«Ақсұнқар жекеменшік балабақшасы»
«Сыйқырлы пішіндер»
Тәрбиеші: Баймуханова Салтанат
Ақтау қалас
Білім беру
саласы: Таным.
Шығармашылық.
Білім беру
бөлімі:
Қарапайым математикалық ұғымдарды
қалыптастыру.
Тақырыбы: «Сиқырлы пішіндер»
Мақсаты: Балалардың геометриялық пішіндер туралы
білімдерін қалыптастыра отырып, қарапайым математикалық ұғымдарын
бекіту, пішіндерді ажыратып айта білуге, оларды қоршаған ортамен
салыстырып, түр – түсін, заттардың көлемін анықтай білуге
дағдыландыру. Балалардың ой - өрісін, қол моторикасын, логикалық
ойлау қабілеттерін ойын арқылы дамыту, зейіндерін, белсенділіктерін
арттыру. Балаларды ұйымшылдыққа, тапқырлыққа
тәрбиелеу.
Аралас сабақ: Айналамен таныстыру, тіл дамыту, құрастыру сабағы.
Сөздік
жұмыс: Үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек,
пішіндер.
Құрал-жабдықтар: Ведиопроектор,
үнтаспа.
Сабақ барысы: Балалар жарты шеңбер бойымен тұрады.
Амандасу:
Амансың ба алтын күн.
Амансың ба көк аспан,
Амансың ба жер ана
Амансың ба достарым
Сендерді көрсем қуанам!
Балалар айтыңдаршы 1 жылда неше мезгіл бар?иа төрт мезгил бар
Көктем,Жаз,Күз,Қыс
Баллалар айтыңдаршы қазир қай мезгіл? Жарайсыңдар күз мезгілі
Күз мезгілінде күн суытып салқындай бастады жапырақтар сарғайып жаңбыр жауады
Біз жылы киіне бастадық жарайсыңдар
Бір аптада неше күн бар?
Иа 7күн бар
Дүйсенбі.Сейсенбіі.СәрсенбІ.Бейсенбі.Жұма,Сенбі Жексенбі .
Бүгін аптаның қай күні?
Жарайсыңдар
« (музыка әуенімен ведиопроектордан дыбыс естіледі де, ханшайым көрінеді. Балалар бұрылып амандасады)
Ханшайым:
- Сәлеметсіздер ме, балалар?
Балалар:
- Сәлеметсіз бе?
Ханшайым:
- Мен сендерді «Сиқырлы пішіндер» әлеміне шақырамын.
Тәрбиеші:
- Балалар, «Сиқырлы пішіндер» әлеміне барғыларың келе ме?
Балалар:
- Иә.
Тәрбиеші:
- Ал қандай көліктермен барғыларың келеді?
Балалар:
- Поезбен.
Тәрбиеші:
- Жарайды. Ендеше, поезбен барайық. Ал кеттік.
Бәрі шеңбер бойымен жүріп, музыка әуенімен:
Қимылды ойын:
«Поезд» Тіл ұстарту
жаттығу.
Пыш - пыш, пыш - пыш біз кеттік,
Жүрісті үдеттік.
Гу - гу, гу - гу гуілде,
Қалып қойма біріңде.
Тәрбиеші:
- Қане, балалар, тоқтайық. Пыш - ш - ш.
- Балалар, біз міне «Сиқырлы пішіндер» әлеміне де келіп қалдық. Қане, поездан түсейік.
- Ой, балалар, әртүрлі пішіндерді қараңдаршы. Өздері сөйлейді. Сиқырлы пішіндерге қандай пішіндер жатады екен, сұрап, көрейікші:
- Сен қандай пішінсің?
-Төртбұрышпын, төртбұрышпын.
Төрт қабырғасы бар бұрышпын,
Қай жағынан қарасаңда,
Төрт қабырғам тең бұрышпын.
Тәрбиеші:
- Неге төртбұрыш дейді екенбіз, қанекей төртбұрыштың қабырғаларын, бұрышын санайық. (санайды) Төртбұрыштың түсі қандай?
Үшбұрыш:
-Үшбұрышпын, үшбұрышпын,
Үш қабырғам бар бұрышпын,
Төртбұрыштан аз болсам да,
Орны бөлек үшбұрышпын.
- Ал, үшбұрышты неге үшбұрыш дейді екенбіз, бұрыштар мен
қабырғаларын санайық. Үшбұрыштың түсі қандай екен?
Дөңгелек:
- Домалақпын, домалақпын,
Дөңгелек боп домаладым.
Ай сияқты, күн сияқты
Шар сияқты домалақпын.
- Дөңгелектің бұрышы бар ма?
- Пішіннің түсі
қандай?
І.
Тәрбиеші:
- Балалар, осы пішіндерді қоршаған ортамен салыстырайық. (ведиопроектордан пішіндерге ұқсайтын заттарды атап, таяқшамен көрсетеді)
Д/о. «Айналадағы заттардың пішіні"
Шарты: Заттардың қандай пішіндерге ұқсайтынын тауып айту.
ІІІ. Тәрбиеші:
–Балалар, Ханшайымның мынадай тапсырмасы бар, «Ойыншықтардың үйін табу» деген.
Шарты: - Мына жерде биік және аласа үй
бар. Ойыншықтарды көлеміне қарай, биік үйшікке үлкен ойыншықтарды,
аласа үйшікке кішкентай ойыншықтарды апарып қою
керек.
ІV.
Тәрбиеші: - Балалар, Ханшайымның тапсырмасына
қарайықшы.
- Мынау не?
- Балық.
- Балық қайда жүзеді?
- Суда.
- Балықтардың көлеміне қарасақ бірдей ме?
- Жоқ.
Мынау қандай балық?
- Үлкен, кіші, мынау одан да кіші.
Тәрбиеші: - Балалар, Ханшайымға көмектесейік. (Түсіндіру)
- Балалар, мынау біздің аквариум болсын. Ал мынау балықтардың орны, мынау көзі. Алдымызда тұрған балықтарды алып, көлеміне қарай балықтардың орнын табамыз.
Д/о «Пішінді ұяшығынна орналастыр»
Тәрбиеші: - Балалар, біз мына пішіндердің көмегімен көптеген заттарды құрастыра алады екенбіз.
Қ/о «Кім
жылдам»
Тәрбиеші: - Балалар, құрастырып көрейікші. Ол үшін сапқа тұрайық. Пішіндерді алып, жылдамдықпен лақтырып әр пішінді атайды
Сергіту сәті –тыныс алу жаттығу жасап балалар сергіп алады.
Д/о «Кім епті» Балалар жылдамдық танытып қатысады
Музыкамен дыбыс шығарады..
Ханшайым:
- Балалар, барлықтарың сабаққа жақсы қатыстыңдар. рахмет деп
балаларды мадақтайды
Тәрбиеші:
- Жарайды, балалар, Ханшайыммен қоштасып, поезға отырып тобымызға барайық.
Балалар:
- Пыш - пыш, пыш - пыш біз кеттік,
Жүрісті біз үдеттік.
Гу - гу, гу - гу гуілде,
Қалып қойма біріңде.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет аяқталды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Сыйқырлы пішіндер»
«Сыйқырлы пішіндер»
«Ақсұнқар жекеменшік балабақшасы»
«Сыйқырлы пішіндер»
Тәрбиеші: Баймуханова Салтанат
Ақтау қалас
Білім беру
саласы: Таным.
Шығармашылық.
Білім беру
бөлімі:
Қарапайым математикалық ұғымдарды
қалыптастыру.
Тақырыбы: «Сиқырлы пішіндер»
Мақсаты: Балалардың геометриялық пішіндер туралы
білімдерін қалыптастыра отырып, қарапайым математикалық ұғымдарын
бекіту, пішіндерді ажыратып айта білуге, оларды қоршаған ортамен
салыстырып, түр – түсін, заттардың көлемін анықтай білуге
дағдыландыру. Балалардың ой - өрісін, қол моторикасын, логикалық
ойлау қабілеттерін ойын арқылы дамыту, зейіндерін, белсенділіктерін
арттыру. Балаларды ұйымшылдыққа, тапқырлыққа
тәрбиелеу.
Аралас сабақ: Айналамен таныстыру, тіл дамыту, құрастыру сабағы.
Сөздік
жұмыс: Үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек,
пішіндер.
Құрал-жабдықтар: Ведиопроектор,
үнтаспа.
Сабақ барысы: Балалар жарты шеңбер бойымен тұрады.
Амандасу:
Амансың ба алтын күн.
Амансың ба көк аспан,
Амансың ба жер ана
Амансың ба достарым
Сендерді көрсем қуанам!
Балалар айтыңдаршы 1 жылда неше мезгіл бар?иа төрт мезгил бар
Көктем,Жаз,Күз,Қыс
Баллалар айтыңдаршы қазир қай мезгіл? Жарайсыңдар күз мезгілі
Күз мезгілінде күн суытып салқындай бастады жапырақтар сарғайып жаңбыр жауады
Біз жылы киіне бастадық жарайсыңдар
Бір аптада неше күн бар?
Иа 7күн бар
Дүйсенбі.Сейсенбіі.СәрсенбІ.Бейсенбі.Жұма,Сенбі Жексенбі .
Бүгін аптаның қай күні?
Жарайсыңдар
« (музыка әуенімен ведиопроектордан дыбыс естіледі де, ханшайым көрінеді. Балалар бұрылып амандасады)
Ханшайым:
- Сәлеметсіздер ме, балалар?
Балалар:
- Сәлеметсіз бе?
Ханшайым:
- Мен сендерді «Сиқырлы пішіндер» әлеміне шақырамын.
Тәрбиеші:
- Балалар, «Сиқырлы пішіндер» әлеміне барғыларың келе ме?
Балалар:
- Иә.
Тәрбиеші:
- Ал қандай көліктермен барғыларың келеді?
Балалар:
- Поезбен.
Тәрбиеші:
- Жарайды. Ендеше, поезбен барайық. Ал кеттік.
Бәрі шеңбер бойымен жүріп, музыка әуенімен:
Қимылды ойын:
«Поезд» Тіл ұстарту
жаттығу.
Пыш - пыш, пыш - пыш біз кеттік,
Жүрісті үдеттік.
Гу - гу, гу - гу гуілде,
Қалып қойма біріңде.
Тәрбиеші:
- Қане, балалар, тоқтайық. Пыш - ш - ш.
- Балалар, біз міне «Сиқырлы пішіндер» әлеміне де келіп қалдық. Қане, поездан түсейік.
- Ой, балалар, әртүрлі пішіндерді қараңдаршы. Өздері сөйлейді. Сиқырлы пішіндерге қандай пішіндер жатады екен, сұрап, көрейікші:
- Сен қандай пішінсің?
-Төртбұрышпын, төртбұрышпын.
Төрт қабырғасы бар бұрышпын,
Қай жағынан қарасаңда,
Төрт қабырғам тең бұрышпын.
Тәрбиеші:
- Неге төртбұрыш дейді екенбіз, қанекей төртбұрыштың қабырғаларын, бұрышын санайық. (санайды) Төртбұрыштың түсі қандай?
Үшбұрыш:
-Үшбұрышпын, үшбұрышпын,
Үш қабырғам бар бұрышпын,
Төртбұрыштан аз болсам да,
Орны бөлек үшбұрышпын.
- Ал, үшбұрышты неге үшбұрыш дейді екенбіз, бұрыштар мен
қабырғаларын санайық. Үшбұрыштың түсі қандай екен?
Дөңгелек:
- Домалақпын, домалақпын,
Дөңгелек боп домаладым.
Ай сияқты, күн сияқты
Шар сияқты домалақпын.
- Дөңгелектің бұрышы бар ма?
- Пішіннің түсі
қандай?
І.
Тәрбиеші:
- Балалар, осы пішіндерді қоршаған ортамен салыстырайық. (ведиопроектордан пішіндерге ұқсайтын заттарды атап, таяқшамен көрсетеді)
Д/о. «Айналадағы заттардың пішіні"
Шарты: Заттардың қандай пішіндерге ұқсайтынын тауып айту.
ІІІ. Тәрбиеші:
–Балалар, Ханшайымның мынадай тапсырмасы бар, «Ойыншықтардың үйін табу» деген.
Шарты: - Мына жерде биік және аласа үй
бар. Ойыншықтарды көлеміне қарай, биік үйшікке үлкен ойыншықтарды,
аласа үйшікке кішкентай ойыншықтарды апарып қою
керек.
ІV.
Тәрбиеші: - Балалар, Ханшайымның тапсырмасына
қарайықшы.
- Мынау не?
- Балық.
- Балық қайда жүзеді?
- Суда.
- Балықтардың көлеміне қарасақ бірдей ме?
- Жоқ.
Мынау қандай балық?
- Үлкен, кіші, мынау одан да кіші.
Тәрбиеші: - Балалар, Ханшайымға көмектесейік. (Түсіндіру)
- Балалар, мынау біздің аквариум болсын. Ал мынау балықтардың орны, мынау көзі. Алдымызда тұрған балықтарды алып, көлеміне қарай балықтардың орнын табамыз.
Д/о «Пішінді ұяшығынна орналастыр»
Тәрбиеші: - Балалар, біз мына пішіндердің көмегімен көптеген заттарды құрастыра алады екенбіз.
Қ/о «Кім
жылдам»
Тәрбиеші: - Балалар, құрастырып көрейікші. Ол үшін сапқа тұрайық. Пішіндерді алып, жылдамдықпен лақтырып әр пішінді атайды
Сергіту сәті –тыныс алу жаттығу жасап балалар сергіп алады.
Д/о «Кім епті» Балалар жылдамдық танытып қатысады
Музыкамен дыбыс шығарады..
Ханшайым:
- Балалар, барлықтарың сабаққа жақсы қатыстыңдар. рахмет деп
балаларды мадақтайды
Тәрбиеші:
- Жарайды, балалар, Ханшайыммен қоштасып, поезға отырып тобымызға барайық.
Балалар:
- Пыш - пыш, пыш - пыш біз кеттік,
Жүрісті біз үдеттік.
Гу - гу, гу - гу гуілде,
Қалып қойма біріңде.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет аяқталды.
шағым қалдыра аласыз













