|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№111 Сын есім 33-37- жаттығу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. 4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.1.1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алады және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айта алады; -мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдай алады; - берілген тақырып бойынша әңгімелейді,сипаттап және пайымдап элементтері бар мәтін құрастырып жазады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
Психологиялық дайындық Нейрожаттығу – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі Ұшқыш сөзіне бес жолды өлең құрастыру. 1. Ұшқыш 2. Сын есітм ( 2 сөз) 3. Етістік (3 сөз) 4. Сөйлем. 5. Синоним сөз Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Дескриптор: - ұшқыш сөзіне бес жолды өлең құрастырады-1б. |
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 30 мин Сергіту сәті 2 мин |
Жаңа сабақ 33-жаттығу. Мәтінді тыңдау «Байқоңыр-халықаралық ғарыш айлағы»
Сұрақтар қою арқылы мәтін тақырыбы мен мазмұнын салыстыру, сәйкестігін анықтау. -Мәтіннің бірінші бөлімінде не туралы айтылған? -«Байқоңыр қайда орналасқан? («Байқоңыр» ғарыш айлағы;Экватор жазықтығына жақын.),» -Екінші бөлімі не туралы? - «Байқоңырда» нелер ұшырылды? Жердің, айдың, шолпанның, күннің жасанды серіктері; ғарыш кемелері ұшырылды.) -Үшінші бөлімде не туралы айтылған? Байқоңыр кешенін пайдаланудың қандай пайдасы мен зардаптары бар? (Экологиялық зардаптар; улы заттар; ракета қалдықтары) Оның негізгі ойы қандай? - Мәтіннің тақырыбы мәтін мазмұнына сәйкес келе ме? -Мәтіннің тақырыбын сен қалай өзгертер едің? Мәтінге ат қой І. Ғарыш
айлағы, ғарыш айлағын салу
себептері. Мұғалім оқушыларға мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. - «Байқоңыр»ғарыш айлағының елді мекендерден үлкен арақашықтықта салынуы неліктен деп ойлайсың? - Байқоңырдан қандай ғарыш кемелері ұшырылды? -Зардап шеккен мекендерге қалай көмектесуге болады деп ойлайсыңдар? 34-жаттығу. Алдымен мәтінді толық оқы, содан соң сын есімдерсіз оқы. Сонда мәтін мазмұнында қандай өзгеріс болғанын айт. -Мәтінді көшіріп жаз. Сын есімдердің астын сыз. 35-жаттығу. Жұптық жұмыс. «Із кесуші»әдісі. Берілген сын есімдерге сай затты тап. Неліктен сол затты айтқаныңды дәлелде. «Жаңбыр тамшылары» әдісі 36-жаттығу Жұмбақты іштей оқып, жаттау. Хормен ормен айту. Жеке жатқа айту. Оқушылардың бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазуы қадағаланып, бағыт беріледі. ЕБҚ тапсырмасы Жұмбақты көшіріп жазып, жауабын жазады. |
Мәтінді тыңдайды.
Сұрақтар қою арқылы мәтін тақырыбы мен мазмұнын салыстырады, сәйкестігін анықтап айтады.
Сұрақтарға жауап алу барысында мәтіндегі әр бөліктің түйінді ойын білдіретін тірек сөздерді анықтап айтады.
Алдымен мәтінді толық оқы, содан соң сын есімдерсіз оқиды. Сонда мәтін мазмұнында қандай өзгеріс болғанын айтады.
Берілген сын есімдерге сай затты табады. Неліктен сол затты айтқаныңды дәлелдейді.
|
Дескриптор: -мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап береді-1 б - Сұрақтар қою арқылы мәтін тақырыбы мен мазмұнын салыстырып, сәйкестігін анықтайды- 1б - Тыңдалған мәтінді оқиды , қажетті ақпараттарды табады-1б Дескриптор: -мәтінді көшіріп жазады-1 б -сын есімдерді табады-1 б Дескриптор: -сын есімді табады -1б -айтқанын дәлелдейді-1б Дескриптор: -жұмбақты жаттайды-1б -сауатты жазады-1б |
Слайд 2 Слайд 3 Суреттер оқулық Слайд 4 оқулық Слайд 5 |
||
|
Соңы 8 мин |
Сабақты бекіту. Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты бекіту Бағалау Рефлексия «Торсық» әдісі Үй тапсырма. Үйге тапсырма:37- жаттығу Шығармашылық тапсырма. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 6 |
||
Оқу ісінің орынбасары: П.Рахметов
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сын есім 4-сынып ҚМЖ АШЫҚ САБАҚ
Сын есім 4-сынып ҚМЖ АШЫҚ САБАҚ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№111 Сын есім 33-37- жаттығу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. 4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.1.1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алады және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айта алады; -мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдай алады; - берілген тақырып бойынша әңгімелейді,сипаттап және пайымдап элементтері бар мәтін құрастырып жазады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
Психологиялық дайындық Нейрожаттығу – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі Ұшқыш сөзіне бес жолды өлең құрастыру. 1. Ұшқыш 2. Сын есітм ( 2 сөз) 3. Етістік (3 сөз) 4. Сөйлем. 5. Синоним сөз Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Дескриптор: - ұшқыш сөзіне бес жолды өлең құрастырады-1б. |
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 30 мин Сергіту сәті 2 мин |
Жаңа сабақ 33-жаттығу. Мәтінді тыңдау «Байқоңыр-халықаралық ғарыш айлағы»
Сұрақтар қою арқылы мәтін тақырыбы мен мазмұнын салыстыру, сәйкестігін анықтау. -Мәтіннің бірінші бөлімінде не туралы айтылған? -«Байқоңыр қайда орналасқан? («Байқоңыр» ғарыш айлағы;Экватор жазықтығына жақын.),» -Екінші бөлімі не туралы? - «Байқоңырда» нелер ұшырылды? Жердің, айдың, шолпанның, күннің жасанды серіктері; ғарыш кемелері ұшырылды.) -Үшінші бөлімде не туралы айтылған? Байқоңыр кешенін пайдаланудың қандай пайдасы мен зардаптары бар? (Экологиялық зардаптар; улы заттар; ракета қалдықтары) Оның негізгі ойы қандай? - Мәтіннің тақырыбы мәтін мазмұнына сәйкес келе ме? -Мәтіннің тақырыбын сен қалай өзгертер едің? Мәтінге ат қой І. Ғарыш
айлағы, ғарыш айлағын салу
себептері. Мұғалім оқушыларға мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. - «Байқоңыр»ғарыш айлағының елді мекендерден үлкен арақашықтықта салынуы неліктен деп ойлайсың? - Байқоңырдан қандай ғарыш кемелері ұшырылды? -Зардап шеккен мекендерге қалай көмектесуге болады деп ойлайсыңдар? 34-жаттығу. Алдымен мәтінді толық оқы, содан соң сын есімдерсіз оқы. Сонда мәтін мазмұнында қандай өзгеріс болғанын айт. -Мәтінді көшіріп жаз. Сын есімдердің астын сыз. 35-жаттығу. Жұптық жұмыс. «Із кесуші»әдісі. Берілген сын есімдерге сай затты тап. Неліктен сол затты айтқаныңды дәлелде. «Жаңбыр тамшылары» әдісі 36-жаттығу Жұмбақты іштей оқып, жаттау. Хормен ормен айту. Жеке жатқа айту. Оқушылардың бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазуы қадағаланып, бағыт беріледі. ЕБҚ тапсырмасы Жұмбақты көшіріп жазып, жауабын жазады. |
Мәтінді тыңдайды.
Сұрақтар қою арқылы мәтін тақырыбы мен мазмұнын салыстырады, сәйкестігін анықтап айтады.
Сұрақтарға жауап алу барысында мәтіндегі әр бөліктің түйінді ойын білдіретін тірек сөздерді анықтап айтады.
Алдымен мәтінді толық оқы, содан соң сын есімдерсіз оқиды. Сонда мәтін мазмұнында қандай өзгеріс болғанын айтады.
Берілген сын есімдерге сай затты табады. Неліктен сол затты айтқаныңды дәлелдейді.
|
Дескриптор: -мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап береді-1 б - Сұрақтар қою арқылы мәтін тақырыбы мен мазмұнын салыстырып, сәйкестігін анықтайды- 1б - Тыңдалған мәтінді оқиды , қажетті ақпараттарды табады-1б Дескриптор: -мәтінді көшіріп жазады-1 б -сын есімдерді табады-1 б Дескриптор: -сын есімді табады -1б -айтқанын дәлелдейді-1б Дескриптор: -жұмбақты жаттайды-1б -сауатты жазады-1б |
Слайд 2 Слайд 3 Суреттер оқулық Слайд 4 оқулық Слайд 5 |
||
|
Соңы 8 мин |
Сабақты бекіту. Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты бекіту Бағалау Рефлексия «Торсық» әдісі Үй тапсырма. Үйге тапсырма:37- жаттығу Шығармашылық тапсырма. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 6 |
||
Оқу ісінің орынбасары: П.Рахметов
шағым қалдыра аласыз
















