Қызылорда облысының білім басқармасының Қармақшы ауданы бойынша білім бөлімінің «№277 мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бекітемін
Тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары: ______________ Махамбетова Ж.
______________ Серикова Т.
|
Сыныптан тыс жұмыс |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Абдулла Айтолкын Жанибековна |
|||
|
Күні |
20.01.2026ж |
|||
|
Сынып 4 «В» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Цифрлық детективтер» |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды интернеттегі қауіпсіздікке баулу; Логикалық ойлау мен сыни дағдыны дамыту; Цифрлық сауаттылықты арттыру. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Заң және тәртіп айы. Адалдық – ақпаратты бұрмаламау, дұрыс жауап беру Жауапкершілік – тапсырманы мұқият орындау, цифрлық ортада өзін дұрыс ұстау Ынтымақтастық – топта бірлесе жұмыс жасау Сыни ойлау – ақпаратты тексеріп, талдау Цифрлық мәдениет – қауіпсіз әрі саналы қолдану |
|||
|
Дәйек сөздер: |
«Әділетті заң – қоғамның тірегі» |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Топқа бөлу (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу,
түгендеу. «Заң мен тәртіп» айымен таныстыру Мұғалім: Сәлеметсіңдер ме, оқушылар! Бүгін біз ерекше сабаққа жиналып отырмыз. Себебі бұл ай — «Заң және тәртіп» айы. Заң дегеніміз
не? Біз күнделікті өмірде заңды көшеде, мектепте сақтаймыз. Интернеттегі заң мен тәртіп туралы кіріспе әңгіме Мұғалім: Қазір бәріміз телефон, компьютер, интернет
қолданамыз.
Мысалы: -бөтеннің аккаунтын бұзу – заң бұзу, -жалған ақпарат тарату – тәртіпсіздік, -бейтанысқа жеке мәлімет беру – өз қауіпсіздігіңе қарсы әрекет. Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында «Цифрлық детективтер» ойыны арқылы жағымды психологиялық ахуал орнатылады. «Цифрлық детективтер» сюжетін ұсыну Мұғалім сөзі: Сол қауіптерді
ажыратып, дұрыс шешім қабылдай алатын адамдарды Сондықтан бүгін
біз цифрлық детективтер болып: Барлық тапсырмадан сәтті өтсеңдер – жүйенің құпия сөзі ашылады. Мұғалім сұрақ қояды: Оқушылар жауап береді:
Мұғалім: Оқушылар бірге: «Сәттілік!»
Топқа бөлу. Экраннан жасанды
интеллект көмегімен дайындалған бейнероликті көрсетіледі. 1-топ — Киберқорғаушылар 2-топ — Интернет ізкесушілер 3-топ — AI-детективтер Әр топқа маршрут парағы, детектив картасы беріледі.
Қазылар алқасымен таныстырады. |
Мұғаліммен амандасады Психологиялық ахуал орнатады. Оқушылар сабаққа белсенді қатысуға дайындалды. Оқушылар жауап береді Бейне қарайды. Бөлмеден хаттар іздейді. Тапқан соң типтері бойынша топқа бөлінеді. Топтарға бөлініп отырады. Картамен танысады. |
Әділқазы алқасы ұсынылады. “Мадақтау” әдісі “Шапалақ” әдісі Әр топ бағаланып отырады Әр топқа маршрут парағы, детектив картасы беріледі. |
Презентация Презентация ЖИ-бейне Chat GPT Flow Veo Жасырылған хаттар Маршрут парағы Презентация |
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1-тапсырма. «Қауіпті анықта!» Бейне көрініс көрсету. Экраннан бейне көрсетіледі. Тапсырма: Қауіпті анықтау Не істеу керектігін айту 2-тапсырма «Жасырын пароль» Тапсырма: Қауіпсіз және әлсіз парольдерді салыстыру. Қайсысы ең қауіпсіз? Неліктен? Қауіпсіз пароль құрастыру Өздерің мықты пароль ойлап табыңдар. 3-тапсырма.«Фейк пе, факт па?» Тапсырма: Берілген профильді зерттеп, сұрақтарға жауап беру: Бұл аккаунт шынайы ма, әлде фейк пе? Қандай белгілер күмән туғызады? Дәлелдер: бейтаныс фото, күмәнді сілтеме, тым аз немесе көп жазба т.б Дұрыс жауап – 1балл 4-тапсырма. «Цифрлық із» Карточкалармен жұмыс Әр топқа карточка таратылады. Берілген әрекеттердің қауіпті немесе қауіпсіз екенін анықтап, себебін түсіндіреді. |
Бейнені қарап, сұрақтарға жауап береді. Дәлелдер келтіреді. Парольдерді талдайды. Өздері пароль ойлап табады. Әлеуметтік желі суреті арқылы оның ақиқат немесе жалған парақша екендігін анықтайды Өз ойларымен бөліседі. Әр топ кестені толтырып, ойларын жеткізеді. |
Дұрыс жауап – 1код беріледі
Дұрыс жауап – 1код беріледі
Дұрыс жауап – 1код беріледі
Дұрыс жауап – 1код беріледі |
Презентация Бейнеролик Flow Chat GPT Презентация Бейнеролик Flow Chat GPT Презентация карточкалар Презентация Таратпа қағаздар |
|
Сабақтың соңы. 5 минут |
«Құпияны ашу» Барлық дәлелдер жиналады. Яғни, әр топқа qr-кодтың бөліктері берілген, солар жинақталып, құпия сөз ашылады. (SAFE- құпия сөз)
Қорытынды. «Цифрлық детектив анты»
«Сендер интернет әлеміндегі қауіпті ажырата алатын нағыз Цифрлық детектер екендеріңді дәлелдедіңдер!»
Марапаттау Әділ қазыларға сөз беріледі. «Құрметті әділ қазылар алқасының мүшелері, нәтижелермен бөлісіп, қорытынды ұпайларды жариялауыңызды сұраймыз.» Номинациялар Мұғалім сөзі:
Балалар, біз бүгін
интернеттегі қауіптер туралы көп нәрсе үйрендік. «Цифрлық детектив» сертификаты әр оқушыға беріледі. |
Жинақталған кодтарды біріктіріп, құпияны ашады. Ант береді. |
Жиналған ұпайлар есептеледі. Марапатталады. |
QR-code Презентация Flow Ұялы телефон Перезентация презентация ЖИ бейнеролигі |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сыныптан тыс жұмыс «Цифрлық детективтер»
Сыныптан тыс жұмыс «Цифрлық детективтер»
Қызылорда облысының білім басқармасының Қармақшы ауданы бойынша білім бөлімінің «№277 мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бекітемін
Тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары: ______________ Махамбетова Ж.
______________ Серикова Т.
|
Сыныптан тыс жұмыс |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Абдулла Айтолкын Жанибековна |
|||
|
Күні |
20.01.2026ж |
|||
|
Сынып 4 «В» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Цифрлық детективтер» |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды интернеттегі қауіпсіздікке баулу; Логикалық ойлау мен сыни дағдыны дамыту; Цифрлық сауаттылықты арттыру. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Заң және тәртіп айы. Адалдық – ақпаратты бұрмаламау, дұрыс жауап беру Жауапкершілік – тапсырманы мұқият орындау, цифрлық ортада өзін дұрыс ұстау Ынтымақтастық – топта бірлесе жұмыс жасау Сыни ойлау – ақпаратты тексеріп, талдау Цифрлық мәдениет – қауіпсіз әрі саналы қолдану |
|||
|
Дәйек сөздер: |
«Әділетті заң – қоғамның тірегі» |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Топқа бөлу (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу,
түгендеу. «Заң мен тәртіп» айымен таныстыру Мұғалім: Сәлеметсіңдер ме, оқушылар! Бүгін біз ерекше сабаққа жиналып отырмыз. Себебі бұл ай — «Заң және тәртіп» айы. Заң дегеніміз
не? Біз күнделікті өмірде заңды көшеде, мектепте сақтаймыз. Интернеттегі заң мен тәртіп туралы кіріспе әңгіме Мұғалім: Қазір бәріміз телефон, компьютер, интернет
қолданамыз.
Мысалы: -бөтеннің аккаунтын бұзу – заң бұзу, -жалған ақпарат тарату – тәртіпсіздік, -бейтанысқа жеке мәлімет беру – өз қауіпсіздігіңе қарсы әрекет. Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында «Цифрлық детективтер» ойыны арқылы жағымды психологиялық ахуал орнатылады. «Цифрлық детективтер» сюжетін ұсыну Мұғалім сөзі: Сол қауіптерді
ажыратып, дұрыс шешім қабылдай алатын адамдарды Сондықтан бүгін
біз цифрлық детективтер болып: Барлық тапсырмадан сәтті өтсеңдер – жүйенің құпия сөзі ашылады. Мұғалім сұрақ қояды: Оқушылар жауап береді:
Мұғалім: Оқушылар бірге: «Сәттілік!»
Топқа бөлу. Экраннан жасанды
интеллект көмегімен дайындалған бейнероликті көрсетіледі. 1-топ — Киберқорғаушылар 2-топ — Интернет ізкесушілер 3-топ — AI-детективтер Әр топқа маршрут парағы, детектив картасы беріледі.
Қазылар алқасымен таныстырады. |
Мұғаліммен амандасады Психологиялық ахуал орнатады. Оқушылар сабаққа белсенді қатысуға дайындалды. Оқушылар жауап береді Бейне қарайды. Бөлмеден хаттар іздейді. Тапқан соң типтері бойынша топқа бөлінеді. Топтарға бөлініп отырады. Картамен танысады. |
Әділқазы алқасы ұсынылады. “Мадақтау” әдісі “Шапалақ” әдісі Әр топ бағаланып отырады Әр топқа маршрут парағы, детектив картасы беріледі. |
Презентация Презентация ЖИ-бейне Chat GPT Flow Veo Жасырылған хаттар Маршрут парағы Презентация |
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1-тапсырма. «Қауіпті анықта!» Бейне көрініс көрсету. Экраннан бейне көрсетіледі. Тапсырма: Қауіпті анықтау Не істеу керектігін айту 2-тапсырма «Жасырын пароль» Тапсырма: Қауіпсіз және әлсіз парольдерді салыстыру. Қайсысы ең қауіпсіз? Неліктен? Қауіпсіз пароль құрастыру Өздерің мықты пароль ойлап табыңдар. 3-тапсырма.«Фейк пе, факт па?» Тапсырма: Берілген профильді зерттеп, сұрақтарға жауап беру: Бұл аккаунт шынайы ма, әлде фейк пе? Қандай белгілер күмән туғызады? Дәлелдер: бейтаныс фото, күмәнді сілтеме, тым аз немесе көп жазба т.б Дұрыс жауап – 1балл 4-тапсырма. «Цифрлық із» Карточкалармен жұмыс Әр топқа карточка таратылады. Берілген әрекеттердің қауіпті немесе қауіпсіз екенін анықтап, себебін түсіндіреді. |
Бейнені қарап, сұрақтарға жауап береді. Дәлелдер келтіреді. Парольдерді талдайды. Өздері пароль ойлап табады. Әлеуметтік желі суреті арқылы оның ақиқат немесе жалған парақша екендігін анықтайды Өз ойларымен бөліседі. Әр топ кестені толтырып, ойларын жеткізеді. |
Дұрыс жауап – 1код беріледі
Дұрыс жауап – 1код беріледі
Дұрыс жауап – 1код беріледі
Дұрыс жауап – 1код беріледі |
Презентация Бейнеролик Flow Chat GPT Презентация Бейнеролик Flow Chat GPT Презентация карточкалар Презентация Таратпа қағаздар |
|
Сабақтың соңы. 5 минут |
«Құпияны ашу» Барлық дәлелдер жиналады. Яғни, әр топқа qr-кодтың бөліктері берілген, солар жинақталып, құпия сөз ашылады. (SAFE- құпия сөз)
Қорытынды. «Цифрлық детектив анты»
«Сендер интернет әлеміндегі қауіпті ажырата алатын нағыз Цифрлық детектер екендеріңді дәлелдедіңдер!»
Марапаттау Әділ қазыларға сөз беріледі. «Құрметті әділ қазылар алқасының мүшелері, нәтижелермен бөлісіп, қорытынды ұпайларды жариялауыңызды сұраймыз.» Номинациялар Мұғалім сөзі:
Балалар, біз бүгін
интернеттегі қауіптер туралы көп нәрсе үйрендік. «Цифрлық детектив» сертификаты әр оқушыға беріледі. |
Жинақталған кодтарды біріктіріп, құпияны ашады. Ант береді. |
Жиналған ұпайлар есептеледі. Марапатталады. |
QR-code Презентация Flow Ұялы телефон Перезентация презентация ЖИ бейнеролигі |
шағым қалдыра аласыз


















