Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сыныптан тыс іс - шара «Бейнелеу өнері әлеміне саяхат», 4 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Бейнелеу өнері әлеміне саяхат»
(Сыныптан тыс шара)
Күні: 10.04.18
Сынып: 4 «Ә»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың бейнелеу өнері жайындағы білімін
толықтыру, бейнелеу өнерінің қыр - сырын жан - жақты үйрету, алған
білімдерін еске түсіру.
Дамытушылық: Сурет салу дағдысын, логикалық ойлау, еске
түсіру, елестету қабілеттерін және шығармашылығын
арттыру.
Тәрбиелік: Өнерді құрмет тұту, оған сүйіспеншілігін
арттыру. Өнерге баулу, шығармашылыққа
тәрбиелеу.
Түрі:
сайыс
сабақ
Әдісі:
сұрақ-жауап, топпен жұмыс, құрастыру,
тақырыпқа сурет салу.
Көрнекілік: слайдтар, құрастырма суреттер,
карточкалар.
Құрал-жабдықтар:
плакат, қарындаштар,фломастер, қайшы, желім,
акварель бояулары, қылқалам.
Сабақ барысы:
Сәлеметсіздерме құрметті ұстаздар! Бүгінгі «Бейнелеу өнері әлеміне саяхат» атты сыныптан тыс іс – шарамызға қош келдіңіздер. Балалар, саяхатымызды бастамас бұрын ортаға шығып шеңбер құрайық, бүгінгі сабақта қандай көңіл – күй тілейсіңдер, соны қағазға смайлик түрінде салып бір – бірімізге сыйлайық.Орнымызға отырмай тұрып топқа бөлінейік. (Эмблема арқылы екі топқа бөлу).
Балалар, бүгінгі саяхатымыз сайыс түрінде өтеді.(Тақтаға Бейнелеу өнері елінің картасын іліп қоямын). Сендер әр аралда қарақшылар жасырған тапсырмаларды орындауларың қажет, тапсырмалардың барлығын орындасаңдар, қарақшының сендерге арналған тосын сыйы бар. Ортамызда екі топ сайысқа түспекші : І топ «Кескіндеме», ІІ топ «Графика». Әр топ өздерінің ұрандарымен таныстырып өтсін.
«Кескіндеме» тобы.
Талабы таудай баламыз,
Тамаша сурет саламыз.
Шабыттансақ белестерді,
Бағындыра аламыз.
«Графика» тобы
Біз өнерді сүйеміз,
Көңілімізге түйеміз.
Көрсетіп бар өнерді,
Жеңіске де иеміз.
Жүзден жүйрікті, мыңнан тұлпарды анықтайтын әділқазы алқасын сайлап алайық:
1.
2.
3.
4.
Саяхатымыз 4 кезеңнен тұрады:
1.«Қызғалдақтар »аралы.
2. «Натюрморт» аралы.
3. « Құпия сөздер » аралы.
4. «Граттаж» аралы.
Сайысымыздың әр кезеңі 5 баллмен бағаланады.Кезеңдермен таныс болсақ саяхатымызды бастайық.
1.«Қызғалдақтар аралы». Тапсырма: Сұрақтарға жауап бере отырып қызғалдақтарды жинап, гүл шоғын жасау қажет. Дұрыс жауапқа 1 қызғалдақ.
Барлық сұраққа дұрыс жауап берген топқа 5 ұпай беріледі. Ойлануға 1 минут беріледі.
Кескіндеме тобына:
-
Бейнелеу өнерінің жанрларын ата? (пейзаж, портрет, натюрморт, анималистік жанр, маринистік жанр)
-
Табиғат көрінісін бейнелейтін шығарма? (Пейзаж)
-
Суға тез еритін бояу? (Акварель)
-
Қарындаш дегеніміз не? (Сырты ағаштан, өзегі графиттен жасалған сурет салу құралы)
-
Аспан мен жердің қиылысатын сызығын не дейміз? (көкжиек сызығы)
-
Су әлемін бейнелейтін жанр қалай аталады? (маринистік жанр)
Графика тобына:
-
Бейнелеу өнерінің түрлерін ата? (кескіндеме, графика, дизайн, мүсін, сәулет өнері, сәндік -қолданбалы өнер)
-
Адам келбетін бейнелейтін жанр қалай аталады? (портрет)
-
Түстер неше түрге бөлінеді және қандай? (2-ге, жылы және суық)
-
Жануарларды бейнелейтін көркем шығарма? (анималистік жанр)
-
Қалам, тушьпен салынған өнер қалай аталады? (графика)
-
Натюрморт деген не? (Жансыз заттар бейнеленген көркем шығарма)
ІІ .«Натюрморт» аралы. Аппликация техникасында натюрморт құрастыр. Яғни, берілген суреттерді жапсырып ,натюрморт құрастыру қажет. Композиция дұрыс құрылған топқа 5 ұпай беріледі.
ІІІ. « Құпия сөздер» аралы. Берілген торкөздің ішіне жасырылған бейнелеу өнеріне байланысты сөздерді табу қажет. Көп сөз тапқан топқа 5 ұпай беріледі.
Н |
А |
Т |
Ю |
Қ |
Ы |
Л |
Қ |
А |
Л |
А |
М |
П |
Е |
Й |
Р |
М |
О |
Р |
Т |
М |
Ү |
С |
І |
А |
С |
З |
А |
Ж |
Г |
Р |
А |
Ф |
И |
К |
Н |
К |
Ә |
Қ |
А |
Р |
Ы |
Н |
Д |
А |
Ш |
А |
А |
В |
У |
П |
Е |
Р |
С |
П |
Е |
К |
Т |
И |
В |
А |
Л |
Д |
П |
О |
Р |
Т |
Р |
Е |
Т |
Т |
У |
Р |
Е |
И |
П |
А |
Л |
И |
Т |
Р |
А |
М |
Ш |
Е |
Т |
З |
А |
Й |
Н |
А |
Л |
Ь |
Б |
О |
Ь |
Л |
Ь |
К |
О |
М |
П |
О |
З |
И |
Ц |
И |
Я |
Барлығы 15 сөз: натюрморт, пейзаж, қылқалам, мүсін, акварель, сәулет, графика, қарындаш, перспектива,портрет, дизайн, палитра, альбом, тушь, композиция.
IV. «Граттаж» аралы. Граттаж – сырып салу техникасын қолданып «Су асты әлемі» атты тақырыпқа сурет салу.
VІ. Қорытынды. Сайысты қорытындылау. Әділ – қазылар алқасының шешімін тыңдап, топтарды марапаттау. Балалар сендер бүгінгі сабағымызда қарақшының жасырған тапсырмаларын өте жақсы орындап, белсенділік таныттыңдар. Сондықтан қарақшының сендерге арналған тосын сыйын табыс етуге рұқсат етіңіздер.
VІІ. Рефлексия.
Бояу тамшыларына (клякса):
1. Бүгінгі сабақта не ұнады?
2. Не үйрендің?
3. Қай кезең қиын болды? - деген сұрақтарға жауап жазып палитраға жапсырады.
Бағалау парақшасы
№ |
Сайыс кезеңдері |
«Кескіндеме» тобы |
|
1 |
«Қызғалдақтар» аралы |
|
|
2 |
«Натюрморт» аралы |
|
|
3 |
«Құпия сөздер» аралы. |
|
|
4 |
«Граттаж» аралы |
|
|
Әр кезең «5» ұпаймен бағаланады.
Бағалау парақшасы
№ |
Сайыс кезеңдері |
«Кескіндеме» тобы |
«Графика» тобы |
1 |
«Қызғалдақтар» аралы |
|
|
2 |
«Натюрморт» аралы |
|
|
3 |
«Құпия сөздер» аралы. |
|
|
4 |
«Граттаж» аралы |
|
|
Әр кезең «5» ұпаймен бағаланады.
Бағалау парақшасы
№ |
Сайыс кезеңдері |
«Кескіндеме» тобы |
«Графика» тобы |
1 |
«Қызғалдақтар» аралы |
|
|
2 |
«Натюрморт» аралы |
|
|
3 |
«Құпия сөздер» аралы. |
|
|
4 |
«Граттаж» аралы |
|
|
Әр кезең «5» ұпаймен бағаланады.
Тапсырмалар
1.«Қызғалдақтар аралы» сұраққа жауап беру.
Кескіндеме тобына:
-
Бейнелеу өнерінің жанрларын ата? (пейзаж, портрет, натюрморт, анималистік жанр, маринистік жанр)
-
Табиғат көрінісін бейнелейтін шығарма? (Пейзаж)
-
Суға тез еритін бояу? (Акварель)
-
Қарындаш дегеніміз не? (Сырты ағаштан, өзегі графиттен жасалған сурет салу құралы)
-
Аспан мен жердің қиылысатын сызығын не дейміз? (көкжиек сызығы)
-
Су әлемін бейнелейтін жанр қалай аталады? (маринистік жанр)
Графика тобына:
-
Бейнелеу өнерінің түрлерін ата? (кескіндеме, графика, мүсін, сәулет өнері, қолданбалы сәндік өнер)
-
Адам келбетін бейнелейтін жанр қалай аталады? (портрет)
-
Түстер неше түрге бөлінеді және қандай? (2-ге, жылы және суық)
-
Жануарларды бейнелейтін көркем шығарма? (анималистік жанр)
-
Қалам, тушьпен салынған өнер қалай аталады? (графика)
-
Натюрморт деген не? (Жансыз заттар бейнеленген көркем шығарма)
ІІ .«Натюрморт» аралы. Аппликация техникасында натюрморт құрастыр. Яғни, берілген суреттерді жапсырып ,натюрморт құрастыру қажет. Композиция дұрыс құрылған топқа 5 ұпай беріледі.
ІІІ. « Құпия сөздер» аралы. Берілген торкөздің ішіне жасырылған бейнелеу өнеріне байланысты сөздерді табу қажет. Көп сөз тапқан топқа 5 ұпай беріледі.
Барлығы 15 сөз: натюрморт, пейзаж, қылқалам, мүсін, акварель, сәулет, графика, қарындаш, перспектива,портрет, дизайн, палитра, альбом, тушь, композиция.
Н |
А |
Т |
Ю |
Қ |
Ы |
Л |
Қ |
А |
Л |
А |
М |
П |
Е |
Й |
Р |
М |
О |
Р |
Т |
М |
Ү |
С |
І |
А |
С |
З |
А |
Ж |
Г |
Р |
А |
Ф |
И |
К |
Н |
К |
Ә |
Қ |
А |
Р |
Ы |
Н |
Д |
А |
Ш |
А |
А |
В |
У |
П |
Е |
Р |
С |
П |
Е |
К |
Т |
И |
В |
А |
Л |
Д |
П |
О |
Р |
Т |
Р |
Е |
Т |
Т |
У |
Р |
Е |
И |
П |
А |
Л |
И |
Т |
Р |
А |
М |
Ш |
Е |
Т |
З |
А |
Й |
Н |
А |
Л |
Ь |
Б |
О |
Ь |
Л |
Ь |
К |
О |
М |
П |
О |
З |
И |
Ц |
И |
IV. «Граттаж» аралы. Граттаж – сырып салу техникасын қолданып «Су асты әлемі» атты тақырыпқа сурет салу.
«Жезкент кентінің мектеп - лицейі» КММ
«Бейнелеу өнері әлеміне саяхат»
(Сыныптан тыс іс - шара)
Өткізген : Кистаубаева Ж.Е.
Жезкент 2018 ж.
1. Бейнелеу өнерінің жанрларын ата?
2. Табиғат көрінісін бейнелейтін шығарма?
3. Суға тез еритін бояу?
4. Қарындаш дегеніміз не?
5. Аспан мен жердің қиылысатын сызығын не дейміз?
6. Су әлемін бейнелейтін жанр қалай аталады?
1. Бейнелеу өнерінің түрлерін ата?
2. Адам келбетін бейнелейтін жанр қалай аталады?
3. Түстер неше түрге бөлінеді және қандай?
4. Жануарларды бейнелейтін көркем шығарма?
5. Қалам, тушьпен салынған өнер қалай аталады?
6. Натюрморт деген не?