Мектеп
№275
Пән мұғалімі:
Узакбаева Р
Күні:
18.04.18ж
Сынып:9
Пәні:
Технология
|
Қатысқандар саны:
12
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Шығармашылық жоба. Бисермен жұмыс
техникасы
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар
орындай алады:Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді. Техника қауіпсіздік
ережелерін сақтайды.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:Тақырыпты түсініп, тыңдап,
жетекші сұрақтар арқылы
талқылайды.
Кейбір оқушылар орындай
алады:Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Жетістік
критерийлері
|
Түстер
үйлесімділігін сақтай алады.
Ою- өрнектің
симметриялығын сақтайды.
Бисермен жұмыс техникасы
арқылы бұйым жасай алады.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Бисерлерді,
моншақтарды пайдаланып «Ағаш,гүлтізбек, кестелеу, бұйымдарды
безендіруді» жасап
үйренеді..
Моншақтарды,өрнектерді пайдалану арқылы бұйымды
безендіреді, жасайды.
Топта жұмыс
жасап,өзара қарым- қатынас құзіреті
дамиды.
Бірлесе отырып оқу арқылы жаңа
білім меңгеріледі.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Бейнелеу.
Музыка.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Бейнеролик, интербелсенді
тақта.
|
Алдыңғы
оқу
|
Шығармашылық жобалау.Бұйым
таңдау. Жоба жұмысының негізгі
кезеңдері.
|
Сабақ
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
Амандасу.
«Сәттілік тілеу» Шаттық шеңбері.
Оқушылар
шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік
тілейді.
|
АКТ, қиынды
суреттер, бағалау парақшалары, таратпа
материалдары.
Қоржыннан бисерден бүйым дайындау үшін қажетті
құрал-жабдықтар бар (кесте жіп,ине,моншактар, өрнек
суреттері)
қима парақшалар,
смайлик, жасыл, қ
|
Қызығушылығын ояту
арқылы шығырмашылық жоба тақырыптарын негізге ала отырып, топқа
бөлу.
1 топ «Шебер
»
2 топ
«Моншақ»
3 топ
«Өрнек»
Топ басшысын сайлау,
бағалау парақшасын беру, бағалау критерийлерін айтып
өту.
Үй жұмысын «Ия, жоқ»
сұрақтарға жауап беру арқылы
сұралады.
-
Шығармашылық жоба
дегеніміз не?
-
Жоба жоспары қандай
кезеңдерден тұрады?
-
Бұйымды таңдаудағы
себеп.
-
Техникалық
қауіпсіздік ережелерін ата.
-
Бисер өнері туралы
не білеміз?
-
Бисер өнері,тарихы.
Зерделеуге берілген тапсырманы
тыңдау
-
Бисерді қайда
қолдануға болады
«Ой қозғау» әдісі
бойынша суреттер арқылы дайын бұйымдар көрсету, таратпа материалдар
таратылды.
(Зерделеу мақсатында
оқушыларға «Бисер өнері туралы», Бисерді қайда
қолдануға болады? тапсырмалар
берілген)
|
Сабақтың
ортасы
(сарамандық
жұмыс)
20
минут
Жаңа
сабақ
|
Бисермен жұмыс
техникасы
1. Бисермен
кестелеу.Кестелеп тігудің түрлері.
«Жалғыз мойыншақты бекіту », «Инені алға », «Инені артқа » — осы
тігістерді тігіп
үйренеміз.
2.
Бисермен
өру.Гүлтізбек. Параллель тоқу,
тізбектеп тоқу,
тоқымашылық. 3.
Ұлттық киімді әшекейлеуде
бисерді қолдану.
Техника қауіпсіздік
ережелері.
Сарамандық
жұмыс.
Топтық
жұмыс:
1 топ. Бисермен кестелеу.Кестелеп
тігудің түрлері. «Жалғыз мойыншақты бекіту », «Инені алға », «Инені
артқа » — осы тігістерді тігіп
үйренеміз
2 топ. Бисермен өру
3топ. Ұлттық киімді әшекейлеуде бисерді
қолдану
Оқушылар тақырып
бойынша өз жобасын қорғайды.
|
Көрмеге
саяхат
»Моншақтар
әлемі»
Бисер, моншақ, сым,
фетр матасы, ине, жіп, тігін машинасы, түкті мата,
лента.
Бейнеролик
көрсету
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Көзімізді демалтамыз Жданов
әдісі бойынша көзге арналған жаттығулар жасау. 3 мин Жаттығу жасау
реті:
|
Бейнеролик
қолдану
|
5
минут
|
«Таныстыру». Оқушылар тақырып бойынша өз
жобасын қорғайды.
-
Қауіпсіздік
ережесінің сақталуы
-
Нұсқауға сәйкес
орындалуы.
-
Түстер
үйлесімділігі.
-
Технологиялық
тізбектілік сақталуы
5. Бұйым
сапасы
1. Жасаған бұйымды
таныстырады, сипаттайды.
2. Өз тапсырмалары бойынша
ортаға шығып таныстыру,бірін-бірі
жалғастыру.
3.Әр топтың
жұмысын «Екі жұлдыз бір
тілек»
тәсілі бойынша басқа
топтар бағалайды.
(ұнады, қажет,
пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте
сақтадым)
|
«Екі жұлдыз бір
тілек»
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Үйге
тапсырма: «Мен шебермін» атты өз
бұйымын жасап әкелу.
Бағалау. Оқушылар топ басшысына өз
ұпайларын жазғызады да, мұғалімнен табыс критерийлері арқылы
жинақты бағасын күтеді.
|
түрлі- түсті фетр
қиындылары, түйме,
түйреуіштер
Бағалау
парағы
|
Рефлексия
3минут
|
«Не ұнады? Не қиын болды?
Ұсынысым» әдісі арқылы, бүгінгі сабақта алған әсерлеріңді білім
қоржынына стикерлерге өз пікірін жазып
қалдыру.
|
Білім қоржыны,
стикерлер
|
|
|
|