Суды үнемде тест

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Суды үнемде тест

Материал туралы қысқаша түсінік
Орыс сыныптарға қазақ тілінен тест тапсырмалары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

4-сынып

Сабақтың тақырыбы: 103 урок. Суды үнемдеу. Қазақ тілі. 4 класс


Бөлім:

Педагогтың аты-жөні

Күні:

Сынып: 4


Қатысушылар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


103 урок. Суды үнемдеу. Қазақ тілі. 4 класс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары


4.1.1.1 – мәтіннің негізгі идеясын анықтау;
4.2.2.1 – тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну және негізгі ақпаратты анықтау;
4.3.3.1 – жазба жұмыстарында сөйлем құрылымын дұрыс қолдану.

Сабақ мақсаты


мәтіннің негізгі идеясын анықтайды;
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді және бағалайды;
мәтіндегі ақпаратты талдайды және қорытынды жасайды.

Құндылықтарға баулу


Оқушыларға суды үнемдеудің маңыздылығын түсіндіру және экологиялық жауапкершілікті арттыру.
Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы құндылықтар:
- тәуелсіздік және отансүйгіштік

ЖИ құралдары


Tome, Gamma, Slidebean - Презентациялар жасауға арналған платформалар - https://tome.app/ https://gamma.app/ https://slidebean.com

Бағалау критерийлері


✓ Мәтіннің негізгі идеясын анықтай алады.
✓ Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі ақпаратты анықтайды.
✓ Жазба жұмыстарында сөйлем құрылымын дұрыс қолданады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар «су», «үнемдеу», «экология» сияқты терминдермен танысып, оларды өз жұмыстарында қолдана алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі


– білу, түсіну.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі / уақыты


Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы (10 минут)


Қызығушылықты ояту:
- Сәлемдесу;
- Сыныпты түгелдеу;
- Оқушылардың назарын аударту;
- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады.


Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады.


Дербес компьютер, проектор, презентация.

Сабақтың ортасы (30 минут)


Мәтінмен жұмыс:
Мәтін мазмұнын түсініп, грамматикалық құрылымдарды ажырату (10 минут).
- Мәтінді түсініп оқу.
- Мәтіннен септік жалғаулы сөздерді табу.
- Сөйлемде олардың қызметін түсіндіру.


Оқушылар мәтінді оқып, талқылап, сұрақтарға жауап береді.


ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен бағалау.


Оқулық, жұмыс дәптері, интернет ресурстар.

Тапсырма 1: Сөз тіркесін құрастыру арқылы септік жалғауларын меңгеру (5 минут).
Берілген сөздермен сөз тіркесін құрай алады.
Әр тіркестегі сөздің қай септікте тұрғанын анықтайды.
Жасалған тіркесті сөйлемде қолдана алады.
Мысал:
Сөз: «оқушы», «кітап», «мектеп»
→ «Оқушы кітапты мектепке апарды.» — «кітапты» (табыс септік), «мектепке» (барыс септік).


Оқушылар сөз тіркестерін құрастырады, септіктерді анықтайды.


ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау.


Оқулық, жұмыс дәптері.

Тапсырма 2: Лексикалық жұмыс (7 минут).
Берілген мәтіннен жаңа сөздерді тауып, олардың мағынасын түсіндіреді.
Сөздер: «үнемдеу», «қоршаған орта», «табиғат».
Мәтіннен осы сөздерді тауып, мағынасын жазу.


Оқушылар жаңа сөздердің мағынасын түсініп, дәптерге жазады.


ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалау.


Оқулық, сөздік.

Тапсырма 3: Шығармашылық жұмыс (8 минут).
Суды үнемдеу тақырыбында шағын эссе жазу.
Эсседе суды үнемдеудің маңыздылығын түсіндіру.
Мысал: «Суды үнемдеу – біздің болашағымыз. Егер біз суды үнемдесек, табиғатты сақтаймыз...»


Оқушылар эссе жазады, өз ойларын білдіреді.


ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау.


Жұмыс дәптері, қалам.

Сабақтың соңы (5 минут)


Кері байланыс
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды


Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.


Кері байланыстың бар екендігі.




Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді.


Оқушылар үй жұмысын орындайды.


Кері байланыстың бар екендігі.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі