Материалдар / Сынып сағатының қмжсы Ананың аялы алақаны челлендж

Сынып сағатының қмжсы Ананың аялы алақаны челлендж

Материал туралы қысқаша түсінік
Сынып сағатының қмжсы Ананың аялы алақаны челлендж
Авторы:
20 Ақпан 2025
68
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

Ата-аналарды педагогикалық қолдау орталығы

«Ананың аялы алақаны» челленджі /

«Жарақаттанған, жаралап алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсете білуге дағдылану» ЖЖЕ№ 4 Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

25-САБАҚ

3- сыныптар: «Бейтаныс адамдардың қулығы»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға ананың қамқорлығы мен мейірімі туралы түсінік беру.

-жарақат түрлерін және алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін түсіндіру.Ізгілікке, құрметке, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: балаларды түрлі жағдайларда бейтаныс адамдармен өзін дұрыс ұстауға үйрету.

Дәйексөз

«Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік»

Құндылық

Тәуелсіздік және отаншылдық айы

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.

- Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

- Психологиялық ахуал қалыптастыру.

- Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді түсіндіру.

- Мұғаліммен амандасады.

- Сабаққа дайындалады.

- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.

Компьютер





Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

5 САБАҚ. «БЕЙТАНЫС АДАМДАРДЫҢ ҚУЛЫҒЫ»

Сабақтың барысы

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). Мақсат қою. Тақырыпты анықтау.

-Суреттерді қарап шығып, сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайық.



Сабақтың мақсаты: бейтаныс адамдармен қарым-қатынас жасамау дағдыларын қалыптастыру.

Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау

- Сен көшеде бейтаныс адамдармен сөйлескен жағдайлар болды ма? Бұл жағдай қалай болды?

- Неге ата-аналар мен педагогтер балаларға көшедегі бейтаныс адамдармен сөйлесуге, қарым-қатынас жасауға тыйым салады?

Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындау шешімдері (6 минут).

Топтық жұмыс. Әр топ түрлі жағдаяттар жазылған карточкаларды алып, сахналап көрсетеді. Дайындыққа 2 минут беріледі.

1- топ. Бейтаныс адам өзін баланың анасының танысымын деп, баланы өзімен бірге баруға көндіргісі келеді. Мысалы, «Менімен бірге дүкенге барасың ба, мен саған кәмпит сатып әперемін», «Менің үйімде тотықұс бар, сенімен достасқысы келеді».

2- топ. Сымбатты жас жігіт баланы өзінің жаңа машинасына отыруға шақырады: «Отыр! Үйдің жанында машинамен жүреміз. Рульге отырғың келе ме?

Біз шамалы серуендейміз. Тіпті анаң да білмей қалады». Жауап беру үлгісі:

«Рақмет, мен асығыспын!», «Кешіріңіз, мені анам күтіп отыр», «Бізде де дәл осындай машина бар», «Мен сізбен сөйлескім келмейді!».

3. Қорытынды. Рефлексия (2минут).

-Бүгінгі сабақтан қандай маңызды нәрсені түсіндіңдер?

Үйде өз іні-қарындастарыңа бейтаныс адамдармен сөйлесу тәртібін түсіндіріңдер.



3- топ. Бейтаныс адам пәтердің қоңырауын соғады. Жеделхат әкелгенін айтады. Балалар үйде жалғыз болады. Балалардың жауаптары: «Қазір мен анамды шақырамын (көршісіне телефон соғады), «Анам ваннада, кішкене күте тұрыңыз».

4- топ: Бала гипермаркетте адасып қалады. Ол не істеуі керек?

Жүгіріп анасын іздейді.

Адасқан жерінде тұрады.

Полиция қызметкеріне көмекке жүгінеді.

«Сенің анаңды жаңа ғана көрдім, жылап, сені іздеп жүр» деген бейтаныс адамға еріп кетеді. Қасында өтіп бара жатқан адамнан жақын жердегі полиция бөлімшесіне апаруды өтінеді.

Сатушыдан көмек сұрайды.

Қасынан өтіп бара жатқан адамнан полиция бөлімшесіне телефон соғып, оның адасып қалғанын және қай жерде екенін хабарлауды өтінеді.

Жағдаяттар қарастырылып, талқыланып, дұрыс шешімі таңдалады.





Ортасы (30 мин)



"Ананың мейірімі дегеніміз не?"

"Анаң саған қалай қамқорлық жасайды?"

"Қоғамдық көлікте өзіңді қалай ұстау керек?"

Оқушылардың жауаптары тыңдалады.


8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні – аналарды, әжелерді, апалар мен әпкелерді құрметтеу күні. Бұл мейрамда балалар аналарына алғыс айтып, жылы сөздер айтып, сыйлықтар дайындайды.


Ана – өмірдің шуағы, мейірім мен махаббаттың символы. Ананың қамқорлығы мен сүйіспеншілігі әр баланың жүрегінде ерекше орын алады.


1. «Ананың аялы алақаны» челленджі

-Оқушылар анасына арнап ашықхат жасайды (алақанын қағазға бастырып, ішіне тілек жазады).

- "Менің анам" тақырыбында әңгімелесу (балалар аналары туралы айтып береді).

-Ана туралы өлең немесе ән айту (мысалы, "Ана туралы жыр").

Шығармашылық жұмыс:

Сурет салу: "Мен және анам" тақырыбында.


"Жарақат алып көрдің бе?"

"Жарақат алғанда не істеу керек?"

"Жедел жәрдемді қашан шақыру қажет?"


Бастапқы медициналық көмек көрсету ережелері:


  • Жараны таза сумен немесе антисептикпен жуу.

  • Қан тоқтату үшін жараға таза дәкемен басу.

  • Күйік болған жағдайда мұз басуға болмайды, салқын сумен шайып, арнайы жақпа май қолдану.

  • Мұрыннан қан кетсе, басты төмен түсіріп, мұрынды сәл қысу керек.

  • Көгерген жерге суық зат қою.

  • Ауыр жарақат жағдайында ересектерді немесе жедел жәрдемді шақыру.


Мұғалім мысалдар айтып, оқушылар дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды:

Жараны кір сумен жуу ( бұрыс)

Жараға таза мата басу (дұрыс)

Күйген жерге май жағу ( бұрыс)

Мұрыннан қан кетсе, басты артқа шалқайту ( бұрыс)

Қол кесілсе, жедел жәрдем шақыру ( дұрыс)



Оқушылар сұраққа жауап береді



Оқушылар тыңдайды








«Ананың аялы алақаны» челленджіне қатысады









Шығармашылық тапсырманы орындау











Соңы


(2 мин)




Рефлексия:

"Анаңа бүгін қандай жылы сөз айтқың келеді?"

"Бүгін сабақтан не үйрендің?"


презентация

















Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі