|
Бөлім атауы: 3. Физикалық география. 3.3. Атмосфера |
Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ Назарбаев Зияткерлік мектебі |
|||||||
|
Күні: 11.11.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Болатова Д.Ә. |
|||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Су ресурстарының маңызы және ластану көздері |
|||||||
|
Мектеп миссиясы |
Әр оқушының әлеуетін аша отырып, бәсекеге қабілетті, құндылықтары тұрақталған тұлғаны қалыптастыру |
|||||||
|
Кәсіби даму мақсаты |
География сабағында статистикалық деректерді талдау арқылы оқушылардың бағалау дағдыларын дамыту |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9..3.3.1 су ресурстарының маңызын (су көлік ортасы ретінде, балық аулау, энергия алу, өнеркәсіп және ауыл шаруашылық өндірістерінде) түсіндіреді (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде) |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
9..3.3.1 су ресурстарының маңызын (су көлік ортасы ретінде, балық аулау, энергия алу, өнеркәсіп және ауыл шаруашылық өндірістерінде) түсіндіреді (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде) |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды. Бағалау критерийлері: Білу: Су ресурстарының маңызын, ластану көздерін білу. Түсіну: Су ресурстарының экологиялық және әлеуметтік маңызын түсіну. Қолдану: Су ресурстарының ластануын болдырмаудың практикалық әдістерін ұсыну. Жоғары ойлау дағдылары:
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Су ресурстары, ластану, экология, энергия, өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы. Оқытудың тілдік мақсаты: Судың ластануы ұғымын сипаттай алады; Адамдарлың және адамдарға кері әсерін талдай алады;(мысалдар, алдын алу жолдарын ұсыну). Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Менің ойымша … Аз уақытта, келешекте............. мүмкін. Судың ластанудың әсерінен қоғамда елеулі өзгерістер орын алады, мысалы... |
|||||||
|
Саралау түрі |
Мазмұны бойынша - Күрделілік деңгейіне қарай - Ресурстардың күрделігі мен көлемі бойынша Оқыту формасына қарай – топтық, жеке Ойлау дағдыларын дамыту бағыты бойынша – шығармашылық дағдылар – креативтілік принципі |
|||||||
|
Құндылықтар
|
Ынтымақтастық Оқушылардың бір-бірімен және мұғаліммен өзара әркеттестіктері сабақтың барлық кезеңдері бойы жүзеге асырылады. Мұғалім мен оқушы бірлесе сабақтың мақсатына жетеді және өзара іс-қимыл нәтижелерін талқылайды. Өмір бойы оқу Сабақ мақсатын біледі және түсінеді. Алған білімінің неге қажет екенін түсінеді. Академиялық шынайылық Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді. Көшбасшылық Топтық жұмыста оқушылар көшбасшылық дағдыларын дамытады. Ашықтық Оқушылар топтық талқылау барысында өз ойларын еркін жеткізеді. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология, экономика, химия. |
|||||||
|
Жаһандық ақпарат |
Әлемде су тапшылығы мәселесі өте өзекті,әсіресе құрғақ аймақтарда кездеседі.. |
|||||||
|
АКТ дағдылары |
Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялайды (Microsoft PowerPoint). Ғаламтордан, оқулықтан, мәтіндерден, картадан қажетті мәліметтерді іріктей алады. |
|||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Адамзат әрекетінің атмосфераға әсері |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері |
Дереккөздер |
||||||
|
Сабақтың басы 0-5 мин |
Тақырыпқа шығу:”Ми шабуылы: сәйкестендіру ойыны” Әр топқа ең алдымен контур карта мен мұхиттың,теңіздің,өзен немесе көлдердің атаулары беріледі. Сол атауларды сәйкестендіре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Презентация |
||||||
|
Сабақтың ортасы 6-11 мин 12-24 мин 25-35 мин 36-44 мин 45-70 мин 71-76 мин |
Мәтінмен жұмыс(ауызша) Суретпен жұмыс(ауызша) •Айтылған ақпараттар бойынша сұрақтар(ауызша)
Топтық жұмыс: Су ресурстарының әр саладағы маңызын анықтау.(ауызша) 1топ: Көлік ортасы ретінде маңызы 2топ:Балық аулау саласындағы маңызы 3топ:Энергетика саласындағы маңызы 4топ:Өнеркәсіп өндіру саласындағы маңызы 5топ:Ауылшаруашылығындағы маңызы Бағалау критерийлері:
Сергіту сәті:Тақтаға әр топтан 1 оқушы шығады. Сол оқушыға бүгінгі сабақта қолданған терминдер жасырылады.. Әр топтың қатысушылары өз тобының қатысушысына жасырылған терминді атын атамай, сипаттауы қажет.. Тапқан оқушы өз орнына жайғасады. Судың ластануы туралы мәтінмен жұмыс,пікірталас (ауызша) Судың ластану туралы Бейнеролик көрсету.
“Экологиялық сот”. рөлдік ойыны 1топ: Экологтар(табиғатты қорғау ұйымы) 2топ: Көлдің бойындағы тұрғындар (жергілікті халық) 3топ: Өнеркәсіп саласындағы адамдар 4топ: Ғалымдар(сарапшылар) 5топ: Сот мүшелері. Ойын ережесі: Әр топ өзіне берілген рөл бойынша Балқаш көлінің ластану мәселесін талқылайды. Бағалау критерийлері: 1топ:Экологтар
2топ:Көл маңындағы тұрғындар
3топ:Өнеркәсіптегі қызметкерлер
4топ:Ғалымдар
5топ: Сот мүшелері
Сабақты қорытындылау: 3тапсырма: Kahoot платфопмасындағы тест сұрақтары арқылы оқушылардың тақырыпты қаншалықта меңгергенін бақылау. Бағалау критерийлері: Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді |
Карта,атлас интернет,презентация Презентация Презентация,стикер,қағаз Презентация Презентация,Kahoot |
||||||
|
Сабақтың соңы 76-80 мин |
Сабақтың рефлексиясы: Mentimeter платформасы арқылы сауалнама. Оқушылардың қаншасы түсінгенін сандық көрсеткіштермен шығарады. |
Презентация |
||||||
|
Дифференциация – |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||||||
|
сабақ барысында мұғалім әрбір оқушының жұмысын қарап отырады, қажеттілік туындаған кезде жекелеген оқушыны қолдап отырады |
Оқушылардың өзара бағалауы мен өзін-өзі бағалауы |
Мектеп және қауіпсіздік
ережелеріне сәйкес тәртіпті сақтау |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Су ресурстарының маңызы және ластану көздері
Су ресурстарының маңызы және ластану көздері
|
Бөлім атауы: 3. Физикалық география. 3.3. Атмосфера |
Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ Назарбаев Зияткерлік мектебі |
|||||||
|
Күні: 11.11.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Болатова Д.Ә. |
|||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Су ресурстарының маңызы және ластану көздері |
|||||||
|
Мектеп миссиясы |
Әр оқушының әлеуетін аша отырып, бәсекеге қабілетті, құндылықтары тұрақталған тұлғаны қалыптастыру |
|||||||
|
Кәсіби даму мақсаты |
География сабағында статистикалық деректерді талдау арқылы оқушылардың бағалау дағдыларын дамыту |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9..3.3.1 су ресурстарының маңызын (су көлік ортасы ретінде, балық аулау, энергия алу, өнеркәсіп және ауыл шаруашылық өндірістерінде) түсіндіреді (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде) |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
9..3.3.1 су ресурстарының маңызын (су көлік ортасы ретінде, балық аулау, энергия алу, өнеркәсіп және ауыл шаруашылық өндірістерінде) түсіндіреді (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде) |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды. Бағалау критерийлері: Білу: Су ресурстарының маңызын, ластану көздерін білу. Түсіну: Су ресурстарының экологиялық және әлеуметтік маңызын түсіну. Қолдану: Су ресурстарының ластануын болдырмаудың практикалық әдістерін ұсыну. Жоғары ойлау дағдылары:
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Су ресурстары, ластану, экология, энергия, өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы. Оқытудың тілдік мақсаты: Судың ластануы ұғымын сипаттай алады; Адамдарлың және адамдарға кері әсерін талдай алады;(мысалдар, алдын алу жолдарын ұсыну). Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Менің ойымша … Аз уақытта, келешекте............. мүмкін. Судың ластанудың әсерінен қоғамда елеулі өзгерістер орын алады, мысалы... |
|||||||
|
Саралау түрі |
Мазмұны бойынша - Күрделілік деңгейіне қарай - Ресурстардың күрделігі мен көлемі бойынша Оқыту формасына қарай – топтық, жеке Ойлау дағдыларын дамыту бағыты бойынша – шығармашылық дағдылар – креативтілік принципі |
|||||||
|
Құндылықтар
|
Ынтымақтастық Оқушылардың бір-бірімен және мұғаліммен өзара әркеттестіктері сабақтың барлық кезеңдері бойы жүзеге асырылады. Мұғалім мен оқушы бірлесе сабақтың мақсатына жетеді және өзара іс-қимыл нәтижелерін талқылайды. Өмір бойы оқу Сабақ мақсатын біледі және түсінеді. Алған білімінің неге қажет екенін түсінеді. Академиялық шынайылық Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді. Көшбасшылық Топтық жұмыста оқушылар көшбасшылық дағдыларын дамытады. Ашықтық Оқушылар топтық талқылау барысында өз ойларын еркін жеткізеді. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология, экономика, химия. |
|||||||
|
Жаһандық ақпарат |
Әлемде су тапшылығы мәселесі өте өзекті,әсіресе құрғақ аймақтарда кездеседі.. |
|||||||
|
АКТ дағдылары |
Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялайды (Microsoft PowerPoint). Ғаламтордан, оқулықтан, мәтіндерден, картадан қажетті мәліметтерді іріктей алады. |
|||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Адамзат әрекетінің атмосфераға әсері |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері |
Дереккөздер |
||||||
|
Сабақтың басы 0-5 мин |
Тақырыпқа шығу:”Ми шабуылы: сәйкестендіру ойыны” Әр топқа ең алдымен контур карта мен мұхиттың,теңіздің,өзен немесе көлдердің атаулары беріледі. Сол атауларды сәйкестендіре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Презентация |
||||||
|
Сабақтың ортасы 6-11 мин 12-24 мин 25-35 мин 36-44 мин 45-70 мин 71-76 мин |
Мәтінмен жұмыс(ауызша) Суретпен жұмыс(ауызша) •Айтылған ақпараттар бойынша сұрақтар(ауызша)
Топтық жұмыс: Су ресурстарының әр саладағы маңызын анықтау.(ауызша) 1топ: Көлік ортасы ретінде маңызы 2топ:Балық аулау саласындағы маңызы 3топ:Энергетика саласындағы маңызы 4топ:Өнеркәсіп өндіру саласындағы маңызы 5топ:Ауылшаруашылығындағы маңызы Бағалау критерийлері:
Сергіту сәті:Тақтаға әр топтан 1 оқушы шығады. Сол оқушыға бүгінгі сабақта қолданған терминдер жасырылады.. Әр топтың қатысушылары өз тобының қатысушысына жасырылған терминді атын атамай, сипаттауы қажет.. Тапқан оқушы өз орнына жайғасады. Судың ластануы туралы мәтінмен жұмыс,пікірталас (ауызша) Судың ластану туралы Бейнеролик көрсету.
“Экологиялық сот”. рөлдік ойыны 1топ: Экологтар(табиғатты қорғау ұйымы) 2топ: Көлдің бойындағы тұрғындар (жергілікті халық) 3топ: Өнеркәсіп саласындағы адамдар 4топ: Ғалымдар(сарапшылар) 5топ: Сот мүшелері. Ойын ережесі: Әр топ өзіне берілген рөл бойынша Балқаш көлінің ластану мәселесін талқылайды. Бағалау критерийлері: 1топ:Экологтар
2топ:Көл маңындағы тұрғындар
3топ:Өнеркәсіптегі қызметкерлер
4топ:Ғалымдар
5топ: Сот мүшелері
Сабақты қорытындылау: 3тапсырма: Kahoot платфопмасындағы тест сұрақтары арқылы оқушылардың тақырыпты қаншалықта меңгергенін бақылау. Бағалау критерийлері: Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді |
Карта,атлас интернет,презентация Презентация Презентация,стикер,қағаз Презентация Презентация,Kahoot |
||||||
|
Сабақтың соңы 76-80 мин |
Сабақтың рефлексиясы: Mentimeter платформасы арқылы сауалнама. Оқушылардың қаншасы түсінгенін сандық көрсеткіштермен шығарады. |
Презентация |
||||||
|
Дифференциация – |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||||||
|
сабақ барысында мұғалім әрбір оқушының жұмысын қарап отырады, қажеттілік туындаған кезде жекелеген оқушыны қолдап отырады |
Оқушылардың өзара бағалауы мен өзін-өзі бағалауы |
Мектеп және қауіпсіздік
ережелеріне сәйкес тәртіпті сақтау |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













