Бекітемін
|
Күні: |
Машықкердің аты жөні: Жұмаев Диас |
|
|
Пәні:Қазақ тілі |
||
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Су – тіршілік көзі |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Су – табиғат құбылысы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
ТА 6.1.3.1-тыңдалаған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау ; ӘТН6.4.4.1-сөйлемдегі есімдіктерінің қызыметін түсіну есімдікті зат есімнің орнына қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты. |
судың табиғат құбылысы ретіндегі қасиеттерін меңгеру, оның адам өміріндегі маңыздысын түсіну. есімдіктердің жасалу жолдарын, құрамын ажырату. |
|
|
Бағалау критерийлері. |
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын, түсінеді детальды ақпаратты анықтайды. Есімдіетерді анықтап жіктеу есімдігінің септелу жолдарын қарастырады. |
|
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дара және күрделі есімдік, жіктеу есімдігі, су қоры эко жүйеге шегаралас мемлекеттер. |
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: «Су» ұғымымен қандай сөздерді байланыстырасың? |
||
|
Алдыңғы оқу. |
Қазақтың үш биі туралы деректерді еске түсіреді. Кемшіліктерді түзейді, бағалайды. |
|
|
Құндылықтарға баулу. |
Табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары. |
Осы сабақ барысында оқушылар интербелсенді тақтаны қолданады. |
|
|
Пәнаралық байланыс. |
жаратылыстану |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарлан-ған уақыт. |
Ұйымдастырылу жоспары |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6-минут
|
Оқылым Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау 1-тапсырма. Мәтінді тыңда. Жаңбыр жауды. Жаңбырдан тамшыларынан жиналған сулар сай саламен ағып өзендер арқылы көлдерге жол тартады. Күннің қызуы арқылы қызған бу тамшылары қайтадан бұлтқа көтеріледіде. бұлттар қайта жаңбыр болып жауады. Жаңбыр тамшылары жерге сіңеді, жер астындағы ылғал өсімдік тамырымен жапырақтарға көтеріледі. Күнге қызған жапырақтың су буға айналып кетеді. Одан бұлттар пайда болады. Бұлттар жел арқылы суық аймақтарға көшеді. Ол жақта ылғал қатып, қар күйінде жерге жауады. Қыс бойы жатқан қар көктемде еріп жерге сіңеді. Түптің түбінде бүкіл тамшылар жолығысады. Тамшылар осылай айналыста жүре береді. Енді сен жаңбыр қардың жауғанын, бұлақтар мен өзендердің аққанын көре аласыңдар. |
Оқулық: Қазақ тілі Алматы Атамұра Б.А.Әрінова, Г.М.Раевва, Г.С Кәрімова, Л.К.Жұмекенова
Интербелсенді тақта |
|
5- минут Сабақтың ортасы 16 - минут |
2- тапсырма. Өз пікіріңмен бөліс. Судың су– бу, су бұлт, су-жаңбыр,су – қар, су- мұз қалпына енуінің себебін және осы қалыптағы олардың тіршілік үшін маңызын түсіндір. Тексер! Су-бу. Күнге қызған жапырақтың бойында су буға айналады. Су-бұлт.Күннің қызуы арқылы бу тамшылары бұлтқа көтеріледі. Су-жаңбыр. Бұлттан жаңбыр пайда болады. Су-қар Бұлттан жел арқылы суық аймақтарға көшіп, ылғал қатып, қар түрінде жауады. Су-мұз. Суық аймақтарда түскен қар ыдғалданып, күн суытқанда мұз болып қатады. 3-тапсырма.Суреттерге мұқият қара. Не байқадыңдар? Тексер! Түскен жауын-шашын. Жалғыз тамшы, көп тамшы. «жекеше», «көпше» ұғымыдары. Тілдік бағдарды болжау. Тілдік бағдарды болжату мақсатында «Суретті сөйлем» әдісін қолдану. Оқушылар су тамшылары арқылы мен, сен, ол және біз, сіз, олар сөздерінің жекеше және көптік мағына білдіретіндігін анықтайды. Сабақтың есімдіктерге қатысты болатындығын болжайды. Тілдік бағдар. Есімдік туралы мағлұмат беру. Жіктеу есімдігінің қызметімен таныстыру. Тілдік бағдарды бекіту. 4 тапсырманы орында. Мен, біз, сол, қандай, әрқашан, әлдебіреу, қайсыбіреу, кейбір есімдіктерін құрамына және жасалу жолына қарай талдайды. |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: Оқушылар «Инсерт» тәсілі арқылы өз ойың қорытындылап жазады. Үйге тапсырма: 5-тапсырманы жазу105бет. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Су-табиғат құбылысы
Су-табиғат құбылысы
Бекітемін
|
Күні: |
Машықкердің аты жөні: Жұмаев Диас |
|
|
Пәні:Қазақ тілі |
||
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Су – тіршілік көзі |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Су – табиғат құбылысы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
ТА 6.1.3.1-тыңдалаған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау ; ӘТН6.4.4.1-сөйлемдегі есімдіктерінің қызыметін түсіну есімдікті зат есімнің орнына қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты. |
судың табиғат құбылысы ретіндегі қасиеттерін меңгеру, оның адам өміріндегі маңыздысын түсіну. есімдіктердің жасалу жолдарын, құрамын ажырату. |
|
|
Бағалау критерийлері. |
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын, түсінеді детальды ақпаратты анықтайды. Есімдіетерді анықтап жіктеу есімдігінің септелу жолдарын қарастырады. |
|
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дара және күрделі есімдік, жіктеу есімдігі, су қоры эко жүйеге шегаралас мемлекеттер. |
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: «Су» ұғымымен қандай сөздерді байланыстырасың? |
||
|
Алдыңғы оқу. |
Қазақтың үш биі туралы деректерді еске түсіреді. Кемшіліктерді түзейді, бағалайды. |
|
|
Құндылықтарға баулу. |
Табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары. |
Осы сабақ барысында оқушылар интербелсенді тақтаны қолданады. |
|
|
Пәнаралық байланыс. |
жаратылыстану |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарлан-ған уақыт. |
Ұйымдастырылу жоспары |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6-минут
|
Оқылым Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау 1-тапсырма. Мәтінді тыңда. Жаңбыр жауды. Жаңбырдан тамшыларынан жиналған сулар сай саламен ағып өзендер арқылы көлдерге жол тартады. Күннің қызуы арқылы қызған бу тамшылары қайтадан бұлтқа көтеріледіде. бұлттар қайта жаңбыр болып жауады. Жаңбыр тамшылары жерге сіңеді, жер астындағы ылғал өсімдік тамырымен жапырақтарға көтеріледі. Күнге қызған жапырақтың су буға айналып кетеді. Одан бұлттар пайда болады. Бұлттар жел арқылы суық аймақтарға көшеді. Ол жақта ылғал қатып, қар күйінде жерге жауады. Қыс бойы жатқан қар көктемде еріп жерге сіңеді. Түптің түбінде бүкіл тамшылар жолығысады. Тамшылар осылай айналыста жүре береді. Енді сен жаңбыр қардың жауғанын, бұлақтар мен өзендердің аққанын көре аласыңдар. |
Оқулық: Қазақ тілі Алматы Атамұра Б.А.Әрінова, Г.М.Раевва, Г.С Кәрімова, Л.К.Жұмекенова
Интербелсенді тақта |
|
5- минут Сабақтың ортасы 16 - минут |
2- тапсырма. Өз пікіріңмен бөліс. Судың су– бу, су бұлт, су-жаңбыр,су – қар, су- мұз қалпына енуінің себебін және осы қалыптағы олардың тіршілік үшін маңызын түсіндір. Тексер! Су-бу. Күнге қызған жапырақтың бойында су буға айналады. Су-бұлт.Күннің қызуы арқылы бу тамшылары бұлтқа көтеріледі. Су-жаңбыр. Бұлттан жаңбыр пайда болады. Су-қар Бұлттан жел арқылы суық аймақтарға көшіп, ылғал қатып, қар түрінде жауады. Су-мұз. Суық аймақтарда түскен қар ыдғалданып, күн суытқанда мұз болып қатады. 3-тапсырма.Суреттерге мұқият қара. Не байқадыңдар? Тексер! Түскен жауын-шашын. Жалғыз тамшы, көп тамшы. «жекеше», «көпше» ұғымыдары. Тілдік бағдарды болжау. Тілдік бағдарды болжату мақсатында «Суретті сөйлем» әдісін қолдану. Оқушылар су тамшылары арқылы мен, сен, ол және біз, сіз, олар сөздерінің жекеше және көптік мағына білдіретіндігін анықтайды. Сабақтың есімдіктерге қатысты болатындығын болжайды. Тілдік бағдар. Есімдік туралы мағлұмат беру. Жіктеу есімдігінің қызметімен таныстыру. Тілдік бағдарды бекіту. 4 тапсырманы орында. Мен, біз, сол, қандай, әрқашан, әлдебіреу, қайсыбіреу, кейбір есімдіктерін құрамына және жасалу жолына қарай талдайды. |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: Оқушылар «Инсерт» тәсілі арқылы өз ойың қорытындылап жазады. Үйге тапсырма: 5-тапсырманы жазу105бет. |
|
шағым қалдыра аласыз















