіреді; Судың негізгі табиғи көздерін салыстырады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Психологиялық дайындық: Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап, Судай мөлдір,таза көңілмен Бүгінгі сабақты бастаймыз! Үй тапсырмасын пысықтау: (Ауа неден құралады?) «Квест» әдісі
Жұтсаң білінбейді (ауа)
Жарайсыңдар! Балалар, мен сендерге жұмбақтар қойғым келіп отыр, шешуін бірге тауып көрелік:
Жырадан өткен. (Су)
Жылғалардан өтеді(СУ)
Аяғы жоқ жүреді(су)
Ол жоқта жер құрғайды.(СУ)
Бiрақ тыныш тұрмайды. Сақтамасаң – қорын тек, Барша тiрлiк қурайды.(СУ) Жарайсыңдар! Иә,балалар, бүгін біз су туралы және судың қайда болатындығы туралы ақпараттар аламыз; Сабақтың мақсаты: Судың жанды және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіреді; Судың негізгі табиғи көздерін салыстырады ТОПТАР: 1 – топ «Мұхиттар» 2 – топ «Теңіздер» 3 – топ «Өзендер» Су түрлерімен танысу (жасанды интеллект) Балалар,су барлық жерде, жанды табиғатта да,жансыз табиғатта да кездеседі.Мұхит, теңіз,өзен мен көлдер,мұзтаудар судан құралады. Жер астында да судың мол қоры жиналған. Су ауада да бу, қар қиыршығы,су тамшысы түрінде кездеседі. Барлық тірі ағзаның бойында су болады. Адамның денесінің жартысынан көбі судан тұрады. Ал кейбір өсімдіктердің жемісінде, сабағы немесе жапырағында да су болады. 1 – тапсырма (жеке жұмыс) «Сәйкестендір» Су көздерін топтастыр: ФС арналған тапсырма Саралау - диалог Суы тұзды: теңіз, мұхит Суы тұзсыз: бұлақ, арық, көл,тоған, өзен,жылға,хауыз, құдық
2 – тапсырма (жұптық
жұмыс) Қане, бәріміз біріге отырып, осы тапсырманы шешіп көрелік:
СЕРГІТУ СӘТІ 3 – тапсырма (топтық жұмыс) 1 – топ Судың еріткіштік қасиетін зерттеу; Қажетті заттар:
Судың жақсы еріткіш екендігіне түрлі тәжірибелер арқылы көз жеткізу. Суға қант салып араластырайық. Қант еріп кетті. Су мөлдір күйінде қалды. Судың дәмі тәтті болды. Қант суда жақсы ериді. . Суға тұз салып араластыру. Суға бір қасық тұз салып араластыру. Тұз суда еріп кетті. Су мөлдір күйінде қалды. Судың дәмі ащы болды. Тұз суда жақсы ериді. 2 – топ Суда еритын және ерімейтін заттарды анықтау:
Стақандағы суға құм салып араластыру. Құм қиыршықтары сол қалпында стақан түбіне шөгеді. Құм суда ерімейді. . Стақандағы суға саз салып аралас тыру. Су лайланады. Суды біраз тұндырсаң, саз түбіне шөгеді. Саз суда ерімейді. . Қорытынды: суда еритін де, ерімейтін де заттар бар Жақсы ериді Суда еритін затты белгілету,. Суда ерімейтін затты белгілету 3 – топ Қажетті заттар:
Бірнеше ыдысқа: кесеге, шыныға, стақанға су құй. Су қандай пішінге ие болды? Әрбір құйылған ыдыстың дәл өзіндей емес пе? Олай болса, сұдың тұрақты пішіні болмайды. Ол құйылған ыдыстың пішінін алады екен. Шыны ыдысқа сүт, екінші шыныға су құй. Екеуін салыстыр. Сүт- ақ, ал су – түссіз. 2-тәжірибе. Осы екі ыдысқа қасық сал. Қайсысындағы қасық анық көрінеді? Неге? Иіскеп көр. Иісі жоқ. Олай болса, су түссіз, мөлдір, иіссіз. Тамаша! Тәжірибиенің қортындысын жазады; 4 – тапсырма (жазба жұмысы) Дүниежүзінің басым бөлігін су алып жатса да неліктен суды үнемдеу керек деп айтылады? Өз ойыңды жаз; Мәтін қатесіз және 6 сөйлемнен тұруы керек; 5 – тапсырма https://wordwall.net/play/83622/578/480
Жарайсыңдар! «Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс береді ҮЙГЕ: Еліміздегі су қоймалары туралы ақпарат жинастыру |
Амандасады Психологиялық ахуалға қатысады Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді Жұмбақтарды шешеді Сабақ мақсатымен танысады Топтардың аттарымен танысады Слайд Жасанды интеллект арқылы жұмыс Сәйкестендіреді Тұзды және тұщы сулар туралы ақпараттар алады Судың пайдасы мен зияны туралы өз ойларын айтады Сергіту сәтіне қатысады Тәжірбиеге қатысады Суда еритін және ерімейтін заттар туралы тәжірбие жасайды Судың өз пішінін өзгертетіндігі туралы ақпараттар алады Суды үнемдеу туралы өз пікірін айтады Сұрақтарға жауап береді Кері байланыс Үйге тапсырма |
Алған ұпайларын өзін – өзі бағалау парағына жазады Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді; ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Судың түрлерін дұрыс сәйкестендіреді – 1 б Судың көлемі бойынша атап айтып шығады – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Жарайсың Дескритор: Судың пайдасы туралы айтады – 1 б Судың зияны турады айтады – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Тәжірбие жасайды – 1 б Өз нәтижелерін шығарады – 1 б Өз тұжырымдарын айтады., ұсынады – 1б Жалпы – 3 б ҚБ: керемет! Дескриптор: Суды үнемдеу туралы өз ойын ұсынады – 1 б Қатесіз жазады – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 б ҚБ: Өте жақсы! |
Слайд Презентациялық ойын Слайд Топ атаулары Жасанды интеллект Слайд
Суреттер Су Ыдыс Қант Тұз Ас содасы Лай Ыдыстар Стакан Кесе Шыны Су Дәптермен жұмыс https://wordwall.net/play/83622/578/480
|
||
шағым қалдыра аласыз






