|
Бөлім: |
Аудан. Шамалар. |
|
Машықкердің аты-жөні: |
Балғынбек Күнай |
|
Күні: |
25.11.2021 |
|
Сыныбы: 3б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
3.3.1.3тіктөртбұрышты үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш ауданы формуласы: S=(a•b): 2, S=a•b шығарып алу және қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: есептерді шығару барысында формуланы дұрыс қолдана алады. Көптеген оқушылар: септеудің жазбаша тәсілдерін пайдаланады. Кейбір оқушылар: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2-мин |
Оқушылармен амандасады, өзін таныстырады. Сәлеметсіңдер ме оқушылар! Қалдарыңыз қалай? Мен Балғынбек Күнаймын. Бүгінгі математика пәнін мен өткізетін боламын. Оқушылар сабағымызды бастамас бұрын жағымды көңіл-күй қалыптастырып алайық. Ол үшін орндарыңнан тұрып менің айтқанымды қайталаңдар. Күліп жүрсең жиналар жанға адам, Қабақ түйсең алысқа салар қадам. Жаныңа жан жуымас жалғыз болма, Күлкіге күн толы болсын мәңгі айналаң. |
Машықкермен амандасады, танысады. Орындарынан тұрады. Машықкердің соңынан қайталайды. |
|
Сынып бөлмесі Сынып бөлмесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-минут 3-минут 3-минут 10-минут 7-минут 5-минут 5-минут |
Оқушылар сендердің алдарыңда дәптер жабық түрде жатыр. Сол дәптердің көлемін жабық түрде дөңгелек түйме пішіндес қатты қағаздармен өлшейік. Ал енді ашып өлшейік. Өйткені, Ежелгі уақытта кейбір елдерде бір күнде өгізбен жыртылған жердің ауданы өлшем ретінде алынған. Ал Римде – югер, Түркияда – федан, Ресейде – шөмеле, Египетте – федан, Австрияда – йох деп атаған. Танап – қазақ халқының байырғы аудан бірлігі. Оқушылар бүгінгі сабақта сендер тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын тауып үйренесіңдер. №2.А) Тіктөртбұрыштың периметрі мен ауданын есепте. Дескрипторлар: 1.Тіктөртбұрыштың периметрін есептейді 2.Тіктөртбұрыштың ауданын есептейді 3.Шаршының периметрін есептейді 4.Шаршының ауданын есептейді 5. Өлшем бірліктерін жазады.
1)Берілгені: a=8см b=9см P=? S=? Шешуі: P=2•(a+b) S=a•b P=2•(8+9)=34см S=8•9=79см 2 2)Берілгені: a=7см b=6см P=? S=? Шешуі: P=2•(7+6)=26см S=7•6=46см 2 3)Берілгені: а=х м b=b м P=? S=? Шешуі: P=(x+b) •2=2x+2b S=x•b м 2
Ә) Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын тап.
Дескрипторлар: 1. Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын табады. 2. Өлшем бірліктерін жазады.
а=8см S=40см2 b=? Шешуі: 40=8•х 63=х•7 х=40:8 х=63:7 х=5 х=9 №3.Ауданның өлшем бірліктерінің кестесін пайдаланып салыстыр. 3см2<3дм² 5м²> 5см² 9м²=900дм² 9дм²=900см² 10дм²> 100см² 9м²> 90дм² 5м²=500дм² 200дм²=2м² 100см²<100дм²
Дескриптор: 1. Аудан өлшем бірліктерін салыстырады Сергіту сәті
Бір, екі –
еңкей, №4.Фигуралардың қабырғаларын өлшеп ауданы мен периметрін тап.
1)P=16см. S=4•4=16см2 2)P=(6+2)•2=16м S=12см2 Боялған бөлігі: 1)S=2•4=8см 2 P=(2+4)•2=12см 2)P=(6+1)•2=14см S=6•1=6см 2
А) Sбарлық=6•6=36м2 Sбоялған =2•2=4м2 S боялмаған =36-4=32м 2 Ә) S барлық =5•6=36м2 S боялған =3•2=6м 2 S боялмаған =30-6=24м2 Б) S барлық =6•8=48м 2 S боялған =3•4=12м2 S боялмаған =48-12=36м2 №6.Теңдеулерді шеш. 3- оқушыны тақтаға шақырып есеп теңдеуді шығартады.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлім: Аудан.
Шамалар. Машықкердің
аты-жөні: Балғынбек Күнай Күні: 25.11.2021 Сыныбы:
3б Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Тіктөртбұрыш пен шаршының
ауданын табу Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 3.3.1.3тіктөртбұрышты үшбұрыш,
шаршы, тіктөртбұрыш ауданы формуласы: S=(a•b): 2, S=a•b шығарып алу
және қолдану Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар:
есептерді шығару барысында формуланы дұрыс қолдана
алады.
Көптеген
оқушылар:
септеудің жазбаша тәсілдерін
пайдаланады. Кейбір оқушылар: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше
орындайды. Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/ Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 2-мин
Оқушылармен
амандасады, өзін
таныстырады.
Сәлеметсіңдер ме
оқушылар! Қалдарыңыз қалай? Мен Балғынбек Күнаймын. Бүгінгі
математика пәнін мен өткізетін
боламын.
Оқушылар сабағымызды
бастамас бұрын жағымды көңіл-күй қалыптастырып алайық. Ол үшін
орндарыңнан тұрып менің айтқанымды
қайталаңдар.
Күліп жүрсең жиналар
жанға адам,
Қабақ түйсең алысқа
салар қадам.
Жаныңа жан жуымас
жалғыз болма,
Күлкіге күн толы
болсын мәңгі айналаң.
Машықкермен
амандасады, танысады. Орындарынан тұрады.
Машықкердің соңынан
қайталайды.
Сынып
бөлмесі Сынып
бөлмесі Сабақтың
ортасы 5-минут
3-минут 3-минут 10-минут 7-минут 5-минут 5-минут Оқушылар сендердің алдарыңда
дәптер жабық түрде жатыр. Сол дәптердің көлемін жабық түрде
дөңгелек түйме пішіндес қатты қағаздармен
өлшейік. Ал енді ашып
өлшейік. Өйткені, Ежелгі уақытта кейбір
елдерде бір күнде өгізбен жыртылған жердің ауданы өлшем ретінде
алынған. Ал Римде – югер, Түркияда – федан, Ресейде – шөмеле,
Египетте – федан, Австрияда – йох деп атаған. Танап – қазақ
халқының байырғы аудан
бірлігі. Оқушылар бүгінгі сабақта
сендер тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын тауып
үйренесіңдер. №2.А) Тіктөртбұрыштың
периметрі мен ауданын
есепте. Дескрипторлар: 1.Тіктөртбұрыштың периметрін
есептейді 2.Тіктөртбұрыштың ауданын
есептейді 3.Шаршының периметрін
есептейді 4.Шаршының ауданын
есептейді 5. Өлшем бірліктерін
жазады. Ұзындығы Ені Периметрі Ауданы 8см 9см ?см ?см2 7см 6м ?м ?м
2 Х
м B
м ?м ?м2
1)Берілгені:
a=8см
b=9см
P=?
S=?
Шешуі: P=2•(a+b)
S=a•b
P=2•(8+9)=34см
S=8•9=79см 2
2)Берілгені:
a=7см
b=6см
P=?
S=?
Шешуі:
P=2•(7+6)=26см S=7•6=46см 2
3)Берілгені:
а=х
м
b=b
м
P=?
S=?
Шешуі: P=(x+b)
•2=2x+2b S=x•b м 2
Ә)
Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын
тап.
Дескрипторлар:
1. Тіктөртбұрыштың
белгісіз қабырғасын табады.
2. Өлшем бірліктерін
жазады. Ұзындығы Ені S 8см ?см 40см
2 ?см 7см 63см
2
а=8см
S=40см2
b=?
Шешуі:
40=8•х
63=х•7
х=40:8
х=63:7
х=5
х=9
№3.Ауданның өлшем
бірліктерінің кестесін пайдаланып
салыстыр.
3см2<3дм² 5м²>
5см² 9м²=900дм² 9дм²=900см² 10дм²> 100см² 9м²> 90дм²
5м²=500дм² 200дм²=2м²
100см²<100дм²
Дескриптор: 1. Аудан
өлшем бірліктерін
салыстырады
Сергіту
сәті
Бір, екі –
еңкей,
№4.Фигуралардың
қабырғаларын өлшеп ауданы мен периметрін
тап.
1)P=16см.
S=4•4=16см2
2)P=(6+2)•2=16м
S=12см2
Боялған
бөлігі:
1)S=2•4=8см 2
P=(2+4)•2=12см
2)P=(6+1)•2=14см
S=6•1=6см 2
А)
Sбарлық=6•6=36м2
Sбоялған =2•2=4м2
S боялмаған =36-4=32м
2
Ә)
S барлық =5•6=36м2
S боялған =3•2=6м
2
S боялмаған =30-6=24м2
Б)
S барлық =6•8=48м
2
S боялған =3•4=12м2
S боялмаған =48-12=36м2
№6.Теңдеулерді
шеш. 3- оқушыны тақтаға шақырып
есеп теңдеуді шығартады.
|
















