Материалдар / Су ресурстарының экологиялық проблемалары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Су ресурстарының экологиялық проблемалары

Материал туралы қысқаша түсінік
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Сәуір 2024
78
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың : Су ресурстарының экологиялық проблемалары



Бөлім

3.3 Гидросфера

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Су ресурстарының экологиялық проблемалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.3.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдайды,шешу жолдарын саралайды

Оқушылардың басым бөлігі: Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын талқылайды.

Кейбір оқушылар: Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің су экологиялық мәселелерін ашып талдайды.

Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақстан қауіпсіздігін қамтамасыз етуге дайын болу

Ар-ұят құндылығы: Сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну.

Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу.


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

3минут





7минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады.

Мозайка әдісі арқылы 3 топқа бөлу: 1-топ өзен- көлдер , 2-топ: жер асты сулары, 3-топ: мұздықтар


Үй тапсырмасы:

Қазақстанның су ресурстары

1.Су ресурстары дегеніміз не?

2.Су пайдаланудың мәселелері

3.Өзен ағысының жылдық және маусымдық ауытқулары қандай?

4.Су мәселесін шешу жолдары қандай?

5.Трансшегаралық өзендер қандай?


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау




Сұрақ жауап орындайды

Қалыптастырушы бағалау

Кері байланыс







Кітап


Ортасы

15минут






















15минут










Қазақстандағы су ресутстарына байланысты мәселелер бар

Себебі республика жазық аумақтық құрлық зонасында немесе су,а аса зәру Қазақстанның ұсақ шоқысының аумағында орналасқан .

Бейне жазба тамашалайық

ЖЖ Тапсырма №1 «Кешенді постер» әдісі

Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын «кешенді постер» әдісі арқылы талқылау,шешу жолдарын жазу.

( Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын 1 бағанға,шешу жолдарын келесы топ екінші бағанға жазады)

Өзен-көл

1 топ

2 топ





Жер асты сулары

3 топ

4 топ




Дескрипторлар:

  1. Өзен-көл суларының шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады

  2. Жер асты суларының шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады

  3. Мұздықтардың шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады

  4. Өзен-көл суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады.

  5. Жер асты суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады.

  6. Мұздық суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады.

ҚБ.«Ноутбук»әдісі

Тапсырма №2 «Су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсыну» Оқулықпен жұмыс., мәтінді оқиды, оқыған соң кестені толтырады. «Төрт сөйлем» әдісі (кестедегі сөйлемдер) бойынша: пікірлесу, дәлелдеу, мысал келтіру, қорытындылау – тапсырмасы.


Еліміздегі суға қатысты экологиялық мәселе

Пайда болу себебі

Экологиялық мәселенің салдары

Шешу жолдары






Дескрипторлар:

- Еліміздегі су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтайды.

-Экологиялық мәселелердің себептерін жазады.

- Экологиялық мәселелердің салдарын анықтайды.

- Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады.


Оқушыларға су ластану схемасы көрсетілген сурет ұсыну.

Су қалай ластанады? Суретпен жұмыс жасау барысында суды ластайтын барлық нысандарды атап шығады. (қосымша №2)

ҚБ. «Ұялы телефон» арқылы өзін-өзі бағалау

Геосергіту. «Бір әріптен басталатын географиялық сөйлем» Жүргізуші бір әріпті атайды.Оқушылар географиялық нысандар,құбылыстар немесе үдерістер туралы барлық сөздері берілген әріптен басталатын сөйлем құрауы қажет.

КЕЙС-СТАДИ

І-топ."Құрлық суларының экологиялық мәселелерінің жіктелімі"» тақырыбында постер арқылы жаңа тақырыптың маңыздылығын ашу.

ІІ - топ. "Арал теңізі қасіреті"» тақырыбында постер арқылы жаңа тақырыптың маңыздылығын ашу.

ІІІ-топ."Мұздықдар еруде,сырқат Ертіс"» тақырыбында постер арқылы жаңа тақырыптың маңыздылығын ашу.

IV - топ. "Құрлық суларындағы экологиялық мәселелерді шешу жолдары"» тақырыбында постер арқылы жаңа тақырыптың маңыздылығын ашу.

Дескриптор:

Құрлық суларындағы экологиялық мәселелерді жіктей алады.

Құрлық суларындағы экологиялық апаттардың туындау себебін біледі.

Құрлық суларындағы экологиялық мәселелердің шешу жолдарын ұсына алады.

Оқушыларға қосымша дерек ретінде беруге болады.

Судың сарқылуы мен ластануы мәселесін шешу үшін төмендегі іс-шараларды жүзеге асыру қажет:

суды тиімді пайдалану технологияларын қолдану;

өндірісте суды бірнеше рет қайталап пайдалану;

ауыз су мақсатында берілетін суды өндірістік процестерде пайдаланбау. Бұл әсіресе, жоғары сапалы жер асты суларына қатысты;

ауыз суды тамаққа, тұрмыстық мақсатта пайдаланатын судан бөлек құбырмен беру. Суды мөлшерлі түрде беру және оның ысырап болуына жол бермеу;

суға экономикалық тұрғыдан негізделген баға қою. Нақты бағалау нәтижесінде судың ысырап болуын біршама төмендетуге болады.

ҚБ. Оқушылар өзара бірін-бірі тексеру.«Екі жұлдыз,бір тілек»



Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді





Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды



Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі




Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады












Берілген тапсырмалар

дың барлығына

«ноутбук» арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді.






Берілген тапсырмалар

дың барлығына

«ұялы телефон» арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді.



Медальон арқылы бағалау

https://www.youtube.com/watch?v=-tNGEmx3xAw Ашық сұрап-жауаптар
























































Сабақтың соңы

5минут


Үйге тапсырма: §29 оқу . 1-тапсырма .

Хабарлама жазу. Трансшекаралық өзендер мен халықаралық көлдерді пайдаланудың әлемдік мәселелері

Сабақтағы көңіл

күйлері мен алған әсері жайында рефлексия жасайды.



Рефлексия парағы






Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!