Сабақ
№11
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушы
саны:
|
Қатыспаған оқушы
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Сыбайлас және вертикаль
бұрыштар және олардың
қасиеттері.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль
бұрыштардың анықтамаларын
білу;
7.1.1.10 сыбайлас және
вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және
қолдану;
7.1.1.32 перпендикуляр ұғымын
біледі
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар:
сыбайлас және вертикаль
бұрыштар ұғымы туралы оқушылардың түсініктерін кеңейтеді, олардың
қасиеттерін түсіндіру және оларды есептер шығаруда қолдануды
үйренеді
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
сыбайлас және вертикаль
бұрыштар анықтамасын, қасиеттерін білу және олардың градустық
өлшемдерін табу білімдерін, сызбаларын салу және ажырату
бейімділіктерін
қалыптастырады
|
Кейбір
оқушылар:
Тақырыптың мағанасын түсінеді,есептер мен
тапсырамалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп
үйренеді
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру
сәті
Оқушылармен амандасу,
түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
«Белгісіз басшы»
әдісі
Бір қатысушы сыртқа шығарылып, сол кезде басқалары іштерінен
біреуін басшы етіп сайлайды. Басшының міндеті сырттан келген адамға
білдірмей, бір қимыл көрсетуі керек, қалғандары сол қимылды бірдей
қайталауы керек. Сырттан келген адам кімнің басқарып тұрғанын табу
керек. Егер тапса немесе бірнеше қимыл ауысқанға дейін таба алмаса,
басқа адаммен ауысады.
Үйге
тапсырмасын тексеру: №
|
Психологиялық ахуалға берілген
тапсырманы орындайды.
|
|
|
Негізгі
бөлім
10
минут
|
Оқушылармен сәлемдесу,
ынтымақтастық атмосферасын
орнату.
тапсырмалары өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты
меңгеруге негіз болатын қайталау
тапсырмалары
Бұрыш ұғымына байланысты сұрақтар
(білімді жандандыру):
-
Геометриялық фигура – бұрыштың
анықтамасы.
-
Бұрыштың қандай түрлері
бар?
-
Сүйір бұрыш деп қандай бұрышты
айтады?
-
Қандай бұрышты доғал бұрыш деп
айтады?
-
Қандай бұрышты тік бұрыш деп
айтады?
-
Тік бұрыш деп қандай бұрышты
айтады?
-
Толық бұрыш дегеніміз қандай
бұрыш?
-
Бұрышты өлшем
бірлігі.
-
Бұрышты қандай құралмен
өлшейді?
-
Бұрышты өлшеу қасиеттері
(аксиомалар).
-
Қандай бұрыштарды тең бұрыштар
деп айтамыз?
|
Оқушылар
сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін
мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады.
.
|
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен
қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
|
Оқулық, жұмыс
дәптері
Кітап, дәптер, қалам суреттері
бейнеленген қима қағаздар
топтамасы
ДК
экраны
|
Оқулықпен жұмыс
25
минут
|
Төмендегі
тапсырмалар
Ауызша есептер: АВС бұрышы
111, 90, 15 градусқа тең деп алып, АВС бұрышына сыбайлас бұрыш
табыңдар.
Сыбайлас бұрыштардың бірі тік
бұрыш, екінші бұрыш қандай
болады?
Сыбайлас екі бұрыштың
биссектрисалары жасайтын бұрышты
табыңыздар.
Вертикаль бұрыштардың
биссектрисалары бір түзудің бойында жататынын
дәлелдеңдер.
Вертикаль бұрыштардың бір
бұрышы 44015!-қа тең. Қалған бұрыштарын
табыңдар.
|
|
Жұлдызша арқылы бір-бірін
бағалау.
|
Үлестірмелі
қағаздар
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту
Рефлексия
Үйге
тапсырма:
№
|
Сабақты пысықтау тапсырмаларын
орындау.
|
|
|
Кері
байланыс
|
Р
ефлексия
|
Оқушыларға
«Тазалық» кері байланыс парағы
таратылады. Оқушылар өздері
белгілейді.
|
«Тазалық» әдісі
|
Кері байланыс
парағы.
|