Судың Жердегі тіршілік үшін маңызы.

Тақырып бойынша 30 материал табылды

Судың Жердегі тіршілік үшін маңызы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Судың Жердегі тіршілік үшін маңызы.
Материалдың қысқаша нұсқасы


«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК

КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области»

Қысқа мерзімді жоспар



Оқу сабағының жоспары


Сабақтың тақырыбы

Судың Жердегі тіршілік үшін маңызы.

Пән атауы

Биология

Оқытушы

Кодекова Т.Б.

Күні:

20.02.2024

Жалпы мәліметтер:



Курс:

Тобы:

Мамандығы: 09120100 « Емдеу ісі»

Біліктілігі: 4S09120101 «Фельдшер»

1-курс.

105Е-9.

Сабақтың түрі:

Теориялық сабақ

Сабақтың

мақсаты, міндеттері

Жер бетінде таралған судың экологиялық ластануын сипаттай алады.

Жер бетіндегі тіршілік үшін судың таралуын біледі.

Күтілетін нәтиже

Білім алушылар судың жердегі тіршілік үшін маңыздылығын түсіндіреді. Судың табиғатта таралу деңгейін біледі.

Судың ластануы жайлы ақпараттармен танысады

Қажетті ресурстар

С.Әбилаев «Медициналық биология және генетика



Сабақ барысы

Оқытушы әрекеті


Білім алушылар әрекеті

Бағалау

Сабақтың басы

минут





15 мин

















































Жаңа сабақты бастау 20 мин



















Білу

10 мин
























Түсіну,

Қолдану


Ұйымдастыру кезеңі:

1.Білім алушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Пайдалы ақпарат шеңбері».Білім алушылар адам денсаулығына пайдалы бір ақпаратпен бөлісу керек.

Мақсаты:білім алушыларды ақпараттандыру, назарларын сабаққа аударту,ой қозғау

Бағалау критерийлерімен таныстырамын.Бағалау критерийлері судың агрегаттық күйлеріндегі ұпайларды жинау арқылы анықталады.Сұйық-ең жоғарғы балдар дискриторларға сай.Қатты-орташа,газ-орташадан төмен

Үй тапсырмасын еске түсіру сұрау

«Тез жауап бер әдісі» әдісі арқылы өткен тақырыпты сұрау, білім алушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы өткен тақ


Сұрақтарға нақты жауап беру

Тақырыпқа байланысты сұрақ қоя білу

Тесттен жоғары алған 5 білім алушы жоғары бағаланады

Дескриптор:(1-5 балл)

Орындау қадамдары:


  • Мұқият тыңдау

  • Түсінбеген тұстарын сұрау

«Kahoot» платформасы арқылы білім алушыларға тест тапсырмасын беремін



Жаңа сабақтың тақырыбын ашу

«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі.

Білім алушыларға интерактивті тақтада судың агрегаттық күйлері көрсетіледі.Қайда?Қалай?Қандай? сұрақтарын қою арқылы алдыңғы білімдерін еске түсіреді





Дескриптор:(1-5 балл)

Орындау қадамдары: Мұқият тыңдау

Түсінбеген тұстарын сұрау

Жаңа сабақты түсіндіру

Жердегі тіршілік үшін судың маңызы.Білім алушылар біле бермейтін қызықты ақпараттармен бөлісем



«Кестемен жұмыс»

(Жұптық жұмыс)

Кестені тотырғызамын

Мәтін беремін

Транспирация-судың өсімдік арқылы қозғалу процесі және оның жапырақтары, сабақтары және гүлдері сияқты өсімдіктің сыртқы мүшелері арқылы булануы. Су өсімдіктің тіршілігі үшін өте маңызды, бірақ тамырдан келетін судың аз ғана бөлігі өсу мен метаболизм қажеттіліктері үшін тікелей пайдаланылады. https://clck.ru/YF3Ts

Фотосинтез-фотосинтетикалық пигменттердің қатысуымен көрінетін жарықтың энергиясын органикалық заттардың химиялық байланыстарының энергиясына айналдырудың күрделі химиялық процесі https://clck.ru/9cLaR

Су ішу ағзаға әр түрлі әсер етеді. Суық су ішу метаболизмді жақсартады және салмақ жоғалтуға көмектеседі.

https://clck.ru/34hJeT


Білім алушылар оқытушымен амандасады





Білім алушылар шаттық шеңберін тұрып адам денсаулығы үшін пайдалы бір ақпаратпен бөліседі.
























Білім алушылар


Бір-біріне сұрақтар қояды, пікірін толықтырады



Өз ойларымен бөліседі





Білім алушылар тест тапсырмасын орындайды



Білім алушылар сұрақтарға жауап береді.Өз ойларымен бөліседі

  1. Қайда? Кездестіре алдыңыз, қайда кездеспейді?

  2. Қалай? Біз қалай пайдаланып жүрміз, қалай пайдалану туралы арнайы ережелер қалыптасқан ба?

  3. Қандай? Артықшылықтары мен кемшілітерін білесіз?Қаншалықты таралған?



Сабақты мұқият тыңдау,қажет ақпараттарды дәптерге жазып алу.

Транспирация

Адам тіршілігіндегі су

Судың ластану көздері










Транспирация құбылысын фотосинтезбен салыстыра отырып, толтыру керек.Тек бір процесс фотосинтез немесе транспирация ғана табиғатта болса, жер бетінде қандай өзгерістер орын алады?Тұжырымыңызды дәлеледеңіз.Бұл процестердің сумен қандай байланысы бар?

  • Адам тіршілігіндегі суға байланысты мәтінді пайдалана отырып әр мәтәндә тұжырымдап, қорытынды ой шығарыңыз.Су көмектеседі......

  • Судың ластану көздері туралы ақпараттар береді



Мадақтау арқылы жүргізіледі






«Пайдалы ақпарат шеңбері».



























Мадақтау арқылы бағаланады







«Тез жауап бер әдісі»












«Kahoot» платформасы




















«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі.
















































«Кестемен жұмыс»






Сабақтың ортасы

минут 30 минут

Жеке жұмыс

тапсырмасы(оқу біліктілігі)

Судың ауруларды емдейтін қасиеті

Donat mg минералды суы Словенияда өндіріледі. Рогашкадағы бұл су 100 жылдан астам уақыттан бері белгілі және батыс елдерінде және Ресейде үлкен танымалдылыққа ие болды. Бұл магний мөлшері бойынша әлемдегі бірегей және жалғыз (MD++ 1000 мг/л-ден астам) су.Оның жалпы минералдануы 13 г/л құрайды. mg Донаты 3-4 апта бойы бірқатар аурулардың алдын алу және емдеу үшін, сондай-ақ денені тазарту үшін қолданылады.

Магний минералды суда еріген, иондалған және электрлік белсенді. Көмірқышқыл газы мен бикарбонаттың болуына байланысты ол асқазан-ішек жолынан жақсы сіңеді.


Дескриптор: (5-20)

  • Судың пайдасын біледі

  • Магний элементінің кездесін айтады

Судың пайдасына талдау жасайды







Талдау

Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма

Судың тапшылығына байланысты стресстегі елдер

Қазіргі таңда әлемдегі 17 елде су тапшылығы тым жоғары, олардың көпшілігі Солтүстік-Шығыс Африка,Таяу Шығыс,Азия және Хиндустанда.Содан кейін 27 мемлекет су стрессінің жоғары деңгейіне тап болды, олардың арасында Чили,Мексика және Испания бар.Осы мемлекеттердің статистикалық мәліметтеріне сүйенсек. https://clck.ru/34hKDn

Үндістанда Суға талас кейде үлкен қантөгіске ұласып жатады. Мәселен, соңғы екі айдың өзінде тіршілік нәрі үшін болған жанжалдардан 40-тан астам адам қаза тапқан. https://clck.ru/34hKFL

Африкада 250 миллионға жуық адам су тапшылығынан зардап шегіп отыр. Африкада шамамен 250 миллион адам су тапшылығына тап болады.





Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма

Сын қатерлер

Үндістандағы су тасқынынан 70 мың адам із-түссіз жоғалып кетті. Соңғы мәліметтер бойынша, із-түссіз жоғалып кеткендердің саны 70 мыңнан асып кеткен. Ал, Уттаракханд, Химачал-Прадеш, Уттар-Прадеш штаттарында 130 мыңнан астам тұрғын су ортасында қалып қойып, қауіпсіз аймаққа шыға алмай отыр. https://clck.ru/34hKGD

Судың, әсіресе аузы судың сапасы халықтың денсаулығын анықтайтын маңызды факторлардың бірі табылады. Дүниежүзілік денсаулық сақтай ұйымының мәліметтері бойынша судың сапасының төмен болуы себепті шамамен 5 млн. адам (негізінен балалар) өледі де, әр түрлі дәрежеде уланған немесе ауырған адамдардың саны 500 млн.-нан 1 млрд.-қа дейін жетеді. https://clck.ru/34hKVY

Су жетіспеушілігін шешу жолдарын ұсынады.


Білім алушылар сұрақтарға жауап береді

  • Қандай ағзаларды тазарта алады?

  • Магнидің организмде атқаратын қызметі қандай?

  • Судың пайдасы жайында қандай қорытындылар жасай аласыз?



























Білім алушылар сұрақтарға жауап береді

  • Стрессті елдер деп аталуының себебі неде деп ойлайсыздар?

  • Неге бұл мемлекеттер су тапшылығына тап болып отыр деп ойлайсыз?

  • Сіздің ойыңызша қай мемлкетте су тапшылығы жоғары?

  • Бұл мемлекеттерге су мәселесін шешуге қалай кһмектесе алар едіңіз?




AutoShape 1





















Білім алушылар сұрақтарға жауап береді

  • Су тасқынының алдын алу жолдарына өз ойларымен бөліседі

  • Су қандай әсерлерден ластанады?Судың ластану жолдарын және шешу жолдарын айтады

  • Суды үнемдеу жолдарын күнделікті өмірмен байланыстыра отырып айтып береді


жеке жұмыс

























Дескриптор: (5-30 балл)

  • Сұрақтарға жауап береді

  • Сқраөтарға нақты жауап береді.

































Дескриптор: (5-20 балл)

  • Креативті ойларын ұсынады

  • Су мәселелерін шешеді

  • Су жетіспеушілігін шешеді

























Сабақтың соңы

Ой толғаныс.10-минут

Қолдану «Топтық жұмыс»

Пікіртаслас ұйымдастырамын тақырыбы «Әлемде алдағы ғасырларда су жойылып кетеді, орнына жаңа жасанды су пайда болады немесе су мүлде жойылып кетпейді»

Білім алушылар пікірталасқа қатысады

  • Арнайы факттармен ойларын дәлелдейді

  • Өз ойларын білдіреді.

Мадақтау арқылы бағаланады

Үй

тапсырмасы

5 минут



«Жоба»

Тұрақты даму мақсаттарының негізінде жер бетіндегі суға байланысты проблемаларды шешудің жолдарын қарастыруға беремін.





  • Білім алушылар жобаны презентация түрінде қорғадй

  • Жоба талаптарына сай жоба құрылымын қағаз түрінде шығарып көрсетуі тиіс







  • Жобаны қорғау 7 минут

  • Жоба жаңалығы

  • Проблемалрды шешуі

  • Жобаның тиімділігі болуы шарт





Орындаған: --------------------------- Кодекова.Т

Әдіскер: -----------------------------Б.Б.Тунликбаева



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.03.2025
189
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі