Сабақтың тақырыбы:
«Білім-байлықтың кені»
Машықкердің аты-жөні: Хамитова Эльмира
Күні: 20.11.2020
СЫНЫП: 4 Қатыспаған оқушылар саны:
Қатысқан оқушылар саны:
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары:
**1.математика сабағында алған білімдерін тереңдету
2.Тез ойлауға , шапшаң есептеуге баулу, ой өрісінкеңейту,
3.Ұжымдылыққа, ептілікке тәрбиелеу
Сабақ нәтиж есі: Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:тапсырмалар
орындау барысында оқушылардың ақыл - ой өрісі дамиды.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:оқушылар
тапқырлыққа, алғырлыққа тәрбиелене ді.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: алғанбілімдерін
өмірде қолдана алады.
Бағалау критерийі:Топта берілген логикалық есептерді шеше алады.
Проблемалық жағдайлардан шыға алады.
Жұмбақтарды дұрыс әрі ша пшаң орындай алады.
Тілдік мақсаттар: Санау, қосу, шарты, сұрағы, шешуі, жауабы.
Құндылықтарды дарыту:Сабақ барысында тапсырмаларды орындау үшін топта,жұпта бірігіп
жұмыс істеу арқылы ынтымақтастық, ашықтық, еңбек және
шығармашылық құндылықтарды дарыту.
Пәнаралық байланыс:АКТ пәнімен байланысты
Дене шынықтыру жатттығуларын кіріктіру
Дүниетану және музык а пәнімен байланысты
Алдыңғы менгерілген білім:Есептерді әртүрлі әдістермен шығара алады.
Сабақтың жоспары
Берілген уақытЖоспарланған жаттығулар: Ресурстар
Сабақтың
басы
5 минут
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық
Жұмыс ережесін келісу.(топтар,жұпта)
Математика керек әр күнг е,
Математика керек әркімг е.
Есеп қажет өмірде,
Есепсіз білім білім бе?!
- Саламатсыздар ма, 4-сынып оқушылары! Бүгінгі м атематикадан
сыныптан тыс сабағымызға қош к елдіңіздер!
Қайырлы күн,достар!
Бүгінгі күн, міне,
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз
Кілең бестіктер болсын!!!
-Үй жұмысын тексеру
-Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Бір, екі, үш,
Отырамыз тып – тыныш .
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз!
Ортасы
30минут
ІІ Негізгі бөлім
Қызығушылықты ояту тапсырмалары:
Логикалық есептер
Мадина мен Зарина апалы-сіңілі. Мадинаның екі ағасы,Заринаның екі
ағасы бар. Олардың отбасында неше бала бар? (4)
Аулада өсіп тұрған биік ағашқа 2 торғай және 4 көб елекұшып келіп
қонды. Барлығы неше құс болды? (2)
Бес жарым таяқтың неше ұшы бар? (12)
1 шоколадты 100 теңгег сатып аламыз, бір жарым шоколадтыше?
(200)
Егер үстел бұрышының біреуін кесіп тастаса неше бұрышы
қалады? (5)
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
Салыстыру
1382м >1328м 1га > 1000м
2
9 км 7м < 90 007м 14а = 1400м
2
Дәптермен жұмыс
а) Көркем жазу минуты 6 мен 9 сандарын көркем жазу
ә) Математикалық диктант
1) х пен 9-дың қосындысын 3-ке бөл
2) а-ны 615 пен217-нің айырмасына қос
3) 47 мен 19-дың көбейтіндісінен 2400-дің 80-ге бөліндісіназайт
4) 53 пен 7-нің көбейтіндісін 815 пен793-тің айырмасынакөбейт
Дескриптор:
-логикалық сұрақтарға жауап береді
-салыстыру жұмысы орындайды
- көркем жазу минуты 6 мен 9 сандарын көркем жазады
- математикалық диктант
Логикалық есептер
Оқушы мектептен үйге дейінгі жолдың 2/5 бөлігін 10минутта жүріп
өтеді. Осындай жылдамдықпен үйіне неше минутта үйінежетеді? (25
минут)
Ағаштың алғаш отырғызылған кездегі биіктігі 75 см.Ол әр жыл сайын
өзінің ұзындығынан 1/5 –іне өседі. 3 жылдан соң оныңбиіктігі қанша
болады? (120 см)
Ағаш үстінде 100 торғай отырған, аңшы 10 торғайдыатып алды.
Нешеуі қалды? (10 торғай)
Анасы қызынан 20 жас үлкен. Қызы ұлынан 3 жас үлкен.Анасы 40-та
болса, қызы неше жаста? (20 жаста)
ҚБ:«Жапондық әдіс» арқылы баға лау
Ооо- керемет
Еее - жақсы
Ммм – толықтыру керек
Графикалық диктант
Ауызша
логикалық
сұрақтар
Дәптермен
жұмыс
Ауызша
логикалық
сұрақтар
Нүктелерді сызықшалардың бағыты бойынша бір-бірімен
байланыстыр. Қызыл нүктеден баста. Ненің суреті салынды? Сурет
рамадағы қай суретке тиесілі?
Нүктелерді сызықшалардың бағыты бойынша бір-бірімен
байланыстыр. Қызыл нүктеден баста. Пайда болған пішіндерді
рамадағы пішіндердің түсіндей етіп боя.
Тест
1. Кему ретінде көрсетілген сандар:
а) 98,72,83,11,24. ә) 1 1, 24, 72, 83, 98 б) 98, 83,72, 24, 11
2. Дұрыс жауабын көрсет: 40+7∙3
а) 141 ә) 61 б) 121
3. 45 пен 5-тің айырмасына 32 мен 2-нің бөліндісінқосу:
а)74 ә)72 б)56
4. Бір баланың дене салмағы 36 кг, ал екіншісінің27 кг. Екінші
баланың дене салмағы біріншісінен неше кг жеңіл?
а) 9 кг ә)1 1 кг б) 63 кг
Көңілді санау
2 оқушыдан 4 оқушы шығады, 1 оқушы оқиды, екіншісібақылап
тұрады
Суретте қанша зат бейнеленген? (12 зат)
Дескриптор:
-графикалық диктантты орындайды
-тест сұрақтарына жауап береді
-көңілді санау жұмысын орындайды
-суретке қарап заттардың бейнелерінің санын табады.
ҚБ: «Смайликтермен»
Сабақтың
соңы
5 минут
Оқушылар «Кемпірқосақ» әдісі бойынша сабаққа керібайланысты
ауызша айтады.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
Кері байланыс парағы. «Бағдаршам» әдісі бойынша.
Жақсы қатысқан оқушыларды мадақтау.