|
Сынып жетекшінің аты-жөні |
Айтимбаева Гулшат |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 “В” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Ер бала - отау иесі» |
|
|
|
|
|
|
Мақсаты |
Ұл балаларды отбасындағы ер адамның рөліне құрметпен қарауға, жауапкершілік пен міндеттерді орындауға баулу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10мин
|
Оқушылармен амандасу, сыныптың сабаққа дайындық деңгейін тексеру. Сынып сағатының тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру. Кіріспе (10 минут):«Ер бала – отау иесі» тақырыбына кіріспе әңгіме жүргізу.Ұл балалардың отбасындағы рөлі мен жауапкершіліктері туралы сұрақ-жауап ұйымдастыру. Әңгімелеу: Қазақ халқының дәстүрінде ер адамның отбасы мен қоғамдағы орны туралы әңгімелеу.
Мұғалім оқушыларға қазақ халқының дәстүрінде ер
адамның қоғамдағы және отбасындағы орны туралы айтып береді. Ер бала — әулеттің жалғасы, ру мен ұлттың абыройы, қорғаны.Құдандалықта, ел басқаруда, жорықтарда, ауылдың тіршілігінде ер азаматтардың шешуші рөлі.Қазақы танымда әке — тәрбиеші, ұстаз, қорған, отбасы көшбасшысы.«Жігітке жеті өнер де аз», «Бес аспап» ұғымдарының мағынасы – жан-жақты дамыған азамат қалыптастыру. Мұғалім оқушыларға мынадай сұрақтар қоя алады: Қазіргі заманда ер адамның қандай қасиеттері маңызды?Өз отбасыңдағы әкеңнің немесе атаңның қандай жақсы қасиеттерін үлгі тұтасың? |
Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Оқушылар сұраққа жауап береді |
|
Интерактивті тақта
Слайдтар
Үлестірмелі материалдар |
|
Сабақтың ортасы
15мин |
Топтық жұмыс: Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа «Ұл бала – отау иесі» тақырыбына қатысты жағдайлық тапсырмалар беру. Әр топ өз пікірін ортаға салады. Видеоролик көрсету: Қазақ отбасындағы ер адамның рөлі туралы қысқаша бейнемазмұн көрсету. |
«Ұл бала – отау иесі» тақырыбына қатысты жағдайлық тапсырмаларды топтасып орындайды |
|
Қазақтың ұлттық киімдері мен ою-өрнектері бейнеленген суреттер |
|
Сабақ тың соңы 5мин |
Қорытынды (5 минут):Оқушылардың пікірлерін тыңдау, сұрақтарға жауап беру.Сынып сағатының негізгі идеяларын қорытындылау. Үй тапсырмасы: Менің отбасымдағы ер адамның рөлі» тақырыбында эссе жазу.
|
|
Сабақтағы іс-әрекетіне рефлексия жасайды. |
Рефлексия
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сынып сағаты
сынып сағаты
|
Сынып жетекшінің аты-жөні |
Айтимбаева Гулшат |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 “В” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Ер бала - отау иесі» |
|
|
|
|
|
|
Мақсаты |
Ұл балаларды отбасындағы ер адамның рөліне құрметпен қарауға, жауапкершілік пен міндеттерді орындауға баулу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10мин
|
Оқушылармен амандасу, сыныптың сабаққа дайындық деңгейін тексеру. Сынып сағатының тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру. Кіріспе (10 минут):«Ер бала – отау иесі» тақырыбына кіріспе әңгіме жүргізу.Ұл балалардың отбасындағы рөлі мен жауапкершіліктері туралы сұрақ-жауап ұйымдастыру. Әңгімелеу: Қазақ халқының дәстүрінде ер адамның отбасы мен қоғамдағы орны туралы әңгімелеу.
Мұғалім оқушыларға қазақ халқының дәстүрінде ер
адамның қоғамдағы және отбасындағы орны туралы айтып береді. Ер бала — әулеттің жалғасы, ру мен ұлттың абыройы, қорғаны.Құдандалықта, ел басқаруда, жорықтарда, ауылдың тіршілігінде ер азаматтардың шешуші рөлі.Қазақы танымда әке — тәрбиеші, ұстаз, қорған, отбасы көшбасшысы.«Жігітке жеті өнер де аз», «Бес аспап» ұғымдарының мағынасы – жан-жақты дамыған азамат қалыптастыру. Мұғалім оқушыларға мынадай сұрақтар қоя алады: Қазіргі заманда ер адамның қандай қасиеттері маңызды?Өз отбасыңдағы әкеңнің немесе атаңның қандай жақсы қасиеттерін үлгі тұтасың? |
Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Оқушылар сұраққа жауап береді |
|
Интерактивті тақта
Слайдтар
Үлестірмелі материалдар |
|
Сабақтың ортасы
15мин |
Топтық жұмыс: Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа «Ұл бала – отау иесі» тақырыбына қатысты жағдайлық тапсырмалар беру. Әр топ өз пікірін ортаға салады. Видеоролик көрсету: Қазақ отбасындағы ер адамның рөлі туралы қысқаша бейнемазмұн көрсету. |
«Ұл бала – отау иесі» тақырыбына қатысты жағдайлық тапсырмаларды топтасып орындайды |
|
Қазақтың ұлттық киімдері мен ою-өрнектері бейнеленген суреттер |
|
Сабақ тың соңы 5мин |
Қорытынды (5 минут):Оқушылардың пікірлерін тыңдау, сұрақтарға жауап беру.Сынып сағатының негізгі идеяларын қорытындылау. Үй тапсырмасы: Менің отбасымдағы ер адамның рөлі» тақырыбында эссе жазу.
|
|
Сабақтағы іс-әрекетіне рефлексия жасайды. |
Рефлексия
|
шағым қалдыра аласыз













