|
Бөлім: Су – тіршілік көзі. |
МЕКТЕП: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
КҮНІ: 22.01 |
Мұғалім: Фазылбаева.Р |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар : Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Таулардан өзен ағар сарқыраған. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.3.1-мәтіннен негізгі және қосымша,детальді ақпаратты анықтау,түсіндіру; 6.4.4.1. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Мәтіннен негізгі және қосымша,детальді ақпаратты анықтайды,түсіндіреді: Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді,, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолданады; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы.Қоршаған ортаны қорғауға үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Үй тапсырмасын пысықтау.Сәйкестендіріңіз.
ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану. Өлеңді және мәтінді оқып,негізгі ,қосымша,детальді ақпаратты анықтаңыз. 1-мәтін
2-мәтін 1-орында Ертіс өзені Ертіс - Қазақстандағы ең ұзын және кеме жүзетін өзен. Жалпы ұзындығы - 4248 шақырым, оның 1698 шақырымы Қазақстан аумағында. Ертіс өзені еліміз үшін тұщы судың аса маңызды көзі болып табылады және республика экономикасында маңызды рөл атқарады. Ертіс-Қарағанды каналы арқылы Қарағанды, Павлодар, Ақмола облыстары ауыз сумен қамтамасыз етіледі. 2-орында Сырдария өзені Сырдария - Орталық Азиядағы ең ірі өзендердің бірі. Тянь-Шань тауларынан бастау алып, Қазақстан мен Өзбекстан арқылы өтеді. Жалпы ұзындығы шамамен 2212 шақырым, оның 1627 шақырымы Қазақстанда. Оңтүстік өңірдегі ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп үшін маңызды су көзі болып табылады. Арал теңізіне құяр жерінде суы мол жылдары тіпті кеме жүрген. Өзен бойында ежелгі қалалардың орны көп. Сырдария өзені Шығыс жазбаларында Шаш, Ходжент, гректерде Яксарт, арабтарда Сейхун деген атпен кездеседі. 3-орында Есіл өзені Есіл — Ертіс өзенінің ең ұзын саласы. Жалпы ұзындығы - 2450 шақырым, оның 1400 шақырымы Қазақстан аумағында. Есіл өзенінің жағасында Астана, Есіл, Державин, Сергеевка, Петропавл қалалары орналасқан. Есіл жазықтық өзеніне жатады, сондықтан оның ағысы қар, жер асты суы және жауын – шашынмен толып отырады. 1-тапсырма. Кестені толтырыңыз.
ӘТН.
|
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.
Оқушылар мәтінмен танысып, ой тұжырымдайды;
Өлең және мәтінді оқып,негізгі,қосымша,детальді ақпаратты табады.
Оқушылар грамматикалық тақырыппен танысады.
Есімдіктерді қатыстырып, Ы.Алтынсариннің «Өзен» өлеңін қарасөзбен жазып шығыңдар.
«Қазақ даласы табиғи суларға бай емес» деген пікірге келісу-келіспеу себептеріңді көрсетіп, эссе жазыңдар. Белгісіздік есімдіктерін кірістіріңдер.
Қарамен берілген сөздердің орнына есімдікті қолданып,қызметін анықтайды; |
ҚБ Өте жақсы Жақсы Орташа
Негізгі ақпарат-1ұпай Қосымша ақпарат-2ұпай Детальді ақпарат-3ұпай
4ұпай Әр сөйлемге бір ұпайдан қойылады. |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
(Ыбырай Алтынсарин)
(«Қазақстанның физикалық географиясынан») |
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Кері байланыс: “ҚҚҚ”әдісі Қиын болды........ Қызықты болды.......... Құнды болды........... Үй тапсырмасы: Құрамында есімдігі бар мақал-мәтел жазыңыз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚЕ |
4-тапсырма.121-бет.Өлеңді оқып,көшіріп жаз.Есімдіктің астын сыз. 5-тапсырма.Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдігін қойып,көшіріп жаз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті Осы уақытқа дейін жаттаған өлеңдеріңде есімдік бар ма? Еске түсіріп көрелік....
1.Бозбаламен күліп ойнап,
Қымыз ішер күн қайда? (Айналайын,ақ Жайық)
-
Қоғалы көлдер,қом сулар, Кімдерге қоныс болмаған?
-
Сізге ғылым кім берер,Жанбай жатып сөнсеңіз.(Ғылым таппай мақтанба)
-
Біреу үшін үйренсең, Біреу білмес,сен білсең.
-
Өлеңі бар өнерлі інім,сізге. Жалынамын,мұндай сөз айтпа бізге (Мен жазбаймын....)
-
Ақыры ойладым:осы ойыма келген нәрселерді қағазға жаза бастадым(Бірінші сөз)
-
Біреуі-ішсем,жесем,ұйықтасам дейді,бұлар-жанның құмары
-
Қараңғылықтың кегіне,күн болмағанда кім болам? (Шәкірт ойы)
-
Таңда адал дос өз теңіңнің ішінен (Тіршілікте құрыштай бол....)
-
Шаршадым мен,қанатым талды менің (Қашықтасың туған жер)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Су-тіршілік көзі"бөлімі бойынша сабақ жоспары,6-сынып,6-сабақ
"Су-тіршілік көзі"бөлімі бойынша сабақ жоспары,6-сынып,6-сабақ
|
Бөлім: Су – тіршілік көзі. |
МЕКТЕП: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
КҮНІ: 22.01 |
Мұғалім: Фазылбаева.Р |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар : Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Таулардан өзен ағар сарқыраған. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.3.1-мәтіннен негізгі және қосымша,детальді ақпаратты анықтау,түсіндіру; 6.4.4.1. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Мәтіннен негізгі және қосымша,детальді ақпаратты анықтайды,түсіндіреді: Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді,, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолданады; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы.Қоршаған ортаны қорғауға үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Үй тапсырмасын пысықтау.Сәйкестендіріңіз.
ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану. Өлеңді және мәтінді оқып,негізгі ,қосымша,детальді ақпаратты анықтаңыз. 1-мәтін
2-мәтін 1-орында Ертіс өзені Ертіс - Қазақстандағы ең ұзын және кеме жүзетін өзен. Жалпы ұзындығы - 4248 шақырым, оның 1698 шақырымы Қазақстан аумағында. Ертіс өзені еліміз үшін тұщы судың аса маңызды көзі болып табылады және республика экономикасында маңызды рөл атқарады. Ертіс-Қарағанды каналы арқылы Қарағанды, Павлодар, Ақмола облыстары ауыз сумен қамтамасыз етіледі. 2-орында Сырдария өзені Сырдария - Орталық Азиядағы ең ірі өзендердің бірі. Тянь-Шань тауларынан бастау алып, Қазақстан мен Өзбекстан арқылы өтеді. Жалпы ұзындығы шамамен 2212 шақырым, оның 1627 шақырымы Қазақстанда. Оңтүстік өңірдегі ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп үшін маңызды су көзі болып табылады. Арал теңізіне құяр жерінде суы мол жылдары тіпті кеме жүрген. Өзен бойында ежелгі қалалардың орны көп. Сырдария өзені Шығыс жазбаларында Шаш, Ходжент, гректерде Яксарт, арабтарда Сейхун деген атпен кездеседі. 3-орында Есіл өзені Есіл — Ертіс өзенінің ең ұзын саласы. Жалпы ұзындығы - 2450 шақырым, оның 1400 шақырымы Қазақстан аумағында. Есіл өзенінің жағасында Астана, Есіл, Державин, Сергеевка, Петропавл қалалары орналасқан. Есіл жазықтық өзеніне жатады, сондықтан оның ағысы қар, жер асты суы және жауын – шашынмен толып отырады. 1-тапсырма. Кестені толтырыңыз.
ӘТН.
|
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.
Оқушылар мәтінмен танысып, ой тұжырымдайды;
Өлең және мәтінді оқып,негізгі,қосымша,детальді ақпаратты табады.
Оқушылар грамматикалық тақырыппен танысады.
Есімдіктерді қатыстырып, Ы.Алтынсариннің «Өзен» өлеңін қарасөзбен жазып шығыңдар.
«Қазақ даласы табиғи суларға бай емес» деген пікірге келісу-келіспеу себептеріңді көрсетіп, эссе жазыңдар. Белгісіздік есімдіктерін кірістіріңдер.
Қарамен берілген сөздердің орнына есімдікті қолданып,қызметін анықтайды; |
ҚБ Өте жақсы Жақсы Орташа
Негізгі ақпарат-1ұпай Қосымша ақпарат-2ұпай Детальді ақпарат-3ұпай
4ұпай Әр сөйлемге бір ұпайдан қойылады. |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
(Ыбырай Алтынсарин)
(«Қазақстанның физикалық географиясынан») |
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Кері байланыс: “ҚҚҚ”әдісі Қиын болды........ Қызықты болды.......... Құнды болды........... Үй тапсырмасы: Құрамында есімдігі бар мақал-мәтел жазыңыз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚЕ |
4-тапсырма.121-бет.Өлеңді оқып,көшіріп жаз.Есімдіктің астын сыз. 5-тапсырма.Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдігін қойып,көшіріп жаз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті Осы уақытқа дейін жаттаған өлеңдеріңде есімдік бар ма? Еске түсіріп көрелік....
1.Бозбаламен күліп ойнап,
Қымыз ішер күн қайда? (Айналайын,ақ Жайық)
-
Қоғалы көлдер,қом сулар, Кімдерге қоныс болмаған?
-
Сізге ғылым кім берер,Жанбай жатып сөнсеңіз.(Ғылым таппай мақтанба)
-
Біреу үшін үйренсең, Біреу білмес,сен білсең.
-
Өлеңі бар өнерлі інім,сізге. Жалынамын,мұндай сөз айтпа бізге (Мен жазбаймын....)
-
Ақыры ойладым:осы ойыма келген нәрселерді қағазға жаза бастадым(Бірінші сөз)
-
Біреуі-ішсем,жесем,ұйықтасам дейді,бұлар-жанның құмары
-
Қараңғылықтың кегіне,күн болмағанда кім болам? (Шәкірт ойы)
-
Таңда адал дос өз теңіңнің ішінен (Тіршілікте құрыштай бол....)
-
Шаршадым мен,қанатым талды менің (Қашықтасың туған жер)
шағым қалдыра аласыз















