Шығармашылық тапсырмалар арқылы есте сақтау
(ЕБҚЕ ПДТ оқушыларға арналған түзете-дамыту сабақ жоспары)
Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы
«Атамекен жалпы білім беретін мектеп» КММ
Жоғары білімді, магистр дәрежелі, педагог – сарапшы санатындағы педагог-психологі
Абитова Камшат Амангелдиевна

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
Шығармашылық тапсырмалар арқылы есте сақтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқу материалдарын есте сақтаудың тиімді жолдарын меңгеру |
|||||
|
құндылық |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы
|
"Музыкалық серпін" әдісі
Мақсаты: Оқушылардың сергектігін
арттыру, сабаққа дайындығын тексеру. Әуен ойнап тұрғанда, оқушылар өз көңіл-күйін қимылмен (алақан соғу, күлімдеу, секіру) білдіреді. Әуен тоқтағанда, мұғалім олардың сабаққа дайындығын сұрап, оқушылармен қысқаша әңгімелеседі. |
Нұсқаулықтарды орындайды |
Ауызша, мадақтау |
|
||
|
Сабақтың ортасы
|
Мақсаты: Көрнекі есте сақтау қабілетін дамыту. 1-тапсырма: Нұсқаулық: Төмендегі 7 сөзді 20 секунд ішінде оқып шығыңыз. Әр сөздің бейнесін ойша елестетіп, оны қағазға сурет ретінде салыңыз. 1 минуттан кейін сөздерді есіңізге түсіріп, жазыңыз.
Сөздер:
2-тапсырма: "Есте сақтау оқиғасы"
(Ассоциация арқылы есте сақтау
әдісі) Нұсқаулық: Төмендегі сөздерді пайдаланып, шағын әңгіме құрастырыңыз. 5 минуттан кейін әңгімеңізді қайта еске түсіріп, жазыңыз. Барлық сөздердің дұрыс қолданылғанын тексеріңіз.
Сөздер:
Мысал: 3-тапсырма: "Рифма мен өлең арқылы есте сақтау"
(Ақпаратты ырғақ пен рифма арқылы жаттау
әдісі) Нұсқаулық: Берілген сөздерді қолдана отырып, қысқа өлең немесе рифма жазыңыз. Өлеңді 2 рет оқып шығыңыз. 5 минуттан кейін есіңізге түсіріп, жазыңыз. Сөздер: Күн, гүл, аспан, дала, су.
Мысал: 4-тапсырма: "Көрнекі ассоциация"
(Есте сақтауды жақсарту үшін бейнелі ойлауды
қолдану) Нұсқаулық: Берілген заттардың арасындағы байланысты табыңыз. Әр заттың бейнесін ойша елестетіңіз. 2 минут өткен соң, қандай заттар есіңізде қалғанын жазыңыз. Заттар:Қалам, жұлдыз, теңіз, қасқыр, кітап.
Мысал: "Мен теңіз жағасында отырып,
қасқыр туралы кітап оқыдым. Қолымда қалам болды, ал аспанда
жұлдыздар жарқырап
тұрды." 5-тапсырма: "Екі қолмен жазу"
(Моторика және есте сақтау байланысын
дамыту) Нұсқаулық: Оң қолыңызбен бір сөз тіркесін жазыңыз. Сол қолыңызбен дәл сол сөз тіркесін жазыңыз. 5 минуттан кейін сөз тіркесін есте сақтап, жазыңыз.
Сөз
тіркесі: |
Тапсырмаларды орындайды
Оқушы сөздерді
визуалды түрде елестетеді. Тапсырмаларды орындайды
Барлық сөздерді
оқиға ішінде
қолданады.
Логикалық байланыс
сақтайды. 5 минуттан кейін кемінде 80% сөздерді дұрыс есіне түсіреді.
Өлең құрастыруға
шығармашылық қабілетін қолданады.
Ассоциацияны дұрыс
құрастырады. Екі қолмен жазуды
үйлестіреді. |
бағдаршам ,
ауызша мадақтау
|
|
||
|
Сабақтың соңы
|
«Табыс сатысы» Мұғалім тақтаға баспалдақ суретін салады немесе дайын шаблон береді.
Оқушылар өздерін қай
деңгейде тұрғанын белгілейді: |
Нұсқаулықты орындайды |
Кері байланыс жасайды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Шығармашылық тапсырмалар арқылы есте сақтау" түзету сабағы
"Шығармашылық тапсырмалар арқылы есте сақтау" түзету сабағы
Шығармашылық тапсырмалар арқылы есте сақтау
(ЕБҚЕ ПДТ оқушыларға арналған түзете-дамыту сабақ жоспары)
Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы
«Атамекен жалпы білім беретін мектеп» КММ
Жоғары білімді, магистр дәрежелі, педагог – сарапшы санатындағы педагог-психологі
Абитова Камшат Амангелдиевна

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
Шығармашылық тапсырмалар арқылы есте сақтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқу материалдарын есте сақтаудың тиімді жолдарын меңгеру |
|||||
|
құндылық |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы
|
"Музыкалық серпін" әдісі
Мақсаты: Оқушылардың сергектігін
арттыру, сабаққа дайындығын тексеру. Әуен ойнап тұрғанда, оқушылар өз көңіл-күйін қимылмен (алақан соғу, күлімдеу, секіру) білдіреді. Әуен тоқтағанда, мұғалім олардың сабаққа дайындығын сұрап, оқушылармен қысқаша әңгімелеседі. |
Нұсқаулықтарды орындайды |
Ауызша, мадақтау |
|
||
|
Сабақтың ортасы
|
Мақсаты: Көрнекі есте сақтау қабілетін дамыту. 1-тапсырма: Нұсқаулық: Төмендегі 7 сөзді 20 секунд ішінде оқып шығыңыз. Әр сөздің бейнесін ойша елестетіп, оны қағазға сурет ретінде салыңыз. 1 минуттан кейін сөздерді есіңізге түсіріп, жазыңыз.
Сөздер:
2-тапсырма: "Есте сақтау оқиғасы"
(Ассоциация арқылы есте сақтау
әдісі) Нұсқаулық: Төмендегі сөздерді пайдаланып, шағын әңгіме құрастырыңыз. 5 минуттан кейін әңгімеңізді қайта еске түсіріп, жазыңыз. Барлық сөздердің дұрыс қолданылғанын тексеріңіз.
Сөздер:
Мысал: 3-тапсырма: "Рифма мен өлең арқылы есте сақтау"
(Ақпаратты ырғақ пен рифма арқылы жаттау
әдісі) Нұсқаулық: Берілген сөздерді қолдана отырып, қысқа өлең немесе рифма жазыңыз. Өлеңді 2 рет оқып шығыңыз. 5 минуттан кейін есіңізге түсіріп, жазыңыз. Сөздер: Күн, гүл, аспан, дала, су.
Мысал: 4-тапсырма: "Көрнекі ассоциация"
(Есте сақтауды жақсарту үшін бейнелі ойлауды
қолдану) Нұсқаулық: Берілген заттардың арасындағы байланысты табыңыз. Әр заттың бейнесін ойша елестетіңіз. 2 минут өткен соң, қандай заттар есіңізде қалғанын жазыңыз. Заттар:Қалам, жұлдыз, теңіз, қасқыр, кітап.
Мысал: "Мен теңіз жағасында отырып,
қасқыр туралы кітап оқыдым. Қолымда қалам болды, ал аспанда
жұлдыздар жарқырап
тұрды." 5-тапсырма: "Екі қолмен жазу"
(Моторика және есте сақтау байланысын
дамыту) Нұсқаулық: Оң қолыңызбен бір сөз тіркесін жазыңыз. Сол қолыңызбен дәл сол сөз тіркесін жазыңыз. 5 минуттан кейін сөз тіркесін есте сақтап, жазыңыз.
Сөз
тіркесі: |
Тапсырмаларды орындайды
Оқушы сөздерді
визуалды түрде елестетеді. Тапсырмаларды орындайды
Барлық сөздерді
оқиға ішінде
қолданады.
Логикалық байланыс
сақтайды. 5 минуттан кейін кемінде 80% сөздерді дұрыс есіне түсіреді.
Өлең құрастыруға
шығармашылық қабілетін қолданады.
Ассоциацияны дұрыс
құрастырады. Екі қолмен жазуды
үйлестіреді. |
бағдаршам ,
ауызша мадақтау
|
|
||
|
Сабақтың соңы
|
«Табыс сатысы» Мұғалім тақтаға баспалдақ суретін салады немесе дайын шаблон береді.
Оқушылар өздерін қай
деңгейде тұрғанын белгілейді: |
Нұсқаулықты орындайды |
Кері байланыс жасайды |
|
||
шағым қалдыра аласыз





















