Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері

Тақырып бойынша 29 материал табылды

Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім:

Ұлы Дала көшпенділерінің империялары

Педагогтің аты-жөні:

Сатыбаева А

Күні:

22.01.26

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;

10.3.2.4 Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу.

Сабақтың мақсаты:

Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын және мемлекеттіліктің қалыптасу тарихи кезеңдерін зерттейді.

Тарихи концепт

өзгеріс пен сабақтастық

Құндылықтарға баулу:

Тәуелсіздік пен отаншылдық, бірлік пен ынтымақ

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Өткен сабақты бір сөйлем арқылы еске түсіру

Миға шабуыл: Сұрақтарға жауап бере отырып сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

1. Моңғолия жерінде өмір сүрген тайпалар?

2. Көшпелі түркі тайпаларын өз территорияларынан ығыстырған қай мемлекет?

3. Шыңғысхан құрған мемлекет территориясы бұған дейін болған қай қағанаттың шекарасымен бір немесе ұқсас?

Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


ҚБ мұғалімнің кері байланысы


Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам

Жаңа сабаққа кіріспе

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

31 мин.

«Кинометафора» әдісі арқылы бейнматериал көрсету

Сұрақтар

  • Шыңғыс хан жаулап алған жерлерін қаншаь ұлысқа бөлді?

  • Шыңғыс ханның ұлыыстары ыдыраған соң қандай мемлекеттер пайда болды?

Т.Ж. І тапсырма.РЕТТ әдісі

  • Монғол империясының құрылуына көшпелілердің мемлекеттілік дәстүрінің әсері қандай?

Тапсырма. Мәтінді оқи отырып тапсыманы орындаңдар

Р (Pace (Қарқын) формуласы ұсынылады – Өзгерістер қаншалықты жылдам жүрді?

Е Extent (Масштаб) – өзгерістер қаншалықты елеулі/ауқымды болды?

Т Turning points (Бетбұрысты сәттер) – қандай бетбұрыстар болды?

Т Trends (Үрдістер) – ұзақ уақыт кезеңінде прогрестен регреске қарай өзгеру үрдісі болды ма?);


Талқылау сұрақтары:

  • Тапсырма қиын болған жоқпа?

  • Мақсатымызға жеттік па?

ЕБҚ оқушыға топта қолдау көрсетіледі

ЖұЖ. ІІ-тапсырма: картамен жұмыс

Тапсырма: картаға ұлыстарды белгілеңдер

Талқылау сұрақтары:

  • Мемлекеттерлің аумағын анқты белгілей алдық па?

ЕБҚ оқушылағ жұбы қолдау білдіреді

Ж.Ж. ІІІ тапсырма. Тестті орындаңдар

01Монғол империясының негізін қалаған Шынғыс хан қай кездері өмір сүрді?

1150-1227ж.1155-1225ж.1150-1225ж.1155-1227ж.

02Шыңғысханның бала кезіндегі аты?

ТемучинЖамұқаТоғрылБату

03Моңғол хандығы құрылды ?

1204 жылы1205 жылы1206 жылы1207 жылы

04Шыңғысхан мемлекетінің басты заңы

«Жеті жарғы»«Жасақ»«Кодекс комуникс»«Жылнамалар жинағы»

05Шыңғыс хан тұсындағы Монғол империясының астанасы

СығанақАлмалықҚарақорымЖетісу

06Шыңғыс хан 1217 жылы Күшіліктің Жетісудағы иеліктерін басып алуға аттандырды

Жошы хандыЖебе нояндыШағатайСүбедей ноянды

071218 жылы Шыңғыс хан жіберген саудагерлердің өлтірілуі бұл

Жұмсақ қала аталуыАшынас қаласОтырар опаты

Соғыс техникасы

08.Жошы ұлысының орнына құрылған алғашқы ірі мемлекеттердің бірі

Алтын ОрдаҚулагу мемлекетіШайбани мемлекетіАқ Орда

10Алтын Ордада салықты кім жинады?

УәзірлерӘскерлерБасқақтарНояндар

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп ойларынмен бөліседі.

ҚБ мұғалімнің кері байланысы

Дескриптор:

Монғол империясының құрылуына көшпелілердің мемлекеттілік дәстүрінің әсері кестеде талдайды

https://www.youtube.com/watch?v=A1vP649xzI4 ДК экраны

10-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Слайд.

































https://wayground.com/admin/quiz/6970dde35dd095d0cea08e6a/edit

















Оқушылар жұптаса отырып орындайды















ҚБ мұғалімнің кері байланысы

Дескриптор:

Картаға ұлыстардың аумағын белгілейді






ҚБ мұғалімнің кері байланысы

Дұрыс жауаптары арқылы өзін өзі бағалау

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин

Қорытынды:

Шыңғыс ханның мұрагерлері құрған мемлекеттер арасында қандай байланыстар болған

Мақсатымызға жеттік па?

Үйге тапсырма: Қазақстан жерінде құрылған мемлекеетер туралы жазып келу

Рефлексия: Білдім, білемін, білгім келеді

қорытынды жасайды.



ДК экраны




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі