Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
15.09.2025 |
|
|
Сынып жетекші: |
Хайратбек Махпал |
|
|
Сынып: 8 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 14-САБАҚ 8- сыныптар: Менің қандай құқығым бар?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға буллингтің түрінің ерекшеліктерін түсіндіру. Оқушыларды буллингке қарсы күресуге және қолдау көрсетуге үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Оқушыларды еңбексүйгіштікке, шаруақорлыққа, іскерлікке, үнемді болуға, еңбекке сүйіспеншілік пен еңбек адамдарына құрметпен қарауға тәрбиелеу Қауіпсіздік сабақтың мақсаты:оқушыларды олардың құқықтары мен міндеттерімен, сондай-ақ оларды қорғау тетіктерімен таныстыру. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
Негізгі міндеттер: 1. Балалар мен жасөспірімдердің негізгі құқықтарын қарастыру. 2. Құқықтарды қорғаудың қандай тетіктері бар екенін түсіндіру. 3. Балаларды құқықтары бұзылған жағдайда көмек сұрауға үйрету. Материалдар мен ресурстар: - Бала құқықтарының мысалдарымен таныстыру. |
|
|
Дәйексөз |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|
|
Құндылық |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Буллингтің анықтамасын талқылау. Реляцион буллингтің (қорқыту) ерекшеліктерін айту. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ «МЕНІҢ ҚАНДАЙ ҚҰҚЫҒЫМ БАР?» Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін) Баланың қандай құқықтары бар? Қазақстан Республикасындағы балалардың құқықтары Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы №345 «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» заңы (бұдан әрі – заң мәтіні бойынша) кәмелетке толмағандардың негізгі құқықтары мен міндеттерін айқындайды, сондай-ақ олардың құқықтары бұзылған жағдайда жүгіну тәртібін регламенттейді. Баланың өмір сүруге, қорғауға, денсаулығын қорғауға, тұрғын үйге, білім алуға, даралық және оны сақтау құқығына, мемлекеттік көмекке құқығы бар. «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы №345 Заңы, №15, 16, 16-1, 17, 19, 20, 35, 36, 37, 38, 39-1 баптар. ➢ отбасында өмір сүру және тәрбиелеу; ➢ оның ата-анасы кім екенін білу; ➢ ата-аналардың тәрбиесіне, ал олар болмаған немесе ата-ана құқықтарынан айырылған жағдайда-қорғаншының, қамқоршының немесе балалар мекемесінің тәрбиесіне; ➢ жан-жақты даму; ➢ адамның қадір қасиетін құрметтеу; ➢ ата-анасымен, әжесімен, атасымен, ағаларымен, әпкелерімен және басқа туыстарымен қарым-қатынас жасау; ➢ өз пікірін білдіруге арналған өтініш; ➢ тегі, аты, әкесінің атын алуға арналған құжат. Балалардың құқықтарын қорғау ұйымдарының байланыстары бар үлестірме материалдар. 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Зерттеу (шығармашылық зертханадағы жұмыс) Білім алушыларға қажетті ақпаратты зерделеу және іріктеу қажет. ҚР Конституциясының баптарын зерделеу кезінде әрбір топ өз бөлімін келесі кестеде толтырады: Азаматтық құқық Саяси құқық Әлеуметтікэкономикалық құқық Мәдени құқық - Балалардың құқықтары мен міндеттері туралы талқылау. - Негізгі құқықтардың мысалы (білім алу құқығы, медициналық көмек, қауіпсіздік және т.б.). - Құқықтар бұзылған жағдайда не істеу керектігін талқылау. - Балалардың құқықтарын қорғайтын ұйымдардың мысалдары (Бала құқықтары жөніндегі комитет, ювеналды полиция, балалар омбудсмендері). 3. Қорытынды - Сабақты қорытындылау. - Өз құқықтарыңызды қорғау бойынша кеңестер және көмекке қайда жүгіну керек (жадынамада). |
«ҚазақстанРеспубликасындағыБала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылы8 тамыздағы№ 345 Заңы 15-бап Баланың білім алу құқығы 16-бап Баланың еңбек бостандығына құқығы 16-1-бап Баланың экономикалық қанаудан қорғау құқығы 17-бап Баланың мемлекеттік көмекке құқығы 19-бап Баланың демалуға және демалуға құқығы 20-бап Баланың міндеттері 35-бап Бала және дін 36-бап Баланы әлеуметтік ортаның теріс әсерінен қорғау 37-бап Баланы алкоголь өнімдері мен темекі өнімдерінің зиянды әсерінен қорғау 38-бап Баланы психоактивті заттардан, күшті немесе улы заттардан қорғау 39-1-бап Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таралуын, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойынсауық орындарында болу тәртібін мемлекеттік бақылау Сонымен қатар, баланың негізгі құқықтары бойынша құқықтар анықталған:
|
https://drive.google.com/file/d/1wmwTmpH3kzXagil-u_QHoy6a-GAs3lAh/view https://youtu.be/nuFxGnJUWGc?si=VrnUmbx2IXXfcY2S
|
|
Ортасы (20 мин) |
Булинг дегеніміз не? 1.Жүйелі қысым Булинг - бұл белгілі бір адамға қарсы жүйелі түрде физикалық, вербалды, психологиялық немесе әлеуметтік қысқм көрсету. 2.Кемсіту мен Қорқыту Булингтің мақсаты - адамды қорлау, сорлату және кемсіту арқылы қорқыту. 3.Билеушілік пен төмендету Булингті жасаушы өзін басқалардан жоғары қойып, өзіне билік жүргізеді және құрбанын төмендетеді.
-Буллинг пайда болу себептері
Әлеуметтік себептер-отбасындағы қақтығыстар, достар тобының әсері, мектептегі ортаның қолайсыздығы.
Жеке себептер-өзіне сенімсіздік, өз-өзіне қанағаттанбау, агрессивтілік, кек алғыштық.
Институционалдық себептер-мектепте буллингті тоқтатуға бағытталған саясаттың жоқтығы, қадағалаудың Булингтен зардап шеккендердің оқу үлгерімі мен денсаулығына әсері 1-Академиялық үлгерім Булингке ұшыраған студенттер мектептегі оқу үлгерімі мен сыныптағы қатысуы төмендейді. 2-Психологиялық ауыртпалықтар-булингтің салдарынан құрбандар стресс, қобалжу, депрессия сияқты психологиялық мәселелермен бетпе-бет келеді. 3-Денсаулық мәселелері-булингке ұшыраған студенттердің физикалық денсаулығы да нашарлайды, мысалы, ұйқы бұзылысы, тәбеті нашарлауы.
|
Оқушылар тыңдайды
Себептер мен салдарларды талқылау (15 минут)** - Оқушыларды топтарға бөліп, буллингтің себептерін талқылау. - Әр топ өз пікірлерін таныстырады. - Буллингтің салдарын және оған қарсы күресудің маңыздылығын талқылау.
- Буллингтен қорғану үшін нақты әдістерді қарастыру: - Ашық сөйлесу (ата-аналар, мұғалімдер). - Достармен бірігіп әрекет ету. - Көмек сұрау. - Оқушыларға қысқа рөлдік ойын ұйымдастыру. Оқушылар лекцияны тыңдайды. |
|
|
Соңы
|
Қорытынды: буллингпен күрестегі жеңіс Жан-жақты күрес-булингпен тиімді күресу үшін оқушылар, ата-аналар, мұғалімдер және мектеп әкімшілігінің бірлескен күш-жігері қажет. Бірлескен жауапкершілік-әрбір тарап өз міндеттерін орындап, мектепте қауіпсіз және жайлы орта қалыптастыруы маңызды Жеңіс Үміті-булингпен табанды күрес пен қажырлы жұмыс арқылы оны жеңуге болады. Тек бірлесіп ғана оған қарсы тұра аламыз. Кері байланыс: әр оқушы буллинг туралы не білді, қандай сезімде болды, не өзгерту керек. |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сынып сағаты Буллингтен қорған, ҚМЖ
Сынып сағаты Буллингтен қорған, ҚМЖ
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
15.09.2025 |
|
|
Сынып жетекші: |
Хайратбек Махпал |
|
|
Сынып: 8 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 14-САБАҚ 8- сыныптар: Менің қандай құқығым бар?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға буллингтің түрінің ерекшеліктерін түсіндіру. Оқушыларды буллингке қарсы күресуге және қолдау көрсетуге үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Оқушыларды еңбексүйгіштікке, шаруақорлыққа, іскерлікке, үнемді болуға, еңбекке сүйіспеншілік пен еңбек адамдарына құрметпен қарауға тәрбиелеу Қауіпсіздік сабақтың мақсаты:оқушыларды олардың құқықтары мен міндеттерімен, сондай-ақ оларды қорғау тетіктерімен таныстыру. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
Негізгі міндеттер: 1. Балалар мен жасөспірімдердің негізгі құқықтарын қарастыру. 2. Құқықтарды қорғаудың қандай тетіктері бар екенін түсіндіру. 3. Балаларды құқықтары бұзылған жағдайда көмек сұрауға үйрету. Материалдар мен ресурстар: - Бала құқықтарының мысалдарымен таныстыру. |
|
|
Дәйексөз |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|
|
Құндылық |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Буллингтің анықтамасын талқылау. Реляцион буллингтің (қорқыту) ерекшеліктерін айту. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ «МЕНІҢ ҚАНДАЙ ҚҰҚЫҒЫМ БАР?» Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін) Баланың қандай құқықтары бар? Қазақстан Республикасындағы балалардың құқықтары Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы №345 «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» заңы (бұдан әрі – заң мәтіні бойынша) кәмелетке толмағандардың негізгі құқықтары мен міндеттерін айқындайды, сондай-ақ олардың құқықтары бұзылған жағдайда жүгіну тәртібін регламенттейді. Баланың өмір сүруге, қорғауға, денсаулығын қорғауға, тұрғын үйге, білім алуға, даралық және оны сақтау құқығына, мемлекеттік көмекке құқығы бар. «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы №345 Заңы, №15, 16, 16-1, 17, 19, 20, 35, 36, 37, 38, 39-1 баптар. ➢ отбасында өмір сүру және тәрбиелеу; ➢ оның ата-анасы кім екенін білу; ➢ ата-аналардың тәрбиесіне, ал олар болмаған немесе ата-ана құқықтарынан айырылған жағдайда-қорғаншының, қамқоршының немесе балалар мекемесінің тәрбиесіне; ➢ жан-жақты даму; ➢ адамның қадір қасиетін құрметтеу; ➢ ата-анасымен, әжесімен, атасымен, ағаларымен, әпкелерімен және басқа туыстарымен қарым-қатынас жасау; ➢ өз пікірін білдіруге арналған өтініш; ➢ тегі, аты, әкесінің атын алуға арналған құжат. Балалардың құқықтарын қорғау ұйымдарының байланыстары бар үлестірме материалдар. 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Зерттеу (шығармашылық зертханадағы жұмыс) Білім алушыларға қажетті ақпаратты зерделеу және іріктеу қажет. ҚР Конституциясының баптарын зерделеу кезінде әрбір топ өз бөлімін келесі кестеде толтырады: Азаматтық құқық Саяси құқық Әлеуметтікэкономикалық құқық Мәдени құқық - Балалардың құқықтары мен міндеттері туралы талқылау. - Негізгі құқықтардың мысалы (білім алу құқығы, медициналық көмек, қауіпсіздік және т.б.). - Құқықтар бұзылған жағдайда не істеу керектігін талқылау. - Балалардың құқықтарын қорғайтын ұйымдардың мысалдары (Бала құқықтары жөніндегі комитет, ювеналды полиция, балалар омбудсмендері). 3. Қорытынды - Сабақты қорытындылау. - Өз құқықтарыңызды қорғау бойынша кеңестер және көмекке қайда жүгіну керек (жадынамада). |
«ҚазақстанРеспубликасындағыБала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылы8 тамыздағы№ 345 Заңы 15-бап Баланың білім алу құқығы 16-бап Баланың еңбек бостандығына құқығы 16-1-бап Баланың экономикалық қанаудан қорғау құқығы 17-бап Баланың мемлекеттік көмекке құқығы 19-бап Баланың демалуға және демалуға құқығы 20-бап Баланың міндеттері 35-бап Бала және дін 36-бап Баланы әлеуметтік ортаның теріс әсерінен қорғау 37-бап Баланы алкоголь өнімдері мен темекі өнімдерінің зиянды әсерінен қорғау 38-бап Баланы психоактивті заттардан, күшті немесе улы заттардан қорғау 39-1-бап Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таралуын, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойынсауық орындарында болу тәртібін мемлекеттік бақылау Сонымен қатар, баланың негізгі құқықтары бойынша құқықтар анықталған:
|
https://drive.google.com/file/d/1wmwTmpH3kzXagil-u_QHoy6a-GAs3lAh/view https://youtu.be/nuFxGnJUWGc?si=VrnUmbx2IXXfcY2S
|
|
Ортасы (20 мин) |
Булинг дегеніміз не? 1.Жүйелі қысым Булинг - бұл белгілі бір адамға қарсы жүйелі түрде физикалық, вербалды, психологиялық немесе әлеуметтік қысқм көрсету. 2.Кемсіту мен Қорқыту Булингтің мақсаты - адамды қорлау, сорлату және кемсіту арқылы қорқыту. 3.Билеушілік пен төмендету Булингті жасаушы өзін басқалардан жоғары қойып, өзіне билік жүргізеді және құрбанын төмендетеді.
-Буллинг пайда болу себептері
Әлеуметтік себептер-отбасындағы қақтығыстар, достар тобының әсері, мектептегі ортаның қолайсыздығы.
Жеке себептер-өзіне сенімсіздік, өз-өзіне қанағаттанбау, агрессивтілік, кек алғыштық.
Институционалдық себептер-мектепте буллингті тоқтатуға бағытталған саясаттың жоқтығы, қадағалаудың Булингтен зардап шеккендердің оқу үлгерімі мен денсаулығына әсері 1-Академиялық үлгерім Булингке ұшыраған студенттер мектептегі оқу үлгерімі мен сыныптағы қатысуы төмендейді. 2-Психологиялық ауыртпалықтар-булингтің салдарынан құрбандар стресс, қобалжу, депрессия сияқты психологиялық мәселелермен бетпе-бет келеді. 3-Денсаулық мәселелері-булингке ұшыраған студенттердің физикалық денсаулығы да нашарлайды, мысалы, ұйқы бұзылысы, тәбеті нашарлауы.
|
Оқушылар тыңдайды
Себептер мен салдарларды талқылау (15 минут)** - Оқушыларды топтарға бөліп, буллингтің себептерін талқылау. - Әр топ өз пікірлерін таныстырады. - Буллингтің салдарын және оған қарсы күресудің маңыздылығын талқылау.
- Буллингтен қорғану үшін нақты әдістерді қарастыру: - Ашық сөйлесу (ата-аналар, мұғалімдер). - Достармен бірігіп әрекет ету. - Көмек сұрау. - Оқушыларға қысқа рөлдік ойын ұйымдастыру. Оқушылар лекцияны тыңдайды. |
|
|
Соңы
|
Қорытынды: буллингпен күрестегі жеңіс Жан-жақты күрес-булингпен тиімді күресу үшін оқушылар, ата-аналар, мұғалімдер және мектеп әкімшілігінің бірлескен күш-жігері қажет. Бірлескен жауапкершілік-әрбір тарап өз міндеттерін орындап, мектепте қауіпсіз және жайлы орта қалыптастыруы маңызды Жеңіс Үміті-булингпен табанды күрес пен қажырлы жұмыс арқылы оны жеңуге болады. Тек бірлесіп ғана оған қарсы тұра аламыз. Кері байланыс: әр оқушы буллинг туралы не білді, қандай сезімде болды, не өзгерту керек. |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
шағым қалдыра аласыз













