Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Су- тіршілік көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Даненова Лунара Сейтказиевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.11.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Судың пайдасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау; 5.5.1.4жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтайды, жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстара орынды қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылар деңгейі: |
білу және түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Сәлемдесу «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: 1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Жыланша » ойсергегін ұйымдастыру. Сынып оқушылары онымен ауысу арқылы бір-біріне тілектер айтады. Өткен тақырыптарды бекіту 1) Массагеттердің ханшайымы кім? 2) Томирис кімнің тәрбиесінде болған? Ол қандай? 3) Парсы патшасы кім? Ол қандай адам? 4) Томиристің баласының аты кім? 5) Томиристің әкесінің аты кім? 6) Соғыста кім жеңді? 7) Грек тарихшысы кім? 8) Геродот сақтардың қыздары туралы не айтты? 9) Неліктен сақтарды жеңу мүмкін емес болды? Сабақтың тақырын болжатып, мақсатымен таныстыру. Біз бүгін су туралы мәліметтермен танысамыз. Су тақырыбы бойынша мәтін оқимыз, мәтіннің мазмұны бойынша өз ойларыңды айтасыңдар.
Берілген суреттер арқылы тақырыпты нықтай алдыңыз ба? |
Оқушылар жақсы көңіл- күйде бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді, өткен тақырыптарды есіне түсіреді. Сабақтың тақырын болжайды, мақсатымен танысады. Дәптерге бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазады. |
ҚБ «Қошеметтеу» |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
“Серпілген сұрақтар” әдісі арқылы су туралы өткен мәліметтерді бекітеміз. Не? (су) Су қандай болады? (мөлдір, түссіз, ащы, тұщы, иіссіз, дәмсіз) Су қайда кездеседі? (мұхит,өзен, көл, теңіз, бұлақ жауын-шашын, бұлт,) Судың неше күйі болады? Қандай? Судың қатты түріне нелер жатады? Жаңбыр судың қай түріне жатады? Сусыз адам, табиғат өмір сүре ала ма? Судың қайда қолданамыз? (өсімдік, жануарлар,көлік, тазалық, ауызсу, ауыл шаруашылығында) Су бойынша өткен сабақта өткен жаңа сөздерді еске алайық: Сараланған тапсырмалар; 1 төмен деңгейлі оқушылар жаңа сөздердің аудармасын сәйкестендіреді Сәйкестендір: Тамшы – капля Су қоры –запас воды Тіршілік көзі – источник жизни Маңызы – значимый, важный Қырау - иней Қалған оқушылар тақтадағы берілген сөздердің анықтамасын сәйкестендіреді Тамшы – табиғаттағы барлық судың мөлшері Су қоры – жаңбыр жауғандағы судың кішкентай бөлігі Тіршілік көзі – судың пайдасы Маңызы – судың қатты күйі Қырау - су Жаңа сөздер: Пайда – польза Ас қорыту – пищеварение Тасымалдау – доставлять Сауықтыру - оздоровление Шипалы – лечебное свойство Ағза - организм Синонимі - пайдалы, Емдік қасиеті бар. Мысалы: Судың шипалық қасиеті бар. Ағза – адамның дене мүшелері Мысалы: Адам ағзасына су өте пайдалы |
Слайд арқылы өткен сабақ туралы айтады Сәйкестендір: Дүйсенов Таир Зацепина Анна Тамшы – капля Су қоры –запас воды Тіршілік көзі – источник жизни Маңызы – значимый, важный Қырау - иней Қалған оқушылар: Тамшы – жаңбыр жауғандағы судың кішкентай бөлігі Су қоры – табиғаттағы барлық судың мөлшері Тіршілік көзі – су Маңызы – судың пайдасы Қырау - судың қатты күйі Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін құрайды |
Дескриптор: сұрақтарға жауап береді - 1 балл Дескриптор:сөздердің анықтамасын/ аудармасын дұрыс сәйкестендіреді - 1 балл |
1 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Тыңдалым
Адам ағзасына судың көп пайдасы бар. Ол шипалы сусын болып есептеледі. Себебі мидан бастап асқазанға дейінгі барлық мүше суды қажет етеді. Сондықтан күнде таңертең су ішу қажет. Дәрігерлер судың төмендегідей пайдасын атап көрсетеді:
Адам ағзасына судың пайдасы қандай? Неліктен оны шипалы сусын дейміз? Қай уақытта су ішу керек? Судың қандай пайдасы бар? |
|
ҚБ «Қолпаштау» Дескриптор: Мәтіннің негізгі ақпаратын анықтады-1 балл |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут Жеке жұмыс |
Сөйлемдерді суреттермен сәйкестендіріңіз.
|
Оқушылар бір-бірден шығып, суреттер мен сөйлемдерді сәйкестендіреді |
Топ бағаланады Дескриптор: Мәтіннің тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап берді – 1 балл
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-15 минут
|
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
Грамматикалық тақырыппен таныстырып, түсіндіру
3 – тапсырма. Көп нүктені орнына тиісті есімдікті қойып, жазыңыздар.
Есімдіктер: қандай, мен, ол, мен, сен 4-тапсырма. Берілген сұрау есімдіктеріне жауап беретін сөздермен кестені толтырыңыз.
Қажетті сөздер: су, адам, шипалы, пайдалы, таңертең, сусын, 2 литр, маңызды, дәрумен |
Жеке жұмыс. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құрайды.
Тыңдайды, таблицадан ережемен танысады.
3-тапсырма. Көп нүктені орнына тиісті есімдкті қойып, жазады.
4-тапсырма. Берілген сұрау есімдіктеріне жауап беретін сөздермен кестені толтырады.
|
Дескриптор: Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіредіп, сөйлем құрады: 1 сөйлем – 1балл 2 сөйлем – 1балл 3 сөйлем – 1балл 4 сөйлем – 1балл
Дескриптор: Тиісті есімдікті қойды – 2 балл
Дескриптор: Сұрау есімдіктерінің түрлерін ажыратып, кестені дұрыс толтырады–2 балл |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Үй тапсырмасы: 102 бет 5-тапсырма (жазбаша) |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут
|
Рефлексия: Бүгін сабақта не білдіңдер? Су денсаулыққа пайдалы. ... Сабақ ұнаса, қол шапалақтаңдар. Сабақ ұнамаса, үнсіз қалыңдар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үлестірмелі материалдар
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Судың |
суды |
қажет |
жақсартады |
|
Таңертең |
пайдасы |
жұмысын |
қажет |
|
Су |
су |
өте |
көп |
|
Ағзамыз |
мидың |
ішу |
етеді |
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Судың |
суды |
қажет |
жақсартады |
|
Таңертең |
пайдасы |
жұмысын |
қажет |
|
Су |
су |
өте |
көп |
|
Ағзамыз |
мидың |
ішу |
етеді |
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Судың |
суды |
қажет |
жақсартады |
|
Таңертең |
пайдасы |
жұмысын |
қажет |
|
Су |
су |
өте |
көп |
|
Ағзамыз |
мидың |
ішу |
етеді |
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Судың |
суды |
қажет |
жақсартады |
|
Таңертең |
пайдасы |
жұмысын |
қажет |
|
Су |
су |
өте |
көп |
|
Ағзамыз |
мидың |
ішу |
етеді |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
судың пайдасы |
|
Су қоры |
су |
|
|
Тіршілік көзі |
судың қатты күйі |
|
|
Маңызы |
жаңбыр жауғандағы судың кішкентай бөлігі |
|
|
Қырау |
табиғаттағы барлық судың мөлшері |
|
Тамшы |
|
судың пайдасы |
|
Су қоры |
су |
|
|
Тіршілік көзі |
судың қатты күйі |
|
|
Маңызы |
жаңбыр жауғандағы судың кішкентай бөлігі |
|
|
Қырау |
табиғаттағы барлық судың мөлшері |
3 – тапсырма. Көп нүктені орнына тиісті есімдікті қойып, жазыңыздар.
-
... күнделікті 2 литр су ішемін. ... денсаулыққа өте пайдалы.
-
Ал, ... су ішкенді ұнатасың ба?
-
Иә, ... бал қосылған су ішкенді ұнатамын. Ал сен ... суды ұнатасың?
-
Мен лимон қосылған су ішкенді ұнатамын.
Есімдіктер: қандай, мен, ол, мен, сен
4-тапсырма. Берілген сұрау есімдіктеріне жауап беретін сөздермен кестені толтырыңыз.
|
№ |
Кім? |
Не? |
Қандай? |
Қашан? |
Неше? |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
Қажетті сөздер: су, адам, шипалы, пайдалы, таңертең, сусын, 2 литр, маңызды, дәрумен
3 – тапсырма. Көп нүктені орнына тиісті есімдікті қойып, жазыңыздар.
-
... күнделікті 2 литр су ішемін. ... денсаулыққа өте пайдалы.
-
Ал, ... су ішкенді ұнатасың ба?
-
Иә, ... бал қосылған су ішкенді ұнатамын. Ал сен ... суды ұнатасың?
-
Мен лимон қосылған су ішкенді ұнатамын.
Есімдіктер: қандай, мен, ол, мен, сен
4-тапсырма. Берілген сұрау есімдіктеріне жауап беретін сөздермен кестені толтырыңыз.
|
№ |
Кім? |
Не? |
Қандай? |
Қашан? |
Неше? |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
Қажетті сөздер: су, адам, шипалы, пайдалы, таңертең, сусын, 2 литр, маңызды, дәрумен
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Судың пайдасы.
Судың пайдасы.
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Су- тіршілік көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Даненова Лунара Сейтказиевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.11.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Судың пайдасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау; 5.5.1.4жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтайды, жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстара орынды қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылар деңгейі: |
білу және түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Сәлемдесу «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: 1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Жыланша » ойсергегін ұйымдастыру. Сынып оқушылары онымен ауысу арқылы бір-біріне тілектер айтады. Өткен тақырыптарды бекіту 1) Массагеттердің ханшайымы кім? 2) Томирис кімнің тәрбиесінде болған? Ол қандай? 3) Парсы патшасы кім? Ол қандай адам? 4) Томиристің баласының аты кім? 5) Томиристің әкесінің аты кім? 6) Соғыста кім жеңді? 7) Грек тарихшысы кім? 8) Геродот сақтардың қыздары туралы не айтты? 9) Неліктен сақтарды жеңу мүмкін емес болды? Сабақтың тақырын болжатып, мақсатымен таныстыру. Біз бүгін су туралы мәліметтермен танысамыз. Су тақырыбы бойынша мәтін оқимыз, мәтіннің мазмұны бойынша өз ойларыңды айтасыңдар.
Берілген суреттер арқылы тақырыпты нықтай алдыңыз ба? |
Оқушылар жақсы көңіл- күйде бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді, өткен тақырыптарды есіне түсіреді. Сабақтың тақырын болжайды, мақсатымен танысады. Дәптерге бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазады. |
ҚБ «Қошеметтеу» |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
“Серпілген сұрақтар” әдісі арқылы су туралы өткен мәліметтерді бекітеміз. Не? (су) Су қандай болады? (мөлдір, түссіз, ащы, тұщы, иіссіз, дәмсіз) Су қайда кездеседі? (мұхит,өзен, көл, теңіз, бұлақ жауын-шашын, бұлт,) Судың неше күйі болады? Қандай? Судың қатты түріне нелер жатады? Жаңбыр судың қай түріне жатады? Сусыз адам, табиғат өмір сүре ала ма? Судың қайда қолданамыз? (өсімдік, жануарлар,көлік, тазалық, ауызсу, ауыл шаруашылығында) Су бойынша өткен сабақта өткен жаңа сөздерді еске алайық: Сараланған тапсырмалар; 1 төмен деңгейлі оқушылар жаңа сөздердің аудармасын сәйкестендіреді Сәйкестендір: Тамшы – капля Су қоры –запас воды Тіршілік көзі – источник жизни Маңызы – значимый, важный Қырау - иней Қалған оқушылар тақтадағы берілген сөздердің анықтамасын сәйкестендіреді Тамшы – табиғаттағы барлық судың мөлшері Су қоры – жаңбыр жауғандағы судың кішкентай бөлігі Тіршілік көзі – судың пайдасы Маңызы – судың қатты күйі Қырау - су Жаңа сөздер: Пайда – польза Ас қорыту – пищеварение Тасымалдау – доставлять Сауықтыру - оздоровление Шипалы – лечебное свойство Ағза - организм Синонимі - пайдалы, Емдік қасиеті бар. Мысалы: Судың шипалық қасиеті бар. Ағза – адамның дене мүшелері Мысалы: Адам ағзасына су өте пайдалы |
Слайд арқылы өткен сабақ туралы айтады Сәйкестендір: Дүйсенов Таир Зацепина Анна Тамшы – капля Су қоры –запас воды Тіршілік көзі – источник жизни Маңызы – значимый, важный Қырау - иней Қалған оқушылар: Тамшы – жаңбыр жауғандағы судың кішкентай бөлігі Су қоры – табиғаттағы барлық судың мөлшері Тіршілік көзі – су Маңызы – судың пайдасы Қырау - судың қатты күйі Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін құрайды |
Дескриптор: сұрақтарға жауап береді - 1 балл Дескриптор:сөздердің анықтамасын/ аудармасын дұрыс сәйкестендіреді - 1 балл |
1 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Тыңдалым
Адам ағзасына судың көп пайдасы бар. Ол шипалы сусын болып есептеледі. Себебі мидан бастап асқазанға дейінгі барлық мүше суды қажет етеді. Сондықтан күнде таңертең су ішу қажет. Дәрігерлер судың төмендегідей пайдасын атап көрсетеді:
Адам ағзасына судың пайдасы қандай? Неліктен оны шипалы сусын дейміз? Қай уақытта су ішу керек? Судың қандай пайдасы бар? |
|
ҚБ «Қолпаштау» Дескриптор: Мәтіннің негізгі ақпаратын анықтады-1 балл |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут Жеке жұмыс |
Сөйлемдерді суреттермен сәйкестендіріңіз.
|
Оқушылар бір-бірден шығып, суреттер мен сөйлемдерді сәйкестендіреді |
Топ бағаланады Дескриптор: Мәтіннің тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап берді – 1 балл
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-15 минут
|
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
Грамматикалық тақырыппен таныстырып, түсіндіру
3 – тапсырма. Көп нүктені орнына тиісті есімдікті қойып, жазыңыздар.
Есімдіктер: қандай, мен, ол, мен, сен 4-тапсырма. Берілген сұрау есімдіктеріне жауап беретін сөздермен кестені толтырыңыз.
Қажетті сөздер: су, адам, шипалы, пайдалы, таңертең, сусын, 2 литр, маңызды, дәрумен |
Жеке жұмыс. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құрайды.
Тыңдайды, таблицадан ережемен танысады.
3-тапсырма. Көп нүктені орнына тиісті есімдкті қойып, жазады.
4-тапсырма. Берілген сұрау есімдіктеріне жауап беретін сөздермен кестені толтырады.
|
Дескриптор: Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіредіп, сөйлем құрады: 1 сөйлем – 1балл 2 сөйлем – 1балл 3 сөйлем – 1балл 4 сөйлем – 1балл
Дескриптор: Тиісті есімдікті қойды – 2 балл
Дескриптор: Сұрау есімдіктерінің түрлерін ажыратып, кестені дұрыс толтырады–2 балл |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Үй тапсырмасы: 102 бет 5-тапсырма (жазбаша) |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут
|
Рефлексия: Бүгін сабақта не білдіңдер? Су денсаулыққа пайдалы. ... Сабақ ұнаса, қол шапалақтаңдар. Сабақ ұнамаса, үнсіз қалыңдар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үлестірмелі материалдар
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Судың |
суды |
қажет |
жақсартады |
|
Таңертең |
пайдасы |
жұмысын |
қажет |
|
Су |
су |
өте |
көп |
|
Ағзамыз |
мидың |
ішу |
етеді |
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Судың |
суды |
қажет |
жақсартады |
|
Таңертең |
пайдасы |
жұмысын |
қажет |
|
Су |
су |
өте |
көп |
|
Ағзамыз |
мидың |
ішу |
етеді |
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Судың |
суды |
қажет |
жақсартады |
|
Таңертең |
пайдасы |
жұмысын |
қажет |
|
Су |
су |
өте |
көп |
|
Ағзамыз |
мидың |
ішу |
етеді |
2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құраңыз.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Судың |
суды |
қажет |
жақсартады |
|
Таңертең |
пайдасы |
жұмысын |
қажет |
|
Су |
су |
өте |
көп |
|
Ағзамыз |
мидың |
ішу |
етеді |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
запас воды |
|
Су қоры |
иней |
|
|
Тіршілік көзі |
значимый, важный |
|
|
Маңызы |
капля |
|
|
Қырау |
источник жизни |
|
Тамшы |
|
судың пайдасы |
|
Су қоры |
су |
|
|
Тіршілік көзі |
судың қатты күйі |
|
|
Маңызы |
жаңбыр жауғандағы судың кішкентай бөлігі |
|
|
Қырау |
табиғаттағы барлық судың мөлшері |
|
Тамшы |
|
судың пайдасы |
|
Су қоры |
су |
|
|
Тіршілік көзі |
судың қатты күйі |
|
|
Маңызы |
жаңбыр жауғандағы судың кішкентай бөлігі |
|
|
Қырау |
табиғаттағы барлық судың мөлшері |
3 – тапсырма. Көп нүктені орнына тиісті есімдікті қойып, жазыңыздар.
-
... күнделікті 2 литр су ішемін. ... денсаулыққа өте пайдалы.
-
Ал, ... су ішкенді ұнатасың ба?
-
Иә, ... бал қосылған су ішкенді ұнатамын. Ал сен ... суды ұнатасың?
-
Мен лимон қосылған су ішкенді ұнатамын.
Есімдіктер: қандай, мен, ол, мен, сен
4-тапсырма. Берілген сұрау есімдіктеріне жауап беретін сөздермен кестені толтырыңыз.
|
№ |
Кім? |
Не? |
Қандай? |
Қашан? |
Неше? |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
Қажетті сөздер: су, адам, шипалы, пайдалы, таңертең, сусын, 2 литр, маңызды, дәрумен
3 – тапсырма. Көп нүктені орнына тиісті есімдікті қойып, жазыңыздар.
-
... күнделікті 2 литр су ішемін. ... денсаулыққа өте пайдалы.
-
Ал, ... су ішкенді ұнатасың ба?
-
Иә, ... бал қосылған су ішкенді ұнатамын. Ал сен ... суды ұнатасың?
-
Мен лимон қосылған су ішкенді ұнатамын.
Есімдіктер: қандай, мен, ол, мен, сен
4-тапсырма. Берілген сұрау есімдіктеріне жауап беретін сөздермен кестені толтырыңыз.
|
№ |
Кім? |
Не? |
Қандай? |
Қашан? |
Неше? |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
Қажетті сөздер: су, адам, шипалы, пайдалы, таңертең, сусын, 2 литр, маңызды, дәрумен
шағым қалдыра аласыз




















