Қысқа мерзімді жоспар
|
|
|
|
|
Күні:27.02.2018 Пәні: Химия |
Мұғалімнің аты-жөні : Сайлауова Жамила |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Судың құрамы және физикалық қасиеттері. Судың химиялық қасиеттері. |
|
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары |
Судың құрамын, физикалық және химиялық қасиеттерін ұғыну |
|
|
Сабақмақсаты |
Барлықоқушылар: |
|
|
Судың химиялық формуласын, салыстырмалы молекулалық массасын біледі, физикалық қасиеттерін атап шыға алады. Судың химиялық қасиеттеріне мысал келтіре алады. |
||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
||
|
Судың ерекше физикалық қасиеттерін түсінеді, химиялық қасиеттері бойынша реакция теңдеулерін жаза алады. |
||
|
Кейбіроқушылар: |
||
|
Берілген ақпараттарды ой елегінен өткізіп, өзіндік көзқарастарымен бөліседі, өмірде қолдана біледі. |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері
|
1. Судың химиялық формуласын және физикалық қасиеттерін біледі, судың химиялық белсенді қосылыс екендігін түсінеді. 2.Судың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін жаза алады. 3. Берілген мағлұматтар бойынша өзіндік көзқарастарын білдіре алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Синтез-жинақтау- Анализ-талдау- |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел!» идеясының ұлттық құндылықтары аясында оқушылар бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиеттерін жетілдіреді |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика, география, биология, математика, әдебиет, қазақ тілі |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сутектің физикалық және химиялық қасиеттері |
|
|
Сабақбарысы |
|
|
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 минут «Миға шабуыл»
2 минут
Сабақтың ортасы 5 минут
«Идеялар қоржыны» әдісі
8 минут 8 минут
«Тек қана бір сөйлем» әдісі 5 минут «Қатесін тап» әдісі 8 минут Сабақтың соңы «Синквейн жазу» әдісі. 3 минут
2минут Кері байланыс «Тегтер бұлты» әдісі
3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардан бір-бір заттан жинап алып, 3 топтың үстеліне қайта қойып шығамын. Әр оқушы өз заты қойылған топқа жайғасады. Еду, еду қашықтан, Мен – водовоз асыққан. «Мөлдір су бар , достар- ей, Мөлдір су бар, достар –ей, Кому надо –поскорей. Иә, су кімге керек? Кімге керек? Ол кімге керек емес? Иә, ойланайықшы, осы..... Су туралы мақал-мәтел айту. Қай топ көбірек біледі екен?
«Өткенімізге үңілсек, сыр тартар бізге келешек» Судың химиялық формуласы қандай? Судың салыстырмалы молекулалық массасын табыңдар. Судың күрделі зат екенін қандай реакция дәлелдейді? Судың айырылу реакциясының теңдеуін жазыңдар. Судың химиялық формуласы өткен тақырыптар аясында жан-жақты қарастырылады. Анализ және синтез сөздеріне түсінік беріледі. Судың қандай физикалық қасиеттерін білесіңдер? Жеке жұмыс. Әр білім алушы тақырып бойынша өзінің білгенін дәптеріне қысқаша жазады. Бұл кезең – 2-3 минутқа созылады. Топпен немесе жұппен жұмыс жасау. Қатысушылар қай жерде ойларының сәйкес келгенін және сәйкес келмегенін түсіндіре отырып ақпарат алмасады. Жүргізілу уақыты — 3 минут. Сыныппен жұмыс. Бұл кезеңде әрбір топ тақырып бойынша өз білімдерін көрсетіп, пікірлерін білдіреді, берілген сұрақтар бойынша идеяларын айтады. Оның үстіне жауаптар қайталанбауы тиіс. Соңында слайд арқылы толықтырулар жүргіземін. Судың химиялық қасиеттеріне шолу жасау. Слайд көрсетіледі. Күнделікті өмірде біз осы қасиеттердің қайсысын пайдаланып жүрміз? Кальций оксидінің сумен әрекеттесуі сыныпта көрсетіледі. (Қауіпсіздік ережелері қатаң сақтала отырып) Натрийдің сумен әрекеттесуі экраннан көрсетіледі. Судың физикалық қасиеттеріне арналған викториналық сұрақтар? 1.Неліктен су жанбайды? 2.Мұз неліктен суға батпайды? 3.Қатты аяз күндерінде де су жәндіктерінің тіршілігі неге тоқтамайды? 4. Алғашқы қатты суық түсісімен –ақ өзендер мен көлдердің, теңіздердің суы қатып қалмауының себебі неде деп ойлайсың? 5. Кейде тоқтау суларының бетінде бунақденелілер мұзға сырғанағандай шауып жүреді, бұның сыры неде екен? 6.Судың ерекше қасиеті «жабысуының» (адгезия) табиғатта атқаратын қызметі қандай? Соңғы сұрақ қойылар алдын мына төмендегі іс-әрекет орындалады: Аса жіңішке түтік алып бір ұшын бояу араласқан суға батырсақ, оның бойымен судың жоғары көтерілгені байқалады. Су берілген заттардың: ------------------------------------------ қайсысымен әрекетеседі? Жүретін химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар.Топтар бір –бірінің жұмыстарын тексереді.Соңында тақтаға ілінеді, талқыланады. «Синквейн жазу» әдісі. «Синквейн» француз тілінен аударғанда белгілі бір ережемен жазылатын бес жолдан тұратын өлең дегенді білдіреді. Синквейн жазылу тәртібі: Бірінші жолға бір сөзден тұратын - зат есім. Бұл синквейннің тақырыбы. Екінші жолға синквейннің тақырыбын ашатын – екі сын есім. Үшінші жолға синквейннің тақырыбына қатысты іс-әрекетті сипаттайтын үш етістік. Төртінші жолға білім алушы тақырыпқа қатысты білдіретін бірнеше сөздерден құралған сөйлем. Ол қанатты сөздер, дәйексөз немесе білім алушы тұрғысынан айтылатын мәнмәтіндегі сөйлем болуы мүмкін. Соңғы жол – бұл түйіндеме-сөз, тақырыпқа жаңа интерпретация беріп және оған өзінің жеке қатынасын білдіруге мүмкіндік береді. Өзіндік бағалауларын өзімнің бағалауыммен салыстыра отырып бағалап шығамын. «Тегтер бұлты» инновациялық тәсіл көмегімен жүргізіледі, онда мыналар толтырылуы қажет: Мен ...............................................таныстым. Маған ................................................оңай болған жоқ. Мен .........................................................қол жеткіздім. Мен ...........................................................істей алдым. ..................................................болса жақсы болар еді. Менің .......................................................есімде қалды. Мен...........................................................істеп көремін. |
Оқушы заттары
Оқулық, тақта, бор
Слайд
Слайд
Стакан, су,КМпО4, жіңішке түтік
А3 форматы, маркерлер
Үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаздар
|
|
Саралау Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалай күрделендіресіз? |
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
Осы мақсатқа сай қауіпсіздік ережесі сақталды. |
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Судың құрамы және физикалық қасиеттері. Судың химиялық қасиеттері.
Судың құрамы және физикалық қасиеттері. Судың химиялық қасиеттері.
Қысқа мерзімді жоспар
|
|
|
|
|
Күні:27.02.2018 Пәні: Химия |
Мұғалімнің аты-жөні : Сайлауова Жамила |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Судың құрамы және физикалық қасиеттері. Судың химиялық қасиеттері. |
|
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары |
Судың құрамын, физикалық және химиялық қасиеттерін ұғыну |
|
|
Сабақмақсаты |
Барлықоқушылар: |
|
|
Судың химиялық формуласын, салыстырмалы молекулалық массасын біледі, физикалық қасиеттерін атап шыға алады. Судың химиялық қасиеттеріне мысал келтіре алады. |
||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
||
|
Судың ерекше физикалық қасиеттерін түсінеді, химиялық қасиеттері бойынша реакция теңдеулерін жаза алады. |
||
|
Кейбіроқушылар: |
||
|
Берілген ақпараттарды ой елегінен өткізіп, өзіндік көзқарастарымен бөліседі, өмірде қолдана біледі. |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері
|
1. Судың химиялық формуласын және физикалық қасиеттерін біледі, судың химиялық белсенді қосылыс екендігін түсінеді. 2.Судың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін жаза алады. 3. Берілген мағлұматтар бойынша өзіндік көзқарастарын білдіре алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Синтез-жинақтау- Анализ-талдау- |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел!» идеясының ұлттық құндылықтары аясында оқушылар бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиеттерін жетілдіреді |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика, география, биология, математика, әдебиет, қазақ тілі |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сутектің физикалық және химиялық қасиеттері |
|
|
Сабақбарысы |
|
|
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 минут «Миға шабуыл»
2 минут
Сабақтың ортасы 5 минут
«Идеялар қоржыны» әдісі
8 минут 8 минут
«Тек қана бір сөйлем» әдісі 5 минут «Қатесін тап» әдісі 8 минут Сабақтың соңы «Синквейн жазу» әдісі. 3 минут
2минут Кері байланыс «Тегтер бұлты» әдісі
3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардан бір-бір заттан жинап алып, 3 топтың үстеліне қайта қойып шығамын. Әр оқушы өз заты қойылған топқа жайғасады. Еду, еду қашықтан, Мен – водовоз асыққан. «Мөлдір су бар , достар- ей, Мөлдір су бар, достар –ей, Кому надо –поскорей. Иә, су кімге керек? Кімге керек? Ол кімге керек емес? Иә, ойланайықшы, осы..... Су туралы мақал-мәтел айту. Қай топ көбірек біледі екен?
«Өткенімізге үңілсек, сыр тартар бізге келешек» Судың химиялық формуласы қандай? Судың салыстырмалы молекулалық массасын табыңдар. Судың күрделі зат екенін қандай реакция дәлелдейді? Судың айырылу реакциясының теңдеуін жазыңдар. Судың химиялық формуласы өткен тақырыптар аясында жан-жақты қарастырылады. Анализ және синтез сөздеріне түсінік беріледі. Судың қандай физикалық қасиеттерін білесіңдер? Жеке жұмыс. Әр білім алушы тақырып бойынша өзінің білгенін дәптеріне қысқаша жазады. Бұл кезең – 2-3 минутқа созылады. Топпен немесе жұппен жұмыс жасау. Қатысушылар қай жерде ойларының сәйкес келгенін және сәйкес келмегенін түсіндіре отырып ақпарат алмасады. Жүргізілу уақыты — 3 минут. Сыныппен жұмыс. Бұл кезеңде әрбір топ тақырып бойынша өз білімдерін көрсетіп, пікірлерін білдіреді, берілген сұрақтар бойынша идеяларын айтады. Оның үстіне жауаптар қайталанбауы тиіс. Соңында слайд арқылы толықтырулар жүргіземін. Судың химиялық қасиеттеріне шолу жасау. Слайд көрсетіледі. Күнделікті өмірде біз осы қасиеттердің қайсысын пайдаланып жүрміз? Кальций оксидінің сумен әрекеттесуі сыныпта көрсетіледі. (Қауіпсіздік ережелері қатаң сақтала отырып) Натрийдің сумен әрекеттесуі экраннан көрсетіледі. Судың физикалық қасиеттеріне арналған викториналық сұрақтар? 1.Неліктен су жанбайды? 2.Мұз неліктен суға батпайды? 3.Қатты аяз күндерінде де су жәндіктерінің тіршілігі неге тоқтамайды? 4. Алғашқы қатты суық түсісімен –ақ өзендер мен көлдердің, теңіздердің суы қатып қалмауының себебі неде деп ойлайсың? 5. Кейде тоқтау суларының бетінде бунақденелілер мұзға сырғанағандай шауып жүреді, бұның сыры неде екен? 6.Судың ерекше қасиеті «жабысуының» (адгезия) табиғатта атқаратын қызметі қандай? Соңғы сұрақ қойылар алдын мына төмендегі іс-әрекет орындалады: Аса жіңішке түтік алып бір ұшын бояу араласқан суға батырсақ, оның бойымен судың жоғары көтерілгені байқалады. Су берілген заттардың: ------------------------------------------ қайсысымен әрекетеседі? Жүретін химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар.Топтар бір –бірінің жұмыстарын тексереді.Соңында тақтаға ілінеді, талқыланады. «Синквейн жазу» әдісі. «Синквейн» француз тілінен аударғанда белгілі бір ережемен жазылатын бес жолдан тұратын өлең дегенді білдіреді. Синквейн жазылу тәртібі: Бірінші жолға бір сөзден тұратын - зат есім. Бұл синквейннің тақырыбы. Екінші жолға синквейннің тақырыбын ашатын – екі сын есім. Үшінші жолға синквейннің тақырыбына қатысты іс-әрекетті сипаттайтын үш етістік. Төртінші жолға білім алушы тақырыпқа қатысты білдіретін бірнеше сөздерден құралған сөйлем. Ол қанатты сөздер, дәйексөз немесе білім алушы тұрғысынан айтылатын мәнмәтіндегі сөйлем болуы мүмкін. Соңғы жол – бұл түйіндеме-сөз, тақырыпқа жаңа интерпретация беріп және оған өзінің жеке қатынасын білдіруге мүмкіндік береді. Өзіндік бағалауларын өзімнің бағалауыммен салыстыра отырып бағалап шығамын. «Тегтер бұлты» инновациялық тәсіл көмегімен жүргізіледі, онда мыналар толтырылуы қажет: Мен ...............................................таныстым. Маған ................................................оңай болған жоқ. Мен .........................................................қол жеткіздім. Мен ...........................................................істей алдым. ..................................................болса жақсы болар еді. Менің .......................................................есімде қалды. Мен...........................................................істеп көремін. |
Оқушы заттары
Оқулық, тақта, бор
Слайд
Слайд
Стакан, су,КМпО4, жіңішке түтік
А3 форматы, маркерлер
Үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаздар
|
|
Саралау Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалай күрделендіресіз? |
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
Осы мақсатқа сай қауіпсіздік ережесі сақталды. |
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты? |
|
шағым қалдыра аласыз













