Ямышев ЖОББМ
Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспары
Қазақ
тілі Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың
жазылуы.
|
Бөлім: |
7 – бөлім. Болашаққа саяхат. Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы. |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жанпеисова М.Г. |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 4А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.7- сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды (және, себебі, мен, пен) қолдану 4.1.1.1 – тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. |
|
|
Сабақтың мақсаты/смарт мақсат |
сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды (және, себебі, мен, пен) қолдана алады; тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Психологиялық ахуал Жаттығу «Футболкадағы қолтаңба» Мақсаты: Өзін өзі құрметтеу, өзі туралы ойын дамыту
Қатысушыларға парақ таратылады, оған өз футболкаларына қандай жазу жазатындары туралы жазу керектігі айтылады. Ол жазу адамның бір нәрсеге бейімділігі туралы айтылатындай – олардың немен айналысатынын, ойындарын, әлемге қатысын және т.с.с білдіруі керек. |
Осы қол таңбалар не туралы айтады. Өзіміз туралы өзге адамдарға не айтқымыз келеді? Бәрінен де ұнайтын қолтаңба қандай? Өзіңнің қол таңбаң ұнай ма? Оны өзгерткің келе ме? Әр түрлі қатысуға қандацй қол таңба ойлауға болады?
|
|
|
|
Қызығушылықты ояту |
Мұғалім балалларға роботты көрсетеді. «Суммо»
«Роботтардың адам өміріне қандай әсері бар?» Балалардың ойларын тыңдау. |
Роботтар туралы өз ойларын ортаға салады |
Бір-бірін бағалау |
|
|
|
Өткен сабақты еске түсіру. Шылау деген не? Ширату тапсырмасы «Суреттер сөйлейді» әдісі
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын айту. Бағалау критерийлерімен таныстыру немесе бірлесе құрастыру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу |
Шылаудың ережесін еске түсіреді. Мысал келтіреді. Оқушылар сурет бойынша сөйлем құрастырады. Ана мен бала |
|
|
|
Негізгі бөлім |
1-тапсырма. Өздік жұмыс Жақшаны ашып, берілген сөздерді дәптеріңе дұрыс жаз.
Суды құмыра(мен) берді. Үйрек(пен) аққу Ана(мен) бала Үйрек балық(пен) қоректенеді. Жұлдыз(бен) Құндыз
Дескриптор: Шыларларды шылау тұлғалас қосымшалардан ажырата алады; 5 балл Дәптерге қатесіз жаза алады; 5 балл
Саралау: диалог арқылы
мен, бен, пен - бірге жазылады ма? |
Шыларларды шылау тұлғалас қосымшалардан ажырата алады. |
Өзін өзі бағалау |
Үлестірмелі қағаз, дәптер |
|
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Берліген сөйлемдерді оқы. Шылауды қосымшалардан сұрақтар қою арқылы ажырат.
Кімде? Неде? Қайда? Сұрақтарын қою арқылы тексеру. Осы сұрақтарға жауап берген кезде олар қосымша болады.
Аққу көл(де) жүзіп жүр. Түлкі тор(да) тұр. Бүркіт тас(та) отыр. Піл(де), сусиыр(да) ірі жануарлар.
Дескриптор: Шылауларды ажырата алады; 2 балл Ұосымшаларды ажырата алады; 3 балл
саралау: қолдау көрсету арқылы |
Берліген сөйлемдерді шылау мен қосымшалардан ажыратады |
Бірін бірі |
Үлестірмелі қағаз |
|
Тәрбиелік мәні бар тапсырма |
3-тапсырма. Топтық жұмыс Wordwall платформасымен жұмыс Тұрмыстық- шаруашылыққа байланысты ырым-тыйымдарды еске түсіру.
Дескриптор: Шылау мен қосымшаларды ажыратады 8 балл саралау: қолдау көрсету арқылы |
Шылау мен қосымшаларды ажыратады |
Өздігінен |
|
|
|
Сергіту сәті Нейро жаттығулар |
|
|
|
|
|
4-тапсырма. Өздік жұмыс Wordwall платформасы Шылауларды дұрыс қою. Бұл Парламент үйі...? Бұл сауда орталығы...? Қонақ үйде бөлме бар...? Ертең наурыз мерекесі...? Қабылдау бөлмесінде кісі көп...? Күн суық...? Аяз...? Қонақтар келді...? Ағылшын тілін білесіз...? Дескриптор: Шылауларды дұрыс қоя алады; 2 балл саралау: қолдау көрсету, диалогқа түсу |
Wordwall баңдарламасы бойынша балалар тапсырмаларды онлайн орындайды |
Бірін бірі |
|
|
|
«Қарама-қарсы» әдісі Мәтінмен жұмыс. Жұптық жұмыс «Роботтардың түрлерін білесің бе?» Тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. Дескриптор Мәтіннің негізгі тұстарын белгілейді; 3 балл Мәтіннің мазмұнын айтады; 2 балл |
1-ші оқушы мәтінді оқиды 2-ші оқушы мәтіннің негізгі тұстарын белгілеп алып, мазмұнын айтады. |
Бірін бірі |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Бүгінгі сабақта не істедік? Сабақтың тақырыбы қандай болды? Сабақтың мақсатына жеттік пе? Өзіңе қандай баға қоясың?
|
Оқушылар сабақта ұққан 3 тірек сөзді, ойға түйетін 2 ұғымдарын жазады. Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ құрастырады. Сабақта қызықтырған сәттерді жазады. |
25-30 балл алған оқушыға жеңілдік купоны беріледі |
|
1-мәтін.
Азық-түлікті іріктейтін роботтар
Өткен аптада күріштен тамақ дайындадыңыз делік. Оның әр дәнін өткір, көзді жүйесі бар роботтандырылған машина іріктеген. Күріш сұрыптайтын машиналар – автоматтандыру саласының таңғаларлық жетістігі. Алайда жұрттың көбісі ол туралы хабарсыз. Жалпы, күріш дүкендегідей түсі мен пішіні біркелкі дәндер түрінде өнім береді деп ойлайсаңыз, мүлде қателесесіз.
Күрішті түсіне қарап іріктеу
Күріштің әр дәні өте жүйрік камералармен, жарық пен компьютер пайдаланылатын роботты машина арқылы өтеді. Компьютер әр дәннің суретін сараптап, оны қай сұрыпқа жатқызу керектігіне қатысты шешім қабылдайды. Қажетті ыдысқа бағыттау үшін ауа ағынын қосып не ажыратып тұрады. Бұл қимылды секундына жүздеген рет қайталайды.
Осылайша, роботтар түрлі дақылды іріктеп отырады. Бүгінде бұл нарық қарқынды түрде өсіп келеді. Қазіргі таңда бидай, бұршақ және өсімдік тұқымдарын сұрыптайтын роботтар жұмыс істейді.
2-мәтін
Медицина саласында қолданылатын роботтар
Роботтардың қажеттілігі медицина саласынада да айқын көріне бастады. Көптеген дәрігерлер мен медбикелер робот түріндегі науқастар арқылы арнайы жаттығулар жасайды екен.
Бұл роботтар медиктерге ауруды емдеудің жолдарын білуге мүмкіндік ашады. Яғни, адамдарға сынақ жасамай-ақ, сырқат түрін шатаспай анықтап, ем әдістерін дұрыс қолдануға үйретеді. Мұны ұшқыштарды көкте самғауға жаттықтыратын симуляторлармен салыстыруға болады.
Кейбір медициналық роботтардың бойы да, жүзі де кәдімгі адаға ұқсайды. Ал арнайы мамандандырылған өзге түрлері адам ағзасының бір бөлігі түрінде болуы мүмкін.
3-мәтін
Полицияны жаттықтыратын роботтар
Тонау кезінде қарулы қарақшылардың қолына түсіп көрдіңіз бе? Әрине, мұндай оқиғаға душар болмадыңыз деген үміттеміз. Десек те, егер осындай жағдайға түссеңіз, кепілдерді босатуға қатысқан полиция шұғыл қимыл тобындағы мергендерді роботтардың көмегімен дайындаған болуы ықтимал.
Сиднейдегі «Marathon Targets» компаниясы жоғары өнімді, жылжымалы роботтарды сатумен айналысады. Әскер мен полиция жаттығу кезінде оларға оқ ата алады. Сол себепті, құрышпен қапталған бұл роботтар нағыз қару қолданылатын жаттығу кезінде нақты нысан ретінде пайдаланылады.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шылау. Шылау тұлғалас қосымшалар. 4 сынып
Шылау. Шылау тұлғалас қосымшалар. 4 сынып
Ямышев ЖОББМ
Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспары
Қазақ
тілі Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың
жазылуы.
|
Бөлім: |
7 – бөлім. Болашаққа саяхат. Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы. |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жанпеисова М.Г. |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 4А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.7- сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды (және, себебі, мен, пен) қолдану 4.1.1.1 – тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. |
|
|
Сабақтың мақсаты/смарт мақсат |
сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды (және, себебі, мен, пен) қолдана алады; тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Психологиялық ахуал Жаттығу «Футболкадағы қолтаңба» Мақсаты: Өзін өзі құрметтеу, өзі туралы ойын дамыту
Қатысушыларға парақ таратылады, оған өз футболкаларына қандай жазу жазатындары туралы жазу керектігі айтылады. Ол жазу адамның бір нәрсеге бейімділігі туралы айтылатындай – олардың немен айналысатынын, ойындарын, әлемге қатысын және т.с.с білдіруі керек. |
Осы қол таңбалар не туралы айтады. Өзіміз туралы өзге адамдарға не айтқымыз келеді? Бәрінен де ұнайтын қолтаңба қандай? Өзіңнің қол таңбаң ұнай ма? Оны өзгерткің келе ме? Әр түрлі қатысуға қандацй қол таңба ойлауға болады?
|
|
|
|
Қызығушылықты ояту |
Мұғалім балалларға роботты көрсетеді. «Суммо»
«Роботтардың адам өміріне қандай әсері бар?» Балалардың ойларын тыңдау. |
Роботтар туралы өз ойларын ортаға салады |
Бір-бірін бағалау |
|
|
|
Өткен сабақты еске түсіру. Шылау деген не? Ширату тапсырмасы «Суреттер сөйлейді» әдісі
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын айту. Бағалау критерийлерімен таныстыру немесе бірлесе құрастыру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу |
Шылаудың ережесін еске түсіреді. Мысал келтіреді. Оқушылар сурет бойынша сөйлем құрастырады. Ана мен бала |
|
|
|
Негізгі бөлім |
1-тапсырма. Өздік жұмыс Жақшаны ашып, берілген сөздерді дәптеріңе дұрыс жаз.
Суды құмыра(мен) берді. Үйрек(пен) аққу Ана(мен) бала Үйрек балық(пен) қоректенеді. Жұлдыз(бен) Құндыз
Дескриптор: Шыларларды шылау тұлғалас қосымшалардан ажырата алады; 5 балл Дәптерге қатесіз жаза алады; 5 балл
Саралау: диалог арқылы
мен, бен, пен - бірге жазылады ма? |
Шыларларды шылау тұлғалас қосымшалардан ажырата алады. |
Өзін өзі бағалау |
Үлестірмелі қағаз, дәптер |
|
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Берліген сөйлемдерді оқы. Шылауды қосымшалардан сұрақтар қою арқылы ажырат.
Кімде? Неде? Қайда? Сұрақтарын қою арқылы тексеру. Осы сұрақтарға жауап берген кезде олар қосымша болады.
Аққу көл(де) жүзіп жүр. Түлкі тор(да) тұр. Бүркіт тас(та) отыр. Піл(де), сусиыр(да) ірі жануарлар.
Дескриптор: Шылауларды ажырата алады; 2 балл Ұосымшаларды ажырата алады; 3 балл
саралау: қолдау көрсету арқылы |
Берліген сөйлемдерді шылау мен қосымшалардан ажыратады |
Бірін бірі |
Үлестірмелі қағаз |
|
Тәрбиелік мәні бар тапсырма |
3-тапсырма. Топтық жұмыс Wordwall платформасымен жұмыс Тұрмыстық- шаруашылыққа байланысты ырым-тыйымдарды еске түсіру.
Дескриптор: Шылау мен қосымшаларды ажыратады 8 балл саралау: қолдау көрсету арқылы |
Шылау мен қосымшаларды ажыратады |
Өздігінен |
|
|
|
Сергіту сәті Нейро жаттығулар |
|
|
|
|
|
4-тапсырма. Өздік жұмыс Wordwall платформасы Шылауларды дұрыс қою. Бұл Парламент үйі...? Бұл сауда орталығы...? Қонақ үйде бөлме бар...? Ертең наурыз мерекесі...? Қабылдау бөлмесінде кісі көп...? Күн суық...? Аяз...? Қонақтар келді...? Ағылшын тілін білесіз...? Дескриптор: Шылауларды дұрыс қоя алады; 2 балл саралау: қолдау көрсету, диалогқа түсу |
Wordwall баңдарламасы бойынша балалар тапсырмаларды онлайн орындайды |
Бірін бірі |
|
|
|
«Қарама-қарсы» әдісі Мәтінмен жұмыс. Жұптық жұмыс «Роботтардың түрлерін білесің бе?» Тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. Дескриптор Мәтіннің негізгі тұстарын белгілейді; 3 балл Мәтіннің мазмұнын айтады; 2 балл |
1-ші оқушы мәтінді оқиды 2-ші оқушы мәтіннің негізгі тұстарын белгілеп алып, мазмұнын айтады. |
Бірін бірі |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Бүгінгі сабақта не істедік? Сабақтың тақырыбы қандай болды? Сабақтың мақсатына жеттік пе? Өзіңе қандай баға қоясың?
|
Оқушылар сабақта ұққан 3 тірек сөзді, ойға түйетін 2 ұғымдарын жазады. Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ құрастырады. Сабақта қызықтырған сәттерді жазады. |
25-30 балл алған оқушыға жеңілдік купоны беріледі |
|
1-мәтін.
Азық-түлікті іріктейтін роботтар
Өткен аптада күріштен тамақ дайындадыңыз делік. Оның әр дәнін өткір, көзді жүйесі бар роботтандырылған машина іріктеген. Күріш сұрыптайтын машиналар – автоматтандыру саласының таңғаларлық жетістігі. Алайда жұрттың көбісі ол туралы хабарсыз. Жалпы, күріш дүкендегідей түсі мен пішіні біркелкі дәндер түрінде өнім береді деп ойлайсаңыз, мүлде қателесесіз.
Күрішті түсіне қарап іріктеу
Күріштің әр дәні өте жүйрік камералармен, жарық пен компьютер пайдаланылатын роботты машина арқылы өтеді. Компьютер әр дәннің суретін сараптап, оны қай сұрыпқа жатқызу керектігіне қатысты шешім қабылдайды. Қажетті ыдысқа бағыттау үшін ауа ағынын қосып не ажыратып тұрады. Бұл қимылды секундына жүздеген рет қайталайды.
Осылайша, роботтар түрлі дақылды іріктеп отырады. Бүгінде бұл нарық қарқынды түрде өсіп келеді. Қазіргі таңда бидай, бұршақ және өсімдік тұқымдарын сұрыптайтын роботтар жұмыс істейді.
2-мәтін
Медицина саласында қолданылатын роботтар
Роботтардың қажеттілігі медицина саласынада да айқын көріне бастады. Көптеген дәрігерлер мен медбикелер робот түріндегі науқастар арқылы арнайы жаттығулар жасайды екен.
Бұл роботтар медиктерге ауруды емдеудің жолдарын білуге мүмкіндік ашады. Яғни, адамдарға сынақ жасамай-ақ, сырқат түрін шатаспай анықтап, ем әдістерін дұрыс қолдануға үйретеді. Мұны ұшқыштарды көкте самғауға жаттықтыратын симуляторлармен салыстыруға болады.
Кейбір медициналық роботтардың бойы да, жүзі де кәдімгі адаға ұқсайды. Ал арнайы мамандандырылған өзге түрлері адам ағзасының бір бөлігі түрінде болуы мүмкін.
3-мәтін
Полицияны жаттықтыратын роботтар
Тонау кезінде қарулы қарақшылардың қолына түсіп көрдіңіз бе? Әрине, мұндай оқиғаға душар болмадыңыз деген үміттеміз. Десек те, егер осындай жағдайға түссеңіз, кепілдерді босатуға қатысқан полиция шұғыл қимыл тобындағы мергендерді роботтардың көмегімен дайындаған болуы ықтимал.
Сиднейдегі «Marathon Targets» компаниясы жоғары өнімді, жылжымалы роботтарды сатумен айналысады. Әскер мен полиция жаттығу кезінде оларға оқ ата алады. Сол себепті, құрышпен қапталған бұл роботтар нағыз қару қолданылатын жаттығу кезінде нақты нысан ретінде пайдаланылады.

шағым қалдыра аласыз

















