Шығыстың қос шынары

Тақырып бойынша 15 материал табылды

Шығыстың қос шынары

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі

Бөлім:

9-бөлім: Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым. Лексика

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

С. М. Жамбеков

Күні:

07.04.2025

Сынып: 7-Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шығыстың қос шынары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау;

7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану

Сабақтың мақсаты

Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтай алады. Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдана алады.

Құндылықтарға баулу

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету.

Тәуелсіздік және жаңашылдық құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут











5 минут



































Сабақтың ортасы

10 минут















5 минут



































10 минут











5 минут





Сабақтың соңы

5 минут

Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық ахуал

«Жунглидегі жаңбыр»

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;

Ойтүрткі

1-тапсырма

1.Суреттерде кімдер бейнеленген?

2.Қазақтың батыр қыздары туралы

туралы не білесіңдер?

3.Олар соғыста қандай ерлік көрсетті?

4 Олардың есімдерін еліміз қалай құрметтейді?





2-тапсырма

Мәтінді мұқият тыңдап,

сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы алған әсеріңмен бөліс. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықта.





Тілдік бағдар

Фразеологизмдер даяр тұрған қалпында қолданылады. Оларды өзгертуге, басқа сөзбен ауыстыруға болмайды: қырық пышақ, қас пен көздің арасында, тайға таңба басқандай, төбе шашы тік тұрды, ескі жараның аузын ашты, ит байласа тұрғысыз, басы салбырап, жүрегі суылдап, қоян жүрек, көздің жауын алады, үріп ауызға салғандай т.б

Құрамындағы сөздер бір-бірімен тұтасып, әбден жымдасып кеткен, олардың мағыналық жігін ешқандай ажыратуға келмейтін тұрақты тіркестерді фразеологиялық тұтастық дейміз. Мысалы: мұрнына су жетпеді, түйені түгімен жұтты және т.б

7-тапсырма (оқулықтан) 153-бет

Тұрақты тіркестің құрамындағы тиісті сөздерді тауып аз. Осы тіркестерді қатыстырып сөйлем құра.



Қорытындылау

Бүгінгі тақырыпқа қатысы қорытынды түйіндеріңді «Төрт сөйлем» әдісі арқылы білдіріңдер.

«Төрт сөйлем»

Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен айтыңдар немесе жазыңдар.

Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер.

Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіріңдер.

Қорытынды. Айтылған ой –пікірлеріңнен қорытынды шығарыңдар.

Үйге: 5 –тапсырма



Рефлексия


«Жунглидегі жаңбыр»
Нұсқау; - Бір - біріңіздің соңынан шеңбер жасап тұрыңыздар. Жунглида жүрміз деп елестетіңіздер. Ауа райы өте тамаша, күн жарқырап, ыстық және қапырық болып тұр. Бір уақытта самал жел соқты, (алдыңызда тұрған адамның арқасына жұғысып жеңіл қимылдар жасаңыз).
Жел көтеріліп желкіді ( арқаны қаттырақ басамыз).
Қатты дауыл соқты (қимылдарыңыз күшейіп шеңбер бойында жүргізіледі)
Ұсақ жаңбыр сіркіреді (серіктесіңіздің арқасын саусағыңызбен басасыз)
Кенет нөсер жауын құйды (алақандарыңызбен жоғарыдан төмен қимылдар жасаңыздар).
Бұршақ жауды (арқаны қаттырақ соғамыз).
Тағы да нөсер жауын жауды.
Ұсақ жаңбыр сіркіреді.
Дауыл соқты.
Жел соқты.
Жел басылып келеді

Мәтінді мұқият тыңдап,

сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы алған әсерімен бөліседі. Негізгі ойды анықтайды.



























Тұрақты тіркестің құрамындағы тиісті сөздерді тауып аз. Осы тіркестерді қатыстырып сөйлем құрайды.









«Төрт сөйлем»  тәсілі

 арқылы оқушылар тақырып туралы пікірлерін білдіреді




































Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!

Дескриптор

Білім алушы

- сөйлеушінің сөйлеу мәнерін ажыратады;

- өз әсерімен бөліседі;

-мәтіннің тақырыбын анықтайды

- негізгі ойды анықтайды.

































Дескриптор

Білім алушы

-тұрақты сөз тіркестерін анықтайды,

-сөйлем құрайды,

-тұрақты сөз тіркестерін қатыстырады.

Дескриптор

Білім алушы

-өзіндік пікірін білдіреді,

-пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді,

-өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.

-қорытынды шығарады.






7-сынып

«Атамұра» баспасы

2017жыл















Қалыптас

тырушы бағалауға арналған



тапсырма

лар жинағы

7-сынып









































Оқулық

7-сынып

«Атамұра» баспасы

2017жыл




















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.12.2025
14
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі