|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сын есім/Атақты тұлғалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.3. сөйлемнен сөз таптарын (зат есім,сын есім,сан есім, етістік) табу; 3.2.4.1. өз бетінше мәтіннің тақырбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөз таптарын табады; Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық құндылық: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Оқушыларды 3 топқа бөліп аламын: 1 – топ «Зат есім» 2 – топ «Сан есім» 3 – топ «Етістік» Балалар, қандай сөз таптары бар кім айтады? Біз қандай сөз табын пысықтап өттік? Ендеше мен сендерге етістік туралы сұрақтар дайындап келдім; «Сиқырлы қалам» әдісі (топтық жұмыс) 1) Етістік деген не? (заттың іс – қимылын білдіретін сөз табы) 2) Негізгі етістік деген не? (түбір сөзден болған етістік) 3) Туынды етістік деген не? (түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған етістік) 4) «Ақылдас» сөзі қандай етістік? Ойыңды дәлелде (ақыл + дас туынды етістік) 5) Асқар қаладан келе жатыр. Етістікті тап ( келе жатыр) 6) «тор,арқан» - осы зат есімдерді етістікке айналдыр; (тор + ла, арқан + да) 7) «ақыл,дос» берілген зат есімдерді етістікке айналдыр (ақыл + дас,дос + тас) 8) «ақта» сөзіне сұрақ қой, қай етістікке жатады? (не істейді? Ақ + та туынды етістік) 9) «жыр, би» зат есімдерді етістікке айналдыр (жыр + ла, би + ле) Жарайсыңдар балалар! Жаңа сабаққа кіріспе: Берілген заттарды сипаттап айту: Түрі, түсі, пішіні
бұл заттардың түстері қандай сұрақтарға жауап береді? Пішіні ше? Сұрақтар қай сөз табының сұрақтары? Балалар, сөз табы етістік туралы өткен сабақтарда өтсек, енді жаңа сөз табы сын есім туралы білімімізді тереңдетеміз; - Сын есім деген не? - Қандай сұрақтарға жауап береді? - Сын есімге мысал келтіріңдер! Сабақтың мақсаты: Сөз таптарын табады; Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; 1 – тапсырма
Райымбек батыр туралы ЖИ арқылы мәлімет алу https://youtu.be/keAnuAifj8c?si=m_-otou45CzeZFBp 2 – тапсырма (жұптық ойын) «Үстел үсті асықтар» ойыны (мақалдар жарысы)
3 – тапсырма (жеке жұмыс) Кестені толтыр: Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма Саралау - диалог
Сергіту сәті
4 – тапсырма Сөз таптарына сұрақтар қой: «Арқан тартыс» әдісі 1) Аяз (не? З.е) 2) Қатты (қандай? С.е) 3) Он тоғыз (қанша? Сан е.) 4) Жүгірді (не істеді? Ет) 5) Сұлу (қандай? С.е) 6) Ұсқынсыз (қандай? С.е) 7) Қызыл (қандай? С.е) 8) Жеткізді (не істеді? Етістік) 9) Таудай (қандай? С.е) 10) Қызғылт (қандай? С.е) 11) Жігер (кім? З.е) 12) Отырды (не істеді? Етістік) 13) Жүрек (не? З.е) 14) Қылықты (қандай? С.е) 15) Қызықты (қандай? С.е) 16) Мәртебелі (қандай? С.е)
5 – тапсырма (жеке жұмыс) https://www.educaplay.com/learning-resources/17955138-learning_resource.html
1.Заттың түсін, көлемін, сапасын, дәмін, пішінін білдіретін сөздерді не дейміз? а) сын есім ә) зат есім б) етістік 2. Сын есімнің сұрақтарын көрсет. а) Не істеді? Не қылды? Қайтті? ә) Қандай? Қай? б) Қанша? Неше? Нешінші? 3.Заттың сынын білдіріп тұрған қай сөздер? а) он, доп ә) жүгірді, ала б) биік, қызыл 4. Түбір сөзді тап. а) биші ә) қазақ б) өнерпаз 5.Дұрыс жазылған сөзді тап. а) абтобус ә) автобс б) автобус
«Ноутбук» әдісі арқылы кері байланыс береді
Үйге:59 жаттығу
|
амандасады
ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруға қатысады
топтарға бөлінеді
өткен сабақтар бойынша сұрақтарға жауап береді
етістік туралы
білімдерін пысықтайды< Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Бөлім:
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Қатысқандардың
саны
Қатыспағандардың
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Сын есім/Атақты
тұлғалар
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 3.4.2.3. сөйлемнен сөз
таптарын (зат есім,сын есім,сан есім, етістік)
табу;
3.2.4.1. өз бетінше
мәтіннің тақырбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды
анықтау;
Сабақтың
мақсаты Сөз таптарын
табады; Мәтіндегі негізгі ойды
анықтайды;
Құндылықтар
Ұлттық құндылық:
қазақ тілінің қолдану аясын
кеңейту;
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткен сабақты
пысықтау 5
минут Сабақтың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 8мин Кері
байланыс 5
минут Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Оқушыларды 3 топқа бөліп
аламын: 1 – топ «Зат
есім» 2 – топ «Сан
есім» 3 – топ
«Етістік» Балалар, қандай сөз таптары
бар кім айтады? Біз қандай сөз табын пысықтап
өттік? Ендеше мен сендерге етістік
туралы сұрақтар дайындап
келдім; «Сиқырлы қалам» әдісі (топтық
жұмыс) 1) Етістік деген не? (заттың
іс – қимылын білдіретін сөз
табы) 2) Негізгі етістік деген не?
(түбір сөзден болған
етістік) 3) Туынды етістік деген не?
(түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған
етістік) 4) «Ақылдас» сөзі қандай
етістік? Ойыңды дәлелде (ақыл + дас туынды
етістік) 5) Асқар қаладан келе жатыр.
Етістікті тап ( келе жатыр) 6) «тор,арқан» - осы зат
есімдерді етістікке айналдыр; (тор + ла, арқан +
да) 7) «ақыл,дос» берілген зат
есімдерді етістікке айналдыр (ақыл + дас,дос +
тас) 8) «ақта» сөзіне сұрақ қой,
қай етістікке жатады? (не істейді? Ақ + та туынды
етістік) 9) «жыр, би» зат есімдерді
етістікке айналдыр (жыр + ла, би +
ле) Жарайсыңдар
балалар! Жаңа сабаққа
кіріспе: Берілген заттарды сипаттап
айту: Түрі, түсі,
пішіні
бұл заттардың түстері қандай
сұрақтарға жауап береді? Пішіні
ше? Сұрақтар қай сөз табының
сұрақтары? Балалар, сөз табы етістік
туралы өткен сабақтарда өтсек, енді жаңа сөз табы сын есім туралы
білімімізді тереңдетеміз; - Сын есім деген
не? - Қандай сұрақтарға жауап
береді? - Сын есімге мысал
келтіріңдер! Сабақтың
мақсаты: Сөз таптарын
табады; Мәтіндегі негізгі ойды
анықтайды; 1 –
тапсырма Мәтінді
оқиды; Мәтіннен сын есімдерді
табады; Мәтіндегі негізгі ой
не? Мәтін неліктен «Атан түйе
шөккен жер» деп аталады? Райымбек батыр туралы ЖИ
арқылы мәлімет алу https://youtu.be/keAnuAifj8c?si=m_-otou45CzeZFBp 2 – тапсырма (жұптық
ойын) «Үстел үсті асықтар» ойыны
(мақалдар жарысы) Отан туралы мақал
айт; Ерлік, батырлық туралы
мақал; Туған жер туралы
мақал; Білім туралы
мақал; Батырлық туралы
мақал; Достық туралы
мақал; Ата – ана,бауыр туралы
мақал: Жан – жануарларға байланысты
мақалдар; 3 – тапсырма (жеке
жұмыс) Кестені
толтыр: Функционалдық сауаттылыққа
берілген тапсырма Саралау -
диалог Адамға тән
қасиеттер Жағымды Жағымсыз
Сергіту
сәті
4 –
тапсырма
Сөз таптарына
сұрақтар қой:
«Арқан тартыс»
әдісі
1) Аяз (не?
З.е)
2) Қатты (қандай?
С.е)
3) Он тоғыз (қанша?
Сан е.)
4) Жүгірді (не
істеді? Ет)
5) Сұлу (қандай?
С.е)
6) Ұсқынсыз (қандай?
С.е)
7) Қызыл (қандай?
С.е)
8) Жеткізді (не
істеді? Етістік)
9) Таудай (қандай?
С.е)
10) Қызғылт (қандай?
С.е)
11) Жігер (кім?
З.е)
12) Отырды (не
істеді? Етістік)
13) Жүрек (не?
З.е)
14) Қылықты (қандай?
С.е)
15) Қызықты (қандай?
С.е)
16) Мәртебелі
(қандай? С.е)
5 – тапсырма (жеке
жұмыс)
https://www.educaplay.com/learning-resources/17955138-learning_resource.html
1.Заттың түсін,
көлемін, сапасын, дәмін, пішінін білдіретін сөздерді не
дейміз?
а) сын
есім
ә) зат
есім
б)
етістік
2. Сын есімнің
сұрақтарын көрсет.
а) Не істеді? Не
қылды? Қайтті?
ә) Қандай?
Қай?
б) Қанша? Неше?
Нешінші?
3.Заттың сынын
білдіріп тұрған қай сөздер?
а) он,
доп
ә) жүгірді,
ала
б) биік,
қызыл
4. Түбір сөзді
тап.
а)
биші
ә)
қазақ
б)
өнерпаз
5.Дұрыс жазылған
сөзді тап.
а)
абтобус
ә)
автобс
б)
автобус
«Ноутбук» әдісі
арқылы кері байланыс береді
Үйге:59
жаттығу
амандасады
ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыруға
қатысады
топтарға
бөлінеді
өткен сабақтар
бойынша сұрақтарға жауап
береді
етістік туралы
білімдерін пысықтайды< | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














