|
Сабақ №12 |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; 7.1.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; 7.1.1.32 перпендикуляр ұғымын біледі |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: сыбайлас және вертикаль бұрыштар ұғымы туралы оқушылардың түсініктерін кеңейтеді, олардың қасиеттерін түсіндіру және оларды есептер шығаруда қолдануды үйренеді |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамасын, қасиеттерін білу және олардың градустық өлшемдерін табу білімдерін, сызбаларын салу және ажырату бейімділіктерін қалыптастырады |
||||||
|
Кейбір оқушылар: Тақырыптың мағанасын түсінеді,есептер мен тапсырамалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді |
||||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Белгісіз басшы»
әдісі Үйге тапсырмасын тексеру: № |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|
||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын орнату. тапсырмалары өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалары Бұрыш ұғымына байланысты сұрақтар (білімді жандандыру):
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Осы сүйір бұрыштың бір қабырғасын жазыңқы бұрышқа дейін толықтырайық. Сонда неше бұрыш пайда болды? Осы пайда болған бұрыштарды сыбайлас бұрыштар деп атайды. Қане, балалар салған сызбаға қарап отырып осы бұрыштардың анықтамасын тұжырымдайық. Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғалары толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады. О – бас нүкте, ОА – ортақ қабырға. ОВ, ОD қабырғалары – бір –біріне толықтауыш сәулелер. Теорема: Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180º- қа тең. Дәлелдеуі: ІІІ4 аксиомасы негізінде: АОD +DОВ = АОВ. АОВ – жазыңқы бұрыш, АОВ = 180º. Ендеше, АОD +DОВ = 180º. Д.к.о. О нүктесінде қиылысқан а және b түзулері берілсін. a∩b =О. 1, 3 және 2, 4 – вертикаль бұрыштар. Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыш- тың қабырғаларының созындысы болып келетін екі бұрышты – вертикаль бұрыштар деп атайды. ОС, ОВ және ОА, ОD сәулелері бір –бірінің созындысы. Теорема: Вертикаль бұрыштар тең болады. Дәлелдеуі: a∩b =О. 1, 3 вертикаль бұрыштар. 1 + 2 = АОD; 3 + 2 = ВОС. АОD = 180º → 1 +2 =180º , 1 = 180º - 2 (1) ВОС = 180º → 3 +2 =180º; 3 = 180º - 2 (2) (1), (2) 1=3. Д.к.о. |
|
Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.
|
Үлестірмелі қағаздар |
||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: № |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||
|
Кері байланыс |
Р
|
Оқушыларға «Тазалық» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
«Тазалық» әдісі |
Кері байланыс парағы. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері №3
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері №3
|
Сабақ №12 |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; 7.1.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; 7.1.1.32 перпендикуляр ұғымын біледі |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: сыбайлас және вертикаль бұрыштар ұғымы туралы оқушылардың түсініктерін кеңейтеді, олардың қасиеттерін түсіндіру және оларды есептер шығаруда қолдануды үйренеді |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамасын, қасиеттерін білу және олардың градустық өлшемдерін табу білімдерін, сызбаларын салу және ажырату бейімділіктерін қалыптастырады |
||||||
|
Кейбір оқушылар: Тақырыптың мағанасын түсінеді,есептер мен тапсырамалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді |
||||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Белгісіз басшы»
әдісі Үйге тапсырмасын тексеру: № |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|
||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын орнату. тапсырмалары өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалары Бұрыш ұғымына байланысты сұрақтар (білімді жандандыру):
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Осы сүйір бұрыштың бір қабырғасын жазыңқы бұрышқа дейін толықтырайық. Сонда неше бұрыш пайда болды? Осы пайда болған бұрыштарды сыбайлас бұрыштар деп атайды. Қане, балалар салған сызбаға қарап отырып осы бұрыштардың анықтамасын тұжырымдайық. Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғалары толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады. О – бас нүкте, ОА – ортақ қабырға. ОВ, ОD қабырғалары – бір –біріне толықтауыш сәулелер. Теорема: Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180º- қа тең. Дәлелдеуі: ІІІ4 аксиомасы негізінде: АОD +DОВ = АОВ. АОВ – жазыңқы бұрыш, АОВ = 180º. Ендеше, АОD +DОВ = 180º. Д.к.о. О нүктесінде қиылысқан а және b түзулері берілсін. a∩b =О. 1, 3 және 2, 4 – вертикаль бұрыштар. Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыш- тың қабырғаларының созындысы болып келетін екі бұрышты – вертикаль бұрыштар деп атайды. ОС, ОВ және ОА, ОD сәулелері бір –бірінің созындысы. Теорема: Вертикаль бұрыштар тең болады. Дәлелдеуі: a∩b =О. 1, 3 вертикаль бұрыштар. 1 + 2 = АОD; 3 + 2 = ВОС. АОD = 180º → 1 +2 =180º , 1 = 180º - 2 (1) ВОС = 180º → 3 +2 =180º; 3 = 180º - 2 (2) (1), (2) 1=3. Д.к.о. |
|
Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.
|
Үлестірмелі қағаздар |
||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: № |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||
|
Кері байланыс |
Р
|
Оқушыларға «Тазалық» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
«Тазалық» әдісі |
Кері байланыс парағы. |
||
шағым қалдыра аласыз


ефлексия












