|
Бөлім: |
3 Физикалық география 3.3. Гидросфера |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Су ресурстарының экологиялық проблемалары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.3.3.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады |
|
Сабақтың мақсаты: |
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап , шешу жолдарын ұсынады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа назар аударады. |
|
|
|
8 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырма. Өткен тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс «Лездемелік сұрақтар»
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады |
Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. |
|
|
Сабақтың ортасы 14 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Миға шабул» арқылы тақырыпқа көпір жасау, сабақ мақсатын анықтау.
Су ресурыстарын үздіксіз пайдалану қандай жағдайға алып келеді? №1 тапсырма. Топтық жұмыс «» әдісі Мәтінді пайдалана отырып еліміздегі су ресурыстарының жағдайын анықтап кестені толтырып, талдау жасаймыз
Су ресурысы проблемасы
Дескриптор: еліміздегі су ресурыстарының жағдайын анықтап, кестені толтырып, талдау жасаймыз Талқылау сұрағы
ЕББҚ топпен бірлесе орындайды Мақсатқа оралу: жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап , шешу жолдарын ұсынады |
1-тапсырмада. Мәтінді пайдалана отырып еліміздегі су ресурыстарының жаңдайын анықтап кестені толтырып, талдау жасаймыз
|
ҚБ Өзара бағалау |
Оқулық, атлас кескін карта |
|
|
№2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Бос ұяшықтар» әдісі Жекелеген су ресурстарының проблемасын зерттейді Зерттеу жоспары
Нысандар: Ертіс өзені, Сырдария қзені, Жайық өзені, Есіл өзені
Талқылау сұрақтары:
ЕББҚ жұбымен топсырманы орындау Мақсатқа оралу: жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап , шешу жолдарын ұсынады |
Жекелеген су ресурстарының проблемасын зерттейді Сұрақтарға оқушылар алған білімдерін пайдаланып, ойларын жинақтап жауап береді. |
Дескриптор -Нысан атын жазады; -Пайдалану жолдары (тиімді және тиімсіз) жақтары ұсынады; -Пайдалану нәтижесінде туындаған проблесалары анықтайды; -Шешу жолдары ұсынады;
ҚБ
|
үлестірме |
|
6 минут |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс «Ойыңды жинақта» әдісі Тест тапсырмасы 1. Бір тонна шойынды қорытып оны болатқа және прокатқа айналдыру үшін қанша м³ су керек? А)200 Б)250 С) 270 2.Ең көп су шығыны қай қалады? А) Астан Б) Шымкент С)Алматы 3. Тұщы судың жетіспеу мәселесі қанша себепке байланысты А) 2 Б) 3 С) 4 4. Ең күшті сел 1921 ж Кіші Алматы өзенінде бір күнде қанша мм жауын-шашынның түскенінен пайда болған А)116мм Б)120мм С) 150мм 5. Тау беткейінен тау жыныстары массасының төмен қарай сырғуы не деп аталады А)сырғыма Б)көшкін С)су тасқыны 6. Қай жылдары Медеу шатқалында селден қорғайтын бөген тұрғызылды А)1967-1968 Б)1965-1967 С) 1966-1967 7. 1963 жылы 7 шілдеде Есік өзенінің жоғарғы ағысында қандай көлінің жарылуынан сел жүрді А)Жарсай Б) Үлкен Алматы С) Текелі 8. Сел тасқындары Қазақстанның барлық оңтүстік-шығысындағы қандай тауларда байқалады А) Сарыарқа Б)Іле, Жетісу, Талас Алатауы С) Мұғалжар 9. Таулы беткейден құлаған қар массасы А) Көшкін Б) Сырғыма С) Тасқын 10. Су ресурсын ластау көздерінің қанша түрі бар? А) Химиялық, биологиялық, физикалы Б) Химиялық, өсімдіктер С) Ауыл шаруашылығы Мақсатқа оралу жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап , шешу жолдарын ұсынады |
Тес тапсырмасына жауа береді |
Дескриптор Дұрыс жауабын береді Жалпы 10 балл |
Тест |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 минут Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс. 321 стратегиясы
Үйге тапсырма: §29 оқу Ішкі сулар әрекеті әсерінен қандай экологиялық мәселелер және қауіпті құбылыстар туындайды? ЭСС жазу |
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Су ресурстарының экологиялық проблемалары
Су ресурстарының экологиялық проблемалары
|
Бөлім: |
3 Физикалық география 3.3. Гидросфера |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Су ресурстарының экологиялық проблемалары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.3.3.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады |
|
Сабақтың мақсаты: |
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап , шешу жолдарын ұсынады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа назар аударады. |
|
|
|
8 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырма. Өткен тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс «Лездемелік сұрақтар»
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады |
Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. |
|
|
Сабақтың ортасы 14 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Миға шабул» арқылы тақырыпқа көпір жасау, сабақ мақсатын анықтау.
Су ресурыстарын үздіксіз пайдалану қандай жағдайға алып келеді? №1 тапсырма. Топтық жұмыс «» әдісі Мәтінді пайдалана отырып еліміздегі су ресурыстарының жағдайын анықтап кестені толтырып, талдау жасаймыз
Су ресурысы проблемасы
Дескриптор: еліміздегі су ресурыстарының жағдайын анықтап, кестені толтырып, талдау жасаймыз Талқылау сұрағы
ЕББҚ топпен бірлесе орындайды Мақсатқа оралу: жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап , шешу жолдарын ұсынады |
1-тапсырмада. Мәтінді пайдалана отырып еліміздегі су ресурыстарының жаңдайын анықтап кестені толтырып, талдау жасаймыз
|
ҚБ Өзара бағалау |
Оқулық, атлас кескін карта |
|
|
№2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Бос ұяшықтар» әдісі Жекелеген су ресурстарының проблемасын зерттейді Зерттеу жоспары
Нысандар: Ертіс өзені, Сырдария қзені, Жайық өзені, Есіл өзені
Талқылау сұрақтары:
ЕББҚ жұбымен топсырманы орындау Мақсатқа оралу: жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап , шешу жолдарын ұсынады |
Жекелеген су ресурстарының проблемасын зерттейді Сұрақтарға оқушылар алған білімдерін пайдаланып, ойларын жинақтап жауап береді. |
Дескриптор -Нысан атын жазады; -Пайдалану жолдары (тиімді және тиімсіз) жақтары ұсынады; -Пайдалану нәтижесінде туындаған проблесалары анықтайды; -Шешу жолдары ұсынады;
ҚБ
|
үлестірме |
|
6 минут |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс «Ойыңды жинақта» әдісі Тест тапсырмасы 1. Бір тонна шойынды қорытып оны болатқа және прокатқа айналдыру үшін қанша м³ су керек? А)200 Б)250 С) 270 2.Ең көп су шығыны қай қалады? А) Астан Б) Шымкент С)Алматы 3. Тұщы судың жетіспеу мәселесі қанша себепке байланысты А) 2 Б) 3 С) 4 4. Ең күшті сел 1921 ж Кіші Алматы өзенінде бір күнде қанша мм жауын-шашынның түскенінен пайда болған А)116мм Б)120мм С) 150мм 5. Тау беткейінен тау жыныстары массасының төмен қарай сырғуы не деп аталады А)сырғыма Б)көшкін С)су тасқыны 6. Қай жылдары Медеу шатқалында селден қорғайтын бөген тұрғызылды А)1967-1968 Б)1965-1967 С) 1966-1967 7. 1963 жылы 7 шілдеде Есік өзенінің жоғарғы ағысында қандай көлінің жарылуынан сел жүрді А)Жарсай Б) Үлкен Алматы С) Текелі 8. Сел тасқындары Қазақстанның барлық оңтүстік-шығысындағы қандай тауларда байқалады А) Сарыарқа Б)Іле, Жетісу, Талас Алатауы С) Мұғалжар 9. Таулы беткейден құлаған қар массасы А) Көшкін Б) Сырғыма С) Тасқын 10. Су ресурсын ластау көздерінің қанша түрі бар? А) Химиялық, биологиялық, физикалы Б) Химиялық, өсімдіктер С) Ауыл шаруашылығы Мақсатқа оралу жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап , шешу жолдарын ұсынады |
Тес тапсырмасына жауа береді |
Дескриптор Дұрыс жауабын береді Жалпы 10 балл |
Тест |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 минут Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс. 321 стратегиясы
Үйге тапсырма: §29 оқу Ішкі сулар әрекеті әсерінен қандай экологиялық мәселелер және қауіпті құбылыстар туындайды? ЭСС жазу |
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|


шағым қалдыра аласыз














