2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Судың сырын білеміз бе?

Судың сырын білеміз бе?

Материал туралы қысқаша түсінік
Судың сырын білеміз бе? тақырыбында қмж
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Судың сырын білеміз бе?

(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

6- бөлім:

Су – тіршілік көзі. Қазақстанда-ғы өзен-көлдер.

Морфология

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Судың сырын білеміз бе?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.1.1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру;

6.4.4.1 сөйлемдегі (жіктеу) есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану;

Сабақтың мақсаты

мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтайды, түсіндіреді;

сөйлемдегі (жіктеу) есімдіктің қызметін түсінеді, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолданады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

«Cу туралы не білеміз?»

  1. Суға қатысты 5 етістік айтыңыз

  2. Суға қатысты 5 сын есім айтыңыз

  3. Судың қандай күйде болатынын айтыңыз

  4. Суды қандай мақсатта қолданатынымызды айтыңыз.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады

Суға қатысты сұрақтарға жауап береді

ҚБ

Интерактивті тақта

Сабақтың ортасы

Оқылым алды тапсырма

«ББҮ» кестесі.

Білемін

Білгім келеді

Не білдім?




1 –қадам:Судың қандай қасиетін білесіз? Сызбаның бірінші бағанын толтырыңыз.

Оқушыларға кестедегі бірінші бағанға бүгінгі тақырып бойынша не білетіндерін жазады.

2 –қадам:Ал екінші бағанға не білгіңіз келетінін жазыңыз.

Оқылым тапсырмасы.Мәтінді оқиды. «Не білдім» бағанасын толтырады. Су-тіршілік kөзі.

Адамның шөлін қандыратын,әртүрлі тұрмыстық қажеттіліктерді өтейтін судың басқа да бірнеше қасиеті бар. Біраз уақыт бұрын Ресейде "Судың ғажайып құпиясы" деген деректі фильм түсірілді. Фильм судың ақпаратты сақтау қасиетін зерттеу және оның нәтижелері туралы болатын. Былайша айтқанда, су магнитофон лентасы секілді "естіген", "көрген" ақпаратын жазып отырады. Судың бұл қасиетін жапон ғалымы Эмота Масару үш ыдысқа бірдей су құйып, түбіне бірдей күріш салады. Сосын үш ыдысқа бір ай бойы үш түрлі сөз айтады. Біріне-"рақмет", екіншісіне-"мен сені жек көремін"дейді, ал үшіншісіне мүлдем көңіл бөлмейді. Бір ай өткен соң әлгі ыдыстардан мынадай өзгерістерді байқаған: "рақмет" деген ыдыстың күріші көктеп, өскін шыға бастаған. "Мен сені жек көремін" деген ыдыстың күріші өзгере бастаса, мүлдем көңіл бөлмей, қараусыз қалдырған ыдыстың күріші қарайып, шіруге айналған. Ал суы саси бастаған. Бұл тәжірибеден байқайтынымыз: ыдыс бір, су бір, күріш бір, тек оларға айтылған сөз әртүрлі. Демек , сөздің суға қандай да бір әсері болады деген сөз.


Тест тапсырмасын алу.


«Диаманта»

Диаманта – жеті жолдан тұратын өлең түрі, бірінші және соңғы жолдары қарама-қарсы мәнде болуы қажет.

1,7 – жолдары – антоним-зат есімдер;

2 – бірінші зат есімге екі сын есім;

3 – бірінші зат есімге үш етістік;

4 – зат есімді екі сөз тіркесі;

5 – екінші зат есімге үш етістік;

6 – екінші зат есімге екі сын есім;



Оқушылар «ББҮ» кестесін толтырады










Мәтінді оқиды. «Не білдім» бағанасын толтырады.


ҚБ












Дескриптор арқылы






















Дескрипторлар арқылы

Мәтін жазылған парақтар











Интерактивті тақта

Сабақтың соңы

Кері байланыс: Мен бүгінгі сабақтан ...... білдім.

Мен ................ түйдім.

Мен ............... ұсынамын.




Кері байланыс береді


Интерактивті тақта















Тест тапсырмасы

1. Адамның шөлін қандыратын,әртүрлі тұрмыстық қажеттіліктерді өтейтін не?

А. Ауа

В. Су

С. Оттегі

2. «Судың ғажайып құпиясы» бойынша судың ақпаратты сақтау қасиеттеріне қатысты негізгі идея қандай?

а. Су магнитофон сияқты ақпаратты сақтай алады.

б. Судың энергия өндіру қабілеті бар.

в. Су бірден қатты күйге ауыса алады.

3. Сипатталған тәжірибеге сәйкес, бір айдан кейін «рахмет» ыдысына салынған күріште қандай өзгеріс болды?

а. Күріш өсебастады

б. Су сасып бастады.

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.



Тест тапсырмасы

1. Адамның шөлін қандыратын,әртүрлі тұрмыстық қажеттіліктерді өтейтін не?

А. Ауа

В. Су

С. Оттегі

2. «Судың ғажайып құпиясы» бойынша судың ақпаратты сақтау қасиеттеріне қатысты негізгі идея қандай?

а. Су магнитофон сияқты ақпаратты сақтай алады.

б. Судың энергия өндіру қабілеті бар.

в. Су бірден қатты күйге ауыса алады.

3. Сипатталған тәжірибеге сәйкес, бір айдан кейін «рахмет» ыдысына салынған күріште қандай өзгеріс болды?

а. Күріш өсебастады

б. Су сасып бастады.

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.



4. «Мен сені жек көремін» деген сөз күріш бір айдан кейін қандай өзгеріске ұшырады?

а. Күріш жайқалып өсті

б. Күріш көгеріп кетті.

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.

5. Қараусыз қалдырылған ыдыстағы күріш не болды?

а. Күріш көгеріп кетті.

б. Өскін шықты

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.

6. Зерттеуші ыдыстарда байқалған өзгерістерден қандай қорытынды жасайды?

а. Судың жады бар.

б. Күріштің эмоцияларға жауап беру қабілеті бар.

в. Эксперименттің ғылыми негізділігі жоқ.

7.Әлемдегі ең таза су

а. мұхит суы

б. өзен суы

в. зәмзәм



4. «Мен сені жек көремін» деген сөз күріш бір айдан кейін қандай өзгеріске ұшырады?

а. Күріш жайқалып өсті

б. Күріш көгеріп кетті.

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.

5. Қараусыз қалдырылған ыдыстағы күріш не болды?

а. Күріш көгеріп кетті.

б. Өскін шықты

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.

6. Зерттеуші ыдыстарда байқалған өзгерістерден қандай қорытынды жасайды?

а. Судың жады бар.

б. Күріштің эмоцияларға жауап беру қабілеті бар.

в. Эксперименттің ғылыми негізділігі жоқ.

7.Әлемдегі ең таза су

а. мұхит суы

б. өзен суы

в. зәмзәм



Тест тапсырмасы

1. Адамның шөлін қандыратын,әртүрлі тұрмыстық қажеттіліктерді өтейтін не?

А. Ауа

В. Су

С. Оттегі

2. «Судың ғажайып құпиясы» бойынша судың ақпаратты сақтау қасиеттеріне қатысты негізгі идея қандай?

а. Су магнитофон сияқты ақпаратты сақтай алады.

б. Судың энергия өндіру қабілеті бар.

в. Су бірден қатты күйге ауыса алады.

3. Сипатталған тәжірибеге сәйкес, бір айдан кейін «рахмет» ыдысына салынған күріште қандай өзгеріс болды?

а. Күріш өсебастады

б. Су сасып бастады.

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.




4. «Мен сені жек көремін» деген сөз күріш бір айдан кейін қандай өзгеріске ұшырады?

а. Күріш жайқалып өсті

б. Күріш көгеріп кетті.

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.

5. Қараусыз қалдырылған ыдыстағы күріш не болды?

а. Күріш көгеріп кетті.

б. Өскін шықты

в. Күріш қара болып, шіріп кетті.

6. Зерттеуші ыдыстарда байқалған өзгерістерден қандай қорытынды жасайды?

а. Судың жады бар.

б. Күріштің эмоцияларға жауап беру қабілеті бар.

в. Эксперименттің ғылыми негізділігі жоқ.

7.Әлемдегі ең таза су

а. мұхит суы б. өзен суы в. зәмзәм



13 Қаңтар 2025
172
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі