Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылусыйымдылығы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылусыйымдылығы.

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №86 ЖОМ

Жасушалық биология Мұғалімнің аты жөні:

Су және органикалық заттар Алиева Жанерке Сериковна

Күні: Қатысқандар:

Сыныбы: 7в Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

§13 Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылусыйымдылығы.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты:

7.4.1.1 - судың қасиеті мен тірі ағзалар үшін маңызын сипаттау;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: химиялық элементтерге түсінік береді;

Көптеген оқушылар: судың қасиеттерін сипаттайды;

Кейбір оқушылар: тірі ағзалар үшін негізгі элементтердің маңызын талдайды.

Бағалау критерийлері:

1. Химиялық элементтер, химиялық заттар терминдеріне анықтама береді

2. судың қасиетін анықтап, табиғаттағы тірі ағзалар үшін маңызын сипаттайды

3. тірі ағзалар үшін негізгі элементтердің маңызын талдап, мысал келтіреді.

Дағдылар

Білу, түсіну, талдау

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты тілдік қор мен терминдер: беттік керілу, жылусыйымдылық, өзін-өзі тазарту қабілеті,

Әмбебап еріткіш, азот, фосфор, калий, кальций, темір.


Құндылықтарға

баулу

Ынтымақтастық - топтық және жұптық жұмыс арқылы қарым – қатынасты нығайту, шығармашылық, сын тұрғысынан ойлау құндылықтарға баулу арқылы іске асырылады.

Пәнаралық байланыс.

Дүниетану, Жаратылыстану, Химия

Алдыңғы білім:

жаратылыстану пәні. Судың қасиеттері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

І.Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу

1.Шаттық шеңбері.Оқушылар бір –біріне жылы лебіздерін білдіреді.

2.Топқа біріктіру.Оқушыларды «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы топқа біріктіру.Жануарлар, өсімдіктер, судың агрегаттық күйлері, химиялық элементтердің суреттерімен 4 топқа біріктіремін. Суреттерге қарап оқушылар судың, химиялық элементтердің тірі ағзаларға қандай маңызы бар екендігі туралы өз ойларын айтады.

Суреттер

Сабақтың ортасы

15 мин.




















15мин.






ІІ. Негізгі бөлім

Жаңа сабақты түсіндіру.

1.Жаңа тақырыпты түсіндіру мақсатында «Джигсо» әдісін қолданамын.

а) Оқулықпен жұмыс. (61-63 бет.)

жеке оқиды;

в) Топпен талқылайды;

с) Әр топтан бір спикер шығып басқа топтарға түсіндіреді.

2. «Ой қозғау» сұрақтары:

  1. Химиялық элементтер,химиялық заттар терминдерін қалай түсінесіздер?

  2. Судың қандай агрегаттық күйлері бар?

  3. Тірі ағзалар үшін негізгі элементтердің маңызы қандай?


3. Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылардың тақырыпты қалай түсінгендігін анықтау мақсатында кері байланыс аламын.


Тапсырмалар

1- тапсырма (жеке жұмыс)

Химиялық заттар, химиялық элементтер терминдеріне анықтама беріңіз

(дәптермен жұмыс)

Химиялық заттар



Химиялық элементтер




2 -тапсырма (жұптық жұмыс)

Төмендегі суреттерді пайдаланып судың қасиеттерін сипаттаңыз


3 –тапсырма (топтық жұмыс)

Суретке қарап химиялық элементтердің маңызын анықтап, мысал келтіріңіз


Дескриптор.

- химиялық заттар терминіне анықтама береді

- химиялық элементтер терминіне анықтама береді

- сурет бойынша судың қасиетін сипаттайды;

- су қасиеттерінің тірі ағзалар үшін маңызын түсіндіреді;

- сурет бойынша химиялық элементтердің тірі ағзалар үшін маңызын талдап мысалдар келтіреді.


4.Кері байланыс. «БББ кестесі» әдісі арқылы оқушылардың тапсырманы түсінген түсінбегендігін анықтау мақсатында кері байланыс аламын.


Флипчарт, маркер,

стикерлер




















Тапсырмалар жинағы,үлестірме қағаздар,кестелер














































Кері байланыс парағы.





Сабақтың соңы

5 мин.

ІІІ.Қорытынды

Кері байланыс. Сабақ мақсаты мен критерийлеріне оралып, кері байланыс жүргізу. «Табыс сатысы» әдісі арқылы сабақ қорытындыланады.

Сатының 1- ші баспалдағы

Мен _____________ терминдермен таныстым.

2 – баспалдағы

Мен судың _____________________түсіндім.

3 – баспалдағы

Мен тірі ағзалар үшін қажетті_________________элементтерді білдім.

Кері байланыс парағы.



Қосымша ақпарат



Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Сабақта барлық оқушыларға қолдау көрсету, тапсырмалар жеңілінен күрделіге қарай ауысып отырады.

Оқушылардың мүмкіндіктерімен қабілеттерін ескере отырып,саралау тапсырмалары құрастырылды.

Қабілетті оқушыларға қосымша ақпаратты пайдалана отырып тереңдетілген тапсырмаларды ұсыну жоспарланды.

Өзін – өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы.


Тәсілдердің түрлілігі және шаршауды басу үшін оқушылардың бір-бірімен әңгімелесуі.

Дене сымбаты бойынша нұсқаулықтар.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.11.2018
1147
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі